ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ...


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.094
1.370
Έπαιρνε τραμαλ και το είχατε σταματήσει? Αν ναι μήπως είναι από την διακοπή όλο αυτό?

Μια υπόθεση κάνω...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.697
7.171
Έπαιρνε τραμαλ και το είχατε σταματήσει? Αν ναι μήπως είναι από την διακοπή όλο αυτό?

Μια υπόθεση κάνω...
Όχι τραμαλ μου χουν περρισεψει, έπαιρνε πριν 2 χρονιά όταν είχε άλλα θέματα, δε βρίσκανε τι είχε, έκανε 3 κρίσεις πόνου, το απέδιδαν στην περινεϊκή κήλη που είχε χειρουργηθεί.

Τον μπουκωσανε τραμαλ, δεν του κανε σχεδόν τπτ, τις 2 κρίσεις τις έκανε 8 κ 9 μήνες μετά την εγχείρηση (ε πόσον καιρό πια να τον πονούσε το σημείο; ), και τελικά αφού τον είχα πάει ΠΑΝΤΟΥ, βρήκαμε μια υπερηχολογο της προκοπής, βρήκε ότι είχε παραπροστατικες κύστες, τις παρακεντησε, τις άδειασε (σχεδόν, η αλήθεια είναι ότι είχε μείνει μια μικρή που δε μπορούσε να αδειάσει τότε κ έχει γεμίσει λίγο - λες να ναι αυτό :unsure:; γιατί κ άλλος υπερηχολογος τις είχε δει κ τις είχε θεωρήσει αμελητέα μικρές) και επιτέλους μετά από 10 μήνες ταλαιπωρίας, πόνου κ οικονομικής εξαθλίωσης μόλις τις αδειασανε το σκυλί έφυγε απ'το ιατρείο πετώντας κ δεν ξαναπαθε τπτ - μέχρι να ρθουν τα επόμενα τέλος πάντων.

Είναι μέρος της ιστορίας μας των τελευταίων 3 ετών. Κ έχει κι άλλα :LOL::cry: Για μένα τίποτα από αυτά δεν είναι ασύνδετο κ όχι δεν είναι τυχαία λόγω ηλικίας.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.094
1.370
Σήμερα που τον πηγές έλεγχο κάνανε στον προστάτη? Μήπως η εν λόγω κύστη η κάποια από τις άλλες που αδειάσετε επανήλθε?

Γι αυτό σε ρώτησα για στείρωση καμία φορά όλα αυτά συνδέονται στα αγοράκια μας
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.697
7.171
Σήμερα που τον πηγές έλεγχο κάνανε στον προστάτη? Μήπως η εν λόγω κύστη η κάποια από τις άλλες που αδειάσετε επανήλθε?

Γι αυτό σε ρώτησα για στείρωση καμία φορά όλα αυτά συνδέονται στα αγοράκια μας
Α δεν τις είδα τις ερωτήσεις σου, σόρρυ. Ναι στειρώθηκε τότε, μαζί με την εγχείρηση της κήλης. Τις κύστες στον προστάτη ή που τις έβγαλε μετά τη στείρωση ή που τις είχε κ δεν τις είχαν δει (είχε πόνο στους όρχεις τότε εκτός απ' την κήλη, τώρα που το πες είδα λίγο συνοπτικά το ιστορικό του). Ο προστάτης γενικά είναι πλέον μικρός.

Πολύ καλά το σκέφτηκες, αυτό με την κύστη τώρα το σκέφτηκα που το ανέφερες κ πολλά συμπτώματα μοιάζουνε! Θα ζητήσω να μου πει πόσο ήταν, νομίζω τη μέτρησε αλλά είπε ότι ήταν μικρή.. Απλά έχει καιρό που δυσκολεύεται περισσότερο με τα πόδια κ πήγε κατευθείαν εκεί το μυαλό μου. Μπορεί να ναι κ συνδυασμός (πχ πονάει απ' την κύστη κ σηκώνεται/περπατάει πιο ατσουμπαλα με αποτέλεσμα να χειροτερεύει κ τα πόδια).
 
  • Like
Reactions: mariakala


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.345
10.456
Athens
Μπορεί τώρα, πήρε κ τραμαλ. Αν το βρεις βάλτο πλιζ.

Υποστηρίζοντας το σκύλο, ο γιατρός στο video γυρνάει τα πέλματα προς τα πίσω. To συγκεκριμένο σκυλί δεν έχει πρόβλημα, καθώς τα ανατανακλαστικά του λειτουργούν άμεσα και επαναφέρει τα πέλματα στη φυσιολογική τους θέση. Εάν αργούσε να επαναφέρει τα πέλματα ή δεν τα επανέφερε καθόλου, τότε θα ήταν ένδειξη προβλήματος στη σπονδυλική στήλη.
 
  • Love
Reactions: Estranged


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.094
1.370
Έχουμε κι εμείς καλοήθης κυστική υπερπλασία του προστάτη... Δεν έχω δώσει πολύ σημασία αφού δεν έχει δώσει ο υπερηχολογος να σου πω την αλήθεια...και δεν τον έχω στείρωση. Νομίζω πως εμφανίζονται σε μη στειρωμενα οι κυστες. Αλλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά. Απλά ξέρω σε πολύ γενικές γραμμές ότι οι κυστες γενικά και όχι οι συγκεκριμένες και να τις αδειάσεις μπορεί να ξαναγεμισουν. Το λέω πολύ απλοϊκά γιατί δεν έχω εμβαθύνει.

Πάντως αφού δεν σου είπαν κάτι πιο πολύ θα πόνταρα στο μυοσκελετικο του μιας και υποθέτω πάλι δεν είναι και τόσο νεαρός. Το τρομερό είναι ότι η αρθρίτιδα δεν χτυπάει μόνο 7+ σκυλιά Αλλά και πολύ νεότερα. Για νευρολογικά δεν γνωρίζω πολλά!

Την εξέταση αυτη που σου έβαλε η vrmode δεν ξέρω πάλι με το τραμαλ πόσο αξιόπιστα μπορεί να γίνει...
Θα την έκανα χωρίς τόσο δυνατό παυσίπονο.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.697
7.171
Μπορεί να (βσκ μάλλον) είχαν πρωτοδημιουργηθεί πριν στειρωθεί*, τους μήνες μετά τη στείρωση βρέθηκαν, με τα προβλήματα να ξεκινάνε μετά τη στείρωση/κήλη. Οι δικές του οι αδειασμένες κύστες οργανοποιήθηκαν (2 απ' τις 3 παρακεντηθηκαν). Η 3η που έμεινε ήταν πολύ μικρή τότε για να την παρακεντήσουν με ασφάλεια (να μη χτυπήσουν άλλου). Μπορεί να γέμισε τώρα πιο πολύ.

Δεν τις παραβλέπω όμως πια γιατί έτσι αμελητέες τις είχε θεωρήσει ο πρώτος υπερηχολογος. Ο πιο γνωστός της πόλης. Κ τελικά ήταν οι κύστες ο λόγος που κατέληγε στα "επείγοντα" κ δε βρίσκανε τι είχε.

Γεροντακι είναι πια, κοντεύει τα 13 (ελπίζω να τα φτάσει γιατί δεν πάει καλά η φασουλα γενικά..). Αλλά δεν πιστεύω ότι είναι πχ οστεοαρθρίτιδα λόγω ηλικίας (η οποία σίγουρα δε βοηθάει καθόλου), γιατί δεν έχει κάποια βασικά χαρακτηριστικά της "κακής"/φλεγμονικής άρθρωσης - γενικά, όχι σήμερα προφανώς. Έχει ξεκάθαρη μυϊκή ατροφία, η οποία χειροτερεύει ραγδαία κ πιστεύω ότι απλά βάζει τρελό ζόρι στις αρθρώσεις γιατί δεν έχει μυ κ όσο περνάει ο καιρός τις μαμαει. Άσε που χειροτέρεψε τώρα που αδυνάτισε (πολύ) αντί για όταν ήταν (πολύ) χοντρός (μέχρι το Φλεβάρη, ήταν +7 κιλά). Κι αυτό γιατί με το αδυνάτισμα έχασε ακόμα περισσότερο (τρελό) μυ. Αν ήταν οστεοαρθρίτιδα λόγω ηλικίας τότε κ αν θα σερνόταν.

*Οι μη υπερηχολογοι παιδιά ΔΕ βρίσκουν πράγματα που δεν είναι καραμπαμ. Μπορεί να υπήρχαν οι κύστες όταν κάναμε τον υπέρηχο πριν τη στείρωση/επιδιόρθωση κήλης κ δεν τις είδαν καν οι γενικοί γιατροί. Έχω εξαιρετικό παράδειγμα συμβάντος σχετικό με υπερήχους. Κάποια στιγμή αυτός ο Γολγοθάς των 3 τελευταίων ετών πρέπει να αποτυπωθεί, έχει τα πάντα όλα μέσα...
 
  • Sad
Reactions: mariakala


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.345
10.456
Athens
*Οι μη υπερηχολογοι παιδιά ΔΕ βρίσκουν πράγματα που δεν είναι καραμπαμ. Μπορεί να υπήρχαν οι κύστες όταν κάναμε τον υπέρηχο πριν τη στείρωση/επιδιόρθωση κήλης κ δεν τις είδαν καν οι γενικοί γιατροί. Έχω εξαιρετικό παράδειγμα συμβάντος σχετικό με υπερήχους. Κάποια στιγμή αυτός ο Γολγοθάς των 3 τελευταίων ετών πρέπει να αποτυπωθεί, έχει τα πάντα όλα μέσα...
Εδώ πρέπει να ανοιχτεί θέμα:
Που πάμε όταν θέλουμε να κάνουμε υπέρηχο που να έχει νόημα, δηλαδή να μας δείξει.
Γιατί είναι σοβαρό, όπως και οι ακτινογραφίες.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.697
7.171
Εδώ πρέπει να ανοιχτεί θέμα:
Που πάμε όταν θέλουμε να κάνουμε υπέρηχο που να έχει νόημα, δηλαδή να μας δείξει.
Γιατί είναι σοβαρό, όπως και οι ακτινογραφίες.
Θα πω μόνο αυτό γιατί έχει ξεφύγει εντελώς εκτός το θέμα:

Γενικός κτηνίατρος:
- Τι ωραίος σπλήνας, για μάθημα στο Πανεπιστήμιο είναι!

* 3 μέρες μετά. 3 ΜΕΡΕΣ! *

Υπερηχολογος:
- Υπάρχει μικρή μάζα στο σπλήνα..

Κ όσοι ξέρετε από σπλήνα κ μάζες καταλαβαίνετε τι σημαίνει να το βρεις/μην το βρεις νωρίς.