Πόσο κοστίζει ο σκύλος/ανά μήνα;


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
το επιχείρημά μου είναι απλό, λιτό και κατανοητό... 50 γρ τροφής/ΗΜΕΡΑ... :rolleyes::D
Θα μπορουσες να προλογίζεις ετσι ενα εγχειριδιο δικης επιμελειας, με τιτλο: Σκύλος & Οικονομική Κρίση :cool::D
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Θα μπορουσες να προλογίζεις ετσι ενα εγχειριδιο δικης επιμελειας, με τιτλο: Σκύλος & Οικονομική Κρίση :cool::D
xAXAXAXAXXAXAAAAA...
(με ζηλεύετε το ξέρω... :p)
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Superman εγώ δε σου λέω. :D Να ψάξεις να βρεις τι είχα απαντήσει στο παλιότερο ίδιο topic και μόλις το βρεις να μας πεις και τι διαφορά έχουν και δεν σε καλύπτει το παλιό :p
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
νομιζω δε το εμφανιζει!
να μην απαντησεις ρε να πας αλλου να παιξεις!
γριφε ασε...ακους εκει 50γρ τη μερα.ο μπαμπης 250 τρωει!!!ελεος
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Εμενα μου στοιχιζει τωρα που ειναι 2 χρονων κανενα 80αρι ,τον πρωτο χρονο μου στοιχιζε πανω απο 120 αλλα δεν τα μετανιωνω ποτε!
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Με την Acana adult που εδινα και ειναι η πιο φθηνη της εταιριας εβγαινε 55 ευρω δια 4 μηνες πανω κατω=13,75 ευρω τον μηνα για ξηρα.
1 Drontal καθε 3 μηνες=ανεπαισθητο ποσο των 2,5 ευρω
Λιχουδιες δεν αγοραζω ποτε για τον σκυλο,μονο κοκκαλα και στικακια απο δερμα βοδινου,αυτα τα καφε=5 ευρω το πολυ τον μηνα
Απο χημικα τιποτα,μονο σπρευ Σιτρονελλας ολο το καλοκαιρι 1 μπουκαλι=8 ευρω
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Συν αλλα 5 ευρω 1 κολλαρο Bioband.
Κανα 2-3 φθηνα παιχνιδια τον μηνα που κανουν το πολυ 10 ευρω.


Το τελευταιο 3μηνο προστεθηκαν και τα χαπια δυσπλασιας που εχουν 42 ευρω και διαρκουν για 3 μηνες οποτε συν 14 ευρω τον μηνα
Συνολο 30 ευρω τον μηνα και 44 ευρω με τα χαπια τον μηνα.
Τους 3 καλοκαιρινους μηνες συν 13 ευρω τον μηνα για το σπρευ και το κολλαρο

Στα μηνιαια εξοδα δεν εχω συμπεριλαβει τα εξοδα 15 μηνων οσο εχω τον σκυλο δλδ.Την αγορα του Crate 40 ευρω,Περιλαιμια,στηθολουρα και λουρια 20 ευρω,1 φλεξι 18 ευρω,τα πρωτα εμβολια 75 ευρω,το επαναληπτικο αλλα 50,αλλα 100 ευρω που εδωσα για το θεμα δυσπλασιας,ακτινογραφια κλπ.,αλλα 30 σε αντιβιωσεις απο ατυχημα που ειχαν δαγκωσει τον σκυλο.Συν περιπου 80 ευρω περιπου σε καποια πραγματα οπως 1 Σπρευ Frontline που χρησιμοποιησα μονο κανα 2 φορες και το χαρισα σε καταφυγιο γιατι θα εληγε και κανα 3-4 ακομα πραγματα που δεν τα χρησιμοποιησα.

Υ.Γ.Το ποστ ειναι συνεχεια του προηγουμενου,γιατι δεν προλαβα να κανω επεξεργασια...:)
 






russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Τσαμπα οντως. Τοσο μου παει το μηνα η γατα.
Τα πολλα χρηματα μηνιαιως εξαρτωνται κυριως απο την τροφη,που για μενα ειναι λιγα,για αυτο βγαινει μικρο το ποσο τον μηνα.
Αλλα αν σκεφτειτε οτι ολα αυτα ειναι για 1 σκυλο 7 κιλων δεν ειναι και λιγα.
Το θεμα ειναι οτι πριν τα εδινα ανετα,δεν μου φαινοντουσαν καν αλλα εδω και καποιους μηνες που μου τελειωσαν τα χρηματικα αποθεματα γιατι ειμαι ανεργος πολυ καιρο μου φαινονται εκατομμυρια :D
 






russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
ρασελοπαιδο ποσο τωει τη μερα ο κοπρος σου?
Λιγο,ειδικα εδω και 3 μηνες που δεν παιζει οπως παλια και δεν τον αφηνω λυτο να τρεχει και να κουραζεται λογω δυσπλασιας.
Το τσουβαλι της Acana 13,5 κιλα φτανει για 4-4,5 μηνες.Αν δαιρεσουμε τα 13,5 κιλα δια 4-4,5 μηνες βγαινει 100-130 την ημερα.Οσο ετρωγε οταν ηταν κουταβι στην αναπτυξη δηλαδη και επαιζε σαν τρελο.
Απο τελη Απριλιου δινω Hills J/D λογω δυσπλασιας που την βρισκω 68 ευρω απο 74 που πουλιεται συνηθως και ειναι 12 κιλα,οχι 13,5 αλλα δεν νομιζω να την ξαναπαιρνω θα δω...
 
Last edited:


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Καλυτερα ειναι να παιρνεις μικροτερη συσκευασια αν υπαρχει. Ερχεται λιγο ακριβοτερα αλλα ειναι πολυς καιρος 4 μηνες να εχεις ανοιχτο το τσουναλι. Εχεις κανενα κουβα να κλεινει καλα να μη στεγνωνει εντελως;
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Καλυτερα ειναι να παιρνεις μικροτερη συσκευασια αν υπαρχει. Ερχεται λιγο ακριβοτερα αλλα ειναι πολυς καιρος 4 μηνες να εχεις ανοιχτο το τσουναλι. Εχεις κανενα κουβα να κλεινει καλα να μη στεγνωνει εντελως;
Τους πρωτους μηνες του επαιρνα μικτη συσκευασια,τηνν Acana Puppy Small Breed αλλα ειχε 18 ευρω τα 2,5 κιλα,δλδ εβγαινε τα διπλασια χρηματα τιμη ανα κιλο σε σχεση με το μεγαλο τσουβαλι.Ειχα αgορασει απο αυτην 5-6 σακια αλλα απο οταν ο σκυλος εφτασε 10 μηνων του πηρα την Acana adult και του εκανα σταδιακη αλλαγη,την ετρωγε 1 χαρα.
Παιρνω το σακι το μεγαλο και το μοιραζω σε 5 σακια της puppy small breed τα οποια κλεινουν οπως τα σακουλακια για τα σκουλαρικια στο πανω μερος δλδ εχουν αυτο το κλιπς.Τα κλεινω χωρις να αφηνω αερα μεσα.Οποτε ανοιγω καθε 2-3 ημερες μονο το 1 απο τα μικρα σακια και βαζω καπου 300 γραμμαρια σε 1 βαζο που κλεινει καλα και ταιζω απο αυτο για 3 ημερες.Παντως δεν εχω προσεξει καποια δυσοσμια της τροφης μετα απο καιρο,ουτε καποιο προβλημα στον σκυλο,εμετο κλπ...
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Τσαμπα οντως. Τοσο μου παει το μηνα η γατα.
Οι δύο γάτες μου κοστίζουν (κάτσε να μετρήσω) το μήνα
- απλή ξηρά τροφή από το Lidl μία σακούλα 2 κιλά = 3 ευρώ περίπου
- κονσέρβες σε μικρά σακουλάκια, 12 σακ.x100 γρ. στο κουτί = 3.50 ευρώ, θέλω τρία τέτοια κουτιά και μας κάνει = 10.50 ευρω
- Frontline spray το μπουκαλάκι για κάνα 6-άμηνο
- εντοπαράσιτα κάθε 4 μήνες = 8 ευρώ

Όταν ζούσε το σκυλί μου δεν μέτρησα ποτέ πόσα λεφτά χάλαγα για αυτήν, θα έδινα 10πλάσια αρκεί να την είχα δίπλα μου για λίγο ακόμα...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εχω 3 γαλλικα και ενα αμερικανικο κοκερ να ταιζω.
Ξερη τροφη παιρνω Αcana και μας βγαζει το τσουβαλι 1.5 μηνα περιπου.
Αρα ας πουμε 50 ευρω το μηνα.
+ 50 Ευρω σε κρεατα
+20 Ευρω σε λαχανικα και διαφορα αλλα ( ελαια, βοτανα, ριζι/μακαρονι)
Αποπαρασιτοση- περιλαιμια- διαφορα φαρμακα/εμβολια δεν γινονται καθε μηνα- αλλα ας πουμε 20 ευρω το μηνα εαν τα βαλουμε ολα μαζι.
Με διαφορα μικροπραγματα, ειμαστε στα 150 ευρω το μηνα- για 4 σκυλια!

Αμα βαλουμε και κτηνιατρο, συμμετοχες σε εκθεσεις κλπ, ανεβαινει το ποσο κατα πολυ.
Μονο το χειρουργειο της Carmen αρχη του χρονου στοιχισε με τα φαρμακα 600 ευρω.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78