Ποιος έχει ψαράκια;


lezas

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
136
0
Peristeri
Εχω ενα 350 lt Αφρικανικο (demasoni).Βεβαια ακομα δεν εχω σκυλο αλλα ειναι στο προγραμμα :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
Δε γίνεται να τα αφήσεις μόνα, πρέπει να τα ταΐζεις κάθε μέρα.
Υπαρχουν ταιστρες... μεχρι μια βδομαδα ειναι οκ.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@Amaliaz Ωραίος ο μικρός Αμαζόνιος σου :D

Εγώ ένα 350lt με Δίσκους, ένα 650lt Θαλασσινός ύφαλος και ένα 35lt γεννήστρα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
@Amaliaz Ωραίος ο μικρός Αμαζόνιος σου :D

Εγώ ένα 350lt με Δίσκους, ένα 650lt Θαλασσινός ύφαλος και ένα 35lt γεννήστρα.
Ε δειξε μας κ το reef σου!
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Τα ψαράκια σας απο που τα έχετε αγοράσει ? σε θέματα υγείας τι κάνετε ?
ρωτάω γιατί σε 1-3 χρόνια σκέφτομαι να πάρω ή ενυδρείο ή παπαγάλο και θέλω να το ψάξω πάρα μα πάρα πολύ
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
Τα ψαράκια σας απο που τα έχετε αγοράσει ? σε θέματα υγείας τι κάνετε ?
ρωτάω γιατί σε 1-3 χρόνια σκέφτομαι να πάρω ή ενυδρείο ή παπαγάλο και θέλω να το ψάξω πάρα μα πάρα πολύ
Ξεκινα διαβασμα...www.aguatek.gr & www.aquazone.gr & www.tsamisaquarium.gr
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Τα ψαράκια σας απο που τα έχετε αγοράσει ? σε θέματα υγείας τι κάνετε ?
ρωτάω γιατί σε 1-3 χρόνια σκέφτομαι να πάρω ή ενυδρείο ή παπαγάλο και θέλω να το ψάξω πάρα μα πάρα πολύ
Απο καταστήματα που ειδικεύονται σε ενυδρειακά. Τους Δίσκους σκέψου τους έχω αγοράσει απο εκτροφέα, έχω και pedigree :D
Στα θέματα υγείας τι εννοείς? Μερικά ψάρια είναι πιο ανθεκτικά απο άλλα στο θέμα τροφής, νερό και νοσήματα.
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
μπορεί να φανεί πολύ κουλό αυτο που θα ρωτήσω αλλά τα σκυλάκια αρρωσταίνουν τα ψαράκια ? τ σκυλιά κανουν εμβόλια για πρόληψη στα ψάρια τι κάνουμε στο θέμα πρόληψης ?
είχα διαβάσει οτι παίρνεις ψάρια ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου αυτο ισχύει ?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
μπορεί να φανεί πολύ κουλό αυτο που θα ρωτήσω αλλά τα σκυλάκια αρρωσταίνουν τα ψαράκια ? τ σκυλιά κανουν εμβόλια για πρόληψη στα ψάρια τι κάνουμε στο θέμα πρόληψης ?
είχα διαβάσει οτι παίρνεις ψάρια ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου αυτο ισχύει ?
To κεφαλαιο ψαρια και ενυδρεια ειναι τοσο μεγαλο που δε μπορουν να απαντηθουν οι ερωτησεις σου εδω... θα βγουμε και οff forum τελειως! Ξεκινα να διαβαζεις αυτα που σου εστειλα και θα λυσεις τις αποριες σου.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
μπορεί να φανεί πολύ κουλό αυτο που θα ρωτήσω αλλά τα σκυλάκια αρρωσταίνουν τα ψαράκια ? τ σκυλιά κανουν εμβόλια για πρόληψη στα ψάρια τι κάνουμε στο θέμα πρόληψης ?
είχα διαβάσει οτι παίρνεις ψάρια ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου αυτο ισχύει ?
Δεν έχεις ιδέα πόσο εύκολα αρρωσταίνουν τα ψάρια!!!
Πιο εύκολα κρατάς ένα σκύλο παρά ενυδρείο κατα την άποψη μου.

Πρόληψη, εγώ τουλάχιστον κάνω μια φορά τον μήνα στο γλυκό νερό με Flagyl :D
Το καλύτερο όμως για να αποφύγεις προβλήματα είναι το νερό, όσο πιο συχνά τόσο το καλύτερο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ έχω ένα 230 με pelvicachromis taeniatus/congo tetra και πολύ κυανοβακτηρίδιο
και φιάχνω και ένα 60άρι για Killies
και έχω πάθει ενυδριίτιδα σοβαρού βαθμού γιατί όλο βλέπω χώρους για ενυδρεία
το μόνο που με σώνει είναι ότι το νερό εδώ είναι πολύ σκληρό και έτσι δεν έχω πολλά περιθώρια
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
θα πάω σε μαγαζία να ρωτήσω υπάρχει και ένα μεγάλο στο Πειραιά που έχει μόνο ενυδρεία θα διαβάσω κιολας και μετα αν ειμαι 100% σίγουρη θα πάρω
είχα σκεφτεί για μικρό καρχαρία
ειστε υπερ της γυάλας ?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
θα πάω σε μαγαζία να ρωτήσω υπάρχει και ένα μεγάλο στο Πειραιά που έχει μόνο ενυδρεία θα διαβάσω κιολας και μετα αν ειμαι 100% σίγουρη θα πάρω
είχα σκεφτεί για μικρό καρχαρία
ειστε υπερ της γυάλας ?
Kατα ειμαστε... οι καρχαριες δεν κανουν για ενυδρειο.. θα το τυραννησεις το ψαρακι....εκτος αν σκοπευεις να παρεις καμια 600αρια λιτρα :p
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
εγώ έχω ένα 230 με pelvicachromis taeniatus/congo tetra και πολύ κυανοβακτηρίδιο
και φιάχνω και ένα 60άρι για Killies
και έχω πάθει ενυδριίτιδα σοβαρού βαθμού γιατί όλο βλέπω χώρους για ενυδρεία
το μόνο που με σώνει είναι ότι το νερό εδώ είναι πολύ σκληρό και έτσι δεν έχω πολλά περιθώρια
Χαχαχαχαχαχαχ :D
Ευτυχώς που δεν έχω άλλο χώρο στο δωμάτιο μου!

Louna moy said:
θα πάω σε μαγαζία να ρωτήσω υπάρχει και ένα μεγάλο στο Πειραιά που έχει μόνο ενυδρεία θα διαβάσω κιολας και μετα αν ειμαι 100% σίγουρη θα πάρω
είχα σκεφτεί για μικρό καρχαρία
ειστε υπερ της γυάλας ?
Αν εννοείς ένα δίπλα στης ράγες του τρένου... μη τον φοβάσαι και εμπιστεύσου τον.
Όσο για την γυάλα μη το ταλαιπωρείς το ζώο άδικα.
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Kατα ειμαστε... οι καρχαριες δεν κανουν για ενυδρειο.. θα το τυραννησεις το ψαρακι....εκτος αν σκοπευεις να παρεις καμια 600αρια λιτρα :p
το είχα δει σε ένα μαγαζί ο καρχαρίας ήταν πολύ μικρός μπορεί να ήταν και σε ίδιος μέγεθος με μεγάλο ψάρι
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Χαχαχαχαχαχαχ :D
Ευτυχώς που δεν έχω άλλο χώρο στο δωμάτιο μου!


Αν εννοείς ένα δίπλα στης ράγες του τρένου... μη τον φοβάσαι και εμπιστεύσου τον.
Όσο για την γυάλα μη το ταλαιπωρείς το ζώο άδικα.
ναι κοντά στον ηλεκτρικό είναι
αυτο σκέφτομαι και εγώ οτι είναι ταλαιπωρία δεν ξέρω όμως αν πιστεύω το ίδιο και για το ενυδρείο και για το κλουβί είμαι σε σκέψεις χαχαχ
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
louna mou η γυάλα θα σε κάνει ίδια με αυτούς που έχουν σκυλιά στην ταράτσα μονίμως xaxaxaxaxaxa
πρόσεχε!!!!!!!

το ενυδρείο είναι ένας μίνι βιότοπος και στην ουσία διατηρείς λεπτές οικολογικές ισορροπίες
τα ψάρια πρέπει να μπορούν να ζήσουν άνετα στο ενυδρείο
ο χώρος πρέπει να μην τα πνίγει
η σκληρότητα η οξύτητα και πολλά άλλα στοιχεία του νερού πρέπει να προσομοιωνουν αυτές που αντιστοιχούν στον βιότοπο του κάθε ψαριού
δεν βάζουμε ψαράκια που μας αρέσουν με ψαράκια που μας αρέσουν επίσης γιατί μπορεί τα μέν να είναι θηρευτές των δε-ή τα μεν να ζούν σε λίμνη με σκληρό νερό και τα δέ σε ποτάμι με νερό μαλακό και όξινο

διάβασε το tsamisaquariums για αρχή (πρόσεχε μην την πατήσεις και μπλέξεις και με μπονσάι......)
και μετά βλέπεις τι θα κάνεις
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
δεν είχα ποτέ γυάλα γιατι κατι τέτοιο σκεφτόμουν ούτε θέλω να πάρω απο τι στιγμή όμως που είμαι άσχετη για αυτο ρώτησα και την δικιά σας γνώμη
τα γνωρίζω όλα αυτα για το ενυδρείο και ξέρω οτι είναι πολύ δύσκολο πιστεύω και πιο δύσκολο απο το να έχεις σκύλο
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78