ΜΟΚΑ - Ο μικρός της "σύντροφος"...


Status
Κλειδωμένο θέμα

Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
Το εχω δει και στο φαζοο και τον λυπηθηκα το σκυλακο ...
ειναι απο τους ελαχιστους λογους που θα στειρωνα αρσενικο σκυλο... νομιζω οτι αν συνεχισει να συμβαινει κιολας επιβαρυνει και τον προστατη του.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Δεν έχω τις γνώσεις να σε καθησυχάσω επιστημονικά, αλλά νομίζω ότι βιάζεσαι να τρομάξεις και να σκεφτείς ακραία σενάρια για ακρωτηριασμούς κλπ.

Είναι κάτι που κι εγώ έχω ξαναδεί σε 2 διαφορετικούς σκύλους μετά από πολύ έντονο καβάλημα, με στειρωμένες σκύλες. Και έχω την εντύπωση ότι δεν είναι τίποτα περισσότερο από ότι θα συνέβαινε φυσιολογικά αν ο σκύλος όντως ζευγάρωνε, μόνο που συμβαίνει στον αέρα.

Ο ένας από τους δύο παραπάνω σκύλους ήταν τότε κάτω του έτους, ζει σε σπίτι με θηλυκό στειρωμένο, το οποίο όμως δεν τολμάει να καβαλήσει (αν και γενικά το συνηθίζει με άλλα σκυλιά) και αν θυμάμαι σωστά δεν πρέπει να του έχει ξανασυμβεί από τότε.

Ο δεύτερος είναι ενήλικος, ζει σε σπίτι χωρίς άλλα σκυλιά και γενικά δεν έχει συχνά πάρε δώσε με άλλα σκυλιά, οπότε υποθέτω ότι επίσης δεν του έχει ξανασυμβεί.

Και τα δύο δεν θα τα χαρακτήριζα εξαιρετικά κυριαρχικά σκυλιά, αλλά ήταν σε φάση υπερέντασης, υπερενθουσιασμού και ίσως και εμμονής.

Υποθέτω το κάνετε ήδη, αλλά το μόνο που μου έρχεται είναι να μην μένουν μόνοι οι δυο τους και να κοπεί κάθε απόπειρα για καβάλημα εκ μέρους του.

Όχι ότι δεν θα το έψαχνα, αλλά δεν θα ανησυχούσα πάντως και τόσο πολύ :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.732
19.994
Κάποιες πληροφορίες που συνέλεξα σήμερα επί τούτου, συμφωνούν με της Ειρήνης. Οτι όντως δεν είναι κάτι το τόσο ανησυχητικό. Οτι μπορεί να συμβεί και πρέπει μόνο να προσέξεις, να μην τραυματιστεί όσο είναι σ'αυτή την κατάσταση. Και ότι για να ηρεμήσει, πρέπει να του αποσπάσεις την προσοχή, με ελαφρύ περπάτημα, ακόμη πιο ελαφρύ παιχνιδάκι και φυσικά οι κρύες κομπρέσσες, κάνουν θαυμάσια δουλειά.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
συμφωνω με την Χοτικουλι!

Το έχω δει πρόσφατα να συμβαίνει και σε άλλο νεαρό σκυλάκο που προσπαθούσε να ερωτοτροπήσει με την δικιά μου.

Επίσης το είδα σε αδέσποτο μετά από "κανονική" διαδικασία

Στην περίπτωση που αναφέρω, ο μικρός "τελείωσε". Έγινε αυτό στην περίπτωση του Casper; Μήπως τελικά είναι φυσιολογικό;

Και ο κανακαρης μας!!!
Μαλιστα μια φορα πριν καταλαβω τι κανει... ενω ειχαν ερθει τα κοριτσα μεσα, ο Σαγκα εξαφανισμενος... βγαινω να τον φωναξω και ερχεται σαν ζαβλακωμενος... σκυβω να τον παρω αγκαλια...:confused::eek: Σοκ! επαθα να ειμαι ειλικρινης...
Το καλοκαιρι... ηταν το χομπι του!.. μετα την βολτα, μετα το φαι. επαιζε με τις θυληκες και τσουκ! οι πεταλουδιτσες και τα ζουζουνακια.... οι θηλυκές απομακρυνονταν δεν καταλαβαιναν το παιχνιδι του, και ο μεγαλος αρχιζε αναπαυτικα τα χλαπατις χλουπατις.. μεχρι που γινοταν τοσο οσο στην φωτο... εβρεχε 5-6 πλακακια στην βεραντα.. και σιγα σιγα μαζευοταν ευτυχισμενος μεσα στο σπιτι... τακτοποιημενος.
Οσο ηταν σε αυτη την κατασταση της φωτο πριν και μετα ηταν σαν υπνωτισμένος.. δεν εδειχνε να ποναει ..ισα ισα..

Εσεις κυριε Γιαννη πως καταλαβατε οτι πονουσε?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Έχω την εντύπωση Βίκυ ότι του Σάγκα ήταν φυσιολογικός ερεθισμός ενώ στην φωτογραφία ο άμοιρος ο Κάσπερ έχει θέμα. Δεν μπορεί και να θέλει να το βάλει μέσα. Στην περίπτωση αυτή πονάνε και φωνάζουν και χρειάζονται παγοκύστες για να ηρεμήσει και να έρθει στην φυσιολογική του κατάσταση.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
δεν καταλαβα εκανε ετσι ο κασπερ? φωναζε?...
παντως ακριβως αυτο το θεαμα αυτο το εχω ξαναδει... και ξαναμπηκε μεσα μονο του σιγα σιγα.. ε του πηρε λιγη ωρα... πφ! ......ντροπη!
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Πω πωωω,Το κανατε το θεμα του Casper,για τον "π....ο"!!Γιαννη,ξερω την αλλη παροιμια που λεει....μακρια απ'τον κωλο μας....κ οπου θελει ας μπει!!!Παντως περα απο τα ορμονικα,που δεν εχω ιδεα απ αυτα,η στειρωση δεν ειναι απαραιτητο οτι θα λυσει αλλα θεματα!!!Προσωπικα και στο ειπα κ στο τελευταιο φαγοποτι,θεωρω πως πρεπει να βρεις κατι ωστε να εκτονωνεται επαρκως ο σκυλος!Και στην περιπτωση του κατι που θα μπορει να βγαλει κ οτι εχει πισω του...γεννετικα εννοω!Θα ηταν κριμα να μην εκμεταλλευτεις το ταμπεραμεντο του!!!!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ο εκτροφέας του τι γνώμη έχει για "εκμετάλευση" του ταμπεραμέντου του με μεθόδους που υποθέτω ότι προτείνει ο Eammon? είμαι πολύ περίεργος....

εγώ θα έκανα ότι πεί ο εκτροφέας πάντως
στείρωση?στείρωση.ζευγάρωμα?ζευγάρωμα(αν και δεν βλέπω γιατί θα βοήθαγε σε αυτό που συμβαίνει στον σκύλο)
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
σου είχα στείλει pm πριν αρκετό καιρό.
είχαμε το ίδιο θέμα με τον συγχωρεμένο τον bobby όταν ήταν στα νιάτα του.
ο κακομοίρης το έγλυφε συνεχεια...
του κάναμε masaz με μια ειδική κρέμα που μας είχε πει ο γιατρός του
και αν αυτό δεν είχε αποτέλεσμα καταλήγαμε στον γιατρό και πάλι για ένεση.
δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα
πάντως μας είχε προειδοποιήσει και εμάς πως αν μείνει πολλές ώρες έξω
μπορεί να νεκρωθεί το σημείο με τα ακόλουθα δυσάρεστα αποτελέσματα... στείρωση δεν θυμάμαι να μας είχε προτείνει. αλλα ξαναλέω δεν ξέρω αν ήταν το ίδιο πρόβλημα η ο δικός μας είχε κατι σαν πριαπισμό.
δεν το πάθαινε παρα πολύ συχνά σε βαθμό να χρειάζεται ένεση
και μετά από κάποιο διάστημα το πρόβλημα εξαλείφθηκε
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Χωρίς να είμαι ειδικός το ζευγάρωμα δεν πρόκειται να βοηθήσει. Ίσα ίσα θα κάνει τις ορμές του πιο έντονες. Εκτός αν ζευγαρώνει συνέχεια..
Η στείρωση αν κριθεί απαραίτητη θα το αταματήσει γιατί δεν θα ερεθίζεται.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Παιδιά, συγγνώμη που δεν απαντάω άμεσα, αλλά είμαι εν μέσω τρέλλας στη δουλειά... και ετοιμάζομαι και για "ταξιδάκι" χειμωνιάτικα...

Σαν γενική τοποθέτηση, το post για το θεματάκι αυτό του Casper, το έγραψα εδώ, μετά από αρκετές μέρες μελέτης - έρευνας... τα βασικά μου ευρήματα (όπως ξανάγραψα) είναι μεταπτυχιακές έρευνες και διατριβές, αλλά με μικρά σχετικά κλινικά δείγματα... κατά συνέπεια, η κάθε μία περιγραφόμενη περίπτωση (και η αντίστοιχη εγχειριτική - φαρμακευτική αντιμετώπιση) αφορά, το πολύ 2-3 άτομα του δείγματος... και, για να είναι ακόμα "χειρότερα" τα πράγματα, αρκετά από τα άτομα των δειγμάτων (οι ιδιοκτήτες τους, δηλαδή) δεν επανήλθαν για αναφορά της εξέλιξης...

...νομιζω οτι αν συνεχισει να συμβαινει κιολας επιβαρυνει και τον προστατη του.
Αυτό είναι σαφές και δεν επιβαρύνει μόνο τον προστάτη, αλλά και άλλους αδένες της περιοχής...

1. ...αλλά νομίζω ότι βιάζεσαι να τρομάξεις και να σκεφτείς ακραία σενάρια για ακρωτηριασμούς κλπ.

2. Και τα δύο δεν θα τα χαρακτήριζα εξαιρετικά κυριαρχικά σκυλιά, αλλά ήταν σε φάση υπερέντασης, υπερενθουσιασμού και ίσως και εμμονής.

3. ...το μόνο που μου έρχεται είναι να μην μένουν μόνοι οι δυο τους και να κοπεί κάθε απόπειρα για καβάλημα εκ μέρους του...
1. Εντάξει, δεν πάει το μυαλό μου απαραίτητα εκεί, αλλά διαβάζοντας τη βιβλιογραφία, διαπιστώνω ότι υπάρχουν διάφορα σενάρια που παίζουν... διαπιστώνω, επίσης, ότι το "έκταμα" και η χρονική διάρκεια, τουλάχιστον την τελευταία φορά, είναι δυσανάλογα έντονα σε σχέση με τα περιγραφόμενα στη βιβλιογραφία (σαν ακραία περιστατικά)...

2. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για ένα εξαιρετικά κυριαρχικό σκυλί, που, υπό συνθήκες, μπαίνει σε φάση "εμμονής"...

Γεγονός που με έχει παραπέμψει και παλιότερα (πριν από τα σχετικά περιστατικά) σε ένα έξοχο απόσπασμα της Temple Grantin, βασισμένο σε πανεπιστημιακή έρευνα στις ΗΠΑ (με μεγάλο δείγμα - 2 πολυπληθείς ομάδες σκυλιών - το έχω ξαναγράψει σε παλιό post, αλλά αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι το θέμα εκείνο)... όπου η 1 ομάδα ήταν όλα "χαμογελαστά και κοινωνικά" σκυλιά, ενώ η 2η ομάδα ήταν όλα "μουντρούχοι" σαν τον κούταβό μου (κυριαρχικά - επιθετικά - "αγενή" κλπ.)...
Αποδείχτηκε (περίτρανα) ότι το 80% της 2ης ομάδας, είχε ιδιαίτερα αυξημένα επίπεδα αλανίνης, ταυρίνης (και μιάς άλλης ορμόνης που μου διαφεύγει)... ενώ το 88% της 1ης ομάδας είχαν ιδιαίτερα μειωμένα επίπεδα των ορμονών αυτών...
Οπως ακριβώς έχει (εδώ και χρόνια) διαπιστωθεί και στους επιθετικούς εφήβους (και ενηλίκους) ανθρώπους... που, στους ανθρώπους, κοντρολάρονται με φάρμακα...

Ολα τα παραπάνω με είχαν κάνει σκεπτικό, όπως σας είπα, πολύ πριν τα περιστατικά της στύσης... γιατί?
Γιατί "έχουν γνώσιν οι φύλακες"... κάποιες συμπεριφορές που δεν συνάδουν με την βασική συμπεριφορά (του κυριαρχικού - ευαίσθητου - εξαρτημένου - "δίκαιου" σκύλου) που παρουσιάζει στο 95% της διαβίωσής του... αναρωτιέμαι, δηλαδή, μήπως το θέμα τείνει να είναι περισσότερο ορμονικό και (σχετικά) λιγότερο συμπεριφοράς - χαρακτήρα...

Απλά, για να κάνεις τέτοιες εξετάσεις, πρέπει να απευθυνθείς στο εξωτερικό... και είναι δύσκολα τα πράγματα τώρα...

3. Αυτό κάνουμε... το κόβουμε ακόμα και πριν πάει να μπει στην πρόθεσή του...

...για να ηρεμήσει, πρέπει να του αποσπάσεις την προσοχή, με ελαφρύ περπάτημα, ακόμη πιο ελαφρύ παιχνιδάκι και φυσικά οι κρύες κομπρέσσες, κάνουν θαυμάσια δουλειά.
Αυτό είναι γεγονός: Οι παγωμένες κομπρέσσες κάνουν θαύματα...
Τώρα, σε σχέση με το ελαφρύ περπάτημα και (ακόμα περισσότερο) παιχνίδι... ούτε να το διανοείσαι: Δεν μπορεί κάν να κουνηθεί... την τελευταία φορά έκλαιγε από τον πόνο (και τον φόβο)...

...Εσεις κυριε Γιαννη πως καταλαβατε οτι πονουσε?
Αγαπητή μου kasi,

Αν δεν μπορώ να καταλάβω εγώ (και η γυναίκα μου) ότι πονάει το σκυλί μου... τότε θα έπρεπε να θεωρούμαι (τελείως, όμως!) ακατάλληλος (έως επικίνδυνος) ιδιοκτήτης...

...στην φωτογραφία ο άμοιρος ο Κάσπερ έχει θέμα. Δεν μπορεί και να θέλει να το βάλει μέσα. Στην περίπτωση αυτή πονάνε και φωνάζουν και χρειάζονται παγοκύστες για να ηρεμήσει και να έρθει στην φυσιολογική του κατάσταση.
Το περιγράφεις ακριβώς όπως ήταν!

...θεωρω πως πρεπει να βρεις κατι ωστε να εκτονωνεται επαρκως ο σκυλος! Και στην περιπτωση του κατι που θα μπορει να βγαλει κ οτι εχει πισω του...γεννετικα εννοω! Θα ηταν κριμα να μην εκμεταλλευτεις το ταμπεραμεντο του!!!!!!
Βασίλη,

Οπως έχουμε ξανασυζητήσει, το σκέφτομαι και το ψάχνω αυτό το θέμα... όπως ξέρεις ήδη, οι (expert) γνώμες διαφέρουν:
- Μία γνώμη λέει ότι θα ξεκαθαρίσουν ευκολότερα τα πράγματα μέσα του...
- Μία άλλη γνώμη λέει το αντίθετο: με τίποτα... μακριά... μόνο να τρέχει και να παίζει σε (ελεγχόμενα) λιβάδια...

Ειλικρινά, δεν το έχω ξεμπερδέψει ακόμα μέσα μου...

εγώ θα έκανα ότι πεί ο εκτροφέας πάντως...

1. στείρωση? στείρωση.
2. ζευγάρωμα? ζευγάρωμα.
Βαγγέλη,

1. Οπως έγραψα και σε προηγούμενο post, η στείρωση είναι μέσα στις (πολύ) σοβαρές σκέψεις μας... για περισσότερους από ένα λόγους...

2. Αυτό, επίσης, για πολλούς λόγους, είναι μάλλον "αποφευκτέο"... οπότε, θα μείνει μόνο μέσα στα πονηρά όνειρα του κούταβου...

δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα
πάντως μας είχε προειδοποιήσει και εμάς πως αν μείνει πολλές ώρες έξω μπορεί να νεκρωθεί το σημείο με τα ακόλουθα δυσάρεστα αποτελέσματα...
Ετσι, όπως τα λες είναι περίπου...

Χωρίς να είμαι ειδικός το ζευγάρωμα δεν πρόκειται να βοηθήσει. Ίσα ίσα θα κάνει τις ορμές του πιο έντονες. Εκτός αν ζευγαρώνει συνέχεια..
Η στείρωση αν κριθεί απαραίτητη θα το αταματήσει γιατί δεν θα ερεθίζεται.
Συμφωνώ...
Αν, όπως λέει και ο mortezes, μάθει να "βάζει τον κολιό στο ξύδι"... μαύρο φίδι που μας έφαγε!!!
Θα κυκλοφορούμε όλοι, μέσα στο σπίτι, με τσίγκινα σωβρακάκια...

Και, έχεις δίκιο, με τη στείρωση δεν υπάρχει (ορμονική) στύση, παρά μόνο ευκαιριακή (και, σαφώς, πιο χαλαρή)...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Οπως έγραψα και σε προηγούμενο post, η στείρωση είναι μέσα στις (πολύ) σοβαρές σκέψεις μας... για περισσότερους από ένα λόγους...
Και μονο που το διαβαζω , μια λεξη μου ερχετε στο μυαλο, κριμα!
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Αν, όπως λέει και ο mortezes, μάθει να "βάζει τον κολιό στο ξύδι"... μαύρο φίδι που μας έφαγε!!!
Θα κυκλοφορούμε όλοι, μέσα στο σπίτι, με τσίγκινα σωβρακάκια...
Δεν ισχύει αυτό , απλώς εαν μυρίσει θηλυκά σε οίστρο θα κλαίει με μαυρο δάκρυ.....
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Κάπου μπερδεύτηκες μάλλον... η αλανίνη και η ταυρίνη είναι αμινοξέα.

Αυτό το έχεις διαβάσει
http://www.google.be/url?sa=t&rct=j...t4HIAg&usg=AFQjCNFhhzWHEBHZkaxGMx7WSg5fEHfmzA


Συζήτησε το σίγουρα με τον εκτροφέα του, νομίζω ότι υπάρχει ιδιοπαθής μορφή παραφιμωσης
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
μακαρι να βρεις λυση γρηγορα και ευκολα.
αλλα κριμα γιατι?
Οπως ξέρεις, Φώτη, εύκολες και γρήγορες λύσεις δεν προκύπτουν τόσο συχνά...
Αλλά προσπαθούμε, με νηφαλιότητα (και "σκληρή" εξέταση κάθε άποψης) να δουλεύουμε προς τη λύση...

Οσο για το "κρίμα"... μπορεί να μη το διατύπωσα καλά (απλά, ήταν ευκολία να κάνω παράθεση το κείμενο του Θοδωρή)... υπόσχομαι να σου εξηγήσω τις σκέψεις - προβληματισμούς μου, κάποια στιγμή... αλλά, σε προσωπικό επίπεδο ("δια ζώσης", που λέμε)... γιατί αυτά χρειάζονται και το απαραίτητο κρασί...
Να δεις που, στο τέλος, θα μας βγάλουν και μεθύστακες... εκτός από άσχετους κλπ...
 
  • Like
Reactions: d-friend


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κάπου μπερδεύτηκες μάλλον... η αλανίνη και η ταυρίνη είναι αμινοξέα...

Συζήτησε το σίγουρα με τον εκτροφέα του, νομίζω ότι υπάρχει ιδιοπαθής μορφή παραφιμωσης
Πάντα σωστή!:) Ζητώ συγγνώμη...

Του έχω ήδη γράψει του εκτροφέα και περιμένω να τα πούμε...
 
  • Like
Reactions: d-friend


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τα καλύτερα παγωμένα επιθέματα είναι μικρές πετσέτες βρεγμένες και στημένες και μετά 15 λεπτά στην κατάψυξη. Έχουν διάρκεια στην ψύξη στο σημείο που χρειάζεται ανακούφιση και είναι η πιο καθαρή και πρακτική λύση.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα