Επιτρέπεται να δίνουμε τα αποφάγια μας ?


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Τέλος πάντων, είπα τι κάναμε, αλλά δε διευκρίνησα ότι δε γινεται αυτο πια, προφανως δεν ηταν σωστό, και σημείωσα οτι δεν ετυχε κατι, χωρις να ειναι ο κανόνας αυτός. Πάντως, ο σκύλος έχει κάνει προληπτικά, και από τυψεις λόγω άγνοιας, 2 φορές εξετάσεις, γιατί ο μπαμπάς του έφυγε από καρδιά, και καθαρισμό δοντιών φέτος. Είναι μια χαρά και πολύ δραστήριος.

Ξηρα τροφή έχουν πάντα τα δύο που μένουν με τους γονείς μου. Στη Βερόνικα δε δίνω πάντα. Τυράκι δεν τρωνε και το κρέας είναι πάντα άπαχο, μιλάμε για κοτόπουλο και μοσχάρι καθαρισμένο καλά και βρασμένο πολύ. Αν δώσω λουκάνικο, είναι από πουλερικο και λάιτ, αλλά αφού το λέτε θα κοιταξω καλύτερα τι περιέχει. Η μαμα μου κραταει ζωμό από το κρέας χωρίς μπαχαρικα κλπ και βραζει σε αυτο το ρυζι που ειναι καθημερινο, ενω εγω με σκέτο νερό.

Στο σπίτι μας αλάτι βάζει όποιος θέλει στο πιάτο του, κι αυτό άρχισε πριν πάρουμε τον μεγάλο και θα συνεχιστεί ες αεί. Μπορεί να φαίνεται απίθανο να μη μαγειρεύει κάποιος με αλάτι, αλλά συμβαίνει... Δε χάνουμε τίποτα χωρίς αυτό. :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.741
3.978
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Βρήκα χθες ένα άρθρο που λέει πως να προσθέτεις αποφάγια στη δίαιτα του σκύλου μειώνει την πιθανότητα συστροφής στομάχου

Factors Decreasing the Risk of Bloat

Inclusion of canned dog food in the diet

Inclusion of table scraps in the diet

Happy or easy-going temperament

Feeding a a dry food containing a calcium-rich meat meal (such as meat/lamb meal, fish meal,
chicken by-product meal, meat meal, or bone meal) listed in the first four ingredients of the ingredient list.

Eating 2 or more meals per day
http://www.marvistavet.com/html/body_bloat.html
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Στο σπίτι μας αλάτι βάζει όποιος θέλει στο πιάτο του, κι αυτό άρχισε πριν πάρουμε τον μεγάλο και θα συνεχιστεί ες αεί. Μπορεί να φαίνεται απίθανο να μη μαγειρεύει κάποιος με αλάτι, αλλά συμβαίνει... Δε χάνουμε τίποτα χωρίς αυτό.
Λίγο.. αλάτι πάντα χρειάζεται αν δεν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα υγείας.., πολύ..ποτέ..

Επίσης να διευκρινίσω λίγο την διαφορά λέγοντας αποφάγια..
Αποφάγια μπορεί να είναι και το βραστό καρότο που φάγαμε με βραστό κοτοπουλάκι.., αποφάγια μπορεί να είναι και τα κόκαλα από το αρνάκι μας επίσης..ή το σουτζούκι που τηγανίσαμε προχτές..
Υπάρχουν κάποιες διαφορες ανάμεσα σε αυτά..
 


elenar075

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2010
86
0
Nεα Σμυρνη
Μελος της οικογενειας δινει στο σκυλο μου ετσι για πλακα οτι βρει....τι να κανω βοηθεια !!!Και η απαντηση του ειναι "χαζος ειναι ο σκυλος"?..εχω αγανακτησει!!
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Επίσης να διευκρινίσω λίγο την διαφορά λέγοντας αποφάγια..
Αποφάγια μπορεί να είναι και το βραστό καρότο που φάγαμε με βραστό κοτοπουλάκι.., αποφάγια μπορεί να είναι και τα κόκαλα από το αρνάκι μας επίσης..ή το σουτζούκι που τηγανίσαμε προχτές..
Υπάρχουν κάποιες διαφορες ανάμεσα σε αυτά..
Πες τα ρε παιδι μου!Πολλοι δεν εχουν καταλαβει τη διαφορα!Ξερεις τι αποφαγια απο βραστο κοτοπουλακι ή αρνακι εχει φαει ο δικος μου;;;:D
 


Thabishop

Member
17 Νοεμβρίου 2010
9
0
Μελος της οικογενειας δινει στο σκυλο μου ετσι για πλακα οτι βρει....τι να κανω βοηθεια !!!Και η απαντηση του ειναι "χαζος ειναι ο σκυλος"?..εχω αγανακτησει!!
χαχαχα τις προαλες η γιαγια μου πηρε μιση μπαριτσα σοκολατα κ πηγε κ την εδωσε στο μπασε, εκανα λιγο τα στραβα ματια για να μην την στεναχωρησω αλλα μετα πηγε να του δωσει κ την αλλη μιση.... κ της λεω μην του δωσεις δεν κανει κτλ κτλ κ μετα καθοταν κ μιλαγε στο σκυλο κ του ελεγε οτι δεν φταιει εκεινη αλλα εγω που δεν του δινει το υπολοιπο .....στιγμες οικογενειακης τρελλας .χαχα
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kάποιες άλλες τροφές που δεν πρέπει να δίνουμε στα σκυλιά μας και που ίσως μπορεί να θεωρηθούν αποφάγια εφόσον μπορεί να περιέχονται στο δικό μας γεύμα :



Αλάτι

Αν καταναλώνεται σε μεγάλες ποσότητες, μπορεί να επηρεάσει την ισορροπία των ηλεκτρολύτων στον οργανισμό.

Ζάχαρη

Κίνδυνος παχυσαρκίας, οδοντικών προβλημάτων και πιθανή εμφάνιση διαβήτη.

Μαγιά

Μπορεί να φουσκώσει, προκαλώντας αέρια στο πεπτικό σύστημα και κατ’επέκταση πόνο, ή ακόμα και ρήξη του στομάχου ή του εντερικού σωλήνα.
Τόνος

Μπορεί να οδηγήσει σε κακή υγεία λόγω ανεπαρκής διατροφής, αφού δεν έχει τις απαραίτητες βιταμίνες και μέταλλα ( αφορά κυρίως γάτες).

Γάλα και παράγωγα του γάλακτος

Οι περισσότεροι σκύλοι και γάτες δεν έχουν επαρκείς ποσότητες του ενζύμου λακτάση, το οποίο είναι υπεύθυνο για τη διάσπαση της λακτόζης που περιέχεται στο γάλα. Αυτό μπορεί να προκαλέσει διάρροια.

Κόκκαλα από ψάρι, πουλερικό ή οποιοδήποτε άλλο κρέας

Υπάρχει κίνδυνος πνιγμού, φράξιμο της πεπτικής οδού, σχίσιμο οργάνων του πεπτικού συστήματος (ειδικά αν το κόκκαλο είναι αιχμηρό)

Μεγάλη ποσότητα συκωτιού


Κίνδυνος τοξικότητας από τη Βιταμίνη Α, πράγμα που επηρεάζει τους μυς και τα κόκκαλα.


εδώ και οι τοξικές

πηγή
 


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Παιδιά καλησπέρα κ από μένα...!!!
Διαβάζω με προσοχή όσα λέτε κ ήθελα να σας παραθέσω κ τη δική μου απορία...
Εχω ένα μαλτεζάκι υπέροχο..έρωτας πραγματικός...μέχρι τώρα του έδινα ξηρά τροφή..
αλλά είπα να δοκιμάσω να του δώσω κ λίγο γαλατάκι..Ο κτηνίατρος μου είπε ότι κάνει...
Φοβόμουν τη διαρροια...αλλά τλκ τα κακάκια του παρέμειναν στέρεα..χαχαχα!!
Είναι 3μηνων σχεδόν...του αρέσει πάρα πολύ...να το συνεχίσω??το πίνει σαν τρελός...!
 




Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Δεν κάνει καλό????
Γιατί??
τότε ο κτηνίατρος γιατί μου είπε πως είναι εντάξει...
πωπω πολύ διίστανται οι γνώμες....
το γιαούρτι από γάλα δε φτιάχνεται...?
ποια η διαφορά...??
θέλω να τον προσέξω πάρα πολύ γι'αυτό κ οι τόσες ερωτήσεις....!!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.741
3.978
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι το γάλα έχει περισσότερη λακτόζη, ουσία που οι περισσότεροι ενήλικες σκύλοι δεν μπορούν να χονέψουν και τους δημιουργεί αέρια και διάρροιες.
 




betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
38
germany
καλημερα!φιλε μαγκα με το γαλα υπαρχει προβλημα μονο σε μεγαλες ποσοτητες.Οσο για την ξηρα τροφη πιστευω πως ειναι και λιγο θεμα μαρκετινγκ,( οπως και στα παιδια που χρειαζονται ειδικες τροφες γεματες χρωματα και συντηρητικα).Δηλαδη 5000 χρονια μπορουσαν να ζησουν με τροφες που υπηρχαν στην φυση και τα αποφαγια, και ξαφνικα εξελιχθηκαν σε ξηροτροφοφαγους?
Στον δικο μου δινω ξηρα τροφη συνηθως 3 φορες την εβδομαδα.Τις υπολοιπες τρωει κρεας (ωμο) γιαουρτι και μπανανες.Του δινω και μαγειρεμενο φαγητο( πχ μακαρονια με κιμα, ρυζι , ιμαμ)αλλα κραταω για αυτον μεριδα χωρις αλατι
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
καλημερα!φιλε μαγκα με το γαλα υπαρχει προβλημα μονο σε μεγαλες ποσοτητες.Οσο για την ξηρα τροφη πιστευω πως ειναι και λιγο θεμα μαρκετινγκ,( οπως και στα παιδια που χρειαζονται ειδικες τροφες γεματες χρωματα και συντηρητικα).Δηλαδη 5000 χρονια μπορουσαν να ζησουν με τροφες που υπηρχαν στην φυση και τα αποφαγια, και ξαφνικα εξελιχθηκαν σε ξηροτροφοφαγους?
Στον δικο μου δινω ξηρα τροφη συνηθως 3 φορες την εβδομαδα.Τις υπολοιπες τρωει κρεας (ωμο) γιαουρτι και μπανανες.Του δινω και μαγειρεμενο φαγητο( πχ μακαρονια με κιμα, ρυζι , ιμαμ)αλλα κραταω για αυτον μεριδα χωρις αλατι
Η μπανανα δεν εχει σακχαρα?Και γιατι ειναι προτιμοτερο να δινεται παραγινωμενη?Για το καρπουζι εχω ακουσει οτι δεν ειναι καταλληλο επειδη εχει επισης ζαχαρη.
 






tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
43
αλεξανδρουπολη, Εβρος
εμενα τα κανισακια μου τρωνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτος απο αρνι, γιατι τα παει...σερπαντινα με το αρνι...και χτες ο αχρηστος ο ΕΠ εφαγε φασολακια μαγειρεμενα κανονικα στην κατσαρολα..δε του τα δωσα, τα βρηκε και τα φαγε...και με μια ορεξη,...αλλο πραμα!
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
καθε δευτερα βαρβακειο 4 κιλα κιμα 10 ευρο βοδινο φρεσκο
βραζω το ρυζι 1 κιλο μολις ειναι ετοιμο βαζω και τον κυμα2 κιλα για πολυ λιγο ισα ισα
στη κατσαρολα που συνολο εχει 4 κιλα φαγητο με πρωτεινη και υδατανθρακα μεσα στη κατσαρολα βαζω οτι λαχανικο
εχω στο ψυγειο που δεν χρειαζομαι ακομα και μηλα τριβω
μολις το βγαλω απο το ψυγειο του βαζω λαδι και αυγο και οτι αποφαγια υπαρχουν εκτος απο κοκαλα μαγειρεμενα
κοκαλα μονο ωμα και μεγαλα καθε βραδυ σχεδον
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
βραζω το ρυζι 1 κιλο μολις ειναι ετοιμο βαζω και τον κυμα2 κιλα για πολυ λιγο ισα ισα
στη κατσαρολα που συνολο εχει 4 κιλα φαγητο με πρωτεινη και υδατανθρακα μεσα στη κατσαρολα βαζω οτι λαχανικο
Συγνώμη μπαίνεις στην διαδικασία να κάνεις όλα αυτά (και πολύ καλά κάνεις..),
για να καταλήξεις μετά να δίνεις και :

και οτι αποφαγια υπαρχουν εκτος απο κοκαλα μαγειρεμενα
:confused:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78