Επιλογή σκύλου από φοιτητή! - Σκύλος & φοιτητής


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Άφρο, αρσενικος, γερμανικος ποιμενικος. 4,5 μηνων.

Τον πηρα 7 εβδομ.
Βασικη προυποθεση να εχει σπιτακι ή καποιο ειδικο κουτι για το μεγεθος του. οχι πολυ μεγαλο γιατι μπορει να τα κανει στη μια ακρη και στη αλλη να κοιματε. όπως κι οταν δεν εχεις χρονο ή εισαι εκτος σπιτιου να μενει εκει μεσα. αλλωστε ενα κουταβι χρειαζετε περιπου στις 17 ωρες υπνου αν δεν κανω λαθος.
Ανα 2 ωρες εξω για τις αναγκες του ( εγω απο την αρχη που ηρθα σπιτι δεν επετρεψα να τα κανει μεσα. εκτος αυτα που ηταν εκ παραδρομης, αλλα και παλι μολις τον επερνα χαμπαρι, αμεσως Εξω!...)
Οσο μεγαλωνει αυξανετε ο χρονος που μπορει να κρατηθει.
Αλλα αυξανετε και ο χρονος που χρειαζετε για τη βολτα του ή η ενταση του παιχνιδιου αλλα και λιγο ο χρονος της βασικης του εκπαιδευσης. Γενικα ο σκυλος θελει χρονο και συγκεντρωση σε αυτο!!
Ριξε μια ματια στο Ερευνα ασκησης καθαροαιμων σκυλων http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=8433


 


native_swimmer

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2010
26
0
Άφρο, αρσενικος, γερμανικος ποιμενικος. 4,5 μηνων.

Τον πηρα 7 εβδομ.
Βασικη προυποθεση να εχει σπιτακι ή καποιο ειδικο κουτι για το μεγεθος του. οχι πολυ μεγαλο γιατι μπορει να τα κανει στη μια ακρη και στη αλλη να κοιματε. όπως κι οταν δεν εχεις χρονο ή εισαι εκτος σπιτιου να μενει εκει μεσα. αλλωστε ενα κουταβι χρειαζετε περιπου στις 17 ωρες υπνου αν δεν κανω λαθος.
Ανα 2 ωρες εξω για τις αναγκες του ( εγω απο την αρχη που ηρθα σπιτι δεν επετρεψα να τα κανει μεσα. εκτος αυτα που ηταν εκ παραδρομης, αλλα και παλι μολις τον επερνα χαμπαρι, αμεσως Εξω!...)
Οσο μεγαλωνει αυξανετε ο χρονος που μπορει να κρατηθει.
Αλλα αυξανετε και ο χρονος που χρειαζετε για τη βολτα του ή η ενταση του παιχνιδιου αλλα και λιγο ο χρονος της βασικης του εκπαιδευσης. Γενικα ο σκυλος θελει χρονο και συγκεντρωση σε αυτο!!
Ριξε μια ματια στο Ερευνα ασκησης καθαροαιμων σκυλων http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=8433


Ok thanks... Να πω μια ακόμα φορά. Έχω μεγαλώσει με σκυλιά... ξέρω τις ανάγκες τους... και τις προϋποθέσεις που απαιτούνται για την απόκτησή τους... Τα εντός του σπιτιού θέματα είναι αυτά που δεν ξέρω... Τα δικά μου έχουν δικά τους σπίτια, χτιστά, έξω από το σπίτι, στον κήπο... περιφραγμένα, χωρίς λουριά να τα πνίγουν. Ούτε καν κολάρο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αρχικό μήνυμα απο native_swimmer Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρεται, και εγώ φοιτητής ενδιαφερόμενος για σκύλο...

Διάβασα όλο το thread και έχω μια πρώτη απορία. Το σκυλί, δεν μπορείς να του μάθεις ότι τη βόλτα του θα την κάνει μεσημέρι ή απόγευμα? Γιατί μιλάτε όλοι για πρωινό ξύπνημα...?

Έχω δυο γερμανικούς ποιμενικούς, ζευγάρι, στο πατρικό μου. Το θηλυκό είναι 12 χρονών... και το αρσενικό 10. Βέβαια έχουμε και χώρο, 4 στρέμματα κήπο και ήταν σε γενικές γραμμές έξω ελεύθερα... Ούτε λουριά ούτε κολάρα ούτε τίποτα.. Και γι'αυτό δεν έχω ιδέα για τις βόλτες που μιλάτε.. χεχε
Είναι φυσικό τα ωράρια και τις συνήθειες του σκύλου μας να τα ορίζουμε εμείς..;):)

Τα σκυλιά έχουνε βιολογικό ρολόι για αυτό θα παρατηρήσεις ότι όταν είναι η ώρα (όποια και αν είναι αυτή) που πρέπει να βγεί.., εκείνο θα είναι έτοιμο πριν "χτυπήσει το ρολόι" σου για την καθορισμένη βόλτα.;)

Πρέπει να γνωρίζεις όταν αποφασίσεις σοβαρά για να βάλεις ένα σκυλί στην ζωή σου, πως τα σκυλιά όσο χώρο και να έχουν.., όσα στρέμματα.., πρέπει να βγαίνουν βόλτα καθημερινά..
Όχι για την ανάγκη τους μόνο ή για άσκηση, αλλά και για να είναι πραγματικά υγιή..
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.172
2.998
ΑΤΤΙΚΗ
ξέρω τις ανάγκες τους... και τις προϋποθέσεις που απαιτούνται για την απόκτησή τους... .
μεγάλη μπουκιά φάε...κουβέντα μη λες!!!

χωρίς λουριά να τα πνίγουν. Ούτε καν κολάρο.
:confused::confused::confused::confused::confused:
 


native_swimmer

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2010
26
0
@kango1: 12 χρόνια το θηλυκό και 10 το αρσενικό δεν αρρώστησαν ποτέ...

@TARA: 1) whatever
2) πολλοί θεωρούν ότι αν έχουν το σκυλί στο χώρο του μεν, αλλά με το λουρί να το πνίγει δε είναι μια χαρά.. αυτό εννοώ... Εμείς τα έχουμε στο χώρο τους, από τον οποίο βγαίνουν τουλάχιστον μια φορά τη μέρα και τα λουριά κλπ είναι περιττά...
 




native_swimmer

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2010
26
0
εννοείς δεμένα; γιατί εγώ εννοώ το να φοράνε περιλαίμιο.

και τα δύο, βασικά λέω πως δεν τα έχω δεμένα, και δεν τους έχω το περιλαίμιο φορεμένο, δε χρειάζεται και τα ενοχλεί... βέβαια άλλο να ζεις στην πόλη, που μπορεί να το χάσεις το σκυλί, και άλλο στην εξοχή και με τον τρόπο που τα έχουμε εμείς στο σπίτι...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
@kango1: 12 χρόνια το θηλυκό και 10 το αρσενικό δεν αρρώστησαν ποτέ...
Για να είναι ένας σκύλος πραγματικά υγιής δεν φτάνει μόνο να μην αρρωστήσει ποτέ..

Αλλά κάι να εκτονώνεται εκτός σπιτιού, να συναναστρέφεται με ανθρώπους και άλλα ζώα εκτός αγέλης, να ανακαλύπτει δρόμους και να εξερευνά εμπειρίες.., να του επιτρέπεται να είνα σκύλος..
Ένα σκυλί που δεν ζεί απομονωμένο από τον έξω κόσμο..και έχει την υγεία του, είναι ένας πραγματικά υγιής σκύλος..;)

Για αυτούς τους λόγους όλα τα σκυλιά όσα στρέμματα και αν έχουν στην διάθεση τους πρέπει να βγαίνουν βόλτα καθημερινά.
 


native_swimmer

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2010
26
0
Για να είναι ένας σκύλος πραγματικά υγιής δεν φτάνει μόνο να μην αρρωστήσει ποτέ..

Αλλά κάι να εκτονώνεται εκτός σπιτιού, να συναναστρέφεται με ανθρώπους και άλλα ζώα εκτός αγέλης, να ανακαλύπτει δρόμους και να εξερευνά εμπειρίες.., να του επιτρέπεται να είνα σκύλος..
Ένα σκυλί που δεν ζεί απομονωμένο από τον έξω κόσμο..και έχει την υγεία του, είναι ένας πραγματικά υγιής σκύλος..;)

Για αυτούς τους λόγους όλα τα σκυλιά όσα στρέμματα και αν έχουν στην διάθεση τους πρέπει να βγαίνουν βόλτα καθημερινά.
Μάλλον μιλάς για την ευτυχία του σκύλου και όχι για την υγεία. Μπαινοβγαίνει πολύς κόσμος στο σπίτι και έχουν κοινωνικοποιηθεί αρκετά. Την ευτυχία του σκύλου τη βλέπεις στο πρόσωπό του, στα μάτια του, στην κίνηση της ουράς του... Το μόνο που τους αρκεί είναι το αφεντικό τους. Τα κατοικίδια δεν είναι κυνηγοί... Και όταν δεν ξέρεις τι υπάρχει παραπέρα δεν μπορείς να είσαι δυστυχισμένος... Αν δεν ήξερες ότι μπορείς να ανέβεις σε ένα καράβι θα σε ένοιαζε τι υπάρχει πέρα από τις θάλασσες? Όχι γιατί θα νόμιζες πως εκεί τελειώνει ο κόσμος σου...
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
Σαν φοιτήτρια θα μπορύσα άνετα να υιοθετήσω ένα σκύλο, γνωρίζοντας βέβαια αυτά που ξέρω τώρα..

κ αυτό γιατί ήμουν σχετικά αντικοινωνικός άνθρωπος και δεν πολυέβγαινα έξω. μετά το δεύτερο έτος που τα πράγματα με τη σχολή είχαν χαλαρώσει, θα μπορούσα πολύ άνετα..

δεν έβγαινα (κι αν έβγαινα, το πολύ για 3 ώρες)δεν ξοδευα πολλα λεφτα, δεν είχα φιλίες κ η Θεσσαλονίκη είναι πολύ κοντά στις Σέρρες (από εκεί είμαι) κ το πηγαινελα δε θα ήταν κάτι τρομερό..

θα ήταν πολύ καλό να έχω ένα κατοικίδιο σ εκείνη τη περίοδο της ζωής μου γιατί θα με βοηθούσε να μην είμαι τόσο καταθλιπτική και απαισιόδοξη! το πάλευα και μόνη μου βέβαια, αλλά με ένα σκύλο θα ήταν όλα πιο εύκολα..

αλλά δεν απέκτησα. ίσως γιατί δεν το άντεχα οικονομικά, ίσως γιατί δεν ήξερα όλα αυτά που ξέρω τώρα, ίσως γιατί δε με δελέαζε και τόσο η ιδέα..

θέλω πολύ και τώρα που είμαι αθήνα και δουλεύω κ έχω άπλετο χρόνο στη διάθεσή μου να υιοθετήσω ένα αλλά αν μεταταχτώ σύντομα δε θα μπορέσω να το πάρω μαζί μου.. οπότε κι ένα χρυσόψαρο καλό είναι :p

πιστεύω πως ένας φοιτητής με πολύ κοινωνική ζωή δε νομίζω να μπορέσει να ανταπεξέλθει. από την άλλη αν πραγματικά θέλει, θα δυσκολευτεί πολυ και με τα ωράρια και με τα έξοδα και με τις μετακινήσεις..

(αλήθεια δεν αφήνουν μεγαλόσωμους σκύλους στα τρένα?)
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Γεια σας!

Σαν φοιτήτρια (...) κι ένα χρυσόψαρο καλό είναι :p
Θα συμφωνήσω πολύ με την maria-akis.
(αν και μπορεί να σου πεθάνει από την αφαγία ή τη βρώμα της γυάλας! (το έπαθα κι αυτό η ανεύθυνη!)

Εγώ σαν φοιτήτρια, που είμαι ακόμα δηλαδή, ήμουν μόνη μου στην Πάτρα. Όλη την ώρα είχα εργασίες και διάβασμα. Όλη την άλλη ώρα, ήμουν έξω με τις φίλες, φίλους μου, φίλο μου. Όπως αρκετοί φοιτητές υποθέτω. Σπίτι δεν έβλεπα.

Ήθελα σκύλο σαν τρελή, δεν ήξερα τίποτα κι ευτυχώς είχα γάτα στην Αθήνα και δεν πήρα ποτέ σκύλο.

Σαν φοιτήτρια όμως που είμαι ακόμα, αλλά πλέον μένω Αθήνα, έχω να σου παραθέσω το εξής πρόγραμμα του δικού μου αρσενικού σκύλου 9 μηνών.

Ξυπνάω κάθε μέρα 6.30 το πρωί και πάμε για μία ώρα βόλτα το λιγότερο, με πολύ χαλαρό περπάτημα. Το απόγευμα πάμε στις 17.30 στο πάρκο και καθόμαστε, μέχρι τις 19.30-20.00 με άλλα αφεντικά σκύλων και τα σκυλιά τους, για να εκτονωθούν από τη ζωή που κάνουν σε ένα διαμέρισμα 100 τ.μ. και να κοινωνικοποιηθούν!
Μετά πάμε βόλτα αργά το βράδυ, για να κάνει μόνο κακά.

Έχεις χρόνο για το σκύλο, τον εαυτό σου, την σχολή σου, τους φίλους σου; με σειρά πρωτεραιοτητας κιόλας!

Εγώ δεν είχα.
Και τώρα που πήραμε το σκύλο, χωρίς να ξέρω, αναγκάστικα και βρήκα τον χρόνο κι έχουν πάει όλα πίσω και δεν γκρινιάζω, γιατί φταίω! και έχω βοήθεια με το σκύλο! δεν είμαι η μόνη που τον φροντίζει!

Εγώ σε αντίθεση με τη maria-akis; είχα πάρει κουνέλι, χνουδωτό αρκετά, να έχεις κάτι να χαϊδεύεις, ανεξάρτητο και χωρίς βόλτες και κτηνιάτρους! Α κι η εξεταστική στη "θέση" της.

Όποιος σου φωνάζει και σου λέει να μην πάρεις σκύλο, μικρό μεσαίο μεγάλο (τι σημασία έχει άλλωστε, αφού θα επιζητά την παρουσία σου συνέχεια) δεν είναι τρελός.

Άλλωστε γι'αυτό μπήκες στον "κόπο" να ρωτήσεις ανθρώπους που έχουν ήδη σκύλους, γιατί κάτι ξέρουν κι αυτοί! :cool::cool::cool:

Α, κι έχασα ήδη μία εξεταστική, γιατί ήταν κουτάβι και έτρεχα πίσω του... όλο τον Αύγουστο! Κι άμα συνεχίσω έτσι πάει και του Ιουνίου! Κρέμασμα!
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το μόνο που τους αρκεί είναι το αφεντικό τους. Τα κατοικίδια δεν είναι κυνηγοί... Και όταν δεν ξέρεις τι υπάρχει παραπέρα δεν μπορείς να είσαι δυστυχισμένος...
Από που να αρχίσω και που να τελειώσω με αυτήν την πρόταση..:confused:
Επειδή μπαίνω πολύ λίγο λόγο κάποιων δουλειών θα επανέλθω..

Πάντως και ένα μωρό (άνθρωπος) αν γεννηθεί στην φυλακή ευτυχισμένο μπορείς να το πεις εφόσον δεν έχει δει πότε κάτι άλλο πέρα από τα σίδερα..

Σχεδόν όλη η πρόταση σου είναι λάθος και κρίμα να μην το καταλάβεις πριν πάρεις σκύλο..

Aυτό το σκεπτικό είναι η ιδεολογία του χρυσόψαρου..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.741
3.978
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
πιστεύω πως ένας φοιτητής με πολύ κοινωνική ζωή δε νομίζω να μπορέσει να ανταπεξέλθει. από την άλλη αν πραγματικά θέλει, θα δυσκολευτεί πολυ και με τα ωράρια και με τα έξοδα και με τις μετακινήσεις..
+++++ :)
 


elisavetka

Member
11 Ιουνίου 2010
17
0
γεια και απο μενα! :) ας μπω και γω στην συζητηση... η οποια απ'οτι βλεπω εχει μεινει στην αδρανεια κατι μηνες :p λοιπον.....

οπως εχω αναφερει και στις συζητησεις για τα νεα μελη (πριν καμια βδομαδα εγινα μελος στο forum προκειμενου να προετοιμαστω οσο καλυτερα μπορω για την ενδεχομενη αφιξη του σκυλακου μου :rolleyes:) , φετος αρχιζω και γω την φοιτητικη μου ζωη (μενω Σερρες και περναω Θεσσαλονικη...) και καιγομαι να παρω ενα golden retriever (αντιθετα με τους γονεις μου που ουτε θελουν να ακουσουν γι'αυτο).

διαβαζοντας ολες τις απαντησεις που εχουν δοθει στο θεμα αυτο θελω να πω πως κατανοω απολυτα τις αναγκες των τετραποδων φιλων μας οπως επισης και τις θυσιες που αυτες απαιτουν (τις οποιες κατανοουσα και πριν διαβαζω το θεμα!!!) και ειμαι διατεθημενη να τραβηξω ολο αυτο το λουκι γιατι ειναι κατι που το θελω παααααααααααααααααρα πολυ!

και με αφορμη τις τελευταιες απαντησεις... δεν ειμαι απο την φυση μου κοινωνικο ατομο οποτε οπως υποστηριζεται δεν θα δυσκολευτω τοσο. ΦΥΣΙΚΑ και θα δυσκολευτω αλλα σε μικροτερο βαθμο! θα υπαρχουν βεβαια οι εξοδοι, οι καφεδες κλπ αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο επισης! εξαλου αν υπαρχει θεληση υπαρχει και τροπος! :rolleyes:
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Μου φαινεται τα μπερδεψαμε λιγο ε?
Ποιος σου ειπε οτι φοιτητης για να παρει σκυλο πρεπει να εισαι μη κοινωνικος χαρακτηρας γιατι αυτο αφηνετε να εννοειθει?
Αναθεωρησε λιγο!Δεν αναιρει το ενα το αλλο!
Αν εχεις διαθεση τα κανεις ολα!Ορεξη και ενδιαφερον χρειαζεται!
 


elisavetka

Member
11 Ιουνίου 2010
17
0
οχι! λαθος μου! μου φαινεται πως παρεξηγηθηκα..
ασφαλως και δεν εννοω οτι πρεπει ντε και καλα να εισαι μη κοινωνικος! απλα ισως θα διευκολυνεσαι περισσοτερο γιατι θα εχεις να αφιερωσεις λιγο περισσοτερο χρονο με τον φιλαρακο σου.

και φυσικα χωρις ορεξη, διαθεση και ενδιαφερον δεν κανεις τιποτα! αλλα αυτο δεν με απασχολει! τα εχω ολα και σε απεριοριστη ποσοτητα! :p :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
Από που να αρχίσω και που να τελειώσω με αυτήν την πρόταση..:confused:
Επειδή μπαίνω πολύ λίγο λόγο κάποιων δουλειών θα επανέλθω..

Πάντως και ένα μωρό (άνθρωπος) αν γεννηθεί στην φυλακή ευτυχισμένο μπορείς να το πεις εφόσον δεν έχει δει πότε κάτι άλλο πέρα από τα σίδερα..

Σχεδόν όλη η πρόταση σου είναι λάθος και κρίμα να μην το καταλάβεις πριν πάρεις σκύλο..

Aυτό το σκεπτικό είναι η ιδεολογία του χρυσόψαρου..
Kango1 εχεις απολυτο δικιο!
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
οχι! λαθος μου! μου φαινεται πως παρεξηγηθηκα..
ασφαλως και δεν εννοω οτι πρεπει ντε και καλα να εισαι μη κοινωνικος! απλα ισως θα διευκολυνεσαι περισσοτερο γιατι θα εχεις να αφιερωσεις λιγο περισσοτερο χρονο με τον φιλαρακο σου.

και φυσικα χωρις ορεξη, διαθεση και ενδιαφερον δεν κανεις τιποτα! αλλα αυτο δεν με απασχολει! τα εχω ολα και σε απεριοριστη ποσοτητα! :p :)
πάντα μου άρεσαν τα σκυλιά, stop
έχω υπάρξει φοιτητής, με εξεταστικές, διάβασμα, 4 καφέδες και 3 ξενύχτια σε μπαροκλαμπάκια την εβδομάδα, stop
σκύλο απέκτησα τώρα στα 30 μου που έχω δικό μου σπίτι και γενικά δική μου ζωή, stop
οι καφέδες έχουν γίνει ένας την εβδομάδα και τα ξενύχτια ένα το μήνα, stop
πόσο καλά έκανα που περίμενα....
stop...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.741
3.978
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
πάντα μου άρεσαν τα σκυλιά, stop
έχω υπάρξει φοιτητής, με εξεταστικές, διάβασμα, 4 καφέδες και 3 ξενύχτια σε μπαροκλαμπάκια την εβδομάδα, stop
σκύλο απέκτησα τώρα στα 30 μου που έχω δικό μου σπίτι και γενικά δική μου ζωή, stop
οι καφέδες έχουν γίνει ένας την εβδομάδα και τα ξενύχτια ένα το μήνα, stop
πόσο καλά έκανα που περίμενα....
stop...
Σκύλο πήρα πριν 4 χρόνια όταν έγινα φοιτήτρια stop
Τα ξενυχτια με αρρωσταινουν κι ετσι κι αλλιως δε μου αρεσουν αρα δεν ξενυχταω stop
Για καφεδες παω που και που 1-2 φορες το μηνα stop
Προτιμαω τις βολτες στα παρκα και διπλα στο ποταμι απο τους καφεδες, και εχω φιλους που τις προτιμανε επισης stop
Ποσο καλα εκανα που πηρα σκυλο! stop...
 


elisavetka

Member
11 Ιουνίου 2010
17
0
πάντα μου άρεσαν τα σκυλιά, stop
έχω υπάρξει φοιτητής, με εξεταστικές, διάβασμα, 4 καφέδες και 3 ξενύχτια σε μπαροκλαμπάκια την εβδομάδα, stop
σκύλο απέκτησα τώρα στα 30 μου που έχω δικό μου σπίτι και γενικά δική μου ζωή, stop
οι καφέδες έχουν γίνει ένας την εβδομάδα και τα ξενύχτια ένα το μήνα, stop
πόσο καλά έκανα που περίμενα....
stop...
αχχχχχχχ.....δεν κρυβω οτι διαβαζοντας το θεμα αυτο μπηκα (και ακομα βρισκομαι) σε πολλες σκεψεις.... αλλα δεν ξερω....μου φαινεται οτι αν περιμενω τοσο πολυ (4 χρονια πες το πτυχιο, αντε και μετα το μεταπτυχιακο) ειναι πολλα.... εξαλου νομιζω φοιτητης/τρια οταν ειναι καποιος/α αυτο που εχει απλετο ειναι ο χρονος....
παιδια μην με παρεξηγητε...δεν ειμαι κανενα κακομαθημενο που θελει σκυλο ετσι απλα για να περναει την ωρα του...κατανοω τις αναγκες τους και οταν αποκτησω ενα θα προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο για αυτο! (κατι που εχω επισημανει αρκετες φορες)
απλα με απασχολει το παραπανω που ανεφερα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78