Εκπαιδευση για φυλακα


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καταλαβα Κωστα.
Ποιος θα παλεψει περισσοτερο και πιο αξιοπιστα? Αυτό που εκπαιδεύτηκε με το αμυντικο ένστικτο ή αυτος με το κυνηγετικο?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Πρώτα και πάνω απ' όλα ρόλο παίζει ο χαρακτήρας του σκύλου.

Από εκεί και πέρα, το σκυλί που εκπαιδεύτηκε με το κυνηγετικό ένστικτο έχει πιο "καθαρό" μυαλό γιατί δεν έχει φάει την πίεση που έγραψα πιο πριν. Επίσης, το σκυλί αυτό έχει μάθει ότι κερδίζει παντού. Κερδίζει τον ερεθιστή των προπονήσεών του, κερδίζει τον ερεθιστή των εξετάσεων, κερδίζει τον ερεθιστή ενός σεμιναρίου (όλα στα πλαίσια της λειτουργίας ενός club εργασίας).

Αυτό σημαίνει ότι η αυτοπεποίθησή του είναι στα κόκκινα.

Αντίθετα, ένα σκυλί που έχει βγει μέσα από το αμυντικό ένστικτο, έχει πιεστεί τόσο πολύ, που ναι μεν ανεβαίνει ψυχολογικά με τη νίκη του, αλλά αυτή η νίκη έχει προέρθει από πίεση. Πόση πίεση θα χρειαστεί μέχρι ο σκύλος να μην αντέξει άλλο και να βγει μπροστά για να σώσει τη ζωή του (έτσι νομίζει).

Το θέμα όμως είναι ότι η πρώτη μέθοδος θέλει χρόνο γιατί βασίζεται στο παιχνίδι. Και απαιτεί να ωριμάσει ο ίδιος ο σκύλος και μαζί με την εκπαίδευση να μην είναι το... χαζοχαρούμενο που τον ενδιαφέρει μόνο το μανίκι.

Όσον αφορά το ποιός θα παλέψει περισσότερο και ποίος καλύτερα, θα αντιστρέψω την ερώτηση:

Ποιός άνθρωπος να συνεχίσει να σε απειλεί, όντας με δαγκωμένο άκρο από ένα γ/π, β/π, ροτ, ντομπ;

Λεπτομέρεια: το σκυλί που μαθαίνει να δαγκώνει μέσω του κυνηγητικού ενστίκτου, θεωρεί το αντικείμενο του δαγκώματος (λέγε με χέρι) το θήραμά του. Σκέψου τις αντιδράσεις σου όταν σε γραπώσει ένα σκυλί στο χέρι. Θα μείνεις ακίνητος;

Αν ναι, μπορεί και να το έσωσες το χέρι σου. Αν όχι, ο σκύλος (όπως και όλοι οι κυνηγοί στην άγρια φύση) θεωρεί ότι το θήραμά του δεν πέθανε ακόμα (εξάλου κινείται το άτιμο) άρα σφίγγει το δάγκωμά του και τινάζει το κεφάλι του για να το σκοτώσει;

Ποιός άνθρωπος μπορεί να αντέξει αυτή τη διαδικασία;
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Καταρχην πρεπει να μου πεις ρε συ Κωστα τι ειναι το ΙΡΟ3 :D

Δεν ξερω αν θα πλησιαζα, γι αυτο απαντησε εσυ στην ερωτηση μου :D
Εγω θα ηθελα να πω κατι αλλο: ο σκυλος IPO3 το γραφει πουθενα στο περιλαιμιο του;
Οι εποχες που δουλευες μονο αμυνα σε σκυλια εχουν περασει......
Συμφωνω απολυτα με την αναπτυξη της θηρευτικης τασης αλλα καποια στιγμη τα πραγματα γινονται πιο σοβαρα. Μην περιμενεις ενα σκυλο που ολη του τη εκπαιδευση κυνηγουσε κατι ή καποιον να του παρει αυτο που ηθελε, μπαλακι ή εξοπλισμο να αντιδρασει πχ σε κλειστη συγκρουση. Επισης τι σκυλο φυλακα θελεις και σε τι επιπεδο θελεις να φτασει. Ο σωστος σκυλος φυλακας κατα την ταπεινη μου αποψη πρεπει εχει επιλεγει για κατι τετοιο, να ειναι εκπαιδευμενο και σε αμυνα και σε θηρευτικη ταση με ισσοροπια ωστε να αναπτυξει την ταση της μαχης. Απο την εμπειρια μου εχω δει σκυλους να γουσταρουν την μαχη χωρις αυτη να εχει εκπαιδευτει απο καποιον. ισως να υπαρχει μια ταση(drive) που να ειναι απο μονη της, χωρις να εχει προελθει μεσα απο την αναπτυξη καποιας αλλης! Για περισσοτερες πληροφοριες ακομα και για το IPO ειχε γραψει ο κορυφαιος κατα τη γνωμη μου εκπαιδευτης Helmut Raiser. My thoughts for a buck!
 
Last edited:


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Πρώτα και πάνω απ' όλα ρόλο παίζει ο χαρακτήρας του σκύλου.

Από εκεί και πέρα, το σκυλί που εκπαιδεύτηκε με το κυνηγετικό ένστικτο έχει πιο "καθαρό" μυαλό γιατί δεν έχει φάει την πίεση που έγραψα πιο πριν. Επίσης, το σκυλί αυτό έχει μάθει ότι κερδίζει παντού. Κερδίζει τον ερεθιστή των προπονήσεών του, κερδίζει τον ερεθιστή των εξετάσεων, κερδίζει τον ερεθιστή ενός σεμιναρίου (όλα στα πλαίσια της λειτουργίας ενός club εργασίας).

Αυτό σημαίνει ότι η αυτοπεποίθησή του είναι στα κόκκινα.

Αντίθετα, ένα σκυλί που έχει βγει μέσα από το αμυντικό ένστικτο, έχει πιεστεί τόσο πολύ, που ναι μεν ανεβαίνει ψυχολογικά με τη νίκη του, αλλά αυτή η νίκη έχει προέρθει από πίεση. Πόση πίεση θα χρειαστεί μέχρι ο σκύλος να μην αντέξει άλλο και να βγει μπροστά για να σώσει τη ζωή του (έτσι νομίζει).

Το θέμα όμως είναι ότι η πρώτη μέθοδος θέλει χρόνο γιατί βασίζεται στο παιχνίδι. Και απαιτεί να ωριμάσει ο ίδιος ο σκύλος και μαζί με την εκπαίδευση να μην είναι το... χαζοχαρούμενο που τον ενδιαφέρει μόνο το μανίκι.

Όσον αφορά το ποιός θα παλέψει περισσότερο και ποίος καλύτερα, θα αντιστρέψω την ερώτηση:

Ποιός άνθρωπος να συνεχίσει να σε απειλεί, όντας με δαγκωμένο άκρο από ένα γ/π, β/π, ροτ, ντομπ;

Λεπτομέρεια: το σκυλί που μαθαίνει να δαγκώνει μέσω του κυνηγητικού ενστίκτου, θεωρεί το αντικείμενο του δαγκώματος (λέγε με χέρι) το θήραμά του. Σκέψου τις αντιδράσεις σου όταν σε γραπώσει ένα σκυλί στο χέρι. Θα μείνεις ακίνητος;

Αν ναι, μπορεί και να το έσωσες το χέρι σου. Αν όχι, ο σκύλος (όπως και όλοι οι κυνηγοί στην άγρια φύση) θεωρεί ότι το θήραμά του δεν πέθανε ακόμα (εξάλου κινείται το άτιμο) άρα σφίγγει το δάγκωμά του και τινάζει το κεφάλι του για να το σκοτώσει;

Ποιός άνθρωπος μπορεί να αντέξει αυτή τη διαδικασία;
θα ηθελα να σε ρωτησω εαν σε εχει δαγκωσει ποτε σκυλος; Οχι σε εξοπλισμο ή καμια ξοφαλτση απο ενταση. Μιλαμε πραγματικες τρυπες απο τα 2/3 της σιαγονας. Εχεις ακουσει για το μετατραυματικο στρες και την εκριση αδρεναλινης; Θελω να πω οτι κανενας δεν ξερει πως θα αντιδρασει εαν δεν εχει προτερη εμπειρια. Για να ξεκαθαρισω, δεν σου τη λεω απλα να σου δωσω να τροφη για σκεψη.:):):):)
 




Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
εχω μια ερωτηση

φυλες που εχουν εκτραφει ως man stoppers και εχουν το drive μεσα τους στο να προστατεψουν τον εαυτο τους και την αγελη τους , ειναι καταλληλες για εκπαιδευση φυλαξης ή απλα θα το βγαλουν οταν χρειαστει ;

ξερω οτι οι περισσοτερες βαριουνται τα ασκοπα ερεθισματα και ισως να ειναι ενα μειον βεβαια
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κωστα, καλα τα λες, αλλά για κάποιο λογο δεν πειθομαι και πολύ για τον σπορ σκυλο σε πραγματικη κατασταση. Μηπως τον εξιδανικευεις πολυ?

Καθαρα διαισθητικά παντα, μια και δεν γνωριζω τιποτα για το θεμα.

edit. Αμα αρχισω εγω να τρεχω καταπανω του ουρλιαζοντας, τι θα κανει? Εχει ζησει αναλογο σεναριο στο σπορ?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.838
5.077
patra
grdane.blogspot.com
Με ενδιαφέρει για ένα μποξερ που έχω..μικρο ειναι ακομα 4 μηνων..τωρα ειμαστε στην βασικη υπακοη..Παμε αρκετα καλα...στο κατσε μου τα χαλαει και λιγο στο μεινε..θα φτιαξει ομως..Επειδη εχω ανοιχτο σπιτι και μικρα παιδια ειμαι ολο χαδια βολτες και γλυκα , προτιμω να το κανω λιγο φλωρο για να έχω το κεφαλι μου ησυχο..αυτο που θα χασω απο αυτην την κοινωνικοποιηση θελω να εχω με το γαυγισμα

μάλιστα... μιλάμε για μπόξερ λοιπόν... 4 μηνών.
γιώργο αυτό που πρέπει να κανεις είναι να μεγαλώσεις ένα κουτάβι καταρχήν ήρεμο και ισορροπημένο.
να φροντίσεις να γνωρίσει τον κόσμο γύρω του με θετικές εντυπώσεις και μόνο.
να γνωρίσει παππαδες ψηλούς ανθρ'ωπους, με μούσια κλπ... να δει φορτηγά αυτοκίνητα, κίνηση πολυκοσμία.... άλλα σκυλιά... και όλα αυτά πρέπει να τα κανεις τώρα..... έτσι ώστε να έχεις ένα σκυλί που ξέρει... και δεν φοβατται.... αυτό πρωτα και κύρια.... τα υπόλοιπα θα τα καταλάβεις εν καιρώ και μετά την ηλικία των 14 μηνών και μόνο με επαγγελματία εκπαιδευτή.
όλα τα παραπάνω τα καταφέρνεις με πολλές βόλτες και σε διαφορετικά μέρη...
πήγαινε βόλτες τον σκύλο και άφηνε να μυρίζει και να μαθαίνει να παιζει με παιδια κλπ...
η εκπαίδευση που του κανεις εσύ να είναι με καλό τρόπο και χωρίς βία... μην στρεσάρεις και μην τρομάζεις το κουτάβι...
ειναι σημαντικό μέχρι την ηλικία των 12 -14 μηνών να μην έχει φοβήσει τίποτα το κουτάβι...
άφηνε τον κόσμο να το πλησιάζει και να του παίζει.... μην φοβάσαι δεν γίνεται φλούφλης ούτε χαζός.... ίσα ίσα θα έχεις αργότερα ένα σκυλί χωρίς φοβίες γεματο αυτοπεποίθηση ....
καλό ξεκίνημα καλή αρχή και μέχρι να μεγαλώσει... που ξερεις μπορεί να μην χρειάζεσαι και φύλακα....;)
 


kiara

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
372
1
θεσσαλονικη
Να κάνω και γώ μία λίγο χαζή ερώτηση στην έκπαίδευση για φύλακας η εκπαίδευση γίνεται και μέσα στο σπίτι πχ αν κοιμάσε και μπει κάποιος. Η όλα γίνονται στο χώρο του εκπαιδευτή;
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Κωστα, καλα τα λες, αλλά για κάποιο λογο δεν πειθομαι και πολύ για τον σπορ σκυλο σε πραγματικη κατασταση. Μηπως τον εξιδανικευεις πολυ?

Καθαρα διαισθητικά παντα, μια και δεν γνωριζω τιποτα για το θεμα.

edit. Αμα αρχισω εγω να τρεχω καταπανω του ουρλιαζοντας, τι θα κανει? Εχει ζησει αναλογο σεναριο στο σπορ?
Άρη, με τη διαίσθηση μόνο (και χωρίς εμπειρίες πραγματικές) δε μπορείς να σχηματίσεις άποψη.

Εγώ σου λέω να δεις σκυλιά του σπορ που είναι έτοιμα για εξετάσεις (IPO/SchH ή ακόμα περισσότερο στο ring) και μετά να κατασταλλάξεις στο τι νομίζεις ;)
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Ήδη όμως με το μετατραυματικό στρες, ο σκύλος έχει επιτύχει το σκοπό του ;)
Αυτο που σε ρωτησα προηγουμενως ειναι εαν εχεις μπει ποτε σε τετοια εμπειρια απο σκυλο και εαν ναι πια η αντιδραση σου. Καποτε μου ειχαν πει για ενα πολυ γνωστο ονομα Εκπαιδευτη που σκοτωνε σκυλους ανοιγοντας τη σιαγονα περα του ανοιγματος της. Ο ανθρωπος οταν βρισκεται σε σοκ μπορει να κανει πραγματα που καμια θεωρια δεν μπορει να αποδειξει. Η ρεαλιστικη προστασια δεν ειναι τιποτα αλλο απο πραγματικης φυσεως εμπειριες και σεναρια. Το βαρος της επιτυχιας μοιραζεται στα τρια: Ιδιοκτητης/Εκπαιδευτης/ Σκυλος.
Οσο για το σπορ, εχει αναπτυχθει αρκετα σε αυτον τον ιστοχωρο οποτε ας μην αναπτυξουμε το θεμα. Ring εδω στην Ελλαδα λιγο δυσκολο.....:):)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Σκύλος δε με έχει δαγκώσει (ευτυχώς) και ούτε θέλω να ζήσω την εμπειρία της επίθεσης.

Το θέμα είναι άλλο όμως (2 ερωτήσεις):

1. Ποιές είναι οι "ρεαλιστικές" συνθήκες που ένας σκύλος του σπορ δε μπορεί να ανταπεξέλθει;

Μιλάς για τον "εκπαιδευτή" που σκότωνε τους σκύλους. Πρώτα απ' όλα αναρωτιέμαι τι είδους εκπαιδευτής ήταν αυτός. Ωραία ασχολία είχε πάντως.

Ερώτηση σχετικά με τον εκπαιδευτή αυτόν:
2. ένας σκύλος του σπόρ θα πέθαινε στα χέρια του ενώ ένας σκύλος που έχει κάνει "ρεαλιστική προστασία" θα τον έβαζε κάτω;
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Αρκετοι σκυλοι σπορ, οτι ειναι εξω απο τη ρουτινα του προγραμματος τους δεν αντιδρουν το ιδιο. Εαν τωρα εννοεις σκυλους "γυρισμενους" σε ρεαλιστικη προστασια τοτε ειναι ενα τελειως διαφορετικο σκηνικο. Στην καριερα μου εχω "γυρισει" τρεις σκυλους schd Ι και σε διαβεβαιω οτι με κουρασαν πολυ στο να τους κανω να ανταπεξελθουν σε ρεαλιστικες καταστασεις. Ποσους σκυλους σπορ (εξαιρεση το ρινγκ) εχεις δει να δαγκωνουν ποδια; και εαν το χερι δεν ειναι διαθεσιμο για να δαγκωσει τι θα κανει; Θα γυρνα γυρω απο το θηραμα για να βρει που θα δαγκωσει; Επισης στα σκυλια σπορ περα απο το μανικι δεν γινεται πουθενα αλλου στοχευση δαγκωματος. Ποσα σκυλια εχεις δει να δαγκωνουν ωμο/πλατη/στηθος; Δεν θελω να ριξω το επιπεδο της εκπαιδευσης του σπορ αλλα ΕΙΝΑΙ αλλο πραγμα. Οπως ανεφερα και σε προηγουμενο ποστ ειναι τι θελεις ο σκυλος σου να κανει ακριβως και επειτα να βρεις ενα εκπαιδευτη ικανο για να σου τα κτισει. Φυσικα εαν και το ταπεραμεντο του σκυλου σου το επιτρεπει. Αλλη εξιδεικευση το σπορ , αλλη η ρεαλιστικη προστασια.
Για τη δευτερη ερωτηση ισως ναι γιατι δεν θα ηξερε που να τον περιμενει!!!!! Εχεις δει αυτο;
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=eEKFmUR5TE8&feature=related"]YouTube- Ukrainian Special Dog Training (USDT) - Демонстрация навыков атаки в голову (!) Spacial SWAT Training Dog[/ame]
 
Last edited:


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
... Φυσικα εαν και το ταπεραμεντο του σκυλου σου το επιτρεπει. ...
Νομίζω ότι σε αυτό συμφωνούμε.

Ένας σκύλος soft μπορεί να κάνει σπορ μέχρι κάποιο επίπεδο, αλλά το όλο σκηνικό θα είναι ένα θέατρο απλά. Τα πραγματικά σκυλιά του σπορ όμως, έχουν το ταπεραμέντο και δε χρειάζονται τίποτα παραπάνω γιατί έχουν το social aggression έμφυτο ;)
 
Last edited:


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Όσον αφορά για το βίντεο που περάθεσες, δε θα ήθελα σε καμιά περίπτωση σκύλο που να ορμάει πουθενά αλλού εκτός από το χέρι.

Είναι που είναι έτσι όπως είναι η ελληνική νομοθεσία, δεν το θέλουν για πολύ να στείλουν το σκύλο για πεντοθάλη και το χειριστή στην ψειρού.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν είναι η μέρα μου σήμερα....
Δεν μπορώ να βρω ούτε ένα link....:mad::mad::mad:

To βίντέακι αυτό έχει ξανασυζητηθεί, με όχι ιδιαίτερα κολακευτικά σχόλια....

Αν ποτέ το βρω αυτό το έρμο το link θα το βάλω....:(
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Όσον αφορά για το βίντεο που περάθεσες, δε θα ήθελα σε καμιά περίπτωση σκύλο που να ορμάει πουθενά αλλού εκτός από το χέρι.

Είναι που είναι έτσι όπως είναι η ελληνική νομοθεσία, δεν το θέλουν για πολύ να στείλουν το σκύλο για πεντοθάλη και το χειριστή στην ψειρού.
Τοτε δεν τον θες για φυλακα σε ρεαλιστικα σεναρια. Απλα εαν του δοθει η δυνατοτητα να δαγκωσει σε χερι αυτο να το κανει πολυ καλα. Εγω εχω διαφορετικη αποψη επι του θεματος, βασει εμπειριας και τριβης 12 ετων με το αντικειμενο. Δεν κανω σπορ αλλα εχω δει και εγω σκυλους που δεν χρειαζονταν τιποτα περισσοτερο. Κυριως ρινγκ ομως και KNPV. Εχω δει και χορογραφιες IPO που δεν εκαναν για προσωπικη προστασια. Το βιντεο το ανεβασα σαν μια πιθανοτητα, οχι οτι το βλεπω θετικα. Εχω δαγκωθει σε πραγματικη κατασταση απο σκυλο και δεν ειναι καθολου καλη εμπειρια!:eek:
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ρωτάω ξανά: Ποιές είναι οι συνθήκες που ο σκύλος του σπορ (που έχει και το χαρακτήρα) δε μπορεί να ανταπεξέλθει;

Επειδή μιλάμε για περιπτώσες φύλαξης μέσα στο σπίτι (κατά 99% των περιπτώσεων), πιστεύεις ότι ο σκύλος του σπορ θα παίξει σύμφωνα με τη "χορογραφία"; Θα πάει να κάνει ακίνητος ή θα παίξει βρώμικα και θα τη χώσει στο ψαχνό;

Μιλάμε πάντα για το σκύλο που δρα και πέρνει πρωτοβουλίες μέσα στο χώρο του!

Γιατί, προσωπικά εγώ, δεν είμαι ο λεφτάς που κουβαλάει μερικές χιλιάδες ευρώ στην τσάντα του και θέλει το σκύλο-όπλο.

Για το μέσο άνθρωπο, η παρουσία του σκύλου (εκπαιδευμένος ή μη) είναι αρκετή να δράσει αποθαρυντικά ως προς τον επιτειθέμενο. Οτιδήποτε άλλο, το θεωρώ αν μη τι άλλο υπερβολή.

Όπως έχεις δει σκυλιά του ring ή του KNPV* που δε χρειάζονται τπτ παραπάνω, έτσι έχω δει σκυλιά του ΙΡΟ που και αυτά μια χαρά είναι.

*Το KNPV δεν είναι σπορ
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τα πραγματικά σκυλιά του σπορ όμως, έχουν το ταπεραμέντο και δε χρειάζονται τίποτα παραπάνω γιατί έχουν το social aggression έμφυτο
Τωρα Κωστα, πώς να μην ρωτησω παλι, μου λες?
Τι ειναι παλι το social aggression ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78