Εκπαιδευση για φυλακα


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
αυτο το εγραψα γιατι ο εκπαιδευτης μου,μου το ειπε.

και γενικα το εχω διαβασει και κατα καιρους οτι προτεινεται σαν ηλικια.

για σπορ δεν γνωριζω τι γινεται καθολου.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ηλια, κι άλλη θεωρια λεει ότι αν σκυλος το εχει μεσα του δεν χρειαζεται κάν εκπαιδευση φυλαξης. Με την προϋποθεση παντα να είναι απολυτα ελεγχομενος.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
αυτο το εγραψα γιατι ο εκπαιδευτης μου,μου το ειπε.

και γενικα το εχω διαβασει και κατα καιρους οτι προτεινεται σαν ηλικια.

για σπορ δεν γνωριζω τι γινεται καθολου.
Πολύ σωστά σου είπε ο εκπαιδευτής σου Teo.

Γιατί όλοι όσοι θέλουν να βγάλουν κάνουν "εκπαίδευση φύλαξης" βασίζουν τη διαδικασία στο αμυντικό ένστικτο του σκύλου. Μια τρομερά στρεσογόνα διαδικασία για το σκυλί γιατί μαθαίνει σώνει και καλά να δαγκώνει γιατί πραγματικά πιστεύει ότι αν δεν επιτεθεί θα πάθει κακό.

Η πίεση είναι τρομερή και εννοείται πρέπει να είναι κάποιας ηλικίας ο σκύλος για να την αντέξει.

Αντίθετα, τα σκυλιά του σπορ που δουλεύονται με το κυνηγητικό ένστικτο από μικρή ηλικία, θεωρούν τα καθήκοντα προστασίας ως παιχνίδι, έχουν ανεβασμένη αυτοπεποίθηση και πολύ μεγαλύτερο control.

Ποιός όμως κάθεται να εκπαιδεύσει το κοπρόσκυλό του για 24 μήνες για να τα πετύχει όλα αυτά;
 






omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μα αυτο εννοω Αρη,υπακοη μπορεις να κανεις στους 2 μηνες,18 μηνες ειναι ΟΚ για φυλαξη,απο 2 μηνων που κανουν πολλοι δεν ξερουν αν τελικα μπορει αυτο το σκυλι να γινει,η θα γινει τα σαγονια του καρχαρια ανεξελεγκτα,καποτε εγραψε εδω καποιος εκπαιδευτης και ειπε αν διαπιστωθει οτι το σκυλι ειναι ακαταληλο μιλουσε για στρατο,τοτε πρεπει να γινει προσπαθεια τετοια ωστε το σκυλι να μην ειναι συνεχεια στην τσιτα,και σιγα σιγα να σταματησει να κανει φυλαξη(δεν πιστευω οτι μπορει να γινει κατι τετοιο)αλλα εσυ ξερεις καποιον που εκανε εκπαιδευση και την σταματησε γιατι ηταν το σκυλι ακαταληλο ασταματητο η οχι πολυ υπακουο?η πηρε αλλο και συνεχισε?οχι φυσικα,αλλη ερωτηση οι περισσοτεροι που μαθαινουν καρατε και εχουν την ιδια ζωνη ειναι το ιδιο καλοι?
Με αυτο θελω να πω οτι δεν μπορουν ολοι να γινουν καρατεκα,και Ζαν κλωντ βαν νταμ,απο την νηπιακη ηλικια,μονο και μονο επειδη ριχνουν κλωτσιες στο μπροστινο θρανιο.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αντίθετα, τα σκυλιά του σπορ που δουλεύονται με το κυνηγητικό ένστικτο από μικρή ηλικία, θεωρούν τα καθήκοντα προστασίας ως παιχνίδι, έχουν ανεβασμένη αυτοπεποίθηση και πολύ μεγαλύτερο control.
Παμε παλι στην παλια μου ερωτηση.
Ωραια, αυτοπεποιθηση εχουν, αλλά σε ρεαλιστικες συνθηκες, οταν θα καταλαβουν οτι δεν ειναι παιχνιδι, θα προστατευσουν ή θα την κοπανησουν?

Αλλο ο πολεμος στον υπολογιστη, αλλο στον εξομοιωτη, αλλο στο paintball, αλλο στις ασκησεις του στρατου και αλλο στο αληθινο πεδίο με τις σφαιρες να σφυριζουν.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ξανακάνω την ίδια ερώτηση που έχω κάνει και σε άλλο θέμα του forum

Έχεις απέναντι σου κυναγωγό με σκύλο ΙΡΟ3 στο πλευρό του. Πλησιάζεις ή όχι;
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καταρχην πρεπει να μου πεις ρε συ Κωστα τι ειναι το ΙΡΟ3 :D

Δεν ξερω αν θα πλησιαζα, γι αυτο απαντησε εσυ στην ερωτηση μου :D
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εγω παντως αναμεσα σε κυναγωγο με σκυλο IPO3,και κυναγωγο με Φιλα Βραζιλειρο,θα διαλεγα τοIPO3,μπορει αν του πω κανα ΑΟΥΣ αυστηρο να με αφησει:D:D:D.
Χωρις πλακα το δοκιμασε κανενας ερεθιστης,να πει στον σκυλο αους?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
foibos, υπάρχουν σκυλιά (ακόμα και από τις... εργασιακές φυλές) που το μόνο που ξέρουν να κάνουν με το στόμα τους είναι να τρώνε. Αυτά που κρύβονται πίσω από τον ιδιοκτήτη τους, λόγω έλειψης χαρακτήρα.

Υποτείθεται ότι ένα σκυλί ΙΡΟ3 έχει το χαρακτήρα, αλλά και την εκπαίδευση να είναι "σκύλος προστασίας".

Άρη, τι εννοείς τι είναι το ΙΡΟ3;
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ σου λέω είναι δύο Γ.Π., ας πουμε, με τον ιδιοκτήτη τους και σου γαυγίζουν μανιωδώς θα πεις αυτό έχει IPO κι αυτό δεν έχει οπότε να πάω να την πέσω σε αυτόν;

Εμένα δεν νομίζω ότι θα μου έκανε διαφορά!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
foibos, συμφωνώ μαζί σου. Το σκυλί δρα ως "φύλακας" με την εμφάνιση και μόνο.

Απλά η συζήτηση είναι περί "ρεαλιστικής προστασίας" και "σπορ".
 






Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
ΟΚ, ευχαριστω.
Αλλά κανω μια ύστατη προσπαθεια.
Ο σκυλος σπορ και ο σκυλος προστασιας/φυλαξης μπορουν να παραγουν το ιδιο αποτελεσμα σε ρεαλιστικη κατασταση?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ο σκύλος του σπορ, που έχει εκπαιδευτεί σωστά και με μεθοδικότητα όσον αφορά τα καθήκοντα προστασίας βγαίνει μπροστά για να προστατεύσει ή να επιτεθεί, κατ' εντολή του κυναγωγού. Επίσης, ο ίδιος σκύλος δεν είναι εστιασμένος στο λουκάνικο ή το μανίκι, αλλά σε αυτόν που του υποδεικνύει ο χειριστής του ως "κακό".

Ο σκύλος του σπορ, έχει περάσει οπωσδήποτε τεστ κροτοφοβίας, οπότε οι ξαφνικοί θόρυβοι δεν τον επηρεάζουν. Επίσης, κάτι ψιλές τις έχει φάει στα πλευρά με το stick, οπότε ούτε από χτυπήματα πολυ-καταλαβαίνει.

Φυσικά, ο σκύλος του σπορ μαθαίνει μέσα από μια συγκεκριμένη διαδικασία και με πολύ control από το χειριστή του.

Ποιός λέει ότι όταν το control φύγει από τη μέση ο σκύλος θα ακολουθήσει το πρόγραμμα;

Ο σκύλος, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για περιπτώσεις που βρίσκεται μέσα στο χώρο του, θα παλέψει βρώμικα.

Είναι σα να μου λες ότι ο μποξέρ, όταν βρεθεί σε καυγά στο δρόμο, δε θα ρίξει χτύπημα κάτω από τη ζώνη ;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78