Εκθεση ΟΚΑ 27-28/3


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
52
Πατρα
χωρις να γνωριζω για ποιον σκυλο μιλατε,απλα με μια εντυπωση δεν μπορουμε να κρινουμε οποιονδηποτε σκυλο.Πραγματικα μπορει να εχει εξετασεις δυσπλασιας και απλα να μην του πηγαινε καθολου η μοκετα της εκθεσης.(φανταζομαι μοκετα θα ειχε).Κατα συνεπεια μην εχοντας συνηθισει σε αυτα τα τερεν να ανοιγε τα ποδια του για να εξισοροπισει την ανασφαλεια του.Τωρα, οι κριτες μπορουν να κρινουν τον σκυλο και τον χαρακτηρατου μεσα στον στιβο.Αν εκει ο σκυλος δεν ειχε προβλημα με κριτες/βοηθους,τοτε ολα οκ για αυτον.
Βεβαια ειμαι κατα ολων των ανισορροπων και ανεξελεγκτων σκυλων και σε καμια περιπτωση δεν τους δικαιολογω.
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Μπορει καποιος να βαλει τα αποτελεσματα?Υπαρχουν καπου?
να δουμε αν ειναι και κανενας γνωστος μας!
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Όσοι από τους παρόντες έχουν λάβει κατάρτιση για εξ οφθαλμού διάγνωση δυσπλασίας αξίζουν ιδιαίτερο έπαινο!
εμεις με το μπηκαμε βγηκαμε!!
δεν εδειχνε τα δοντια που με τιποτα.
με το που βγαινουμε απο τον στιβο τα εδειχνε μια χαρα.
με πειραξε λιγο ομως:p
παντως αν με 7 σκυλια παιρνεις καλυτερος φυλης
αν δεν κανω λαθος με 3 τετοια εισαι CH?μετα σου λενε απο γονεις ch?μου φαινεται λιγο αστειο αν ισχυει αυτο.ασε που τον κριτη τον ελεγαν valverde και καταλαβε οτι ο ruud ειναι βαζελος
:eek::)

ασχετο θελω και εγω μπλουζακι απο αυτα που ειχαν το dogo
Όχι, δεν επαρκούν τρεις πρωτιές...
Στα Γερμανικά Ποιμενικά θες
- χαρακτηρισμό "εξαίρετος"
- δεν φτάνει να είσαι "εξαίρετος" πρέπει να βγεις και πρώτος στην κατηγορία σου
- δεν φτάνει να βγεις πρώτος στην κατηγορία σου, πρέπει να κερδίσεις και τους πρώτους των άλλων τριών ενήλικων κατηγοριών
- δεν φτάνει να τους πάρεις όλους, πρέπει να είσαι τόσο εξαίρετος που να αξίζεις και το CAC
- δεν φτάνει να πάρεις το CAC... πρέπει να το πάρεις τουλάχιστον τρεις φορές
- δεν φτάνει να το πάρεις τρεις φορές... πρέπει να το πάρεις από τρεις διαφορετικούς κριτές
- δεν φτάνει να το πάρεις από τρεις διαφορετικούς κριτές, πρέπει να το πάρεις και στον Όμιλό της φυλής σου (στις περισσότερες φυλές)
- δεν φτάνουν όλα τα παραπάνω... πρέπει να περάσεις και ΕΙΠ
... Για Διεθνή Πρωταθλητή, όπου "CAC" βάλε "CACIB"... όπου "3" βάλε "4"... πρόσθεσε "τουλάχιστον δύο διαφορετικές χώρες" και "το ένα τουλάχιστον από την χώρα καταγωγής της φυλής ή την χώρα στην οποία είναι εγγεγραμμένος ο σκύλος"... πρόσθεσε "σε διάστημα τουλάχιστον 12 μηνών το πρώτο από το τελευταίο" και όπου "ΕΙΠ" βάλε "τουλάχιστον IPO 1"... και είσαι σχεδον έτοιμος!

Άρα... μπορείς να παίζεις και μονίμως μόνος σου και πρωταθλητής να μην γίνεις!

Υ.Γ.: Τα μπλουζάκια βγήκαν πιλοτικά και μόνο για τους συμμετέχοντες... σε λίγο καιρό θα είναι διαθέσιμα για όλους!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κανείς δεν είπε ότι οι εκθέσεις (ιδίως στην Ελλάδα), είναι απόδειξη ότι ο σκύλος είναι super..
Αν σκεφτείς ότι υπαρχουν φυλές που ένας σκύλος μπορεί να διαγωνίζεται μόνος του για χρόνια...οπότε και καλύτερος φυλής θα πάρει και cac, cacib θα πάρει..
Βέβαια , αν το δείγμα είναι τελείως χάλια..και ο κριτής είναι καλός...τότε δεν θα δώσει τίποτα...
Ευτυχως που σε κάποιες φυλές υπαρχουν οι Όμιλοι και οι πιό "ειδικές" διακρίσεις που πρέπει να έχει ένας σκύλος για να γίνει ΕΠ...οπότε κάτι σώζεται...
Η επιθετικότητα ενός σκύλου θα κριθεί μέσα στον στοίβο...τώρα αν ο ιδιοκτήτης είναι ΤΟΣΟ ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ και φέρνει ένα επιθετικό σκύλο μέσα σε μία έκθεση με τόσο κόσμο...τι να πεις κανείς...
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Κανείς δεν είπε ότι οι εκθέσεις (ιδίως στην Ελλάδα), είναι απόδειξη ότι ο σκύλος είναι super..
Αν σκεφτείς ότι υπαρχουν φυλές που ένας σκύλος μπορεί να διαγωνίζεται μόνος του για χρόνια...οπότε και καλύτερος φυλής θα πάρει και cac, cacib θα πάρει..
Βέβαια , αν το δείγμα είναι τελείως χάλια..και ο κριτής είναι καλός...τότε δεν θα δώσει τίποτα...
Ευτυχως που σε κάποιες φυλές υπαρχουν οι Όμιλοι και οι πιό "ειδικές" διακρίσεις που πρέπει να έχει ένας σκύλος για να γίνει ΕΠ...οπότε κάτι σώζεται...
Η επιθετικότητα ενός σκύλου θα κριθεί μέσα στον στοίβο...τώρα αν ο ιδιοκτήτης είναι ΤΟΣΟ ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ και φέρνει ένα επιθετικό σκύλο μέσα σε μία έκθεση με τόσο κόσμο...τι να πεις κανείς...
μια απο τα ιδια ηταν και στον ομιλο με 1-2 το πολυ 3 συμμετοχες σε καθε κατηγορια.
ο δικος μου παντως που εχει προβλημα με αλλα σκυλια δεν δημιουργησε το παραμικρο
 




EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
εγω που παιζω σχεδον παντα μονη μου σας λεω οτι ειναι απιστευτα βαρετο και δεν ειναι λιγες οι φορες που θ αφησω σκυλο στο σπιτι μονο και μονο γιαυτο το λογο...ναι ισως για μενα να ειναι πιο ευκολο να κανω τα σκυλια μου ch αλλα δεν θα με πεισει κανεις οτι επειδη δεν εχουν συναγωνισμο γιαυτο κερδιζουν..μια καλη λυση ειναι να κοιταμε και τις κριτικες των σκυλων.οταν εχουμε σκυλια με εξαιρετα remarks νομιζω και αυτο κατι λεει...
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Mε έκπληξη και χαρά άκουσα σήμερα να ανακοινώνεται πως το Best in Show,στην έκθεση του ΟΚΑ,κέρδισε το ντάκσχουντ!!!!
Είναι η πρώτη φορά που σκύλος μου κερδίζει τον τίτλο Καλύτερος Έκθεσης και χαίρομαι που αυτή είναι η Αναϊς!!!
Είναι ένα εξαιρετικό δείγμα της φυλής της, τόσο μορφολογικά όσο και από άποψη χαρακτήρα.

(φωτογραφίες θα ανεβάσω λίγο αργότερα...μόλις φθάσουν στα χέρια μου)
Συγχαρητηρια και απο μένα αισθανομαι και λιγο συνυπεύθυνη που ειναι η Anais στην Ελλαδα γι'αυτο και η χαρα μου ειναι διπλη... οσο για φωτογραφίες σε λιγο Τιφι μου θα τις εχεις.... Βεβαια θα πρεπει να βαλω λεζαντα σε μια με την φραση <αστην τωρα κατω!!!> χαχαχα...

Οσο για την εκθεση που περασε εχω την αποψη οτι πρεπει να σχολιαζουμε και τα καλα και τα "κακα" στις εκθεσης...
Να λεμε τις μας αρεσε, πως βρηκαμε τους κριτες στην φυλη μας.
Για παραδειγμα μου αρεσε παρα πολυ που ειδα 2 σκυλια ελληνικής εκτροφης στην Ομαδα 10... και το σημαντικο ωραια σκυλια οχι απλα ηταν μονα τους και κερδισαν...
Μου αρεσε που ο κυρ. Lehtinen ειπε οτι βλεπει καλυτερη ποιοτητα σκυλων σε σχεσει με τις αλλες τρεις φορες που εχει ερθει(αν δεν κανω λαθος)...
Δεν μου αρεσε που ειχε λιγες συμμετοχες αλλα ειναι και η κριση...

Τωρα με βαση πια σκυλια περνουν μερος αυτο θα ειναι παντα το προβλημα των εκθεσεων παγκοσμιως παντα θα υπαρχουν "καλοι" και "κακοι" σκυλοι και ποιοι εχουν δυσπλασία ή οχι μονο ο γιατρος μπορει να το πει... εκτος πια αν ο σκυλος ειναι αναπηρος στο στιβο...
Ειναι ωραιο μεσα απο αυτο forum να συζηταμε ολοι το τι εγινε στην φυλης μας... ποιοτητα συμμετοχες...

ps: προσπαθω να βαλω φωτο στο φορουμ και δεν μπορω τι αλλαξε?
 

Attachments

Last edited:


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Συγχαρητηρια και απο μένα αισθανομαι και λιγο συνυπεύθυνη που ειναι η Anais στην Ελλαδα γι'αυτο και η χαρα μου ειναι διπλη... οσο για φωτογραφίες σε λιγο Τιφι μου θα τις εχεις.... Βεβαια θα πρεπει να βαλω λεζαντα σε μια με την φραση <αστην τωρα κατω!!!> χαχαχα..
Σωστό και δίκαιο θα είναι να βάλεις μιά τέτοια λεζάντα......μου αξίζει!

Θα συμφωνήσω πως είναι ενθαρρυντικό να ακούς τον Lehtinen να δηλώνει πως βρήκε βελτιωμένο το επίπεδο των σκύλων.
Είναι έμπειρος και καταξιωμένος κριτής και θεωρώ πως η άποψη του έχει κάποια βαρύτητα.

Ο χαμηλός αριθμός συμμετοχών είναι γενικώτερο πρόβλημα στις ελληνικές εκθέσεις,πολυπαραγοντικό ζήτημα θα έλεγα,
αλλά και η οικονομική κρίση έχει αρχίσει να δείχνει τις συνέπειες της....
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μπραβο Τιτίκα...1.000 μπράβο...πολύ χάρηκα για την Anais...=D>=D>=D>
Είναι σπάνιο στην Ελλάδα να βγάινουν BIS , τέτοιες φυλές..ακόμα και αν το αξίζουν 1.000 φορές....
\\:D/\\:D/\\:D/
Καταλαβάινω πως αισθάνεσαι...!!!!!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Εγω μπορω παντως να βαλω φωτο, αλλα να σου πει καποιος mod μπας και χρειαζεται να αλλαξεις κατι η να σου αλλαξουν αυτοι για να μπορεις να ανεβαζεις φωτο! να χορτασει και το ματακι μας ζαρουλα βρε παιδι μου!!!!

Συγχαρητηρια και απο μενα σε οσους κερδισαν! Παντα με την πρωτια!!
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Συγχαρητηρια και απο μένα αισθανομαι και λιγο συνυπεύθυνη που ειναι η Anais στην Ελλαδα γι'αυτο και η χαρα μου ειναι διπλη... οσο για φωτογραφίες σε λιγο Τιφι μου θα τις εχεις.... Βεβαια θα πρεπει να βαλω λεζαντα σε μια με την φραση <αστην τωρα κατω!!!> χαχαχα...
Συγχαρητήρια για τη συμμετοχή κ τα αποτελέσματα!!!

Η φωτο είναι απλά... εξαίσια!! Τι λατρεμένες φάτσες είναι αυτές!:)


πλάκα κάνεις;αφού έπαιζε με τα άλλα σαν παλαβό!:D:D
Έγραψες τίποτα περί της δική σας συμμετοχής, ή δεν βλέπω καλά; :confused:
Πώς τα πήγατε φιλενάδα; φωτοοο;;;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.172
2.998
ΑΤΤΙΚΗ
πως να τα πάει ο βλάχος μου που περπατάει στον στίβο σαν καρατσομπάνης !!! Του την έδωσε και η δημοσιότητα και αρνήθηκε να δείξει δόντια...άστα να πάνε....ρεντίκολο γίναμε:D:D:D

η μηχανή μου έπαθε και αυτή ένα κοκομπλόκο και δεν έβγαλα καμία φωτογραφία:paja1:

αναμένουμε ενισχύσεις στην έκθεση του ΚΟΕ:p:p
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
:eek:μια απο τα ιδια?????:shock: εγω δεν το ειχα δουλεψει και πολυ αλλα τα εδειχνε στο σπιτι,εξω στο δρομο.
εχω 2 φωτο το απογευμα θα τις βαλω
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
παιιδά με συγχωρείτε για την άσχετη ερώτηση (δεν έχω πάει ποτέ σε έκθεση) και για το οφ τοπικ αλλά τι εννοείται; Δεν σας άφηνε να σηκώσετε τα χείλια του για να δουν οι κριτές τα δόντια του, ή του λέτε συγκεκριμένη εντολή και τα σηκώνει μόνος του;

Ρωτάω διότι κάτι τέτοιο θα με βόλευε πολύ στο βούρτσισμα το δοντιών που δεν το πολυπαλεύει ο δικός μου.
 




molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
για πιο λογο ξεκινάνε την έκθεση απο το πρωι του σαββάτου?
δεν ειμαστε πια φοιτητες,μαθητές μα ούτε δουλευουμε όλι στο δημόσιο .
την κυριακή πήγα απο το πρωί και πέρα απο το 7 ευρω της εισόδου και το 2 για να παρεις το προγραμμα .
καλη προσπαθεια και ενα μεγαλο μπραβο σε ολα τα σκυλακια για την υπομονη τους.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.172
2.998
ΑΤΤΙΚΗ
μια φωτογραφία του κούκλου του,που μας έστειλε ο φίλος Γρηγόρης

εμείς κατακτήσαμε πανηγυρικά την 2η θέση:D:D:D:D:D:D:D:D:D(φυλής)
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.191
Μηνύματα
896.913
Μέλη
19.976
Νεότερο μέλος
Μαρία8