Διεθνεις εκθεσεις μορφολογιας 26-27/9/09 **ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΚΡΙΤΩΝ & ΣΤΙΒΟΙ


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Σε καταλαβαινω απολυτα στο θεμα της ταλαιπωριας....και της δικης σου και των σκυλιων.
Στο θεμα των κριτων, αυτοι ειναι ιδιοι ειτε κερδιζουμε ειτε χανουμε. Τα κακως κειμενα δεν λειπουν ποτε απο εκθεσεις...ειδικα αν δεν φαινεται διατεθιμενο και το οργανο που τις διοργανωνει να τα βελτιωνει εκθεση με την εκθεση για να δημιουργει την ευχαριστηση στους εκθετες να θελουν να ξαναερθουν και στην επομενη.

Δεν θυμαμαι ποτε οσο συμμετεχω σε εκθεσεις, μια χρονολιγικα μεταγενεστερη διπλη εκθεση (πλην των ΠΙΠΠΕ που εχουν παντα λιγοτερες) να εχει περισσοτερες συμμετοχες απο την προηγουμενη της.
Εχουμε φτασει να συμμετεχουν μονο 350 σκυλια σε εκθεση, να μειωνονται συνεχως οι συμμετοχες και απ'οτι βλεπω να μην ανησυχει κανεις απο αυτους που θα επρεπε, ουτε να γινεται κατι για την ανακαμψη και την επανεμφανιση της αιγλης, αυτου του κυνολογικου γεγονοτος.
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
57
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
ρε εγω ρωταω μπας και δεν μπορει η κυρια που το δειχνει να τρεξει. γιατι αν ειναι η πραγματικοτητα ειναι οτι δεν μπορει να παει ποιο γρηγωρα απο αυτο :mad::mad::mad::mad::mad:
Και για οποιον κανει κακα σχολια, υπαρχουν πολλα ανεκδοτα και παροιμιες.......... ενα θα πω εγω.......οι φυλετικες διακρισεις σε ανθρωπους και σκυλια ειναι αν μη τι αλλο ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΕΣ και ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΕΣ. Το επιπεδο ενος ανθρωπου φαινεται απο τα μικρα σχολια που κανει για τους αλλους και οχι για τον εαυτο του. Λυπαμαι που υφυστανται ακομα οραματιστες μιας Αρειας Φυλης γαιτι αυτη δυστυχως δεν υπαρχει ουτε στους ανθρωπους ουτε στους σκυλους.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Και για οποιον κανει κακα σχολια, υπαρχουν πολλα ανεκδοτα και παροιμιες.......... ενα θα πω εγω.......οι φυλετικες διακρισεις σε ανθρωπους και σκυλια ειναι αν μη τι αλλο ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΕΣ και ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΕΣ. Το επιπεδο ενος ανθρωπου φαινεται απο τα μικρα σχολια που κανει για τους αλλους και οχι για τον εαυτο του. Λυπαμαι που υφυστανται ακομα οραματιστες μιας Αρειας Φυλης γαιτι αυτη δυστυχως δεν υπαρχει ουτε στους ανθρωπους ουτε στους σκυλους.
εκτος οτι δεν ειμαι κυνοφιλος ειμαι και ρατσιστης-ναζιστης :confused::confused:. δηλαδη τι ρατσικο εχει αυτο που ειπα?
ειναι απιθανο να εχει χτυπησει τα ποδια της? να εχει κανει καποια εγχειρηση?

και το ποιο γρηγορα απο αυτο παει για το σκυλι οχι για την χειριστρια

καλο ειναι να μην κρινουμε εξ ιδίων τα αλλότρια

την τριχα τριχια εχουμε κανει
 




bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
57
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
εκτος οτι δεν ειμαι κυνοφιλος ειμαι και ρατσιστης-ναζιστης :confused::confused:. δηλαδη τι ρατσικο εχει αυτο που ειπα?
ειναι απιθανο να εχει χτυπησει τα ποδια της? να εχει κανει καποια εγχειρηση?

και το ποιο γρηγορα απο αυτο παει για το σκυλι οχι για την χειριστρια

καλο ειναι να μην κρινουμε εξ ιδίων τα αλλότρια
ουτε εχω χτυπησει τα ποδια μου, ουτε εγχειριση εχω κανει προς πληροφορηση σου. Εκεινο που αναρωτιεμαι ομως τελικα μετα απο ολη αυτη την απαραδεκτη και προσβλητικη σε πολλους σταση σου (συμπεριλαμβανομενου και εμου ), αν εχεις κανει εσυ καποιου ειδους εγχειριση....... κατα την γνωμη μου ( και ελπιζω να μπορω να την εκφρασω ) δυο πραγματα θα πρεπει να γινουν ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ολοι να βγαινει κατι καλο απο αυτο το forum και απο τις διαφορες συζητησεις.........1) συζητηση επιπεδου και οχι ΚΛΑΝΙΕΣ,ΑΠΙΝΙΔΩΤΕΣ κλπ και 2) φρενο στις προσβολες φυλων και ανθρωπων. Δεν νομιζω οτι τα σωβινιστικα εχουν θεση σε ενα τοσο αξιολογο κατα τα αλλα forum.
την τριχα τριχια εχουμε κανει
τωρα ποιος πηρε την τριχια.........
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
με το σχολιο μου περι της δικης σας σωματικης καταστασης ηθελα να εξασφαλισω οτι η ταχυτητα με την οποια κινουσαστε εχει να κανει καθαρα με τον τροπο που μπορει/πρεπει να κινηθει ο σκυλος. Δεν ειχα σκοπο να σας προσβαλω και με συγχωρειτε εαν το εκλαμβατε ετσι. δεν ηταν ποτε αυτος ο σκοπος μου.

οταν λετε φρενο προσβολες φυλων τι εννοειται? γιατι δεν αντιλαμβανομαι πως προσβαλει καποιος μια φυλη οταν αναφερεται σε γνωστα προβληματα. ο απινηδωτης ισως να ηταν ατυχης σαν εκφραση αλλα στην πραγματικοτητα θα μπορουσα να ισχυρησθω οτι ειναι επιβεβλημενο μετρο προστασιας για την δοκιμασια που θα υποβαλαμε στο σκυλακι για να λυσουμε της διαφωνια μας. δεν θα θελαμε να ξαναγινει οτι ειχε γινει στην εκθεση στον μαραθωνα.
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
57
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
με το σχολιο μου περι της δικης σας σωματικης καταστασης ηθελα να εξασφαλισω οτι η ταχυτητα με την οποια κινουσαστε εχει να κανει καθαρα με τον τροπο που μπορει/πρεπει να κινηθει ο σκυλος. Δεν ειχα σκοπο να σας προσβαλω και με συγχωρειτε εαν το εκλαμβατε ετσι. δεν ηταν ποτε αυτος ο σκοπος μου.

οταν λετε φρενο προσβολες φυλων τι εννοειται? γιατι δεν αντιλαμβανομαι πως προσβαλει καποιος μια φυλη οταν αναφερεται σε γνωστα προβληματα. ο απινηδωτης ισως να ηταν ατυχης σαν εκφραση αλλα στην πραγματικοτητα θα μπορουσα να ισχυρησθω οτι ειναι επιβεβλημενο μετρο προστασιας για την δοκιμασια που θα υποβαλαμε στο σκυλακι για να λυσουμε της διαφωνια μας. δεν θα θελαμε να ξαναγινει οτι ειχε γινει στην εκθεση στον μαραθωνα.
Εγω προσωπικα δεν θα σου εδινα ποτε ξανα την ευκαιρια για ΑΤΥΧΕΙΣ εκφρασεις, αν ημουν στην διαχειριση του forum. Δεν ειναι δικαιολογια να πετας ΑΤΥΧΕΙΣ εκφρασεις, να σπειρεις πανικο και προκαταληψη υπο την δικαιολογια του ΑΤΥΧΟΥΣ. Οσον αφορα το περιστατικο του Μαραθωνα , παλι εισαι ΛΑΘΟΣ....για αλλη μια φορα. Το σκυλι δεν ηταν English Bulldog και αν και αλλη φυλη δεν ειχε να κανει το περιστατικο με ΖΕΣΤΗ αλλα με stress. Να μην αναμασαμε ξανα τα ιδια και τα ιδια και παραπλανουμε τον κοσμο, δεν ειναι πρεπον. Και δεν χρειαστηκε απεινιδωτης απλα λιγη ηρεμια και γλυκες κουβεντες..............για το συγκεκριμενο :D
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
57
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
με το σχολιο μου περι της δικης σας σωματικης καταστασης ηθελα να εξασφαλισω οτι η ταχυτητα με την οποια κινουσαστε εχει να κανει καθαρα με τον τροπο που μπορει/πρεπει να κινηθει ο σκυλος. Δεν ειχα σκοπο να σας προσβαλω και με συγχωρειτε εαν το εκλαμβατε ετσι. δεν ηταν ποτε αυτος ο σκοπος μου.

οταν λετε φρενο προσβολες φυλων τι εννοειται? γιατι δεν αντιλαμβανομαι πως προσβαλει καποιος μια φυλη οταν αναφερεται σε γνωστα προβληματα. ο απινηδωτης ισως να ηταν ατυχης σαν εκφραση αλλα στην πραγματικοτητα θα μπορουσα να ισχυρησθω οτι ειναι επιβεβλημενο μετρο προστασιας για την δοκιμασια που θα υποβαλαμε στο σκυλακι για να λυσουμε της διαφωνια μας. δεν θα θελαμε να ξαναγινει οτι ειχε γινει στην εκθεση στον μαραθωνα.
Και μαζι με τον σκυλο του Tricky αν θες σου κουβαλαω κιεγω 3-4 ετσι για να εχει πιο ενδιαφερον το πραγμα.......και προσεξε τι θασ πεις.........
Τελικα εχει μεγαλη σημασια και το πως μεγαλωνεις ενα σκυλι Μπουλντογκ. Αν το εχεις στα δροσερα και στα αφρατα ασπο μωρο, θα γινει λιγο "μαλακο", αν το εκπαιδευσεις απο μικρο σε περπατημα και δυνατο παιχνιδι, τοτε τα πραγματα θα ειναι διαφορετικα. Μεγαλυτερος χωρος για αναπνοη, πιο γερη καρδια, πιο γεροι μυς κλπ. Ολα ειναι θεμα εκτροφης και ενασχολησης με το σκυλι σου
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
δεν θα θελαμε να ξαναγινει οτι ειχε γινει στην εκθεση στον μαραθωνα.
Τι ειχε γινει ? Εγω δεν γνωριζω :-|

Αν εχεις ενα λεπτο χρονο , θα ηθελα να μου πεις ...
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Πόσα νήματα χρειάζεστε για την ίδια , ανούσια με τον τρόπο που γίνετε , συζήτηση;

Οποιαδήποτε άλλη δημοσίευση , σε αυτό το νήμα , που δεν θα αφορά το θέμα , θα σβηστεί!
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Τελικα περασαμε ομορφα σε αυτην την εκθεση? Ευχαριστηθηκαμε? Θα κανουμε κατι για να μην εχει 300 συμμετοχες η επομενη εκθεση? Θα προσπαθησουμε εμεις να φερουμε ο καθενας αλλον εναν για να μη μειωνονται με αριθμητικη προοδο,εκθεση με την εκθεση οι συμμετοχες, μιας και δεν το κανει κανεις (?) αλλος?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
αυτο ειναι το ποιο σημαντικο. θεωρω τραγικο το φορουμ να ειναι ο φορεας-ο διαμεσος (οπως θελετε πειτε το) που να συντελει περισσοτερο στην υπαρξει κοσμους εκτος των εκθετων. μετρησα καμια 20ρια την καθε μερα χωρις σκυλο
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
+ αυτο που λες εσυ Sir, εγω εννοουσα τις συμμετοχες αρχικα. Οπως και να εχει ειναι τραγικο να προσπαθει ενα φορουμ νε προσελκυσει συμμετεχοντες και μη σε μια εκθεση. Ισως ειμαστε ο μονος "φορεας" ενημερωσης-τυπου διαφημισης αυτων των γεγονοτων πλην της ιστοσελιδας της εκαστοτε διοργανωτριας αρχης:(:(:(
TOO SAD...
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Ο αριθμός των συμμετοχών και των θεατών είναι θέμα προβολής και κύριος υπεύθυνος για την προβολή δεν μπορεί να είναι άλλος απο την διοργανώτρια αρχή.

Είμαι πολύ νέος στο χώρο για να εκφέρω άποψη αλλά νομίζω οτι οι συνθήκες για προβολή τέτοιων δραστηριοτήτων είναι πολύ ευνοϊκες όσο αφορά τα ΜΜΕ.

Πότε άλλοτε υπήρχαν δυο τηλεοπτικές εκπομπές με κύριο θέμα το σκύλο?

Πότε άλλοτε υπήρχε τηλεοπτικός σταθμός με έμφαση σε θέματα περιβάλλοντος, φύσης και ζωοφυλίας?

Ευαισθητοποίηση υπάρχει, ενδιαφέρον υπάρχει και κυρίως υπάρχει αγορά, "target group" που λένε στο χωριό μου :D.
Και μάλιστα ώριμη και πολλά υποσχόμενη.

Το μόνο που μένει είναι οι διοργανωτες να ασχολήθουν λίγο με θέματα marketing και προβολής.

Ανυπομονώ να μεγαλώσει λίγο ο "ταυρομάχος" μου για να αυξήθει κατα ενα ο αριθμος των συμμετοχών στην κατηγορία 3 :D:D:D
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Οι νεοι στο χωρο δε στερουνται δικαιωματων σε σχεση με τους παλαιοτερους οπως αυτο της ελυθεριας του λογου και της γνωμης τους. Ισα ισα πολυ καλα τα λες και σε βρισκω και αρκετα ενημερωμενο.
 
Last edited:












Στατιστικά Forum

Θέματα
33.191
Μηνύματα
896.913
Μέλη
19.976
Νεότερο μέλος
Μαρία8