ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ (2xCACIB) - 13 & 14.10.2012




kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
κι εγώ έχω ακόμα μια απορία τελικά η εκτροφή είναι επάγγελμα η hobby?
Όταν κόβονται ΚΑΙ αποδείξεις και υπάρχει φορολόγηση μπορείς να το πεις επίσημα ''επάγγελμα'' !! Αλλά για να είναι επισημο όμως πρεπει να πληρούνται κάποιες προδιαγραφές για να μπορει κάποιος να κάνει εκτροφή !!!! Και έχουμε να κάνουμε με αυτα που απαιτούνται για να εχει κάποιος εκτροφείο , τέτοια στην Ελλάδα υπάρχουν 1 ΑΝΤΕ 2...ΜΟΝΟ....με πανευρωπαικές προδιαγραφές γι αυτο και στους ''παρανομους'' ο ΚΟΕ επιβάλλει μέχρι 2 γέννες το χρόνο ειδάλλως ΔΕΝ εκδίδει ΤΙΠΟΤΑ, στους νομιμους με τα των ''εκτροφείων'' τους σε θέμα χωροταξικού και κατασκευής δεν υπάρχει πρόβλημα..........
Πρέπει να kennels να έχουν συγκεκριμένες διαστάσεις με συγκεκριμενα αποχευτετικα και δικτυα υδρευσης κλπ κλπ κλπ..........Σε περνάνε κόσκινο απο μελέτες και κόντρα μελέτες και να υγειονομικά και απανωτα check και αν θέλουν σου δίνουν το Ok να προσωρήσεις για να έχεις επίσημα εκτροφείο όπως αρμόζει βάση πανευρωπαικών προδιαγραφών .............και πολλά πολλά άλλα ...λίγη έρευνα δεν κάνει κακό, λέμε !!!!!!!!!!!!!!....................................Εκεί ναι, κάπου ξεκινάς την βάση ως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, σα να ήσουν επαγγελματιας γιατρος, δικηγόρος, υδραυλικος, καθηγητης....Άραγε από χόμπυ γίνονται αυτά τα επαγγέλματα?????? ......Παιδιά σωστή εμπεριστατομένη και ΟΧΙ αόριστη έρευνα για να έχουμε άποψη..........
 
Last edited:


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
43
www.proudtobegreek.eu
Την πρώτη φορα που είχα παει σε εκθεση(εντελώς άσχετη) πήγα να μιλήσω για τη φυλη που με ενδιέφερε τότε!Παω να μιλήσω εντελώς ψαρωμενη εκει που ειναι μαζεμενοι οι εκτροφεις,κανεις δε μου έδινε σημασία και είχαν όλοι υφακι και κάνω το λάθος να ρωτήσω 2-3 που ήταν μαζεμενοι " ειναι κάποιος απο εσάς εκτροφεας να τον απασχολησω λιγο;" και η απάντηση " Κοπελια όλοι εκτροφεις είμαστε" και ετσι απλα μου γύρισαν την πλάτη.. Τελικα αυτο με βοήθησε να εκτίμησω μια άλλη φυλη..και φυσικα τους εκτροφεις της,μιας και όχι απλα μου μίλησαν,κάθισαν και μου έλυσαν όλες τις απορίες!Με το παραπάνω προσωπικό παράδειγμα θέλω να πω πως ακόμα και ο άσχετος κρίνει...και ότι αν κάποιοι δε θέλουν να προωθούν τη φυλη τους θα το κάνουν άλλοι με κάποια άλλη φυλη...Για μένα εκτροφεας δε σημαίνει απλα ζευγαρωνω σκυλια και δε με νοιάζει,ο εκτροφεας πρέπει να έχει όρεξη να ασχοληθεί με τους υποψήφιους σκύλο γονείς!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
...άλλη μια "σύγχυση" που επικρατεί στην Ελλάδα...

Έχουμε μπερδέψει την ποιοτική εκτροφή σκύλων με την κτηνοτροφία...Εγκαταστάσεις, αυτόματες ταϊστρες, ποτίστρες, αρμεκτικά μηχανήματα, βορβοροσυλλέκτες και "παραγωγή"...

Τέλος πάντων...:)
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
αυτά ρώτησε στο υπουργείο αυτά του είπαν...αυτά μας λέει...τι θες τώρα εσύ ? *demonio*
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Όταν κόβονται ΚΑΙ αποδείξεις και υπάρχει φορολόγηση μπορείς να το πεις επίσημα ''επάγγελμα'' !! Αλλά για να είναι επισημο όμως πρεπει να πληρούνται κάποιες προδιαγραφές για να μπορει κάποιος να κάνει εκτροφή !!!! Και έχουμε να κάνουμε με αυτα που απαιτούνται για να εχει κάποιος εκτροφείο , τέτοια στην Ελλάδα υπάρχουν 1 ΑΝΤΕ 2...ΜΟΝΟ....με πανευρωπαικές προδιαγραφές γι αυτο και στους ''παρανομους'' ο ΚΟΕ επιβάλλει μέχρι 2 γέννες το χρόνο ειδάλλως ΔΕΝ εκδίδει ΤΙΠΟΤΑ, στους νομιμους με τα των ''εκτροφείων'' τους σε θέμα χωροταξικού και κατασκευής δεν υπάρχει πρόβλημα..........
Πρέπει να kennels να έχουν συγκεκριμένες διαστάσεις με συγκεκριμενα αποχευτετικα και δικτυα υδρευσης κλπ κλπ κλπ..........Σε περνάνε κόσκινο απο μελέτες και κόντρα μελέτες και να υγειονομικά και απανωτα check και αν θέλουν σου δίνουν το Ok να προσωρήσεις για να έχεις επίσημα εκτροφείο όπως αρμόζει βάση πανευρωπαικών προδιαγραφών .............και πολλά πολλά άλλα ...λίγη έρευνα δεν κάνει κακό, λέμε !!!!!!!!!!!!!!....................................Εκεί ναι, κάπου ξεκινάς την βάση ως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, σα να ήσουν επαγγελματιας γιατρος, δικηγόρος, υδραυλικος, καθηγητης....Άραγε από χόμπυ γίνονται αυτά τα επαγγέλματα?????? ......Παιδιά σωστή εμπεριστατομένη και ΟΧΙ αόριστη έρευνα για να έχουμε άποψη..........
δεν είναι τόσο η νομιμότητα του πράγματος που με ενδιαφέρει να ξεδιαλύνω.
ως γνωστόν η χωρα μας και οι νομοι της περισσότερο υποβοηθούν την παρανομία παρα τον σωστό επαγγελματισμό.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Αλλά για να είναι επισημο όμως πρεπει να πληρούνται κάποιες προδιαγραφές για να μπορει κάποιος να κάνει εκτροφή !!!!
Δεν υπάρχει επίσημος κ ανεπίσημος εκτροφέας.Υπάρχει ο διαπιστευμένος εκτροφέας από το υπουργείο και υπάρχει και ο διαπιστευμένος από τον Κοινολογικό Όμιλο Ελλάδος.Δύο πράγματα διαφορετικά.

Το υπουργείο κλασσικά δεν έχει ιδέα κ ζητάει κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις κ κάτι άλλα εντελώς γελοία που ούτε με το πνεύμα της επιλεκτικής εκτροφής συνάδουν,ούτε με ενδεχομένως το hobby που μπορεί να κάνει κάποιος,αλλά ούτε κ με τον αριθμό των γεννών/κουταβιών!

Δεν μπορεί πχ κάποιος να κάνει 1 γέννα τα 2 χρόνια και να του ζητάει σταυλικές εγκαταστάσεις και κτήμα με συγκεκριμένα τετραγωνικά προκειμένου να του δώσει την διαπίστευση!

Το ότι η πλειονότητα των εκτροφέων δεν έχει εκτροφική άδεια από το υπουργείο φυσικά δε σημαίνει ούτε ότι δεν κόβουν αποδείξεις,ούτε κάτι άλλο που να μειώνει τη δουλειά τους.'Οταν αποφασίσουν όμως στο υπουργείο να κάνουν σοβαρή δουλειά,αποκτήσουν συμβούλους που θα προχωρήσουν σε ένα εξορθολογισμό των απαιτήσεων,τότε να το ξανασυζητήσουμε!

Όπως στα περισσότερα πράγματα στην Ελλάδα,το συγκεκριμένο πλαίσιο είναι εντελώς μπακαλίστικο!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Λες ότι ο ΚΟΕ θα έπρεπε να είχε περίπτερο ενημέρωσης του κοινού....Γιατί?
Έχεις πάει ποτέ σε αγώνα Μπάσκετ και η FIBA είχε περίπτερο ενημέρωσης του κοινού για το τι θα δεις...ποιοι ειναι οι κανονισμοί του μπάσκετ? Όχι...Έχεις μιλήσει με τον προπονητή η τους παίκτες πριν τον αγώνα για να ενημερωθείς για τα υπερ και τα κατά του σπορ?
Είναι εντελώς ατοπο το παραδειγμα.
Το μπάσκετ εκτός απο την ενημέρωση που έρχεστε μέσω της τηλεόρασης ( μέχρι και 5 αγώνες την εβδομάδα μπορούμε να δούμε), μέσω του σχολείου ( που όλα έχουν ένα γήπεδο), και της καλής παράδοσης που εχει η χωρα μας στο άθλημα , έχει διαφημιστεί ως ένα απο τα καλύτερα αθλήματα που έχουν υπάρξει.

Πως να συγκρίνουμε την έκθεση του ΚΟΕ με κάτι τέτοιο;
Πόσοι νομίζετε ότι γνώριζαν για την εκθεση του περασμένου ΣΚ;
Κακά τα ψέμματα, ελάχιστοι και αυτοί επι τω πλείστον του χώρου.

Και τώρα που διαβάζουμε ότι ήρθε ένας επισκέπτης, ο οποίος πρώτη φορά έρχετε και έχει το ενδιαφέρον να μάθει, τον ρωτάμε γιατί να υπάρχει περίπτερο ενημέρωσης απο τον ΚΟΕ;
Για το αυτονόητο! Για να μάθει 5 πράγματα παραπάνω, για να προωθήσουν την σωστή κυνοφιλια, για να ενημερώσουν την σωστή απόκτηση καθαροαιμων σκύλων, και ένα σωρό άλλες απορίες που μπορεί να έχει κάποιος καινούργιος χωρίς γνώση στο χώρο των εκθέσεων.
Το ίδιο αίσθημα είχα και εγω την πρώτη φορά το 2008 που επισκέφτηκα έκθεση. Καθόλου φιλόξενος ο χώρος για τους καινούργιους σε σημείο να σε αποθαρρύνει ώστε να μην ασχοληθείς και να πας στο πλησιέστερο Πέτσοπ και να πάρεις ένα σκύλο που επιθυμείς.


Υγ. Δεν ήξερα ότι υπάρχει dress code στις εκθέσεις. Νόμιζα ότι αν είσαι ευπρέπης είσαι εντάξει, μιας και ο σκύλος είναι το αντικείμενο προς έκθεση και κρίση.

Και ποιος καθορίζει το σωστό ντύσιμο για το χειριστή του σκύλου;



Using tapatalk app
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Ντυσιμο?
Ρε που το διαβασα?
Ρωτησαν κριτη στο εξωτερικο''αν ειχατε 2 ιδια μορφολογικα σκυλια, και πραγματικα δεν μπορουσατε να βγαλετε καποιον πρωτο λογο της ιδιας δυναμικοτητας, τι θα κανατε?

-Θα επελεγα τον καλυτερα ντυμενο handler-.:eek::eek::eek:

Αλλο το καθαρο και περιποιημενο και αλλο το γαμπριατικο μεσημεριατικα.

Σε σεβομαι επειδη το αξιζεις, με τζινακι και t-shirt.:cool:
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
Πόσο πιθανό σενάριο είναι δύο ισάξια σκυλιά;
Στην Ελλαδα επιστημονικης φαντασιας.. με 5-6 συμμετοχες στις περισσοτερες φυλες.
 




nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Νομιζω οτι ηταν υποθετικη η ερωτηση και σε αλλη χωρα.
Το στεναχωρο ηταν οτι το κριτιριο θα ηταν κατι ασχετο με τον σκυλο.
πφφφφφφφφφφ
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.810
58
ΑΘΗΝΑ
Αφού λοιπόν οι πιθανότητες δύο ισάξιων σκύλων είναι ανύπαρκτες, τότε μάλλον άλλοθι ψάχνει ο κριτής που έκανε αυτή τη δήλωση...
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Για να γελασουμε και λιγο παντως, ακουστε σχετικα με τα ενδυματολογικα.
Αποφασισα μια φορα να βαλω και εγω κατι καλυτερο για να δειξω τον προεδρο.:p

Βαζω υφασματινη βερμουδιτσα κυριλε, λευκο πουκαμισακι σενιο, ζωνη ασορτι, docksides επισης ασορτι και τραγιασκα ασορτι.
Σαν Ουαλος γκολφιερης ημουν , τελος παντων, με βλεπει ο Κοκονης ''ρε συ σε περιμενα ροκ εσενα'' μου λεει.Τωρα τι να του πω οτι δοκιμαζα αλλαξιες μπας και παρω κουπα?Με τα πολλα σκαω σαν να με ντυσανε , παιρνω το μακρυτερο και τρωω 6 σουβλακιανα διωξω την ''ατυχια''.

Την επομενη παω με ψιλολιωμενο μπλουζακι ροκ, βερμουδα επισης ροκ, τατουαζ, σκουλαρικια κλπ(οπως ειμαι δλδ) και να το το εξαιτερος.

Αρα ναι , παιζει ρολο το ντυσιμο.:p
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Παιδια, οσοι θελετε "φιλικη" μεταχειριση απο συγκεκριμενους κριτες, ψαξτε τους με τα ονοματα τους στο FB και γινετε φιλοι μαζι τους. Αποκτατε μια γνωριμια ακομα και οπτικη μαζι τους, μιλατε καποιες φορες και τους λετε ποσο θαυμαζετε και εκτιματε το εργο τους, και οταν σας βλεπουν πριν-μετα, αλλα και κατα την παρουσιαση του σκυλου σας, δεν ειστε "δυο ξενοι". Σας γνωριζουν και πιθανον σας συμπαθουν, και σιγουρα ειστε πιο οικειοι απο εναν αγνωστο τυπο με εναν αγνωστο σκυλο...


Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αφού λοιπόν οι πιθανότητες δύο ισάξιων σκύλων είναι ανύπαρκτες, τότε μάλλον άλλοθι ψάχνει ο κριτής που έκανε αυτή τη δήλωση...
Διαφωνώ ελαφρώς, Παναγιώτη... να στο πω ως εξής:

Μπορεί (για τον συγκεκριμένο κριτή) δύο σκύλοι να είναι ισάξιοι... όχι, όμως, όμοιοι...
Δηλαδή, ο καθένας να έχει πλεονέκτημα σε λίγο διαφορετικά σημεία...
Εκεί (στη δική μου άποψη - βλέπε: ροζ συννεφάκι) εξαρτάται το "τύπος" του σκύλου που αρέσει στον κριτή...

Για να γελασουμε και λιγο παντως, ακουστε σχετικα με τα ενδυματολογικα.
Αποφασισα μια φορα να βαλω και εγω κατι καλυτερο για να δειξω τον προεδρο.:p

Βαζω υφασματινη βερμουδιτσα κυριλε, λευκο πουκαμισακι σενιο, ζωνη ασορτι, docksides επισης ασορτι και τραγιασκα ασορτι...
Αντε, για να γελάσουμε και λίγο ακόμη... όντως, παίζει ρόλο το ντύσιμο... ή, για να είμαι ακριβής, παίζει ρόλο ο χρωματισμός...:cool:

Οταν έτρεξα για πρώτη φορά τη Μόκα... δύο παλιοί - έμπειροι χειριστές μου είπαν:
"Μην φορέσεις σκουρόχρωμα ρούχα, μιάς και η Μόκα είναι καφέ ραβδωτή... και, που 'σαι, μη φορέσεις λευκά ρούχα, γιατί δεν είναι μαύρη... πρέπει ο κριτής να να βλέπει την αντίθεση του χρωματισμού, ώστε να ξεχωρίζει (συνειδητά και υποσυνείδητα) μόνο το σκύλο"...

Στην περίπτωση του "ξανθοκόκκινου" Προέδρου... το λευκό πουκάμισο σε "τσάκισε"... αν και η βερμούδα ήταν ανοιχτόχρωμη, χ@σε μέσα...:D