ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ (2xCACIB) - 13 & 14.10.2012


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Παιδια, οσοι θελετε "φιλικη" μεταχειριση απο συγκεκριμενους κριτες, ψαξτε τους με τα ονοματα τους στο FB και γινετε φιλοι μαζι τους. Αποκτατε μια γνωριμια ακομα και οπτικη μαζι τους, μιλατε καποιες φορες και τους λετε ποσο θαυμαζετε και εκτιματε το εργο τους...
Εγώ το έχω κάνει με τον Rafael Malo...
Οχι γιατί είναι διεθνής κριτής, αλλά γιατί είναι ο εκτροφέας που συνέδεσε τη ζωή του με την αναβίωση του Μαστίφ των Πυρηναίων...
Και ανταλλάσσουμε απόψεις - κρίσεις μέσω fb...

Και κάποτε ήρθε στην Αθήνα για να κρίνει... και ξέρεις τι έκανα? Ντράπηκα να πάω να του μιλήσω!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.229
10.282
Athens
Ως προς το χρώμα το καταλαβαίνω να κάνει το πατζάκι κοντράστ με το χρώμα του σκύλου. Αλλά να βλέπεις fashion statements βγαλμένα από ταινία του Δαλιανίδη...
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Και κάποτε ήρθε στην Αθήνα για να κρίνει... και ξέρεις τι έκανα? Ντράπηκα να πάω να του μιλήσω!!!
Υπαρχουν πολλοι που το κανουν με διαφορετικο τροπο, για διαφορετικους λογους. Και "πιανει"...


Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Μου αρέσει που έχουμε λύσει όλα τα άλλα και τώρα αναλύουμε τα tips για το πως βγαίνεις BIS...:D

Χάνεις 0-9 από την Μπαρτσελόνα στην έδρα σου, προέρχεσαι από ισοπαλία με τον Πλατανιά, έχει τιμωρηθεί η έδρα σου γιατί οι κάφροι οπαδοί σου τα κάνουν "γυαλιά-καρφιά", το πρωτάθλημα παραλίγο να μην αρχίσει γιατί είχε ξεσπάσει σκάνδαλο με στημένα, ο Πρόεδρος σου είναι υπόδικος...κι εσύ αναρωτιέσαι αν θα ήταν καλύτερα να είχε βραχεί ο χλοοτάπητας πριν τον αγώνα ή όχι!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τελικά ποιός ο λόγος ύπαρξης των εκθέσεων μορφολογίας;
Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, αν δεν γίνονται για την ενημέρωση των επισκεπτών τότε δεν πρέπει να γίνονται καθόλου?
Γίνονται για άλλους λόγους, που όσοι ασχολούνται με την κυνοφιλία και την αναπαραγωγή των φυλών τις χρειάζονται αυτές τις εκθέσεις...
Εξάλλου με αυτή τη λογική γιατί γίνονται ιππικοί αγώνες ? Γιατί γίνεται το Μουντιάλ? Γιατί γίνονται τα τουρνουά τένις?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.731
19.990
Το συγκεκριμένο ποστ που παρέθεσες, ήταν καθαρή ερώτηση, που περίμενε απαντήσεις, αναλόγως των οποίων θα δινόταν συνέχεια ή όχι, χάριν της συζήτησης.

Δεν περιείχε κανένα συμπέρασμα και καμμία άποψη :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Χάνεις 0-9 από την Μπαρτσελόνα στην έδρα σου, προέρχεσαι από ισοπαλία με τον Πλατανιά, έχει τιμωρηθεί η έδρα σου γιατί οι κάφροι οπαδοί σου τα κάνουν "γυαλιά-καρφιά", το πρωτάθλημα παραλίγο να μην αρχίσει γιατί είχε ξεσπάσει σκάνδαλο με στημένα, ο Πρόεδρος σου είναι υπόδικος...κι εσύ αναρωτιέσαι αν θα ήταν καλύτερα να είχε βραχεί ο χλοοτάπητας πριν τον αγώνα ή όχι!
DjSoukis,

Κατά καιρούς, λατρεύω τα παραδείγματα που χρησιμοποιείς...

Μου αρέσει που την (συγκεκριμένη) ομάδα σου... παρόλη την "κατάντια" της...την ονειρεύεσαι να (έχει φτάσει στο σημείο να) παίζει με την Μπαρτσελόνα!!!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, αν δεν γίνονται για την ενημέρωση των επισκεπτών τότε δεν πρέπει να γίνονται καθόλου?
Γίνονται για άλλους λόγους, που όσοι ασχολούνται με την κυνοφιλία και την αναπαραγωγή των φυλών τις χρειάζονται αυτές τις εκθέσεις...
Εξάλλου με αυτή τη λογική γιατί γίνονται ιππικοί αγώνες ? Γιατί γίνεται το Μουντιάλ? Γιατί γίνονται τα τουρνουά τένις?

1)Εχουμε ιππικόυς αγώνες στην Ελλάδα;;

2) τι σχέση έχει το Μουντιάλ και το τένις με τις εκθέσεις σκύλων?
Επίσης το Μουντιάλ γίνετε κυρίως για το θέαμα και τους θεατές και όχι τόσο για τους διαγωνιζόμενους. Για αυτό και οι σπόνσορες δίνουν αστρονομικά ποσά για την προβολή τους μέσω των αγώνων!
Το ίδιο και στο τένις με μικρότερο αναλογικά ποσοστό.
Επίσης και στα δυο υπάρχει άφθονη ενημέρωση! Και περίπτερα....

DjSoukis,

Κατά καιρούς, λατρεύω τα παραδείγματα που χρησιμοποιείς...

Μου αρέσει που την (συγκεκριμένη) ομάδα σου... παρόλη την "κατάντια" της...την ονειρεύεσαι να (έχει φτάσει στο σημείο να) παίζει με την Μπαρτσελόνα!!!
Συμφωνώ ότι είναι πολύ εύστοχα παραδείγματα, αν και νομίζω ότι διαφωνώ ως προς την ομάδα που υποστηρίζει!
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Οι εκθεσεις πρεπει να γινονται. Περα απο το αγωνιστικο και ανταγωνιστικο κομματι, ειναι εκδηλωσεις που αφορουν τις φυλες και τους εκτροφεις καθως και πηγη ενημερωσης(εστω και οπτικης) για τους φιλους των φυλων αλλα και τους επισκεπτες. Εκει μπορουμε να δουμε μαζεμενα αξιολογα δειγματα των φυλων.

Οσοι εχουν συμφεροντα και αναγκες πιθανον να κανουν διαφορες ενεργειες προκειμενου να εχουν διακρισεις και "εφοδια" προωθησης. Επισης παιζονται και χρηματα και δεν μιλαω για χρηματισμο, αλλα επενδυονται χρηματα και θελουν να εχουν αποσβεση και κερδη αν ειναι δυνατον. Ειναι ενας, "αγωνας" γενικα.. :D


Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.229
10.282
Athens
Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, αν δεν γίνονται για την ενημέρωση των επισκεπτών τότε δεν πρέπει να γίνονται καθόλου?
Γίνονται για άλλους λόγους, που όσοι ασχολούνται με την κυνοφιλία και την αναπαραγωγή των φυλών τις χρειάζονται αυτές τις εκθέσεις...
Άρα με αυτή τη λογική, εγώ να πάω να πάρω σκύλο από petshop/byb/το θείο Μάκη (του Sea mol) κοκ. Επίσης να μην κατεβάζουν σκύλο οι ιδιώτες που δεν έχουν στόχο την αναπαραγωγή.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Όταν κόβονται ΚΑΙ αποδείξεις και υπάρχει φορολόγηση μπορείς να το πεις επίσημα ''επάγγελμα'' !! Αλλά για να είναι επισημο όμως πρεπει να πληρούνται κάποιες προδιαγραφές για να μπορει κάποιος να κάνει εκτροφή !!!! Και έχουμε να κάνουμε με αυτα που απαιτούνται για να εχει κάποιος εκτροφείο , τέτοια στην Ελλάδα υπάρχουν 1 ΑΝΤΕ 2...ΜΟΝΟ....με πανευρωπαικές προδιαγραφές γι αυτο και στους ''παρανομους'' ο ΚΟΕ επιβάλλει μέχρι 2 γέννες το χρόνο ειδάλλως ΔΕΝ εκδίδει ΤΙΠΟΤΑ, στους νομιμους με τα των ''εκτροφείων'' τους σε θέμα χωροταξικού και κατασκευής δεν υπάρχει πρόβλημα..........
Πρέπει να kennels να έχουν συγκεκριμένες διαστάσεις με συγκεκριμενα αποχευτετικα και δικτυα υδρευσης κλπ κλπ κλπ..........Σε περνάνε κόσκινο απο μελέτες και κόντρα μελέτες και να υγειονομικά και απανωτα check και αν θέλουν σου δίνουν το Ok να προσωρήσεις για να έχεις επίσημα εκτροφείο όπως αρμόζει βάση πανευρωπαικών προδιαγραφών .............και πολλά πολλά άλλα ...λίγη έρευνα δεν κάνει κακό, λέμε !!!!!!!!!!!!!!....................................Εκεί ναι, κάπου ξεκινάς την βάση ως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, σα να ήσουν επαγγελματιας γιατρος, δικηγόρος, υδραυλικος, καθηγητης....Άραγε από χόμπυ γίνονται αυτά τα επαγγέλματα?????? ......Παιδιά σωστή εμπεριστατομένη και ΟΧΙ αόριστη έρευνα για να έχουμε άποψη..........
Δηλαδή στους νόμιμους επιτρέπει και 20 γέννες τον χρόνο έτσι? Ωραία...Και αυτοί που κάνουν 2 γένες τον χρόνο επειδή τη ψάχνουν και θέλουν να κάνουν σωστή δουλειά η ίσως γιατί δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση της φυλής που έχουν στην Ελλάδα...είναι παράνομοι? Και κατά τη γνώμη σου, αυτός που έχει τα κατάλληλα κένελς με τις σωστές προδιαγραφές και τους σωλήνες ύδρευσης είναι σαφώς καλύτερος από αυτόν που έχει 10 σκυλιά μέσα στο σπίτι του? Σωστά?

Και ξέρεις ότι αυτός που είναι νόμιμος είναι και καλός...ΝΩΕ πχ...Είμαι σίγουρη ότι τα κένελς του και οι σωληνώσεις του ήταν άψογα!!!
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Κατερινα και Αλεξια, ο Κιμωνας εχει το ''χαρισμα'' να μην γινεται κατανοητος στον γραπτο του λογο. Δεν εχετε καταλαβει τι λεει και πως το λεει, χρησιμοποιει αρκετα τα '' '' και η συμβουλη μου ειναι να δειτε το κειμενο ακριβως αναποδα απο οτι το βλεπετε τωρα... :)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Άρα με αυτή τη λογική, εγώ να πάω να πάρω σκύλο από petshop/byb/το θείο Μάκη (του Sea mol) κοκ. Επίσης να μην κατεβάζουν σκύλο οι ιδιώτες που δεν έχουν στόχο την αναπαραγωγή.
Προφανώς δεν εξήγησα σωστά αυτά που ήθελα...Κανείς δεν είπε ότι οι εκθέσεις γίνονται μόνο για τους εκτροφείς η μόνο για την αναπαραγωγή...Εγώ τουλάχιστον δεν είπα κάτι τέτοιο. Αλλωστε και εγώ κατεβάζω σκύλο στις εκθέσεις και είμαι ιδιώτης χομπίστας...
Είπα όμως ότι δεν γίνονται ΜΟΝΟ για τους επισκέπτες...Στα ποστ που διάβασα από κάποιους σχεδόν κατηγορούνται οι εκτροφείς ότι δεν ασχολούνται με τους επισκέπτες...κατηγορείται ο ΚΟΕ που δεν υπάρχει περίπτερο ενημέρωσης του κοινού...Και θα έλεγα ότι και κάποιοι σχεδόν απαιτούν να υπάρχουν όλα αυτά αλλιώς δεν βρίσκουν λόγο ύπαρξης αυτών των εκθέσεων...Πόσο απόλυτο είναι αυτό?

Επίσης, διαχώρισα και τους λόγους για τους οποίους κατεβαίνουν οι ιδιώτες στις εκθέσεις και οι εκτροφείς...Η κάθε μια κατηγορία για τους δικούς της λόγους, οι οποίοι πρέπει να είναι όμως σεβαστοί.

Επίσης, γνώμη μου πάντα , είναι ότι δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος είναι ιδιώτης και κατεβάζει τον σκύλο του για διασκεδαση ή για να περάσει καλά...κλπ, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να μάθει και 5 πράγματα για τις εκθέσεις....

Δεν καταλαβαίνω vrmode τι σχέση έχει η σύγκριση με την σωστή απόκτηση σκύλου και τις εκθέσεις...
Ο ενδιαφερόμενος που θέλει να δει 10 φυλές παραπάνω...εννοείται ότι θα πρέπει να έρθει σε μια έκθεση και σε 2 και σε 3...Εννοείται ότι θα πιάσει κουβέντα με τους εκτροφείς...και εννοείται ότι θα πάρει όσες πληροφορίες μπορέσει να πάρει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος εκτροφέας μπορεί να έχει ύφος η να έχει νεύρα εκείνη την στιγμή ότι ξαφνικά θα πούμε "τέλος στις εκθέσεις"..
Επίσης, ο επισκέπτης πρέπει να ξέρει και τη στιγμή που θα πλησιάσει τον εκτροφέα...Αν πάει τη στιγμή που ο εκτροφέας ετοιμάζεται να μπει στον στοίβο και πρέπει να ετοιμάσει 3 και 4 σκυλιά είναι σίγουρο ότι δεν θα δώσει σημασία σε κανέναν επισκέπτη...
 


Xenofon

Active Member
24 Αυγούστου 2012
25
0
Xenofon, χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, θα διαφωνήσω μαζί σου κάθετα.

Οι εκθέσεις Μορφολογίας σκύλων είναι αγώνες. Και πολλοί από εδώ μέσα έχουν λίγο μπερδέψει τη λέξη «έκθεση»...
Έκθεση Μορφολογίας δεν είναι ένα event όπου μαζεύονται οι εκτροφείς για να προωθήσουν τα εκτροφεία τους η να ενημέρωσουν για τη φυλή τους τους επισκέπτες...

Είναι αγώνες...και έχουν το ίδιο άγχος, την ίδια θέληση για νίκη, την ίδια ανταγωνιστικότητα , τους υποστηρικτές (κάποιοι πιο φανατικοί από άλλους) με όλους τους άλλους αγώνες...

Λες ότι ο ΚΟΕ θα έπρεπε να είχε περίπτερο ενημέρωσης του κοινού....Γιατί?
Έχεις πάει ποτέ σε αγώνα Μπάσκετ και η FIBA είχε περίπτερο ενημέρωσης του κοινού για το τι θα δεις...ποιοι ειναι οι κανονισμοί του μπάσκετ? Όχι...Έχεις μιλήσει με τον προπονητή η τους παίκτες πριν τον αγώνα για να ενημερωθείς για τα υπερ και τα κατά του σπορ?

Προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ σε κανένα Πανευρωπαϊκό ή άλλη έκθεση σκύλων στο εξωτερικό και να βρω περίπτερο ενημέρωσης και ξενάγησης των επισκεπτών...

Λες ότι οι εκτροφείς ήταν μαζεμένοι στις γωνίες τους με τα σκυλιά σε crate…και ντραπήκατε να πάτε να μιλήσετε..
Το ότι ντραπήκατε είναι δικό σας πρόβλημα...Έχω δει πάρα πολλούς επισκέπτες να έρχονται εκεί που καθόμαστε με τα Golden της Αλεξίας και να πιάνουν κουβέντα και να ρωτάνε μια χαρά....για τη φυλή που τους ενδιαφέρει...

Τα σκυλιά αυτά παίρνουν μέρος σε έναν αγώνα μαζί με τους ιδιοκτήτες τους...Οι οποίοι έχουν σηκωθεί από τις 06.00 το πρωί, τους έχει βγει η μέση να πλύνουν και να ετοιμάσουν τα σκυλιά τους για τους αγώνες και κάποιοι έχουν κάνει χιλιόμετρα για να έρθουν ...Τα σκυλιά μένουν μέσα στα crate για να παραμείνουν ήρεμα και να μη κουραστούνε μέχρι να μπούνε στους στίβους...Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να βγάλει τον σκύλο του που θα διαγωνιστεί σε λίγη ώρα για να ενημερωθεί ο επισκέπτης...Δεν είναι αυτός ο λόγος που γίνεται η έκθεση.
Θα το κάνει μετά...
Και προσωπικά τόσα χρόνια δεν έχω δει ποτέ εκτροφέα να μην πιάνει κουβέντα και να μην ενημερώνει τον οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.

Για κάποιους οι εκθέσεις είναι χόμπυ και για πολλούς οι εκθέσεις είναι η δουλειά τους, όπως είναι η δουλειά του αθλητή, του προπονητή...του manager της ομάδας...
Για τους εκτροφείς ανά τον κόσμο, είναι πολύ σημαντικό να βγαίνει ο σκύλος τους πρώτος γιατί αυτό σημαίνει ότι ακούγεται η δουλειά του και παρά έξω...γιατί ο σκύλος αποκτάει γερές βάσεις για να μπει επιτυχημένα στην αναπαραγωγή και να έχει ζήτηση ...ειτε σαν επιβήτορας , είτε για τα κουτάβια του... Άρα μπορείς να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι για κάποιους οι (λιγοστές ) εκθέσεις που γίνονται στην Ελλαδα...

Και πάλι..Sorry για το σεντόνι!!!
Δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να διαφωνούμε κάθετα.. άλλωστε γράφω με bold “δε μετανιώσαμε που πήγαμε”. Θα σου απαντήσω συνοπτικά.. Πολύ καλά κάνεις και επικεντρώνεσαι στα σκυλιά σου και στον διαγωνισμό, άλλωστε γι’ αυτό είσαι εκεί αφιερώνοντας κόπο, χρόνο, χρήμα και μπόλικο μεράκι. Και εγώ ως νοήμων άνθρωπος το τελευταίο που θέλω είναι να σε “ενοχλώ” τη συγκεκριμένη μέρα. Ουδεμία απαίτηση έχω να παρατήσεις αυτό που κάνεις και να ασχοληθείς μαζί μου.

Με αδικείς όταν γράφεις “Λες ότι οι εκτροφείς ήταν μαζεμένοι στις γωνίες τους με τα σκυλιά σε crate…και ντραπήκατε να πάτε να μιλήσετε” . Πολύ καλά κάνουν και είναι τα σκυλάκια στα crate, ακόμα καλύτερα που είναι υπό σκιά και κάθονται και οι ιδιοκτήτες μαζί τους, καθόλου δε διαφωνούμε! Η “μομφή” μου έχει να κάνει με την οργάνωση της έκθεσης. Πόσο δύσκολο είναι να υπήρχαν δέκα πλαστικές καρέκλες περιμετρικά σε κάθε στίβο και ίσως μια-δύο μεγάλες ομπρέλες..

Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί τη συγκεκριμένη μέρα δε μπορούν να γίνουν πολλά πράματα ταυτόχρονα.. Διαγωνισμός, ενημέρωση, ψυχαγωγία. Καθένας την αρμοδιότητα του ! Έχε υπόψη σου ότι αυτά τα event για να συνεχίσουν να γίνονται στο μέλλον, πρέπει ο κόσμος να τα γνωρίσει να ενημερωθεί να τα αγκαλιάσει ώστε νέο αίμα να τα αγαπήσει και να ασχοληθεί.. αλλιώς κάθε χρόνο οι συμμετοχές θα μειώνονται και θα ψάχνετε το γιατί…
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί τη συγκεκριμένη μέρα δε μπορούν να γίνουν πολλά πράματα ταυτόχρονα.. Διαγωνισμός, ενημέρωση, ψυχαγωγία. Καθένας την αρμοδιότητα του ! Έχε υπόψη σου ότι αυτά τα event για να συνεχίσουν να γίνονται στο μέλλον, πρέπει ο κόσμος να τα γνωρίσει να ενημερωθεί να τα αγκαλιάσει ώστε νέο αίμα να τα αγαπήσει και να ασχοληθεί.. αλλιώς κάθε χρόνο οι συμμετοχές θα μειώνονται και θα ψάχνετε το γιατί…
πολύ σωστό.. πάντως ο ΟΚΑ προσπαθεί να το κάνει
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
52
Πατρα
πρέπει ο κόσμος να τα γνωρίσει να ενημερωθεί να τα αγκαλιάσει ώστε νέο αίμα να τα αγαπήσει και να ασχοληθεί.. αλλιώς κάθε χρόνο οι συμμετοχές θα μειώνονται και θα ψάχνετε το γιατί
Kθε χρονο αυτο γινεται ...ολο και λιγοτεροι εκθετες ,ολο και λιγοτεροι επισκεπτες...
Ομως πως εξηγουμε πριν απο 20 χρονια με ελλιπεστατη ενημερωση,χωρις καμια διαφημιση,και χωρις καμια προωθηση γενικοτερα στις εκθεσεις υπηρχε αρκετος κοσμος ,αρκετα σκυλια,αρκετοι εκθετες?

Πιστευω πως το προβλημα ειναι στην γενικοτερη απαξιωση των θεσμων αυτων και στα συνεχη οργανωτικα προβληματα.Μην ξεχασουμε να βαλουμε και την οικονομικη κριση ..(σιγα μην ελειπε αυτη).

Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί τη συγκεκριμένη μέρα δε μπορούν να γίνουν πολλά πράματα ταυτόχρονα..
σε πολλες εκθεσεις γινονται πολλα διαφορετικα πραγματα ταυτοχρονα .Προσφατο παραδειγμα η pet today 2012.

Πραγματικα μου ειναι δυσκολο να πιστεψω οτι στις εκθεσεις τα αποτελεσματα ειναι μαγειρεμενα απο πριν.
Μου ειναι δυσκολο να πιστεψω οτι οι κριτες δινουν τους τιτλους σε σκυλους που δεν το αξιζουν.
Μου ειναι δυσκολο να πιστεψω πως ενας ιδιωτης ειναι δυσκολο να κερδισει τιτλο ,επειδη δεν ειναι εκτροφεας.

Παρακολουθω εκθεσεις απο το 1996 και σαφως εχω διαφωνησει με την κριση των κριτων αρκετες φορες ,αλλα οι γνωσεις μου δεν εχουν το ιδιο επιπεδο που εχουν οι γνωσεις ενος κριτη...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@kimonas

Εσύ θα προτιμούσες εκτροφεις με εγκαταστάσεις; Προσωπικά τους αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.
Στην γερμανια π.χ απαγορευονται οι ¨επαγγελματιες εκτροφεις" καιολας.
βλέπε παραγραφος 1, αρθρο 6
http://www.una-neshoba.de/vdh/vdh_zo.pdf
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Και ομως greedy ειναι μαγειρεμενα τα αποτελεσματα ειδικα στου γ.π που ειναι η αγαπημενη μου φυλη και παρακολουθω τι γινεται.Αλεξια νομιζω οτι οι σωστες εγκαταστασεις,τα μεγαλα και καθαρα κενελ και ενας αξιοπρεπεις χωρος με χορταρι για να εκτονωνονται τα σκυλια δεν σε κανουν καλο εκτροφεα αλλα δειχνουν μια ποιοτητα και μια σωστη σκεψη για το που πρεπει να ζει ενα ζωο.Παντως δεν μου απαντησε κανεις στο ερωτημα μου.Λεμε ολοι οτι στις εκθεσεις διακρινονται οι καλυτεροι γεννητορες πραγμα που πιστευω οτι ειναι λαθος.Μπορουμε να πουμε οτι επιλεγονται οι καλυτεροι σκυλοι η οι καλυτεροι υποψηφιοι γεννητορες.Για να ειναι ενας σκυλος καλο επιβητορας η μια σκυλα καλη μανα δεν πρεπει να εχουν να παρουσιασουν ενα αξιοπρεπες γκρουπ απογονων?Δεν ειναι λαθος να ζευγαρωνουν σκυλια που εχουν φτιαχτει για εργασια η εχουν κλιση σε καποιο ειδος εκπαιδευσης να αξιολογουνται μονο μορφολογικα και με μοναδικο κριτηριο αυτο να μπαινουν σε προγραμμα αναπαραγωγης?Πχ τα λαμπ ειναι απο οσο γνωριζω τα νουμερο 1 σε επιλογη για σκυλος ατομων με ειδικες αναγκες οπως επισης εχουν φτιαχτει για να επαναφερουν αντικειμενα ειδικα μεσα απο το νερο.Τα γουεστυ δεν ειναι κυνηγετικα σκυλια η τα νταζχαουντ?Δεν θα επρεπε τετοιες φυλες να εχουν καποια κριτηρια πριν ζευγαρωσουν εκτος της μορφολογια?Πχ ο γ.π για να ζευγαρωσει πρεπει να εχει koerung