Γιατι οι ανθρωποι με Rottweiler κανουν σαν τρελλοι οταν τα δειχνουν...


Status
Κλειδωμένο θέμα


Dutchman

New Member
19 Μαϊου 2009
4
0
Διορθώνω ελληνιστί (με μπέρδεψε το dogforum αντί για εκκλησία του κυνός). Ο Διάβολος κυβερνάει και του δίνω τον σεβασμό μου. Ημίαιμοι Πακιστανοί τρεχάτε πριν σας πιάσουμε.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Διορθώνω ελληνιστί (με μπέρδεψε το dogforum αντί για εκκλησία του κυνός). Ο Διάβολος κυβερνάει και του δίνω τον σεβασμό μου. Ημίαιμοι Πακιστανοί τρεχάτε πριν σας πιάσουμε.
ααα, ε πες το ετσι βρε παιδι μου να σε κατανοησουμε..
λοιπον,
οταν ησουν μικρος, στην μαμα η στον μπαμπα ειχες περισσοτερη αδυναμια?
μεχρι ποια ηλικια κοιμοσουν μαζι τους, επειδη φοβοσουν την κακια σκιουλα στο ταβανι?
 


Dutchman

New Member
19 Μαϊου 2009
4
0
Μέχρι πέρσυ αλλά μετά πήρα Rotweiller και έγινα άντρας και δεν σκιάζομαι. ΑΛΛΑ έτσι που τα έχετε μάθει να φερμάρουν τα μπαλακια έχω άλλες αγωνίες οπότε κοιμάμαι πάλι με τους γονείς μου για να ξυπνάω με φουλ εξοπλισμό μην χρειαστεί να πάρω και λυκόσκυλο για συμπλήρωμα.
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Μέχρι πέρσυ αλλά μετά πήρα Rotweiller και έγινα άντρας και δεν σκιάζομαι. ΑΛΛΑ έτσι που τα έχετε μάθει να φερμάρουν τα μπαλακια έχω άλλες αγωνίες οπότε κοιμάμαι πάλι με τους γονείς μου για να ξυπνάω με φουλ εξοπλισμό μην χρειαστεί να πάρω και λυκόσκυλο για συμπλήρωμα.



ρε τον μπαγασα, πως τα λεει....
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εχω δείξει σκυλιά σε Europa Sieger (Γερμανία) , Euro dog Show (Κροατία), και Sieger ομίλων (Γερμανία, Ολλανδία και Βουλγαρία) καθώς και σε διεθνείς έκθέσεις.

Δεν έχω δεί πουθενά crates δίπλα σε στίβους αριστερά και δεξιά από τον κριτή, αλλά μόνο στις υπόλοιπες, με κενά μεταξύ τους - σε φυλές δε που γίνεται double handling δεν υπάρχουν καθόλου crates σε καμία πλευρά των στίβων. Σε άλλες προηγμένες χώρες ή shows υπάρχουν ειδικά κλουβιά - crates από τον διοργανωτή σε άλλον χώρο ή παραπλήσιο, στο ES δε ήταν επίσης δίπλα στους στίβους (2 πλευρές) ΠΛΗΝ των στίβων φυλών που εφαρμόζεται double handling.

Eχω δεί επίσης και normal αλλά και ενοχλητικό double handling σε όλες αυτές τις εκθέσεις και χώρες.

Βάζοντας crate στην κολλητά με τον στίβο (αναγκαστικά το έχω κάνει κι εγώ) απαγορεύεις πρώτα απ'όλα την πρόσβαση στον θεατή, άρα είναι εκ των πραγμάτων εξ'ίσου αντικανονική πράξη με του άλλου που πέφτει πάνω του. Αυτό είναι ΚΑΘΑΡΑ πρόβλημα διοργανωτή και γίνεται όταν δεν επαρκεί ο χώρος.

Οταν κάνεις double handling ο σκύλος στήνεται αριστερά ή δεξιά του κριτή σε γωνία μικρή άρα χρειάζεται ελεύθερη μόνο την γωνία του τραπεζιού του κριτή (3 μέτρα το πολύ από κάθε πλευρά) και επίσης χρειάζεται χώρος για ένα άτομο ανά σκύλο σε μία από τις παράλληλες πλευρές όταν γίνεται η τελική κρίση, στην πράξη στην Ελλάδα δηλαδή ακόμα και στο rottweiler χρειάζονται άλλα 5 μέτρα, ΟΛΑ αυτά κολλητά με την κορδέλλα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, και λέω κολλητά με την κορδέλλα γιατί εκεί είναι χώρος θεατών, ανθρώπων δηλαδή ΣΚΕΤΩΝ ούτε ΣΚΥΛΩΝ ούτε ΚΛΟΥΒΙΩΝ. Ο οποιοσδήποτε βάζει κλουβί ή κρατάει σκύλο εκεί δίπλα είναι ενοχλητικός πρός τους σκύλους που διαγωνίζονται, είτε δείχνονται με βοηθό είτε όχι.

Υπάρχουν και άλλες αγενείς πρός τους υπόλοιπους εκθέτες και θεατές πρακτικές πέραν του doublehandling αλλά είναι ανούσιο να επεκταθούμε

Για τα φαινόμενα επιθετικότητας κοντά και γύρω από τους στίβους, έχω εκφραστεί παραπάνω, δύο παροιμίες είναι κατάλληλες : "φυλάω τα ρούχα μου να έχω τα μισά" και "όπως στρώσεις θα κοιμηθείς" ... φυσικά θα φέρω στην έκθεση να κοινωνικοποιήσω ένα κουτάβι (με το περιβάλλον της έκθεσης) αλλά φυσικά και δεν θε τα σέρνω όλη μέρα μαζί με το φραπέ ανάμεσα στα Καυκάσια (ή στα rottweiler αν θές) ... η "κοινωνικοποίηση" αυτή αν δεν γίνεται από εμάς σωστά από ποιόν θα γίνει ? Και φυσικά δεν θα λύσω εγώ το πρόβλημα κάθε ιδιοκτήτη και κάθε σκύλου, και δή σε ένα FORUM αλλά ούτε και επί τόπου ... εξάλλου και ένα χαρούμενο ενήλικο labrador μπορεί να χαλάσει ένα ευαίσθητο κουτάβι Κεντρικής Ασίας ;)
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.191
Μηνύματα
896.913
Μέλη
19.976
Νεότερο μέλος
Μαρία8