ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΚΤΡΟΦΕΑ-ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ


spanakopita

Active Member
13 Νοεμβρίου 2013
25
1
Καλημερα σε ολους...
αν αγορασεις σκυλο απο εκτροφεα, σου δινει αποδειξη? ειναι παρανομο να μη σου δωσει ή οχι?
επισης, αν ζητηθει προκαταβολη πριν τη γεννα και δεν δινεται αποδειξη,υπαρχει καποιος τροπος να φαινεται γραπτα καπου οτι εχω δωσει αυτη την προκαταβολη?
ξερω οτι θα πρεπει να συζητησω και να ξεκαθαρισω με τον εκτροφεα απο πριν αρκετα θεματα (πχ. τι θα γινει αν τελικα δεν γινει η γεννα,τι σειρα προτεραιοτητας θα εχω,τι θα συμβει αν κανενα κουταβι δεν πληροι τις προυποθεσεις που θελω και αν σε αυτη την περιπτωση μου επιστραφει η προκαταβολη ή θα περιμενω αλλη γεννα..κλπ) αλλα επειδη ο καθενας μπορει να λεει ο,τι θελει στα λογια ή απλα να τυχει και καμια παρεξηγηση χωρις απαραιτητα να υπαρχει δολος, τι προτεινετε? ισως καποιο ιδιωτικο συμφωνητικο που να τα ξεκαθαριζει ολα αυτα? κι αν ναι, πως γινεται αυτο το συμφωνητικο ωστε να εχει ισχυ?χρειαζεται καποιος νομικος? πας απλα στην αστυνομια για επικυρωση?κατι αλλο? ή γενικοτερα προτεινετε κατι αλλο?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
τι θα συμβει αν κανενα κουταβι δεν πληροι τις προυποθεσεις που θελω και αν σε αυτη την περιπτωση μου επιστραφει η προκαταβολη ή θα περιμενω αλλη γεννα..κλπ) αλλα επειδη ο καθενας μπορει να λεει ο,τι θελει στα λογια ή απλα να τυχει και καμια παρεξηγηση χωρις απαραιτητα να υπαρχει δολος, τι προτεινετε? ισως καποιο ιδιωτικο συμφωνητικο που να τα ξεκαθαριζει ολα αυτα? κι αν ναι, πως γινεται αυτο το συμφωνητικο ωστε να εχει ισχυ?χρειαζεται καποιος νομικος? πας απλα στην αστυνομια για επικυρωση?κατι αλλο? ή γενικοτερα προτεινετε κατι αλλο?
Mπράβο σου κατ αρχάς για την εξαιρετική εμπειρία που έχεις πάνω στην φυλή για την οποία ενδιαφέρεσαι και είσαι σε θέση να αναγνωρίσεις αν ένα κουτάβι 1-2 μηνών πληρεί τις προδιαγραφές που θέλεις.
Αλήθεια ποιές είναι αυτές;
Kατά τα άλλα η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να αναπτύξεις σχέση εμπιστοσύνης με τον εκτροφέα, αν φοβάσαι μήπως σου φάει λεφτά π.χ. άστο καλύτερα, πήγαινε στον επόμενο, θα πει ότι δεν σου έχει εμπνεύσει καμία εμπιστοσύνη. Ο σοβαρός εκτροφέας το μόνο που δεν θα έχει καημό είναι να σου φάει τα δικά σου τα λεφτά, αυτά τα κάνουν κάτι byb.
Όλα είναι θέμα επιλογής.
Εγώ ιδιωτικό συμφωνητικό δεν υπέγραψα εξ αρχής, αλλά εγώ έκλεισα κουτάβι αφού ήδη υπήρχε η γέννα, οπότε θα σου απαντήσουν πιο υπεύθυνα άλλοι που είναι στην ίδια θέση με σένα.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Τι εννοεις δεν πληρει τις προυποθεσεις? Ποιο το κουταβι? Ο εκτροφεας?
Ποιες ειναι οι προυποθεσεις που πρεπει να πληρει ακριβως?
Δεν παιρνεις αμαξι σπανακοπιτα αλλα ενα κουταβι.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Δεν υπαρχει μια απαντηση στις ερωτησεις. Ο καθε εκτροφεας εχει το δικο του μπουσουλα. Πολλοι δεν ζηταν προκαταβολες. Αλλοι ζητανε. Συνηθως η προκαταβολη οταν δεν υπαρχει καποιο κουταβι που θελεις παει για αλλη γεννα. Αλλα αυτα θα πρεπει να τα συζητησεις με τον εκτροφεα σου χωρις φοβο και παθος.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Παιδιά προυπόθεση μπορεί απλά να είναι το φύλο του κουταβιού!

Πάντως εγώ προκαταβολή πριν δω τη γέννα δεν θα έδινα σε κανέναν! Σημαντικό όμως είναι να έχεις εμπιστοσύνη στον εκτροφέα που θα επιλέξεις.
 


spanakopita

Active Member
13 Νοεμβρίου 2013
25
1
@mareco εχω κανει ηδη αναζητηση στο φορουμ αλλα δεν εχω καλυφθει πληρως, γι'αυτο και ρωταω.αλλοι λενε οτι κανονικα πρεπει να δινεται αποδειξη, αλλοι οχι. αλλοι επισης λενε οτι το καλυτερο θα ηταν να υπογραφεται ενα συμβολαιο αγορας για να ειναι καλυμμενες και οι δυο πλευρες , αλλοι λενε οτι πρεπει απλα να εμπιστευθεις τον εκτροφεα κι αν δε σου κανει,να ψαξεις αλλον.απλα πουθενα(απ'οσο εχω ψαξει μεχρι στιγμης τουλαχιστον) δεν αναφερεται πως γινεται το συμβολαιο αγορας κι αν χρειαζεται καποιος νομικος κλπ.

@kyveli εξαιρετικη εμπειρια της φυλης δεν εχω.εδω και αρκετο καιρο διαβαζω οσα περισσοτερα πραγματα μπορω για τη φυλη αλλα οπως και να το κανουμε, ειμαι σιγουρη οτι ουτε τα μισα δεν ξερω.
εννοειται οτι για να προβω στην αποκτηση σκυλου απο καποιο συγκεκριμενο εκτροφεα θα πρεπει να εχω αναπτυξει μια χ σχεση εμπιστοσυνης.και πρωτα πρωτα οσον αφορα στα σκυλια του και το κατα ποσο απο αυτα τα λιγα που βλεπω ''μπορω να κρινω'' το αν ειναι ''καλος'' ή οχι εκτροφεας.αλλα απο κει και περα, ως υποψηφια αγοραστης θα κριθω κι εγω , κι εφοσον κριθω καταλληλη σημαινει οτι κι αυτος απο την πλευρα του εχει αναπτυξει μια σχεση εμπιστοσυνης μαζι μου.οποτε καλλιστα θα μπορουσαμε να πουμε οτι δεν χρειαζεται να δωσω προκαταβολη μιας και χαιρω εμπιστοσυνης. αυτο που θελω να πω ειναι οτι μπορει να σου αρεσει και να εμπιστευεσαι τον εκτροφεα(που γι'αυτο αλλωστε τον επελεξες) αλλα δεν τον ξερεις κι απο χθες.οποτε καλο θα ηταν, οπως αυτος (ορθα) θελει να εξασφαλιστει σε περιπτωση που υπαναχωρησω, ετσι κι εγω θελω να εξασφαλιστω σε περιπτωση που γινει κατι απο οσα αναφερω στο αρχικο ποστ. και οταν δεν υπαρχει κατι γραπτα, τοτε δυσκολα τα πραγματα.

@eirini-fontas ναι αμαξι δεν παιρνω γι'αυτο και το ψαχνω και τοσο πολυ.ο σκυλος ειναι κατι που θα με συντροφευει για πολλα χρονια.οι προυποθεσεις που αναφερω εχουν να κανουν με την υγεια του, και χαρακτηρα κυριως.πχ εγω μπορει να θελω ενα θηλυκο σκυλι αλλα να ειναι διαθεσιμο μονο καποιο αρσενικο.ή να θελω καποιο πολυ ενεργητικο και να ειναι διαθεσιμο καποιο πολυ χαμηλων τονων.η τελοςπαντων να μη θελω το συγκεκριμενο χρωμα.ολα βεβαια αυτα τα λεω σε πολυ θεωρητικη βαση γιατι εγω μπορει να εχω χ χαρακτηριστικα στο μυαλο μου αλλα να δω ενα σκυλι και να μου τα ανατρεψει ολα.θα εχω ομως την επιλογη να το επιλεξω?μπορει ο εκτροφεας να θελει να το κρατησει για τον εαυτο του η να το δωσει σε καποιον αλλο (και καλα θα κανει,αυτος θα κρινει που θα δωσει τα σκυλια του, αλλα σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να μου επιστραφει η προκαταβολη η να γινει αυτο που θα συμφωνησουμε)
 


spanakopita

Active Member
13 Νοεμβρίου 2013
25
1
@silent ναι συνηθως παει σε αλλη γεννα αλλα αν και στην αλλη γινει κατι παρομοιο?μεχρι ποτε θα περιμενεις?εννοειται οτι θα τα συζητησω απλα ρωταω αν γινεται σε γραπτη μορφη γιατι δεν ισχυει για ολους ''ο λογος μου ειναι σπαθι'' κι επισης scripta manent!

@aliki ετσι οπως ειναι οι εποχες σημερα και με αυτα που ακουω και διαβαζω, το'χω παρει απο φοβο.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Είμαι υπέρ του συμφωνητικού που να καλύπτει υποχρεώσεις/δικαιώματα αγοραστή και εκτροφέα.

Προσωπικά δεν ζητώ προκαταβολή, αλλά δεν θα με ενοχλούσε να δώσω. Πάντως αν πληρώσεις τη προκαταβολή μέσω τραπέζης έχεις αυτόματα και απόδειξη.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
αν ο εκτροφεας ειναι ιδιωτης δηλαδη μη επαγγελματιας που σημαινει μεχρι 2 γεννες το χρονο δεν χρειαζεται να κοψει αποδειξη απο το νομο.

Αν ειναι επαγγελματιας και εχει κανει εναρξη επαγγελματος αφμ κλπ πρεπει να σου δωσει αποδειξη.
 


spanakopita

Active Member
13 Νοεμβρίου 2013
25
1
Είμαι υπέρ του συμφωνητικού που να καλύπτει υποχρεώσεις/δικαιώματα αγοραστή και εκτροφέα.

Προσωπικά δεν ζητώ προκαταβολή, αλλά δεν θα με ενοχλούσε να δώσω. Πάντως αν πληρώσεις τη προκαταβολή μέσω τραπέζης έχεις αυτόματα και απόδειξη.
ουτε κι εμενα θα με ενοχλουσε να δωσω αν εξασφαλιζομουν.σωστο αυτο με την προκαταβολη μεσω τραπεζης.σε περιπτωση ομως που επιλεγει η λυση του συμφωνητικου, χρειαζεται δικηγορος ή καποιος νομικος?καποια επικυρωση?κι αν ναι ποσο κοστιζει?ή γινεται αποκλειστικα μεταξυ των 2 μερων?αν μετα
ενας απο τους δυο δεν ανταποκριθει στα γραφομενα, ο αλλος πως βρισκει το δικιο του αν το συμφωνητικο εχει γινει αποκλειστικα μεταξυ των 2 μερων οποτε ισως να μην εχει και καποια ισχυ?
 


spanakopita

Active Member
13 Νοεμβρίου 2013
25
1
αν ο εκτροφεας ειναι ιδιωτης δηλαδη μη επαγγελματιας που σημαινει μεχρι 2 γεννες το χρονο δεν χρειαζεται να κοψει αποδειξη απο το νομο.

Αν ειναι επαγγελματιας και εχει κανει εναρξη επαγγελματος αφμ κλπ πρεπει να σου δωσει αποδειξη.
σαφεστατος.ευχαριστω.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
@eirini-fontas ναι αμαξι δεν παιρνω γι'αυτο και το ψαχνω και τοσο πολυ.ο σκυλος ειναι κατι που θα με συντροφευει για πολλα χρονια.οι προυποθεσεις που αναφερω εχουν να κανουν με την υγεια του, και χαρακτηρα κυριως.πχ εγω μπορει να θελω ενα θηλυκο σκυλι αλλα να ειναι διαθεσιμο μονο καποιο αρσενικο.ή να θελω καποιο πολυ ενεργητικο και να ειναι διαθεσιμο καποιο πολυ χαμηλων τονων.η τελοςπαντων να μη θελω το συγκεκριμενο χρωμα.ολα βεβαια αυτα τα λεω σε πολυ θεωρητικη βαση γιατι εγω μπορει να εχω χ χαρακτηριστικα στο μυαλο μου αλλα να δω ενα σκυλι και να μου τα ανατρεψει ολα.θα εχω ομως την επιλογη να το επιλεξω?μπορει ο εκτροφεας να θελει να το κρατησει για τον εαυτο του η να το δωσει σε καποιον αλλο (και καλα θα κανει,αυτος θα κρινει που θα δωσει τα σκυλια του, αλλα σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να μου επιστραφει η προκαταβολη η να γινει αυτο που θα συμφωνησουμε)
το κουταβι απο την στιγμη που θα το παρεις στα χερια σου θα το "πλασσεις" εσυ.
Δεν μπορει ο εκτροφεας να σου εγγυηθει για τον χαρακτηρα του απο την στιγμη
που εσυ θα το μεγαλωνεις ετσι οπως εσυ θεωρεις σωστα.
Ομοιως και για την υγεια. Δεν ξερεις τι μπορει να σου ξημερωσει. Ολα θα τα
περιμενεις. Οι εκτροφεις δεν ειναι Θεοι, ναι μπορει οι πιθανοτητες να ειναι
μικροτερες να σου εμφανισει καποιο προβλημα αλλα αυτο δεν ειναι πανακια.
Απο την στιγμη που παιρνεις ζωντανο οργανισμο θα πρεπει να εισαι ετοιμος
για ολα. :)
Εχεις συζητησει με κανεναν εκτροφεα? Αν ζητησεις αρσενικο και εχει μονο θηλυκα
αλλα δεν θες απλα περιμενεις την επομενη γεννα. Αν θες συγκεκριμενο χρωμα
εξισου το ιδιο. Του περιγραφεις την καθημερινη σου ζωη και αναλογως διαλεγεται
μαζι ενα κουταβι. Επισης το οτι βλεπεις εσυ ενα κουταβι 2 μηνων χαμηλων τονων
δεν σημαινει οτι θα παραμεινει και ετσι και το αντιθετο μαλιστα.
Αναλογα με τι ερεθισματα θα του δινεις εσυ καθημερινα, απο τι κοινωνικοποιηση
θα επιλεξεις. Οπως ειπα και πιο πανω εσυ παιρνεις ενα ακατεργαστο υλικο με πολυ
καλες βασεις και ειτε το απογειωνεις ειτε το βουλιαζεις.
 


spanakopita

Active Member
13 Νοεμβρίου 2013
25
1
το κουταβι απο την στιγμη που θα το παρεις στα χερια σου θα το "πλασσεις" εσυ.
Δεν μπορει ο εκτροφεας να σου εγγυηθει για τον χαρακτηρα του απο την στιγμη
που εσυ θα το μεγαλωνεις ετσι οπως εσυ θεωρεις σωστα.
Ομοιως και για την υγεια. Δεν ξερεις τι μπορει να σου ξημερωσει. Ολα θα τα
περιμενεις. Οι εκτροφεις δεν ειναι Θεοι, ναι μπορει οι πιθανοτητες να ειναι
μικροτερες να σου εμφανισει καποιο προβλημα αλλα αυτο δεν ειναι πανακια.
Απο την στιγμη που παιρνεις ζωντανο οργανισμο θα πρεπει να εισαι ετοιμος
για ολα. :)
Εχεις συζητησει με κανεναν εκτροφεα? Αν ζητησεις αρσενικο και εχει μονο θηλυκα
αλλα δεν θες απλα περιμενεις την επομενη γεννα. Αν θες συγκεκριμενο χρωμα
εξισου το ιδιο. Του περιγραφεις την καθημερινη σου ζωη και αναλογως διαλεγεται
μαζι ενα κουταβι. Επισης το οτι βλεπεις εσυ ενα κουταβι 2 μηνων χαμηλων τονων
δεν σημαινει οτι θα παραμεινει και ετσι και το αντιθετο μαλιστα.
Αναλογα με τι ερεθισματα θα του δινεις εσυ καθημερινα, απο τι κοινωνικοποιηση
θα επιλεξεις. Οπως ειπα και πιο πανω εσυ παιρνεις ενα ακατεργαστο υλικο με πολυ
καλες βασεις και ειτε το απογειωνεις ειτε το βουλιαζεις.
καλα βρε εννοειται οτι για ολα αυτα ειμαι προετοιμασμενη.και οσον αφορα στην υγεια του αλλα και οσον αφορα στα ερεθισματα που θα του δωσεις.διαφορετικα ουτε κεπιαδευση θα χρειαζονταν τα σκυλια ουτε τιποτα.αλλα απο την αλλη γι'αυτο το λογο επιλεγω να αγορασω σκυλο απο εκτροφεα.ωστε να μειωθουν οσο ειναι δυνατον οι πιθανοτητες εμφανισης προβληματων υγειας αλλα και οσο ειναι δυνατον το σκυλι να εχει καποια βαση ''καλου χαρακτηρα''.απο τη στιγμη ομως που οι περισσοτεροι εκτροφεις λενε οτι θα δουν κι εσενα να κρινουν αν ''τους κανεις'' και μετα θα σου δωσουν το σκυλι που ταιριαζει περισσοτερο σε σενα κι αν δε σου ταιριαζει καποιο δεν θα σου το δωσουν , υποθετω οτι μπορουν να διακρινουν καποια βασικα χαρακτηριστικα σε ενα κουταβι.που ισως να μπορεις να τα αλλαξεις ισως και οχι.που ισως να μπορουν να αλλαχθουν αλλα να μην εισαι εσυ αρκετα εμπειρος για να τα αλλαξεις οποτε τελικα να μη σου ταιριαζει το σκυλι αν δεν μπορεις να συμβιωσεις μαζι του.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Νομιζω οτι αγχωνεσαι καπως πολυ. . . :)
Αν δεν μιλησεις με εκτροφεις, να δεις τα σκυλια τους ενηλικα-κουταβια,
να μιλησετε να μοιραστεις ολους τους προβληματισμους σου, να σου προτεινουν
καποιο κουταβι που ταιριαζει πιο πολυ στην ιδιοσυγκρασια σου!
μπορει τωρα ετσι οπως το εχεις στο μυαλο σου να τα εχεις λιγο μπερδεμενα
και μολις πας στα εκτροφεια να ξεμπερδευτεις πολυ.

Απλα να σου δωσω ενα tip! Αν θυμαμαι καλα θες shar pei εεε?
ποτε δεν θα εισαι εφησυχασμενη οσον αφορα την υγεια του.
Παντα θα πρεπει να εισαι ενα βημα μπροστα! :)
 


spanakopita

Active Member
13 Νοεμβρίου 2013
25
1
εχεις δικιο.μαλλον αγχωνομαι πολυ.απλα το θελω τοσο πολυ και θελω να τα κανω ολα οσο το δυνατον πιο σωστα.ειμαι προετοιμασμενη και για την υγεια του γιατι ειναι αρκετα επιρρεπη τα ερμα.απλα οπως καλο ειναι να μειωνονται οι πιθανοτητες χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα του συμβει τιποτα ποτε.απιθανο ειναι αυτο.οπως και να'χει ευχαριστω και παλι ολους για το χρονο και τις απαντησεις σας!
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Σε αρκετά συμφωνητικά που έχω δει (κυρίως εξωτερικού),δέχονται να πάρουν πίσω ένα κουτάβι που θα εμφανίσει προβλήματα υγείας. Κληρονομικά η όχι. Με τον ίδιο τρόπο το παίρνουν πίσω αν ο νέος ιδιοκτήτης δεν μπορεί να του παρέχει αξιοπρεπή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Έχω δει πολλούς λόγους που μπορεί να παρθεί το σκυλί η να δωθει πίσω στον εκτροφέα. Όλα αυτά είναι υποκειμενικά βέβαια.
Η πληρότητα του συμφωνητικού επαφίεται στον εκτροφέα.

Τώρα για προκαταβολή εγώ το βρίσκω λογικό να δίνεται. Είναι εκδήλωση ενδιαφέροντος από τον υποψήφιο αγοραστή ότι είναι σοβαρός και δε θα μείνει κρεμασμένος ο εκτροφέας.

Και αν θα επιλέξεις πρώτη κουτάβι σε μια γέννα πάλι εξαρτάται από τον εκτροφέα. Μπορεί να είναι ζευγάρωμα από εξαιρετικούς γονείς οπότε η προτεραιότητα του εκτροφέα στο που θα δώσει κουτάβια να είναι άλλη. Η αν μιλήσουμε για shar pei μπορεί να προκύψει κουτάβι με πιο σπάνιο χρώμα ας πούμε,όπως το μπλε και να θέλει να το κρατήσει ο εκτροφέας κλπ.

Γενικά αυτά νομίζω είναι καλύτερα να συζητούνται κατ ιδίαν με τους ενδιαφερόμενους.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Συνήθως ο ενδιαφερόμενος έχει ήδη συζητήσει αρκετές φορές με τον εκτροφέα και εφόσον έχει εγκρίνει ο ένας τον άλλον.., ο εκτροφέας γνωρίζει πλέον τα χαρακτηριστικά που ο ενδιαφερόμενος ζητάει..
Είναι κατανοητό και πρέπει να είναι πως ο εκτροφέας ούτε εργοστάσιο παραγωγής είναι ούτε υπάρχει το τέλειο σκυλί..

Ο εκτροφέας θα σου υποδείξει το κατάλληλο για εσένα κουτάβι ανάλογα την εμπειρία σου και τα "θέλω" σου εφόσον είναι ρεαλιστικά αυτά που ζητάς..

Όλα αυτά βέβαια εφόσον υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη..
Για να φτάσεις σε αυτό το σημείο πρέπει να έχεις μελετήσει πολύ καλά την φυλή που έχεις επιλέξει και να μπορείς να εκτιμήσεις τον συνομιλητή σου στην προκείμενη περίπτωση τον εκτροφέα σου, αν δεν τον εμπιστευτείς καλύτερα να μην προχωρήσεις μαζί του.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Αυτο που ανεφερες kango,εχει εφαρμογη και για το εξωτερικο ? Δηλαδη,μπορεις να μιλας για συγκεκριμενα θεματα με τον εκτροφεα,αλλα στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων,δεν θα εχεις αμεση επαφη(συναντηση) μαζι του,με οτι συνεπαγεται αυτο,παρα μονον οταν πας να παραλαβεις το κουταβι.Θα πρεπει λοιπον να βασιστεις σε συμβουλες-αποψεις τριτων,που εχουν γνωρισει τον εκτροφεα,και φυσικα στο αν σου εμπνεει εμπιστοσυνη μεσα απο τις συζητησεις που εχετε.

Θα προχωρουσε λοιπον καποιος σε αγορα απο το εξωτερικο,αν π.χ. δεν ειχε δει ποτε τα σκυλια απο κοντα,παρα μονο απο φωτογραφιες,και ισως αφου εχει ακουσει αποψεις αλλων ιδιοκτητων που πηραν απο το ιδιο εκτροφειο ?

Αναφορικα με την ποιοτητα του κουταβιου,μου εχουν πει πως,μπορει π.χ. εμενα να μου αρεσει ενα συγκεκριμενο,αλλα αν ο εκτροφεας κρινει πως δεν θα μπορεσω να ανταποκριθω στις απαιτησεις του συγκεκριμενου κουταβιου(αν ειναι πολυ ατιθασο και "ζωηρο",κτλ),επειδη θα ειμαι νεος ιδιοκτητης και χωρις ιδιαιτερη εμπειρια,θα μου δωσει ενα πιο ηρεμο.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ανάλογα..
Υπάρχουν εκτροφείς στο εξωτερικό που σου λένε πως δεν δίνουν κουτάβι σε ανθρώπους που δεν έχουν γνωρίζει από κοντά..
Όποτε έτσι με αυτό το σκεπτικό καλύπτονται και οι δύο πλευρές..
Το να πάρεις σκυλί χωρίς να έχεις πάει να δεις τον εκτροφέα από κοντά είναι ρίσκο..για αυτό στην τιμή όταν υπολογίζουμε να πάρουμε κουτάβι από το εξωτερικό καλό είναι να υπολογίζουμε και τα εξόδα από ένα ή δύο ταξίδια..
Η σωστή σειρά είναι..: έχουμε διαλέξει το εκτροφείο.., έχουμε επικοινωνήσει και πάμε ένα ταξιδάκι να τον δούμε από κοντά (κάτι που σίγουρα θα εκτιμήσει και ο ίδιος), συζητάμε μαζί του και μας βάζει στην λίστα για την επόμενη γέννα..

Όσον αφορά την επιλογή τώρα όλα είναι σχετικά..
Εξαρτάτε από πολλά..αλλά ναι..δεν διαλέγεται βάση υποκειμενικής επιλογής.., αλλά βάση των ζητούμενων της δεδομένης στιγμής..
Αρμόδιος να επιλέξει είναι ο εκτροφέας..

και συνήθως πάει όντως έτσι..

επειδη θα ειμαι νεος ιδιοκτητης και χωρις ιδιαιτερη εμπειρια,θα μου δωσει ενα πιο ηρεμο.
 
Last edited: