pedigree dogs exposed


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
οι άγγλοι είναι λίγο κάπως....απο τους εκατό που έχω γνωρίσει μόνο ένας αντεχόταν....
τα crufts δείχνουν να είναι το απαυγασμα της εγγλεζικότητας.....τόσα σκυλιά και βράβευσαν εκείνο το πεκινουά που ήταν σαν να χτένιζες σκύλο και πήρε ο αέρας την τριχόμπαλα παραμάζωμα.....Ημαρτων
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Χαίρομαι που συμφωνούμε γιατί με έχει μπερδέψει πολύ αυτό το θέμα με τα ρότ...
κι εμένα του ασχέτου -αυτό που λές μου φαίνεται πολύ απλά λογικό για να είναι διαπραγματευσιμο...αρχηγού παρόντος...εντάξει δεν είπαμε και να του τα ζουλήξει ή να πάει απότομα και άξαφνα να του ανοίξει το στόμα-αλλά όχι και να θεωρούμε νορμάλ να αγριευει ο σκύλος επειδή πάει ξένος (με σωστό τρόπο) να τον αγγίξει σε μιά κατάσταση ρουτίνας όπως ο κτηνίατρος και οι εκθέσεις...
Φυσικά και είναι ακραίο, φυσικά και δεν είναι νορμάλ όταν πάει ένας ξένος να τον αγγίξει. ... απλά προσωπικά δε θεωρώ κατάσταση ρουτίνας τις εκθέσεις.....το αντίθετο. 'Ενα σκυλί μπορεί να είναι εξαιρετικό στη¨"δουλειά" του και με έναν όρχη.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ε ναι
για αναπαραγωγή δεν κάνει...οι εκθέσεις ,στην ουσία, είναι για να βγούν τα "προς αναπαραγωγή" ζώα
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ναι ΄μπορει ΄ ενας μονόρχις να ειναι καλός στην δουλεια του , μονο που κατα συντριπτικη πλειοψηφια δεν ειναι

και αυτός ειναι ενας απο τους λόγους που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ η αναπαραγωγή τους
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
:D:D:Dευτυχώς που δεν μιλάει για μπεγλέρισμα:D:D:D

Αξέχαστο θα μου μείνει (όπως και της Σοφίας) όταν ο κριτής αφού έδωσε την γραπτή κρίση για ένα θυληκό έγραφε "όχι αρκετά μυώδης για αρσενικό"

ΚΑΙ ΟΙ ΟΡΧΕΙΣ???-δύο/εμφανείς και στη θέση τους????:D:D:D
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Ναι αλλά δεν εμποδίζεται η αναπαραγωγή σκύλου με δυσπλασία σωστά? Εμποδίζεται μόνο από την ηθική κάποιων εκτροφέων. Τι πλαίσιο έχει θέσει η FCI και όλοι οι αντίστοιχοι?
Αυτός ο σκύλος υπάρχει οποιαδήποτε περίπτωση να κάνει καλά τη δουλειά του?
Ωστόσο έχει δικαίωμα ανγ/ής και μάλιστα πληρώνεται για να διαιωνίζει το είδος.......και βγαίνει πρωταθλητής.
Εδώ στην Ελλάδα φυσικά και αλλού, οι πρωταθλητές φυλής είναι και τα άριστα δείγματα ταπεραμέντου φυλής? Πώς εξετάζεται αυτό? Τι εξετάσεις υγείας απαιτούνται για τη συμμετοχή σε έκθεση?

Επειδή η άποψή μου χάθηκε ανούσια λόγω του rott, όχι άλλα καλλιστεία μόνο μορφολογίας ΧΩΡΙΣ εργασία και υγεία.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
υπάρχουν φυλές εργασίας
και φυλές συντροφιάς
και οι εργασίες είναι πολλές

επίσης υπάρχουν φυλές που η αναπαραγωγή τους ελέγχεται κι απο άλλες διακρίσεις πέρα απο τις εκθέσεις μορφολογίας
οι διακρίσεις αυτές μπορεί να είναι και δυσπλασίες και εξετάσεις εργασίας κλπκλπ

στο κοκόνι τώρα τι εργασία να βάλεις-να του βάζεις μωρά να το τραβολογάνε κι αυτό να τα γλύφεί??? :)
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
όπωςτο είπες και από....όχι υποχρεωτικά......... Πιστεύω ότι αυτό θα έκανε τη διαφορά.....Ειδικά με τις εξετάσεις υγείας, γιατί όχι υποχρεωτικές για να λάβει μέρος ένα σκυλί? Άρα υποχρεωτικές για να βραβευθεί?

τρέχει το κοκόνι, πηδάει? υπάρχει στίβος για αυτό? και άντε για να το ελαφρύνω.....η ταχύτητα με την οποία γλύφει είναι σημαντική παράμετρος!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
Σοκαριστικο.. ειδικα με το rhodesian ridgeback! Και με τα cavalier ....
Τι αλλο θα καταστρεψει ο "ανθρωπος"? Ολα για την "βιτρινα"..
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ντοκουμαντέρ: Pedigree dogs exposed

[video=youtube;3O0l0f50AAk]http://www.youtube.com/watch?v=3O0l0f50AAk[/video]
[video=youtube;pZNVewvFm4M]http://www.youtube.com/watch?v=pZNVewvFm4M[/video]
[video=youtube;jBantKp9xfw]http://www.youtube.com/watch?v=jBantKp9xfw[/video]
[video=youtube;VXYvukCMQYk]http://www.youtube.com/watch?v=VXYvukCMQYk[/video]
[video=youtube;D8Jlf89HNik]http://www.youtube.com/watch?v=D8Jlf89HNik[/video]
[video=youtube;yHw2CmDlhCo]http://www.youtube.com/watch?v=yHw2CmDlhCo[/video]
 








BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
καινουργιο η το ίδιο για τεταρτη φορα?
Αν το έχει ανεβάσει άλλος ας το σβήσει κάνα mod.
Έκανα μια αναζήτηση και δεν το βρήκα...

katerina k. said:
Δεν θα συμφωνήσω και 1ΟΟ%, το βρίσκω λίγο υπερβολικό
Ούτε εγώ συμφωνώ 100%...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάντως παίζει πρόβλημα με κάποιον υπερτυπισμό σε αρκετές φυλές-είναι σοβαρό αλλά το ντοκυμαντέρ τα πολλιοπαραλέει και δεν αφήνει να εννοηθεί ότι ούτε όλες οι φυλές έχουν όλα αυτά τα προβλήματα ούτε και ότι όλοι οι εκτροφείς δεν σκοτώνουν τα κουτάβια στην γέννα αν δεν έχουν το ridgeback
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Γιατί είναι υπερβολικό το ντοκυμαντέρ παιδιά, όπου μπαίνει μέσα το χρήμα αυτά και χειρότερα γίνονται.
Μόλις το είδα και αηδίασα, και αναθεώρησα και τις θεωρίες μου ότι οι εκθέσεις προωθούν τα καλύτερα σκυλιά για ζευγάρωμα...cavalier με SM βγαίνει πρωταθλητής και κάνει άπειρες γέννες...και υπερβολή να υπάρχει περιέχει πολλές αλήθειες. Και το Inbreeding δεν είναι καθόλου αμελητέο...είναι αιτία για σοβαρά προβληματα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
I.Kyveli, πάνω απόλα φταίμε εμείς.
Όταν έχουμε 3-4 υποψήφιους εκτροφείς και αδιαφορούμε να μάθουμε για εξετάσεις υγείας ή συμπεριφοράς και απλά θέλουμε μια γρήγορη αγορά σκύλου αυτό είναι το αποτέλεσμα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
I.Kyveli, πάνω απόλα φταίμε εμείς.
Όταν έχουμε 3-4 υποψήφιους εκτροφείς και αδιαφορούμε να μάθουμε για εξετάσεις υγείας ή συμπεριφοράς και απλά θέλουμε μια γρήγορη αγορά σκύλου αυτό είναι το αποτέλεσμα.
Kι εγώ την ιδια εντύπωση είχα bigg πριν το δω...αλλά δεν είναι μόνο αυτό τελικά. Είδες φαντάζομαι τις φυλές πως άλλαξαν σε βάθος χρόνου, πως παραμορφώθηκαν κάποια ζώα γιατί τα standards είναι σε μερικές περιπτώσεις παράλογα, είδες τα Pugs με τα αναπνευστικά προβλήματα και την φάτσα την πεπιεσμένη , τα ριτζμπακ με ή χωρίς στην σπονδυλική στήλη, τα γ.π. με τις τρομερές παραμορφώσεις στα πίσω πόδια που παίρνουν βραβεία...άσε τα προβλήματα στα ισχυα στα λαμπραντορ και τις διασταυρώσεις πατέρα με κόρη κλπ κλπ..Οπότε το συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ δεν μιλούσε τόσο για την αγορά όσο για τα στανταρντ, τους κολλημένους εκτροφείς, το κυνολογικό όμιλο της αγγλίας που φοβάται μήπως πιεστούν οι εκτροφείς και σταματήσουν την εκτροφή,κλπ κλπ
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Συμφωνώ αλλά πάρε για παράδειγμα τα Pugs. Αν σαν αγοραστές μας ενδιέφερε περισσότερο η υγεία τότε κάποιοι εκτροφείς θα αναγκαζόντουσαν να "θυσιάσουν" μερικά μορφολογικά στοιχεία για να αναπνέει καλύτερα ένα Pug.

Βέβαια απο την άλλη θα μου πει κάποιος, "Billako, πάρχουν τέτοιοι εκτροφείς και τα σκυλιά που εκτρέφουν τα λέμε εργασιακά" :D