OKA Διπλή έκθεση 2-3 Απριλίου 2011


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
52
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
παντως τα πραγματα μπορουν να ειναι πιο απλα.

ή κατεβαζω το σκυλο μου και δεχομαι να τον κρινει ο κριτης, αλλα δεχομαι οτι και να πει

ή δεν τον παραδεχομαι και λεω οτι ειναι καραγκιοζακος και αλλα ωραια και δεν κατεβαζω τον σκυλο μου.

ολα τα αλλα ειναι μεσοβεζικες καταστασεις. ή παπας παπας ή ζευγας ζευγας.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
η καθε άποψη σεβαστη

Και καθε κριτής εκφράζει την άποψη του , αλλα πιά η άποψη ατόμων όταν ψαχνανε την παραμονη της έκθεσης να βρουνε πληροφορίες για το τι εχει κανει ώς εκτροφή καθε ένας απο αυτούς η στο τι έχει εμπειρία και πιά, και πως τον κρίνει, ετσι απλά? ο καθε έναςπου κάνει κρίση μπορεί να γινει αυτός που κρίνει και να εκφράζει τίς απόψεις του επίσημα, κανείς δεν του έκοψε το δρόμο, εκτός και εαν αποτυχει στίς εξετάσεις

οι κρίσεις σε ενα ζωντανο οργανισμό σαν τον σκυλο ειναι ενα αποτέλεσμα πολών συναρτήσεν, διαφορτικά θα τον βαζαμε μεσα σε ένα καλουπι και απο εκει θα βγάζαμε τα συμπεράσματα, βλέποντας το τι περισευε και το τι ελειπε απο αυτό το πράγμα που δεν υπάρχει, γιατί δεν υπάρχει καλούπι αλλα ενα πρότυπο, και βάσει αυτου γίνονται οι κρίσεις, και γι αυτό υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ωραία όλα αυτά που λέτε για την άποψη του καθενός και το δικαίωμά του να την εκφράζει...
και εννοείται πως και λάθη γίνονται και είναι ανθρώπινα

αλλά
μεταξύ μας :lol:
δεν έχει τύχει ποτέ τόσα χρόνια στους στίβους να συναντήσετε κριτή που "βαριέται" και που "κάνει πως κρίνει" ή που ακόμα πιο απλά δεν ξέρει καν το πρότυπο?

γιατί εγώ κάτι λίγα χρόνια που ασχολούμαι έχω τύχει μέχρι και σε κριτή που έδωσε κρίση για θηλυκό σκύλο στην οποία έγραψε ότι "Δεν ήταν αρκετά μυώδης για αρσενικό"
να πώ ότι δεν ψηλάφησε τους "αόρατους" όρχεις? δεν χρειάζεται πιστεύω
να πω ότι το σκυλί ήταν μικρό και μπερδεύτηκε? δεν ήταν.ήταν τεράστιο βασικά- οι όρχεις του ,αν υπήρχαν, θα ήταν περίπου σαν μανταρίνια
και αυτός ο συγκεκριμένος ανεκδιήγητος δεν είναι το μοναδικό παράδειγμα.......απλά το πιο αστείο απο όλα :D:D:D

το σάββατο όλοι μα όλοι ,ακόμα και οι νικητές, τράβαγαν τα μαλλιά τους με κάποιους απο τους κριτές.
άλλο το δικαίωμα στην άποψη του καθενός
και άλλο το τριαλαριλαρόμ-πιστεύω
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
οι κρίσεις σε ενα ζωντανο οργανισμό σαν τον σκυλο ειναι ενα αποτέλεσμα πολών συναρτήσεων, διαφορτικά θα τον βαζαμε μεσα σε ένα καλουπι και απο εκει θα βγάζαμε τα συμπεράσματα, βλέποντας το τι περισευε και το τι ελειπε απο αυτό το πράγμα που δεν υπάρχει, γιατί δεν υπάρχει καλούπι αλλα ενα πρότυπο, και βάσει αυτου γίνονται οι κρίσεις, και γι αυτό υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις
και όμως αυτό κάνει ένας σπεσιαλίστας κριτής - σημείο με σημείο ολόκληρο τον σκύλο απο την μύτη μέχρι την άκρη της ουράς, με βάσει το πρότυπο και τον τύπο, ευτυχώς το έχω δεί και το έχω ακούσει με τα αυτιά μου σε ειδικές εκθέσεις, να λέει ο κριτής την παρατήρηση του, να κοιτάς τον σκύλο και να το βλέπεις και εσύ, τέτοιοι κριτές εκπαιδευουν τους εκθέτες και "γυμνάζουν" το μάτι τους να μπορεί να βλέπει σφάλματα και αρετές.

Μετά υπάρχουν και οι άλλοι, οι all rounders εκεί είναι η υπόθεση lotto, σε ποιά μεριά του λουριού θα κοιτάζει, φοβούμενος μην κάνει κανένα χοντρό λάθος γιατί ξέρει οτι είναι ανεπαρκής για να κρίνει την φυλή που έχει μπροστά του, εκεί εαν είσαι αποφασισμένος οτι θέλεις να κερδίσεις ωποσδήποτε - χρειάζεσαι έναν επαγγελματία handler.

Φυσικά κανένας όμιλος δεν μπορεί να φέρει εναν ειδικό σε κάθε φυλή :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
παντως τα πραγματα μπορουν να ειναι πιο απλα.

ή κατεβαζω το σκυλο μου και δεχομαι να τον κρινει ο κριτης, αλλα δεχομαι οτι και να πει

ή δεν τον παραδεχομαι και λεω οτι ειναι καραγκιοζακος και αλλα ωραια και δεν κατεβαζω τον σκυλο μου.

ολα τα αλλα ειναι μεσοβεζικες καταστασεις. ή παπας παπας ή ζευγας ζευγας.
Και οταν σου βαζουν αλλον κριτη απο αυτον που δηλωσες? Ετσι εγινε με μας!
Αλλον περιμεναμε- και μας ηρθε το κελεπουρι!
Εγω εδω και καιρο δεν δηλονω τα σκυλια μου "οπουναναι", αλλα ψαχνω και λιγουλακι ποσο εμπειρια εχει ο εκαστοτε κριτις με την φυλη μου κατεχω εγω.

ξερω, οτι ο διοργανοτης ομιλος εχει το δικαιωμα να το κανει- αλλα και παλι θα εκφρασω την αποψη μου, οταν ανακλυπτω οτι ο κριτης ειναι πανασχετος.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.834
5.073
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα, εγώ παλι να μου επιτρέψετε....
αν κι ακόμα μαθαινω την φυλή μου...
σε τρεις εκθεσεις που συμετειχα σαν διαγωνιζομενος.. βρεθηκα και στην ευχαριστη θεση να συναντησω κριτή
που εκρινε.... οχι για ενα, αλλα ενα - ενα ολα τα σκυλιά για κεφαλι, λαιμό, πλατη, στηθος, ωμοι, μπουτια, γωνιες, δερμα, τριχα, δοντια
και αναλυτικότατες κρισεις.... έτσι ώστε μεσα από τα ματια της ακόμα και οι θεατές να καταλαβαινουν τι βλέπουν....
στην ειδική του ομίλου το 2010....
συγχαρητηρια κα. Μίμη.......
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
52
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
και όμως αυτό κάνει ένας σπεσιαλίστας κριτής - σημείο με σημείο ολόκληρο τον σκύλο απο την μύτη μέχρι την άκρη της ουράς, με βάσει το πρότυπο και τον τύπο, ευτυχώς το έχω δεί και το έχω ακούσει με τα αυτιά μου σε ειδικές εκθέσεις, να λέει ο κριτής την παρατήρηση του, να κοιτάς τον σκύλο και να το βλέπεις και εσύ, τέτοιοι κριτές εκπαιδευουν τους εκθέτες και "γυμνάζουν" το μάτι τους να μπορεί να βλέπει σφάλματα και αρετές.
πραγματικα ειναι υπεροχοι τετοιοι κριτες, βοηθουν πολυ τους λιγοτερα μυημενους

Μετά υπάρχουν και οι άλλοι, οι all rounders εκεί είναι η υπόθεση lotto, σε ποιά μεριά του λουριού θα κοιτάζει, φοβούμενος μην κάνει κανένα χοντρό λάθος γιατί ξέρει οτι είναι ανεπαρκής για να κρίνει την φυλή που έχει μπροστά του, εκεί εαν είσαι αποφασισμένος οτι θέλεις να κερδίσεις ωποσδήποτε - χρειάζεσαι έναν επαγγελματία handler.

Φυσικά κανένας όμιλος δεν μπορεί να φέρει εναν ειδικό σε κάθε φυλή :)
οποτε κυριε γιωργο τι κανουμε αφου οι ελληνικες εκθεσεις σε ενα μεγαλο βαθμο ειναι λοττο?

αν κερδισουμε, εισπρατουμε συγχαρικια και λεμε ευχαριστω και αν χασουμε μας φταινε οι .........τριχιες?


Και οταν σου βαζουν αλλον κριτη απο αυτον που δηλωσες? Ετσι εγινε με μας!
Αλλον περιμεναμε- και μας ηρθε το κελεπουρι!
Εγω εδω και καιρο δεν δηλονω τα σκυλια μου "οπουναναι", αλλα ψαχνω και λιγουλακι ποσο εμπειρια εχει ο εκαστοτε κριτις με την φυλη μου κατεχω εγω.

ξερω, οτι ο διοργανοτης ομιλος εχει το δικαιωμα να το κανει- αλλα και παλι θα εκφρασω την αποψη μου, οταν ανακλυπτω οτι ο κριτης ειναι πανασχετος.
το σχολιο μου ηταν γενικο, σιγουρα θα υπαρχουν και εξαιρεσεις, και συ εισαι, αλλωστε δεν κατεβαζεις παντα τις σκυλες σου εσυ.
παντως η κριση σε κατι που δεν μετριεται ειναι παντα σχετικη, αυτο δεν μπορει να αλλαξει...............
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
επαγγελματία χάντλερ πάντως δεν βάζω :p
Ουτε εγω- και βασικα σκεφτομαι, με ποια καρδια μπορει να δοσει ενας ιδιοκτητης τον σκυλο του σε ενα αγνωστο του πρωσοπο, να το γυρναει σε ολη την ευρωπη απο εκθεση σε εκθεση?

Ασε που οι δικες μου ειναι πολυ μαμακιδες- και δεν περπατανε ουτε με τον αντρα μου καλα στον στιβο! Με ξενο δεν θα εκαναν ουτε βημα!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν ημουν αρσενικός σκύλος σε πανευρωπαική τουρνέ με επαγγελματία χάντλερ και επισκέψεις σε εκτροφεία γιαααα εκτροφικά καθήκοντα......πιστεύω πως θα λατρευα το αφεντικό μου........
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
καποιος που παρουσιάζει σκυλο μη ιδιοκτησίας του σε μια εκθεση εκτός της χώρας του μπορεί και είναι και ενας απλός ερασιτέχνης εκτροφέας , BYB συμφωνα με καποιες αποψεις που επικρατούν εδω , απλά θελει να συμψηφίσει εξοδα ενος ταξιδιού κιαι να παρουσιάσει και εναν ακόμα σκύλο, επιπρόσθετα το ιδιο άτομο αν είναι καλυτερο στην παρουσίαση μπορεί να κανει το ιδιο και με τη παρουσία του ιδιοκτήτη του
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
BYB συμφωνα με καποιες αποψεις που επικρατούν εδω
τι αποψεις για τους byb επικρατουν εδω??? Oτι ο απλος ερασιτεχνης εκτροφεας ειναι byb??

BIS ποιο ηταν ρε παιδια ...ξερει κανεις????
 




nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
aaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!
australian shepherd
Chile Ch Thornapple I call the shots.Eκ.Brandenburg & A.J. Garisson USA.Ιδ: Flamand Arlette.

αριθμος συμμετοχης : 001 ....................... τυχαιοοοο????? δεν νομιζωωωωωωωωω ...
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
aaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!
australian shepherd
Chile Ch Thornapple I call the shots.Eκ.Brandenburg & A.J. Garisson USA.Ιδ: Flamand Arlette.

αριθμος συμμετοχης : 001 ....................... τυχαιοοοο????? δεν νομιζωωωωωωωωω ...
Ήταν για BIS όμως?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Παρουσίασα δύο δικά μου σκυλιά και άλλα ελλήνων και ξένων εκθετών σε τρεις φυλές διαφορετικών ομάδων. Και οι δύο ξένοι κριτές απο τη Ν. Αμερική υπέπεσαν σε σοβαρά σφάλματα και δυστυχώς ήταν ανεπαρκείς για τις φυλές που που είδα τις κρίσεις τους. Ο κριτής απο την Αργεντινή ήταν απλά μέτριος και ο αντικαταστάτης της Moah Person απο τη Βενεζουέλα, πραγματικά απαράδεκτος. Οποιοσδήποτε έλληνας κριτής, απο τον πιο νέο εως τον πιο έμπειρο, έχει πολύ καλύτερο μάτι και προπαντώς πολύ καλύτερους τρόπους και σεβασμό στα σκυλιά, τους εκθέτες και τους χειριστές. Είναι κρίμα, για τους διοργανωτές που έκαναν όπως πάντα μια πολύ καλή προσπάθεια, αλλά και για τους εκθέτες, να βλέπουμε τέτοια έπαρση και μισαλοδοξία απο κριτές. Απλά μάλλον οι άνθρωποι δεν ήξεραν....
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.729
19.990
Αυτό μέχρι κι εγώ μπορώ να στο πω...:D
Προκύπτει απ' τα ονόματά τους. Για googlαρέ τα ;)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.191
Μηνύματα
896.913
Μέλη
19.976
Νεότερο μέλος
Μαρία8