Oh come the F*** on!




archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Έχει ενδιαφέρον τ σχόλια που διάβασα κάτω από τ άρθρο. Συμφωνώ μ τν άποψη που λέει ότι είναι αδιευκρίνιστο κάτω από ποιες συνθήκες συνέβη, όπως κ γιατί τ παιδί βρέθηκε τόσο κοντά.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Στο πλοίο βάσει νόμου ο σκύλος πρέπει να φέρει φίμωτρο. Τελεία και παύλα, δε πα να του βούτηξε τ'αυτιά, δε πα να τον δάγκωσε το πιτσιρίκι, η ιδιοκτήτρια ήταν παράνομη (και θα την πληρώσει ο σκύλος βέβαια). Την ευθύνη του γονιού την αφήνω στην άκρη, γιατί δεν υπάρχει καν ελαφρυντικό στη συγκεκριμένη περίπτωση για την ιδιοκτήτρια.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν καταλαβαινω πως μπορει να γινει κατι τετοιο.
Εχεις σκυλο που μπορει να δαγκωσει; Που δεν προειδοποιει; Δεν γινεται να μην το γνωριζεις. Εχεις σκυλο που εχει στρεσαριστει; Δεν γινεται να μην το γνωριζεις.
Εισαι ανθρωπος που δεν δινει σημασια σε τετοιες λεπτομερειες. Μην εχεις σκυλο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.672
7.785
Έτσι είναι όπως τα γράφουν τα κορίτσια, άλλωστε ακόμη και με τον πιο απαράδεκτο τρόπο να πλησίασε το πιτσιρίκι τον σκύλο, το οποίο είναι και πολύ πιθανό, όπως πιθανή είναι και η αμέλεια των γονιών, εσύ σαν σκυλοιδιοκτήτης οφείλεις να έχεις πάρει τα μέτρα πριν καν δημιουργηθεί το συμβάν, για να μην δημιουργηθεί.
Εσύ είσαι ο υπεύθυνος, πιτσιρίκια με λάθος προσέγγιση και γονείς με κρεμασμένα κινητά στα αφτιά τους βλέπουμε δεκάδες καθημερινά. Ας είσαι εσύ εντάξει ως σκυλοιδιοκτήτης και άστους αυτούς να έρθουν αντιμέτωποι με τις ευθύνες τους.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το θεμα ειναι οτι τωρα τοχουν παρει ολα τα υπολοιπα site κ αναδημοσιευουν μετα μανίας...
Με το αναλογο πατιρντι απο κάτω!

Οπότε συμβαινουν αυτες οι π@π@ριες την πληρωνουμε ολοι

Το σκυλι κ το παιδι σκεφτομαι μονο εγω!
 






Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Μην πουν τιποτα του τυπου τα μεγαλα σκυλια στις σκυλιριες π ειναι παντα ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΡΩΜΑ. αν γινουν τετοια μετακομιζω αυριο. Κοιτα τωρα που για εναν μλκα την πληρωνουμε ολοι. Νεας γης με φυμωτρο θα γελανε κ οι πετρες.
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
νεας γης εχεις εσυ κρυψινε;;;
Χαχαχαχαχα με καταλαβες :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:!
Ναι:D:D:D με pedigree απ την σοφια ε! Μη νομιζετε οτι ειναι παπιμιλαδικο και φοβαμαι μη μου την πειτε:LOL: θα κανω μια παρουσιαση σιγα σιγα:coffee:
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κοιταξτε να δειτε...
Μια κινητοποιηση την περιμένω να υπαρξει...
Εντατικοτεροι ελεγχοι (κακο δε το λες αυτο απαραιτητως),κομμενη μια καποια ευελιξια,αυτοκλητοι "τιμωροι" κ wannabe νομοθετες,παραποιηση των νομων κατα το δοκουν (κ αντε βγαλε ακρη)
Κ μπολικα (μπολικα ομως) πρησμενα μεζεα σκυλαδων...

Πως μας στραβοκοιταγαν (μετα την ιστορια της Κοζανης) οσους ειχαμε ροτ κ μας λεγαν με απεχθεια "παρτο αποδω το κωλοσκυλο που τρωει παιδια"?
Ενα τετοιο πραμα...

Κ σκεφτομαι κ τον π@π@ρ@ που γυρισε κ μου πε "το ξερεις οτι εισαι παρανομη,επρεπε να του φορας φιμωτρο"? (Στον δρομο αυτο) παιζει να νομιζει τωρα οτι εχει κ δικιο...

Λεπτομερειες εμαθε κανείς?
 
  • Like
Reactions: Orilis


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.672
7.785
Μια μέρα γυρνούσαμε από βόλτα, τρέχει ο χέστης της πολυκατοικίας, ένα πανέξυπνο αγοράκι γύρα στα 10 να κάνει και καλά μαγκιές από απόσταση ασφαλείας στον Ελβις. Ωρυόταν...Του μίλησα πολύ αυστηρά, και του είπα ότι είναι τυχερός που είναι ο Έλβις...Πολλά χρόνια πριν, όταν ήταν 2-3 χρονών είχε κάνει το ίδιο με την Λούση..Αυτά τα παιδάκια μπορούν άνετα να δαγκωθούν στο πρόσωπο από κάποιο σκύλο. Αυτά τα παιδάκια μεγαλώνουν με γονείς που το μόνο που ξέρουν για τους σκύλους είναι ότι έχουν 4 πόδια και ουρά, που δεν έχουν φροντίσει ποτέ μέσα στην γενική αγωγή που δίνουν στα παιδιά τους να εντάξουν και την κοινωνικοποίηση απέναντι στα ζώα.
Είναι δύσκολο να έχεις σκύλο, και αν είναι και ιδιόρυθμος ακόμα χειρότερα, στην Ελλάδα. Πρέπει να είσαι πολύ υπεύθυνος και εδώ που τα λέμε δεν είναι η πλειοψηφία έτσι...Είμαστε φάουλ, σκυλοϊδιοκτήτες και γονείς γιατί πάνω από όλα είμαστε φάουλ σαν πολίτες σε πολλά. Πρέπει να κάνουμε αυτοκριτική και να αλλάξουμε ότι μπορούμε, έτσι το βλέπω εγώ.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Κ σκεφτομαι κ τον π@π@ρ@ που γυρισε κ μου πε "το ξερεις οτι εισαι παρανομη,επρεπε να του φορας φιμωτρο"? (Στον δρομο αυτο) παιζει να νομιζει τωρα οτι εχει κ δικιο...
ακριβως αυτο που ειπαν κ εμενα!
συγκεκριμενα εξω απο ατμ (η τραπεζα κλειστη), η γυναικα μου να κραταει τον μικρο ο οποιος ηταν ξαπλωμενος και χωρις να κανει κιχ και γυρναει και της λεει "ξερεις οτι ΑΥΤΟ το σκυλι πρεπει να φοραει φιμωτρο"...ε, μας ακουσε ολη η περιοχη, μου ανεβασε το αιμα στο κεφαλι!
ηθελε να το παιξει κ εξυπνος κ ανεφερε χαρακτηριστικα με "βαση το νομο του 2014 για την προστασια του πολιτη" κτλ κτλ.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αα,μη με συγχυζεις τωρα κ συ με τον καθε τυχαρπαστο...
Στην γυναικα σου εε?
εεμ βεβαια θρασύδειλα ανθρωπακια...στις γυναικες κ στα πιτσιρικια πανε
τον ισιωσα τον δικο μου,δεν τον αφησα ετσι...αλλα ειμαι πολυ σιγουρη οτι θα με περιμενει στην γωνια τωρα να μου την πει...οποτε με ξαναπετυχει

Κ ελεγα να κατεβαινα Αθηνα μια απαυτες τις μερες...
μμμμππππααααααααα
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Αα,μη με συγχυζεις τωρα κ συ με τον καθε τυχαρπαστο...
Στην γυναικα σου εε?
εεμ βεβαια θρασύδειλα ανθρωπακια...στις γυναικες κ στα πιτσιρικια πανε
τον ισιωσα τον δικο μου,δεν τον αφησα ετσι...αλλα ειμαι πολυ σιγουρη οτι θα με περιμενει στην γωνια τωρα να μου την πει...οποτε με ξαναπετυχει

Κ ελεγα να κατεβαινα Αθηνα μια απαυτες τις μερες...
μμμμππππααααααααα
yes!
η οποια εμεινε με ανοιχτο το στομα!ακου εκει φιμωτρο...
τωρα εχω εκτυπωσει το νομο και θελω να την στησω εξω απο το ατμ...:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

εχε χαρη, που δεν ειχα μαζι μου το βιβλιαριο του μικρου συν την ελλειψη χρονου αλλιως θα του ελεγα να καλεσει την αστυνομια αφου ειμαι "παρανομος"...οτι τιποτα αλλο αλλα για να μην δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις στον κοσμο και μετα μας θεωρουν ολους "παρανομους".
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.266
7.865
Να το δουμε και απο την αλλη. Η πλειοψηφια των ιδιοκτητων αν φωναξεις την αστυνομια και το παρεις τυπικα εντελως θα φαει προστιμο. Λιγοι εχουν πχ τσιπ ή φερουν την κονκαρδα αντιλυσσικου εμβολαισμου κ.τ.λ. Για το ποιος μαζευει τα σκατουλακια αλλο θεμα. Οποτε απο τη στιγμη που δεν ειμαστε τυπικοι εγω κατανοω απολυτα και τη μη ελλειψη σεβασμου προς το συνολο των σκυλαδων...(δραση-αντιδραση) Και μη κοιτατε τι γινεται εδω μεσα, εδω εισαστε εξαιρεση, στον εξω κοσμο κυριως ασχημες συμπεριφορες βλεπω. Και στα πλοια, ελαχιστοι εως κανενας δεν φοραει φιμωτρο καν, απλα το κουβαλανε μαζι, οποτε καποια στιγμη λιγο το στρες, λιγο ο συνωστισμος αναμενομενο ηταν να γινει και αυτο. Και με κατι τετοια τη πληρωνουμε ολοι και σε αλλα ζητηματα, πχ μη περιμενετε να επιτραπει σκυλος στα ΜΜΜ συντομα (και λογικο αφου θα ζητανε πχ φιμωτρο αλλα εμεις οχι δε θα βαζουμε)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν το καταλαβαινω αυτο...
Επειδη υπαρχουν καποιοι λαλακες (εστω οτι ειναι η πλειοψηφια) δικαιως μου αρνουνται εμενα αυτονόητα πράγματα (ναι,οκ,ξερω,μαλακες ημαστε ολοι οσοι εστω προσπαθουμε να πραξουμε το σωστο) οπως πχ η ελευθερη μετακίνηση?
Γιατι δλδ σε ολες τις πολιτισμενες χωρες επιτρέπεται κ μονο εδω το παιζουμε αουα?
Κατα τα αλλα η Ευρωπαικη Ενωση μας μαρανε!

Που εχω να ανεβω σε ΜΜΜ απο την σχολη,αλλα κ παλι,εαν μπορουσα να παρω την κουφαλα μαζι μου γιατι οχι?
Μετα κλαιγομαστε για αυξημενους ρυπους κ δεν υπάρχουν θεσεις παρκινγκ κ κολασμενη κινηση και και και...αλυσιδα ειναι αυτα...
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Στην συγκεκριμένη περίπτωση φταίει η ιδιοκτήτης 1000%.Για ποιο λόγο δεν έχω καταλάβει ακόμα δεν θέλετε κάποιοι να βάλετε φίμωτρο?Προφανώς για τον ίδιο που άλλοι δεν θέλουν να βάλουν λουρί και κυκλοφορούν με το σκύλο λυτο και την ατάκα " μη φοβάσαι..δεν δαγκώνει" .
Ανευθυνότητα πλήρης..όταν κάποιος (ιδιοκτήτης σκύλου) έχει δικαιώματα τότε έχει και υποχρεώσεις.Ο νομός πρέπει να τηρείται και στα δικαιώματα του σκύλου αλλά και στις υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη και αυτές πρέπει να μπαίνουν πάνω από την χαρά που νοιώθει το σκυλάκι όταν είναι λυτο και ανεξέλεγκτο μέσα σε δημόσιο χώρο.
Το παιδί που δαγκωθηκε ήταν αθώο, ότι και να έκανε ήταν παιδί,σαφώς και η μάνα του πρέπει να το ελέγξει πρωτίστως όμως πρέπει να ελεγχθεί το ζώο για το οποίο η νομοθεσία προβλέπει ότι πρέπει σε πλοία να φοράει ΦΙΜΩΤΡΟ....
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Προχτές στο μεγάλο πάρκο της Άρτας ήμουνα με έναν φίλο και είχαμε βγάλει βόλτα τα (δεμένα-τσιπαρισμένα-εμβολιασμένα-αποπαρασιτωμένα) σκυλιά μας όταν τρία πιτσιρίκια ηλικίας 2-5 χρονών έκαναν ντου μες στη χαρά. Η μαμά καμιά 10αριά μέτρα πιο πίσω να μας φωνάζει "το καλό που σας θέλω προσέξτε γιατί εγώ φοβάμαι τα σκυλιά και δεν πλησιάζω". Εμείς τα σκυλιά από δίπλα, να λέμε στα παιδάκια να μην πλησιάσουν, τίποτα αυτά και η μαμά τον χαβά της, χώρια που δεν είπε καν στα παιδάκια να μην έρθουν σε μας. Κάναμε να απομακρυνθούμε, από κοντά τα μικρά και η μαμά σταθερά σε 10 μέτρα απόσταση. Μόνο στα δέντρα δεν ανεβήκαμε, όχι θα γινόταν κάτι αλλά η μαμά κόντευε να πάθει εγκεφαλικό κι εμείς δεν είχαμε όρεξη για φασαρίες. Βρε της λέγαμε να πάρει τα παιδιά μια και η ίδια φοβόταν να πλησιάσει, τίποτα η τύπισσα. Ευτυχώς τα μικρά βαρέθηκαν σχετικά γρήγορα και τελείωσε το πατιρντί αλλά πραγματικά ήθελα να τη βαρέσω λέμε... Δεν ξέρω τί άλλο θα μπορούσα να είχα κάνει, τί κάνει κανείς σε τέτοια περίπτωση; Σκέφτηκα να πω στα μικρά ότι τα σκυλιά δαγκώνουν (που ούτε καν) αλλά δεδομένης της κατάστασης της μαμάς δεν διακινδύνευσα. Ήθελα κολασμένα να την βρίσω αλλά δεν το έκανα, κιουρία σκέτη!
 
  • Like
Reactions: Kouros