Barbie, Ρέα & Χαρά!


Status
Κλειδωμένο θέμα

haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα σας,
με λένε Μπεάτα. Διαβάζω αρκετό καιρό τώρα το φόρουμ και το βρίσκω αρκετά χρήσιμο. Επειδή είμαι μέλος εδώ και κάποιους μήνες νομίζω ότι ήρθε καιρός να σας συστήσω τα μαναράκια μας.
Το πρώτο μαναράκι είναι η Barbie - μπισόν χαβανέζ. Η Barbie είναι τώρα 3 ετών και είναι μαύρη καλλονή και πρωταθλήτρια. Το δεύτερο μαναράκι είναι η Ρέα - ένα γλυκό ημιαιμάκι που ήρθε μια φορά στην αυλή μας, της άρεσε και μας υιοθέτησε. Η Ρέα πρέπει να είναι περίπου 4 ετων. Δεν μπορώ να ξεχάσω και τη γλυκιά μου Ζήνα - ένα ΓΠ που δεν είναι πια μαζί μας.
Και ... προς το τέλος του καλοκαιριού ελπίζουμε να μεγαλώσουμε την αγέλη μας προσθέτοντας ακόμα ένα χαβανεζάκι που όμως ακόμα δεν έχει γεννηθεί :) Περιμένουμε να έρθει ο οίστρος στη μαμά.
Στη συνέχεια θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες.
 












haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σας ευχαριστώ!! συλβοσκυλο το μέλος θα είναι πέμπτο στην αγέλη... μη ξεχνάμε και τον άντρα μου που τον λατρεύουν όλα τα κορίτσια του :)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Μετά από τόσους μήνες παρουσίας στο forum δεν ταιριάζει να σας πω καλωσήρθατε!

Να σας ζήσει η αγέλη και εύχομαι τον πόνο της απώλειας να κάνετε πολλά πολλά χρόνια να τον ξαναζήσετε!
 
  • Like
Reactions: d-friend




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
927
Καναδάς
Να τις χαιρεσαι και τις 2 και με το καλο να γεννηθει το επομενο wannabe μελος! ;)

Εχει πολυ δουλεια το τριχωμα της χαβανεζας? Στον κηπο δεν μαζευει οτι βρωμια κυκλοφορει?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εχει πολυ δουλεια το τριχωμα της χαβανεζας? Στον κηπο δεν μαζευει οτι βρωμια κυκλοφορει?
Σίγουρα θέλει περιποίηση - εδώ που είμαστε τώρα στο χωριό τη βουρτσίζω κάθε μέρα και μπάνιο 3 εβδομάδες επειδή τελειώσαμε με τις εκθέσεις. Παλιά τη μπανιάριζα κάθε 10 μέρες ή κάθε εβδομάδα. Μαζεύει πολύ πράγμα ειδικά όταν πάμε βόλτα σε κάτι ελαιώνες με ξερά χόρτα αλλά και στον κήπο. Έχω μόνιμα μια βούρτσα έξω από την πόρτα και τη βουρτσίζω πριν μπει μεσ' το σπίτι. Με βούρτσα και καλό σπρει φέυγει η βρωμιά και κοιμάται άνετα μαζί μας στο κρεβάτι :) Πάντος προτιμώ το βούρτσισμα παρά να μαζεύω συνέχεια τρίχες στο σπίτι. Όπως βλέπω από τη φώτο και το nickname σου έχεις PON, σωστά? Αρα είμαστε ομοιοπαθείς :)
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Να την χαίρεσται την αγέλη σας και με το καλό να μείνει έγκυος και να γεννηθεί και το άλλο μέλλος!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
927
Καναδάς
Σίγουρα θέλει περιποίηση - εδώ που είμαστε τώρα στο χωριό τη βουρτσίζω κάθε μέρα και μπάνιο 3 εβδομάδες επειδή τελειώσαμε με τις εκθέσεις. Παλιά τη μπανιάριζα κάθε 10 μέρες ή κάθε εβδομάδα. Μαζεύει πολύ πράγμα ειδικά όταν πάμε βόλτα σε κάτι ελαιώνες με ξερά χόρτα αλλά και στον κήπο. Έχω μόνιμα μια βούρτσα έξω από την πόρτα και τη βουρτσίζω πριν μπει μεσ' το σπίτι. Με βούρτσα και καλό σπρει φέυγει η βρωμιά και κοιμάται άνετα μαζί μας στο κρεβάτι :) Πάντος προτιμώ το βούρτσισμα παρά να μαζεύω συνέχεια τρίχες στο σπίτι. Όπως βλέπω από τη φώτο και το nickname σου έχεις PON, σωστά? Αρα είμαστε ομοιοπαθείς :)

Δεν εχω ... αλλα ηταν παλιοτερο σχεδιο, ισως καποτε μελλοντικα. :cool: Εισαι η δευτερη που το ξερει. ;-)

Προς το παρον μαζευουμε τριχες των 2 γομαροσκυλων μας και του γαταρου. :rolleyes:
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ευχαριστώ fani :) Μεγάλη η αναμονή, πρώτα να μείνει έγκυος, μετά να γεννηθεί το κοριτσάκι, μετά να είναι αυτο το μοναδικό που περιμένουμε... και αν όχι αντε ξανά ψάξιμο ](*,)
Δεν εχω ... αλλα ηταν παλιοτερο σχεδιο, ισως καποτε μελλοντικα. :cool: Εισαι η δευτερη που το ξερει. ;-)
Από τις αγαπημένες μου φυλές :) και εφόσον είμαι και απ' την Πολωνία δεν μπορώ να μη ξέρω την εθνική μας φυλή ;)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Είμαι πολύ ενθουσιασμένη. Μόλις έλαβα mail από την Ολλανδία. Έγινε το ζευγάρωμα!!! Τώρα αρχίζουν οι βασανιστικοί μήνες αναμονής. Πως θα το αντέξω?
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.672
7.785
Χαχαχααα πολύ χιπικο αγόρι ο Φιντέλ! Η μαμά μια κυρία :D
Mε το καλό!!
 
  • Like
Reactions: d-friend




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σας ευχαριστώ! Όσο για χρώματα στα κουτάβια χαβανέζ, αυτό είναι πάντα μια μεγάλη έκπληξη. Αναμενονται σκούρα χρώματα όπως red, red sable, sable, fawn, brown, black και όλα αυτά σε συνδυασμό με λευκό αλλά μπορεί να γεννηθεί και λευκό ή μπεζ κουτάβι. Βασικά πρώτα με ενδιαφέρει η υγεία, η μορφολογιά και οι γραμμές (και οι 2 γονείς έχουν φανταστικούς προγόνους) και μετά το χρώμα. Να μου άρεσε να είναι red (όπως ο πατέρας) ή red sable ή γενικώς σκουρόχρωμο αλλα πρώτα θα βασιστώ στην εκτροφέα όσο αφορά το θέμα μορφολογίας και βλέπουμε.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα