2μηνη απουσία-αλλαγή σε συμπεριφορά.


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Αν αυτό αληθευει τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα πέρα απο το να σε πεθυμήσει το σκυλί, κάτι που θα διορθωθεί όταν γυρίσεις.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Αν αυτό αληθευει τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα πέρα απο το να σε πεθυμήσει το σκυλί, κάτι που θα διορθωθεί όταν γυρίσεις.
Γτ να μην αληθευει ?
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Δεν ξέρω, απλά πολύς κοσμος πιστεύει ότι οι γονείς τους τα καταφέρνουν με το σκυλί, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι. Αν είσαι εσύ σιγουρος τότε κανένα πρόβλημα.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Ειμαι γτ το εχω δει στην πραξη.
Επισης 13 χρονια ειχα σκυλο και το ιδιο συνεβαινε. Εχω παραστασεις να συγκρινω και καταληγω παντα στο οτι μπορει να την κανει καλα την μικρη η μητερα μ.
Το δικο μ ξενερωμα πως διορθωνεται ??? :p
 




Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Αυτό Viper μάλλον δεν διορθώνετε :) .
Εδώ κάνεις πέτρα την καρδιά και βάζεις και camera για να την βλέπεις :) .
Κανονικα και με τον νομο.....!!!
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Κρατώντας αυτά που σου έγραψα παραπάνω, σκέψου και αυτά...

Δύο άνθρωποι διαφορετικής ηλικίας, φύλου ( ; ), με διαφορετικές εμπειρίες και άλλες πολλές διαφορές είναι σχεδόν απίθανο να λειτουργούν ακριβώς το ίδιο σε μια πληθώρα καταστάσεων που σε φέρνει αντιμέτωπο η συμβίωση με ένα σκύλο.

Φαντάσου ότι ακόμα και στο φανταστικό σενάριο που άφηνες τον σκύλο σου στον πανομοιότυπο κλώνο σου θα υπήρχαν διαφορές.

Αν τώρα ισχύουν, όσο το δυνατό, αυτά που λες, το πρόβλημα ο σκύλος το είχε μέχρι τώρα και ίσως λυθεί με την απουσία σου.

Γιατί αυτό;...Γιατί είχε 2 "αφεντικά", που έκαναν τα ίδια πράγματα, με τον ίδιο τρόπο και είχαν τους ακριβώς ίδιους στόχους.
Πόσο μπερδεμένο μπορεί να είναι αυτό το σκυλί !;!
Αν δεν έφευγες, εναλλάξ θα κάνατε εκπαίδευση με τον εκπαιδευτή ( εσύ και η μητέρα σου);

Να σου ξαναπώ, πως σε "χρησιμοποιώ" λίγο, σαν παράδειγμα για πολλές παρόμοιες περιπτώσεις και ακόμα και αν χρησιμοποιώ κάποια υπερβολή, αυτά που έχω δεί, σε παρόμοιες περιπτώσεις, ξεπερνούν κάθε φαντασία.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Κρατώντας αυτά που σου έγραψα παραπάνω, σκέψου και αυτά...

Δύο άνθρωποι διαφορετικής ηλικίας, φύλου ( ; ), με διαφορετικές εμπειρίες και άλλες πολλές διαφορές είναι σχεδόν απίθανο να λειτουργούν ακριβώς το ίδιο σε μια πληθώρα καταστάσεων που σε φέρνει αντιμέτωπο η συμβίωση με ένα σκύλο.

Φαντάσου ότι ακόμα και στο φανταστικό σενάριο που άφηνες τον σκύλο σου στον πανομοιότυπο κλώνο σου θα υπήρχαν διαφορές.

Αν τώρα ισχύουν, όσο το δυνατό, αυτά που λες, το πρόβλημα ο σκύλος το είχε μέχρι τώρα και ίσως λυθεί με την απουσία σου.

Γιατί αυτό;...Γιατί είχε 2 "αφεντικά", που έκαναν τα ίδια πράγματα, με τον ίδιο τρόπο και είχαν τους ακριβώς ίδιους στόχους.
Πόσο μπερδεμένο μπορεί να είναι αυτό το σκυλί !;!
Αν δεν έφευγες, εναλλάξ θα κάνατε εκπαίδευση με τον εκπαιδευτή ( εσύ και η μητέρα σου);

Να σου ξαναπώ, πως σε "χρησιμοποιώ" λίγο, σαν παράδειγμα για πολλές παρόμοιες περιπτώσεις και ακόμα και αν χρησιμοποιώ κάποια υπερβολή, αυτά που έχω δεί, σε παρόμοιες περιπτώσεις, ξεπερνούν κάθε φαντασία.
Σιγουρα εχεις καποια σεβαστη εμπειρια και καλα κανεις και με χρησιμοποιεις σαν παραδειγμα για να βγει κατι γενικοτερα σωστο απο αυτο το νημα.
Δηλαδη οταν 2 ανθρωποι συμπεριφερονται το ιδιο στο σκυλι το μπερδευουν ?
Η εκπαιδευση θα γινοταν μαζι και οχι εναλαξ. Κατα κυριο λογο δηλαδη.
Μπορω βεβαια οταν ερχομαι Πειραια να ειμαι κ εγω παρον σε καποιες απο τις εκπαιδευτικες συναντησεις.
Αν κρινετε αυτο σωστο και απαραιτητο.
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Εγω πιστεύω πως το σκυλί με οσα ατομα εχει μια οικογενεια εχει μαθει να λειτουργει...ειτε ειναι 5 ειτε ειναι 1!Σίγουρα εχει καποιον μεσα του που εχει μια επικοινωνια,εναν που τον σεβεται,καποιον ισως παραπανω για παιχνιδια....αλλα για το σκυλί ολοι ειναι οικογενεια και μαθαινει...Από τη στιγμή λοιπόν που η μητέρα του Γιάννη εχει εμπειρία,αγάπη και θέληση για την μικρή εγώ προσωπικά δεν φοβαμαι τπτ....η μπεμπα σου θα ειναι μια χαρα...και δεν νομιζω οτι η ηλικια που αναφερθηκε πριν παιζει ρολο....ουτε το φυλο φυσικα!!!Και εγω εχω τον Δια και μπροστα μου ειναι θηριο....και ειμαι κοπέλα...τι παει να πει αυτο?Οτι δεν θα δεχεται εντολη απο εμενα?!Οχι....ισα ισα...που εχω διαφορετικη επικοινωνία και τα παμε περιφημα!Οπως και με τα υπολοιπα μελη της οικογενειας μου.Αφου λοιπόν η μητέρα του Γιάννη βγάζει την μικρή καθε μερα (πιστεψτε με....το ξέρω απο πρωτο χέρι!!!) και της δινει τον χωρο,τον χρονο,την αγάπη και την φροντιδα που θέλει η μικρή, θεωρώ οτι ολα θα πανε καλα.....Κ οπως ειπε κ ο Γιάννης θα ανεβαινει βρε παιδια να την βλέπει....!Αλλοι σε μια τετοια περιπτωση μπορει και να το εδιναν...μπορει και να το αφηναν...εγω χαιρομαι που ο Γιάννης προβληματίστηκε γι'αυτο γιατί ξέρω οτι νοιάζεται....και θα κανει το μεγιστο που μπορει για την μικρή!!!καλή δουλίτσα Γιάννη μου,και μην αγχώνεσαι....και οι στοχοι σου θα πραγματοποιηθούν και η μπεμπα σου θα σε περιμενει πως κ πως να γυρισεις!!!!(οπως και εμεις φυσικα!!!)
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Η δική μου γνώμη είναι πως 2 άτομα, της ίδιας "αγέλης", με την ίδια συμπεριφορά, έχωντας τους ίδιους στόχους και ζητώντας τους με τον ίδιο τρόπο (ένταση, πυκνότητα, συχνότητα, κλπ.) μπερδεύουν τον σκύλο.

Θα το παρομοίαζα με μια αγέλη με 2 αρχηγούς...κάτι που δεν υπάρχει.

Θέλει μια διαβάθμιση, κλιμάκωση και ιεραρχία η αγέλη...αλλά αυτό είναι δική μου άποψη, ας σου πουν και οι άλλοι τις δικές τους.

Α, όταν λέω "αγέλη", "ιεραρχία", κλπ. μην τρομοκρατήσε (εσύ ή και άλλοι) και φαντάζεσε κάτι το τρομερά αυστηρό, όπου θα πρέπει να μοιράζεις παντού δαγκωνιές ή κλωτσιές δεξιά και αριστερά για να επιβιώσης.

Είναι μια φυσική διαδικασία...ζωής, κάτι που απορρέει (ή πρέπει να απορρέει) φυσιολογικά και σπανιότατα έχει να κάνει με "βία".
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Εγώ απο τα οσα σκυλιά μπορώ να θυμηθώ που υπήρχαν στην οικογένεια παντα με επικοινωνία θυμαμαι να συνεννοούμασταν..εκτος απο ενα ντοπερμαν που ειχε φερει η μητερα μου απο Γερμανια...τουλαχιστον τα τελευταια 11 χρονια που εχω δικο μου σκυλί ποτε δεν θυμαμαι να ειχαμε τετοιο θεμα...τωρα τι να πω?μπορει να κανω λαθος...!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Η δική μου γνώμη είναι πως 2 άτομα, της ίδιας "αγέλης", με την ίδια συμπεριφορά, έχωντας τους ίδιους στόχους και ζητώντας τους με τον ίδιο τρόπο (ένταση, πυκνότητα, συχνότητα, κλπ.) μπερδεύουν τον σκύλο.
Nαι αλλά αν λένε διαφορετικά πράγματα μπορεί επίσης να μπερδέψει τον σκύλο..

Επίσης νομίζω πως πάει και με την φυλή..κάποια έχουν από μονα τους ένα αφεντικό..κάποια θεωρούν εξίσου τα μέλη της αγέλης αρχηγούς αλλα με βαθμίδες..

Ένας σκύλος πρέπει να ακούει οφείλει να ακούει όλα τα μέλη της αγέλης του γιατί αυτός είναι τελευταίος.
Το σκυλί πρέπει να κούει τα ίδια πράγματα από την αγέλη του.. διαφορετικά σε αυτά που θέλουμε να μάθει θα έχουμε το "μεγάλο" αποτέλεσμα του μηδενικού.
 
Last edited:


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
-kango1 συμφωνω απολυτα στο οτι πρεπει ολα τα μέλη της οικογενειας να τα ακουει...αλλα για να γινει αυτο πρεπει και να ασχολουνται εξίσου ολοι..Και στην συγκεκριμενη περιπτωση η μητέρα του Γιάννη ασχολειται και με το παραπανω...και ο τροπος συμπεριφορας απεναντι στη μικρή ειναι εξίσου ίδιος..και απο τους δυο...εντολες,τροποι αντιμετωπισης μιας "ζημιάς" που θα κανει η μικρή στο σπιτι....βολτες...Τώρα το πως εκφράζει την αγάπη του ο καθενας στη μικρή ειναι κατι αλλο...(ο Γιάννης ειναι ο πιο χαζομπαμπας....και ταυτοχρονα ο καλυτερος μπαμπας του κοσμου για την μικρη!!!!) κατι που η μικρή το καταλαβαινει....αυτο γινεται και σε μας βρε παδια..δεν εκφραζουν ολοι την αγαπη τους με τον ιδιο τροπο...ομως αγαπανε...και συνεχιζουν να αγαπανε...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
-kango1 συμφωνω απολυτα στο οτι πρεπει ολα τα μέλη της οικογενειας να τα ακουει...αλλα για να γινει αυτο πρεπει και να ασχολουνται εξίσου ολοι..Και στην συγκεκριμενη περιπτωση η μητέρα του Γιάννη ασχολειται και με το παραπανω...και ο τροπος συμπεριφορας απεναντι στη μικρή ειναι εξίσου ίδιος..και απο τους δυο...εντολες,τροποι αντιμετωπισης μιας "ζημιάς" που θα κανει η μικρή στο σπιτι....βολτες...Τώρα το πως εκφράζει την αγάπη του ο καθενας στη μικρή ειναι κατι αλλο...(ο Γιάννης ειναι ο πιο χαζομπαμπας....και ταυτοχρονα ο καλυτερος μπαμπας του κοσμου για την μικρη!!!!) κατι που η μικρή το καταλαβαινει....αυτο γινεται και σε μας βρε παδια..δεν εκφραζουν ολοι την αγαπη τους με τον ιδιο τροπο...ομως αγαπανε...και συνεχιζουν να αγαπανε...
Aλλο το πως να εκφράζεις την αγάπη σου και άλλο Τζακ ανέβα στον καναπέ..και την ίδια στιγμή Τζακ μην ξανά ανέβεις στον καναπέ (απλή διευκρίνιση):).

Επίσης η περίπτωση του Γιάννη είναι μια τυχερή περίπτωση..
Ο Γιάννης χρησιμοποιήθηκε σαν παράδειγμα..γιατί θα μπορούσε να ήταν μια άλλη περίπτωση που να μην είχε την μαμά του Γιάννη και το σκυλί να μην είχε καν που να πάει..
Το σκυλί του Γιάννη απλά είναι τυχερό.

:)
 
Last edited:


aleksandy

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2010
174
2
Είναι κρίσιμο σε αυτή την περίπτωση να έχει την ίδια γραμμή συμπεριφοράς η μάνα σου με εσένα. Έχω πρόσφατο παράδειγμα με κουτάβι φίλης μου (shetter) που έπειδή ήταν φοιτήτρια το άφηνε για πολύ καιρό (1-2 μήνες συνεχόμενα) με τους γονείς της. Ενώ λοιπόν αυτή το πήγαινε βόλτα προσπαθώντας να τον μάθει να συμπεριφέρεται σωστά, κρατώντας τον και μαθαίνοντας του να προχωράει δίπλα της κ να μην τραβάει, ο πατέρας της τον έβγαζε βόλτα και τον άφηνε να τον τρέχει, ενώ τον άφηνε και ελεύθερο. Τη μάνα της ακόμη χειρότερα την έσερνε κυριολεκτικά με το λουρί του. Κάθε φορά που επέστρεφε ο σκύλος είχε ξεχάσει όσα του μάθαινε και με τελικό αποτέλεσμα σήμερα (3 χρόνια μετά) ο σκύλος να μην έχει μα΄θει να περπατάει στη βόλτα αλλά να τραβάει το λουρί του με όλο του το βάρος και να δυσκολεύει και τον πιο δυνατό "συνοδό".

Θέλει λοιπόν να συμφωνήσετε σε μια "γραμμή" στη συμπεριφορά σας απέναντί του. Όχι κρύο ο ένας ζέστη ο άλλος, γιατί το σκυλί δεν μαθαίνει τίποτε σωστά.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω εχω την δικια μου ιδεολογια που πιθανον να ταυτιζεται με αυτήν του djdoctor.
Λεω «πιθανον» γιατι ο Θανασης μιλαει με τετοιον τροπο που δεν ειμαι σιγουρος για το τι εννοεί.

Η δικια μας αγελη είναι λιγο περιεργη και ειδικα η Ηρα είναι «δικια μου».
Πριν λιγες μερες ειπαμε να κανουμε μαθηματα με την γυναικα μου στην πλατεια. Ελαβα την Ηρα στο κατσε, εδωσα το λουρι στην γυναικα μου και απομακρυνθηκα.
«Παμε», «βρε παμε», τιποτα, η Ηρα ηταν κολλημενη στο κατσε. Επεμενε η γυναικα μου και η Ηρα εμενε αγαλμα. Της μιλησα και με κοιταξε σαν να με ρωτουσε «τι να κανω?».

Τι απαντας τωρα? Της εδωσα εντολη απελευθερωσης ΟΚ, εννοωντας ότι το «κατσε» είναι ακυρο αλλά το εξελαβε φυσικα όπως επρεπε. Αποδεσμευτηκε και αρχισε να τραβολογαει την γυναικα μου η οποια τρομοκρατηθηκε και μου φωναζε να αναλαβω.

Δεν έω ότι αυτό είναι το σωστο γιτι εχει διάφορα προβληματα αυτή η κατασταση, αλλά σιγουρα με το να υπαρχω μονο εγω γι αυτην δεν μπερδευεται καθολου.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aρη ο Θανάσης :D νομίζω πως εννοεί πως ο σκύλος πρέπει στο μυαλό του να έχει έναν "αρχηγό" και να μην διεκδικούν γύρω του άλλοι την αρχηγία την ίδια στιγμη στα ματια του, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει πως δεν τους ακούει ή πως λένε διαφορετικά πράγματα με διαφορετικό τρόπο (μπερδεύοντας τον) εφόσον μιλάμε για την αγέλη του.

Άλλωστε νομίζω πως σε μία αγέλη που ανήκει ο σκύλος και ο ίδιος κατά βάθος επιλέγει τον αρχηγό του..τώρα ποιος είναι αυτός που θα επιλέξει χωρίς να έχει κάνει κάτι ο ίδιος για να γίνει ο επίλεκτος.. νομίζω πως είναι μια άλλη ξεχωριστή συζήτηση.., πάντως είναι αυτό που λέμε πως εμπνέεται αλλα δεν επιβάλλεται..
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Εγώ με αυτά που έγραψα στα posts μου θέλησα να δείξω το τι μπορεί να σημαίνει κάθε μας "κίνηση" σε σχέση με τις απαιτήσεις μας από τον σκύλο, με τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσουμε και με τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει ο σκύλος μας σε καταστάσεις παρόμοιες με αυτή του Viper.

Στην "αγέλη" μας ο σκύλος πρέπει να είναι ο "Ω", ο "τελευταίος τροχός της αμάξης" και αυτό δεν είναι κάτι κακό.

Στην περίπτωση σου harryf3 έπρεπε να αντιμετωπίσεις την γυναίκα σου σαν πελάτη και μαθητή, εσύ θα είχες τον ρόλο του εκπαιδευτή και ο σκύλος θα εξακολουθούσε να είναι ο σκύλος.

Πάυεις λοιπόν να απευθύνεσε στον σκύλο γιατί αυτό "ακυρώνει" την θέση της γυναίκας σου στην εξίσωση.
Με απλά λόγια και δείχνοντας, μαθαίνεις στην γυναίκα σου πως να χειρίζετε τον σκύλο της (γιατί εκείνη την δεδομένη στιγμή είναι ο σκύλος της, όπως και θα είναι όταν θα πρέπει να βγούν μια βόλτα μόνοι τους).
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Ο Γιάννης χρησιμοποιήθηκε σαν παράδειγμα..γιατί θα μπορούσε να ήταν μια άλλη περίπτωση που να μην είχε την μαμά του Γιάννη και το σκυλί να μην είχε καν που να πάει..
Το σκυλί του Γιάννη απλά είναι τυχερό.

:)
Εγω ειμαι τυχερος π εχω την μπεμπα για σκυλι.

Γενικοτερα θεωρειται πως το διαστημα π θα λειπω θα δημιουργηθει ΣΙΓΟΥΡΑ προβλημα?
Και αν σε τι εκταση μπορει να φτασει. Να μαζευτει μετα δν γινετε?
Βασικα θεωρω πως τωρα η εκπαιδευση απο εναν επαγγελματια επιβαλεται και ισως ειναι το καλυτερο χρονικα σημειο για να γινει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78