τατουάζ σε σκύλο


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Είμαι κ εγώ αρκετά σκεπτικιστής στο συγκεκριμένο θέμα.Δεν έχω καταλήξει,διαβπαζω τα επιχειρήματα και των 2 πλευρών.Κάτι που δεν αναφέρθηκε είναι η αναφορά για πρόκληση καρκίνου στα ζώα,ως αποτέλεσμα της σήμανσης με τσιπ.

Έχουν γίνει κ σχετικές ερωτήσεις στη βουλή.Άν δεν είχε ήδη η δικιά μου τσιπ όταν την πήρα,ίσως να μην της έβαζα..

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
Εγώ αν είχα επιλογή θα τους έκανα τατού και ας πονούσαν, μόνο και μόνο για τον φόβο του καρκίνου που έχω διαβάσει κι εγώ.
 
  • Like
Reactions: Kotzak


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Εγώ αν είχα επιλογή θα τους έκανα τατού και ας πονούσαν, μόνο και μόνο για τον φόβο του καρκίνου που έχω διαβάσει κι εγώ.
Δεδομένου οτι και τα ανθρώπινα τατουαζ έχουν ενοχοποιηθεί σε αρκετές περιπτώσεις για καρκίνο του δέρματος (ανάλοα βέβαια και με τα υλικά που χρησιμοποιεί ο κάθε καλλιτέχνης) , δε θα μπορούσε να συμβαίνει το ίδιο και με τα σκυλιά;
(Για τον καρκίνο που προκαλεί το τσιπάκι πρώτη φορά το ακούω.. )
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Και ο ήλιος έχει ενοχοποιηθεί για καρκίνο του δέρματος.Δεν είναι το ίδιο με την εισαγωγή ενός ξένου αντικειμένου που παραμένει για πάντα στον οργανισμό του σκύλου.
 
  • Like
Reactions: Kotzak


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Δεν εισαι αμφισβητίας της δεκαρας. Εισαι επαναστατης χωρις αιτια.
Πες με οπως θες...Για μενα το θεμα ειναι ηθικο, δεν ειναι θεμα παρακολουθησης. Το οτι μας παρακολουθουν το ξερουμε και ναι σιγουρα δεν περιμενουμε απ το τσιπακι του σκυλου. Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει καλυτερο για εκεινον και για τον σκυλο του. Βαλτε και σεις για να μην χανεστε απ το σπιτι οταν θα παθετε αλτσχαιμερ στα γερματα.
 
  • Like
Reactions: Kotzak


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Και ο ήλιος έχει ενοχοποιηθεί για καρκίνο του δέρματος.Δεν είναι το ίδιο με την εισαγωγή ενός ξένου αντικειμένου που παραμένει για πάντα στον οργανισμό του σκύλου.
Μα και το τατουαζ για πάντα μένει. Δεν είναι οτι φέρνω αντίλογο, απλά προσπαθώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό προτιμάτε το τατουαζ απο το τσιπ. Αλήθεια, το τσιπ με ποιον τρόπο προκαλεί καρκίνο;
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Πάντως, κατα τη γνωμη μου, αν προσεχεις πολυ τον σκυλο σου και δεν εισαι απ' αυτους που τα διωχνουν αν τα βαρεθουν δε χρειαζεται κανενα τσιπακι.

Για αλλη μια φορά ομως η ανευθυνοτητα πολλων, αναγκάζει το κράτος στην δημιουργια ενος νομου, εντελώς άχρηστου για τους πραγματικα φιλόζωους.
 
  • Like
Reactions: Kotzak


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αλήθεια, το τσιπ με ποιον τρόπο προκαλεί καρκίνο;
Με το οτι ο οργανισμος θελει να το "αποβαλει" και το ενσοματονει/περιβαλλει με νεο ιστο- που μπορει να μεταλαχτει σε κακοηθεια?

Καπος ετσι το καταλαβα. διαβαζοντας εδω : chipmenot.com-homepage
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.637
7.093
Μα και το τατουαζ για πάντα μένει. Δεν είναι οτι φέρνω αντίλογο, απλά προσπαθώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό προτιμάτε το τατουαζ απο το τσιπ. Αλήθεια, το τσιπ με ποιον τρόπο προκαλεί καρκίνο;
Ανάπτυξη σαρκόματος γύρω από το ξένο σώμα λέει εδώ:
Pet Identification: Microchip vs. Tattoo | Pet Chatter
Ο παραπάνω λέει ότι επέλεξε τελικά το τατού χωρίς κανένα πρόβλημα από το σκυλί του.

Αυτός που δίνει το top answer εδώ: Tattoo's VS Microchips? for dogs? - Yahoo! Answers λέει ότι το σκυλί του τα παιξε και δεν ξαναβαράει τατού σε κανένα σκυλί του.

Πληροφοριακά όλες οι πηγές για το τατού λένε πώς στο αυτί σταμάτησαν να το κάνουν γιατί όσοι κλέβανε σκυλιά απλά τους κόβανε τα αυτιά και το κρατούσανε.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.637
7.093
Πάντως, κατα τη γνωμη μου, αν προσεχεις πολυ τον σκυλο σου και δεν εισαι απ' αυτους που τα διωχνουν αν τα βαρεθουν δε χρειαζεται κανενα τσιπακι.

Για αλλη μια φορά ομως η ανευθυνοτητα πολλων, αναγκάζει το κράτος στην δημιουργια ενος νομου, εντελώς άχρηστου για τους πραγματικα φιλόζωους.
Αυτοί που τα διώχνουν ρε συ δεν τους νοιάζει καν αν θα το βρούνε το τσιπ. Το βάζουν, το αφήνουν μη καταχωρημένο και αν δουν ότι δεν ταιριάζει το σκυλί με τις κουρτίνες τους το επιστρέφουν ή το διώχνουν απλά (true story, το διάβασα σε άρθρο σε μια φιλοζωική προχθές ότι για αυτό το λόγο επέστρεψε μία στο καταφύγιο, νομίζω Αμερική, το σκυλί που πήρε λίγες μέρες πριν).

Από την άλλη όσο και να προσέχεις άμα σπάσει κολλάρο-λουρί και το χάσεις και το βρουν/πάρουν πώς στο γυρνάνε πίσω (ειδικά αν δεν έχει κολλάρο και άρα ούτε ταυτοτητούλα) και πώς αποδεικνύεις αν το δεις μια ωραία πρωία στο δρόμο βόλτα με άλλον ότι είναι δικό σου?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Ναι αλλά αν ήταν όλα τσιπαρισμένα και ο ανεύθυνος το πετούσε στο δρόμο θα τον έπιαναν κατευθείαν.
Επίσης έχουν χάσει σκύλο άνθρωποι που τα προσέχουν σαν τα μάτια τους. Συνήθως είναι θέμα ανευθυνότητας αλλά δεν είναι πάντα έτσι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Παρακαλώ να παραμείνουμε στο θέμα του τατουάζ και να μην αναπτύσσουμε παραφιλολογία, πάνω σε κάτι που επιβάλλει ο Νόμος, το λιγότερο που μπορώ να πω.

Βρείτε μια συζήτηση περί τσιπ, και συνεχίστε εκεί.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Ο νομος επιβαλει επισης χαρατσια, φορολογια σε παιδια 18 χρονων που σπουδαζουν και ενα σωρο άλλα, αυτο δεν παει να πει πως ειναι ηθικο και αποδεκτο.
Εν πασει περιπτωσει εχεις δικιο.
Ας τα πουμε αλλου.
Αν οπωσδηποτε ομως επρεπε να υπαρξει σημανση, θα προτιμουσα το τατουαζ και οχι το τσιπακι.
 
  • Like
Reactions: Kotzak




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78