τατουάζ σε σκύλο


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Καλό είναι να μην είμαστε πρόβατα αλλά ούτε και αμφισβητίες της δεκάρας. Τόσα και τόσα μας χειραγωγούν καθημερινά το τσιπάκι μας πείραξε που έχει σωσει σκύλους και σκύλους..
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.838
5.077
patra
grdane.blogspot.com
για την ιστορια...
πριν το microchip τα σκυλιά σημαίνονταν με τατουαζ,,,,,,
προχωρησε η τεχνολογια κι αντικατασταθηκε με τo microchip....
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
,,
ναι και αλλου μαρκαρουν τα γελαδια με πυρωμενο σιδερο ==))
..
αγαπητε εδω ειναι ελλαδα,, δεν ειμαστε οι μερικες χωρες,,, αρα παμε συμφωνα με τη νομοθεσια,,,
και τις οδηγιες της ευρωπαικης ενωσης,,, αλλα αν θελουν να σου ""φανε" το σκυλο απο την αυλη,,.. και τα τσιπακια σβηνονται και ξαναγραφονται,, και τα τατουαζ το ιδιο επισης,,, εγω οταν βρηκα τη δικια μου κουταβι σε σκουπιδοτοπο το πρωτο που εκανα ηταν να την παω σε κτηνιατρο να δει αν εχει τσιπακι να βρω τον ιδιοκτητη,,, οποτε ολες οι μελλοντικες γενιες με σωστη ενημερωση αυτο θα κανουν,,, δεν θα καθονται να πλενουν το σκυλο να δουν αν εχει καπου τατου,, ==))
Η πρωτη σου απαντηση βρε φεροζανσεα ηταν σαν να μην επαιζε αυτη η πιθανοτητα καθολου , ολο το κατεβατο αυτο επρεπε να το γραψεις εξαρχης , και ναι δεν ειμαστε μερικες χωρες σαν τις ηνωμενες πολιτειες( τριτοκοσμικες χωρεςοντως καμια σχεση με την ελλαδαρα μας.........) οπου μαρκαρουν με τατου τα σκυλια , και ασε τα γελαδια με το πυρωμενο σιδερο στην ακρη .

Υ.Γ A kaι οι βρετανοι http://www.dog-register.co.uk/
 
Last edited:


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
To τατουαζ δε γινεται με τον ιδιο τροπο που γινεται κ στους ανθρωπους?
Γιατι λετε οτι δεν ποναει?
Αυτο ποναει πολυ κ αντε να γραψεις κ κατεβατο με ολα τα στοιχεια..
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εμενα εχει αυταρες,, γραφεις και κινεζικες ευχες για καλοτυχια μετα τα στοιχεια της ==))
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Δεν θα έκανα τατουάζ στο σκυλί μου, γιατί να το βάλω στην διαδικασία? εμένα μου φαίνεται το ίδιο βάρβαρο με το να κάνω τατουάζ σε ένα παιδί. Της πέρασα τσιπάκι ούτε πόνεσε ούτε τίποτα, και ναι εαν έπρεπε να έχω και γω τσιπάκι αντι για ταυτότητα θα έβαζα, ο κόσμος προχωράει μπροστά, δεν φοβάμαι την τεχνολογία.
 




Νικόλ32

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
56
1
Δεν θα έκανα τατουάζ στο σκυλί μου, γιατί να το βάλω στην διαδικασία? εμένα μου φαίνεται το ίδιο βάρβαρο με το να κάνω τατουάζ σε ένα παιδί. Της πέρασα τσιπάκι ούτε πόνεσε ούτε τίποτα, και ναι εαν έπρεπε να έχω και γω τσιπάκι αντι για ταυτότητα θα έβαζα, ο κόσμος προχωράει μπροστά, δεν φοβάμαι την τεχνολογία.
Συμφωνώ απόλυτα.Ούτε εγώ υπάρχει περίπτωση να κάνω τατουάζ στον σκύλο μου(ήδη της έχω βάλει τσιπάκι)απλά ανέφερα το θέμα επειδή παραξευνεύτηκα.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Συνεχιζω να πιστευω πως οι λογοι δεν ειναι αρκετοι ωστε να κανω τετοιο πραγμα.
Και το Αμερικα για μενα δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση.
Διαλεγω λοιπον να ειμαι ο αμφισβητιας της δεκαρας.
Και θα παω να δω και ολα τα βιντεακια με θεωριες συνωμοσιας στο γιου τιουμπ.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Βρε παιδια κανεις δεν ειπε οτι πρεπει να κανετε τατου στο σκυλο , αλλα η επιλογη υπαρχει σε μερικες αναπτυγμενες χωρες οποτε δεν ειναι κατι εξωπραγματικο , δεν βλεπω κακο να ξερει καποιος τις επιλογες του και το τι γινεται και λιγο εξω απο την χωρα του.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
"Τα παλιά τα χρόνια" τα σκυλιά (τα σκυλιά με pedigree που ήταν εγγεγραμμένα σε κυνολογικούς ομίλους) σημαίνονταν με τατουάζ (δερματοστιξία), όπως ανέφερε και ο GRDANE. Αυτό το διακριτικό (αριθμοί και γράμματα) υπήρχε στο pedigree και φυσικά στο σώμα του ζώου (στο εσωτερικό του αυτιού ή στο εσωτερικό του μηρού).

Δεν γινόταν με τον ίδιο τρόπο που γίνονται τα tattoos σήμερα στον άνθρωπο, αλλά με ένα εργαλείο σαν αυτό παρακάτω...



Ο πόνος τώρα...σχετικός. Πολλά σκυλάκια πονούν και στον εμβολιασμό.

Η σήμανση των ζώων είναι ή καλύτερα, μπορεί να είναι αρκετά χρήσιμη αν όμως τηρούνται και κάποιες άλλες προϋποθέσεις. Με microchip, με δερματοστιξία, με ενώτιο ή οποιοδήποτε άλλο "μέσο", η σήμανση υπάρχει και μπορεί να είναι ωφέλιμη...Το αν τελικά είναι αποτελεί μια ολόκληρη συζήτηση και ξεχωριστή.

Τώρα, αν "μας παρακολουθούν" από το microchip του σκύλου;...Με internet, ψηφιακή τηλεόραση, κινητά τηλέφωνα και πολλά άλλα...δε θα "φοβόμουν" το microchip του σκύλου μου...:)
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Συνεχιζω να πιστευω πως οι λογοι δεν ειναι αρκετοι ωστε να κανω τετοιο πραγμα.
Και το Αμερικα για μενα δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση.
Διαλεγω λοιπον να ειμαι ο αμφισβητιας της δεκαρας.
Και θα παω να δω και ολα τα βιντεακια με θεωριες συνωμοσιας στο γιου τιουμπ.
Δεν εισαι αμφισβητίας της δεκαρας. Εισαι επαναστατης χωρις αιτια.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Συνεχιζω να πιστευω πως οι λογοι δεν ειναι αρκετοι ωστε να κανω τετοιο πραγμα.
Και το Αμερικα για μενα δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση.
Διαλεγω λοιπον να ειμαι ο αμφισβητιας της δεκαρας.
Και θα παω να δω και ολα τα βιντεακια με θεωριες συνωμοσιας στο γιου τιουμπ.
Η αμερική σου δίνει το δικαίωμα να αμφισβητείς μέσω πληκτρολογίου.....οπότε επαναστάτης χωρίς αιτία.....
 






jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
παντως θα μπορούσαμε να τους περνάμε και ταμπελάκι στο αυτί σαν τα μοσχάρια....έχει ακόμα λιγότερες παρενέργειες....

αλλα εαν κανείς έχει άτριχο σκύλο μπορεί να πάει το τατού ένα βήμα πιο κάτω - Terrierman's Daily Dose -

αλλα και για χαριτωμένους κανελί έχουμε....Along the Malecón: Even the dog got tattooed
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ο πόνος τώρα...σχετικός.
Επειδη ο πατερας μου ηταν εποπτης εκτροφης και στην ιδιοτητα αυτην επρεπε και να σημανει τα κουταβια απο της γεννες που ελεγχε με τατουαζ, ετυχε να ημουν παρα πολλες φορες παρουσα στην διαδικασια- και ουτε ενα κουταβι ( ηλικιας 8 εβδωμαδων- στον τελικο ελεγχο παντα) δεν αντεξε αυτον τον πονο χωρις να κλαψει πολυ εντονα. Ασχετα φυλης.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Είμαι κ εγώ αρκετά σκεπτικιστής στο συγκεκριμένο θέμα.Δεν έχω καταλήξει,διαβπαζω τα επιχειρήματα και των 2 πλευρών.Κάτι που δεν αναφέρθηκε είναι η αναφορά για πρόκληση καρκίνου στα ζώα,ως αποτέλεσμα της σήμανσης με τσιπ.

Έχουν γίνει κ σχετικές ερωτήσεις στη βουλή.Άν δεν είχε ήδη η δικιά μου τσιπ όταν την πήρα,ίσως να μην της έβαζα..

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78