κουτάβι Λαμπραντόρ


Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
@Akis_Sk την περίπτωση του αδέσποτου γιατί δε τη σχολιάζεις;;;
Δηλαδή ή που θα δώσεις 200 ή 800 ή δε θα πάρεις ποτέ σκυλί;;;
γιατί πάντα ήθελα να πάρω ένα Λαμπραντόρ, ξέρω θα μου πεις είμαι ξεροκέφαλος και στενόμυαλος αλλά ονειρεύομαι τη ζωή μου με ένα Λαμπραντόρ! Και ξαναλέω, ότι καταλαβαίνω τις αντιρρήσεις αλλα πάντα κάπου θα υπάρχουν και καλοι ιδιωκτητες σκύλων οι οποίοι δε θα σκέφτονται το κέρδος!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.688
7.815
Θα σου δώσω μια φιλική συμβουλή Άκη. Μη πάρεις κανένα σκύλο προς το παρόν. Δούλεψε λίγο την ιδέα στο μυαλό σου, κάτσε στο φόρουμ και διάβαζε κανένα θέμα με ενδιαφέρον και αν θέλεις ακόμη μετά από 6 μήνες το ξανασυζητάμε. Κάτι μου λέει ότι δεν είναι μόνο το πρόβλημα του λαμπ αλλά ότι γενικά είναι λίγο παρορμητική η όλη σου κίνηση για σκύλο. Και ο σκύλος είναι μια δεσμευσούλα 10-15 χρόνια δεν είναι σα τη Μαρίνα :p
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
33
ΚΕΡΚΥΡΑ
ο νομος λεει οτι επιτρεπεται κανεις να διασταυρωσει το σκυλι του (για μενα κακως) αλλα δεν επιτρεπεται να εμπορευτει τα κουταβια ...επομενως αφου τα πουλαει παρανομα πως δεν σκεφτεται το κερδος ???ποιο ειναι το κινητρο του???η βελτιωση της φυλης ??
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Εντάξει, άρρωστη γυναίκα με έκανες και γέλασα.
Οκ, εφόσον έχεις ενημερωθεί, κάνε την επιλογή σου. Μετά θα πρέπει να λουστείς και τις συνέπειες βέβαια. Μπορεί να μην είναι καμία, μπορεί να είναι 1002 πράγματα.
Από προβλήματα χαρακτήρα μέχρι προβλήματα υγείας.

Ξαναλέω!!! Αν δεν έχεις τα 800 για εκτροφέα, αν σου βγάλει πρόβλημα υγείας και χρειαστούν πάνω από 1000 ευρώ, τι θα κάνεις;
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
τότε θα τα δώσεις γιατί πραγματικά πιστεύω ότι θα έχω δεθεί με το σκυλί! Αλλά και από εκτροφέα να πάρεις δεν σου εγγυάται κανείς οτί δε θα σου εμφανίσει κάποιο πρόβλημα!
 




Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
ρε παιδιά μιλάμε υποθετικά αν και αν! και σου απαντάω ότι αν μου εμφανίσει πρόβλημα θα το αντιμετωπίσω! και ξαναλέω ότι και από εκτροφέα να πάρεις πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα να εμφανίσει καποιο πρόβλημα!
Αν κάποιος από εσάς ξέρει κανέναν αξιόπιστο ιδιωκτήτη ας μου τον συστήσει και να ψάξω από αυτόν κουτάβι Λαμπραντόρ!
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχεις όρεξη για διάβασμα; Θα σου βάλω μερικά λινκ. Διάβασέ τα και, δόξα τω Θεώ, ο Γούγλης είναι φίλος και μπορείς να ψάξεις να διαβάσεις μετά κι εκτός φόρουμ, όχι μόνο στα ελληνικά αλλά και σε ότι άλλη γλώσσα έχεις άνεση.

http://www.dogforum.gr/community/threads/Θέλω-κουτάβι-ράτσας-αλλά.1352/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Δεν-θέλω-σκυλί-για-εκθέσεις.6009/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Τι-πρέπει-να-προσέξω-αν-θέλω-να-πάρω-από-ιδιώτη.17940/
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
ρε παιδιά μιλάμε υποθετικά αν και αν! και σου απαντάω ότι αν μου εμφανίσει πρόβλημα θα το αντιμετωπίσω! και ξαναλέω ότι και από εκτροφέα να πάρεις πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα να εμφανίσει καποιο πρόβλημα!
Αν κάποιος από εσάς ξέρει κανέναν αξιόπιστο ιδιωκτήτη ας μου τον συστήσει και να ψάξω από αυτόν κουτάβι Λαμπραντόρ!
Μέσα στα αν είναι και η απόκτηση. Αααν θέλεις να πάρεις σωστά σκύλο, δεν θα τον πάρεις επειδή είναι ευκαιρία.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Άκη, με συγχωρείς πουλάκι μου, μα γράφεις χαζομάρες, με το συμπάθειο.

Είναι γνωστό, γενικώς, πως η εκτροφή σκύλων (η "σωστή" εκτροφή, αν θες τελωσπάντων), εξ'ορισμού δεν είναι επικερδής επιχείριση, μάλλον είναι περισσότερο ένα ακριβό χόμπι. Εμένα μία λίστα που μου άνοιξε τα μάτια όταν δεν ήξερα ντιπ για ντιπ, ήταν αυτή:
http://www.hellastar.com/starkennel/Times.html
Που τελωσπάντων, κάπως θα διαφοροποιείται για τα labs, μα καταλαβαίνεις, τι κόπος, τι προσοχή και σκέψη περιλαμβάνεται σε μια γέννα... Τα 800 ευρώ που δίνεις αντικατοπτρίζονται πρακτικά, σε "εφόδια" που προσφέρονται σε κάθε κουτάβι, σε αντίθεση με τους ιδιώτες, που δεν τους νοιάζουν τέτοια πράγματα (δυσπλασία? τι είν' τούτο???)

Φυσικά, κι εγώ όταν άρχισα να ενημερώνομαι, είχα ήδη πάρει σκυλί από γέννα φίλου...Μόλις 6 χρόνια μετά, το αγόρι μου έφυγε, μετά πόνων και χιλίων βασάνων, από χρόνιο, κληρονομικό, πρόβλημα.

Τα "προβλήματα" που γράφεις πως θα μπορέσεις να αντιμετωπίσεις, δυσπλασίες και λοιπά κληρονομικά, δεν είναι παίξε γέλασε, είναι προβλήματα που ταλαιπωρούν, που πονάνε, που πολλές φορές, δεν λύνονται. Κάνε βρε πουλάκι μου μια οικονομία κάποιους μήνες, αφού γράφεις πως τα λεφτά π.χ. για τροφή δεν σε ενδιαφέρουν, και δώσε εφόδια στο σκύλο σου.

Φυσικά, υπάρχουν και μυριάδες λαμπραντοροειδή αδεσποτάκια, που μένουν σε κλουβιά, και περιμένουν, μιαν καταραμένη άσπρη μέρα.

Κι ο Marley από byb ήταν.
Επειδή την είδα τώρα δα την ταινία, η μάνα του Marley, ήταν rescue, ήδη έγγυος! :rolleyes:
:cry::LOL::cry:
 


Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
Άκη, με συγχωρείς πουλάκι μου, μα γράφεις χαζομάρες, με το συμπάθειο.

Είναι γνωστό, γενικώς, πως η εκτροφή σκύλων (η "σωστή" εκτροφή, αν θες τελωσπάντων), εξ'ορισμού δεν είναι επικερδής επιχείριση, μάλλον είναι περισσότερο ένα ακριβό χόμπι. Εμένα μία λίστα που μου άνοιξε τα μάτια όταν δεν ήξερα ντιπ για ντιπ, ήταν αυτή:
http://www.hellastar.com/starkennel/Times.html
Που τελωσπάντων, κάπως θα διαφοροποιείται για τα labs, μα καταλαβαίνεις, τι κόπος, τι προσοχή και σκέψη περιλαμβάνεται σε μια γέννα... Τα 800 ευρώ που δίνεις αντικατοπτρίζονται πρακτικά, σε "εφόδια" που προσφέρονται σε κάθε κουτάβι, σε αντίθεση με τους ιδιώτες, που δεν τους νοιάζουν τέτοια πράγματα (δυσπλασία? τι είν' τούτο???)

Φυσικά, κι εγώ όταν άρχισα να ενημερώνομαι, είχα ήδη πάρει σκυλί από γέννα φίλου...Μόλις 6 χρόνια μετά, το αγόρι μου έφυγε, μετά πόνων και χιλίων βασάνων, από χρόνιο, κληρονομικό, πρόβλημα.

Τα "προβλήματα" που γράφεις πως θα μπορέσεις να αντιμετωπίσεις, δυσπλασίες και λοιπά κληρονομικά, δεν είναι παίξε γέλασε, είναι προβλήματα που ταλαιπωρούν, που πονάνε, που πολλές φορές, δεν λύνονται. Κάνε βρε πουλάκι μου μια οικονομία κάποιους μήνες, αφού γράφεις πως τα λεφτά π.χ. για τροφή δεν σε ενδιαφέρουν, και δώσε εφόδια στο σκύλο σου.

Φυσικά, υπάρχουν και μυριάδες λαμπραντοροειδή αδεσποτάκια, που μένουν σε κλουβιά, και περιμένουν, μιαν καταραμένη άσπρη μέρα.


Επειδή την είδα τώρα δα την ταινία, η μάνα του Marley, ήταν rescue, ήδη έγγυος! :rolleyes:
:cry::LOL::cry:
Σήμερα ρώτησα στην φιλοζωική 2-3 πράγματα και θα σου πω ακριβώς τι μου είπαν! Η δυσπλασία είναι ένα πρόβλημα που παρουσιάζουν τα περισσότερα Λαμπραντόρ! Ίσα ίσα μου είπαν οτί όταν παίρνεις σκυλί από εκτροφέα έχει περισσότερες πιθανότητες να παρουσιάσει δυσπλασία λόγω των πολλών γενών που περνάνε τα σκυλιά σε ένα εκτροφείο! Επίσης οι κυρίες με ρώτησαν για ποιο πράγμα το θέλω το σκύλο; Και τους απάντησα για συντροφιά, και μου είπαν ότι η δυσπλασία μπορεί να καταπολεμηθεί με παυσίπονα και εαν ο πόνος είναι έντονος με επέμβαση... και μου είπε ότι κοστίζει 400-500 ευρώ! Πότε μου είπε δεν μπορείς να προβλέψεις αν το σκυλί σου εμφανίσει δυσπλασία, είτε το πάρεις απο εκτροφέα, είτε απο ιδιωκτητη είτε από pet shop(μου είπε να μην τολμήσω να μπω εκει μέσα)! Αυτά, από 5 γυναίκες της Φιλοζωικής!
 


Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
Και επίσης οι ίδιες μου είπαν ότι έχουνε συναντήσει πολλές περιπτώσεις σκύλων με δυσπλασία τα όποια προέρχονταν από εκτροφείο!
Καλώς η κακώς αυτά μου είπανε στη φιλοζωική, είτε με πιστεύετε είτε όχι!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πολλές κυρίες φιλοζωικών δεν είναι και πολύ ενημερωμένες, και θεωρούν εκτροφικά ότι πέσει στα χέρια τους και μοιάζει με κάποια φυλή. Τα περισσότερα "εκτροφικά" που έχουν δει είναι από puppy mills.

Αλήθεια, διάβασες τα λινκ που σου έβαλα παραπάνω; Να σου βάλω άλλο ένα;

http://www.dogforum.gr/community/threads/Να-συστηθώ-muffin.32093/
 


Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
Πολλές κυρίες φιλοζωικών δεν είναι και πολύ ενημερωμένες, και θεωρούν εκτροφικά ότι πέσει στα χέρια τους και μοιάζει με κάποια φυλή. Τα περισσότερα "εκτροφικά" που έχουν δει είναι από puppy mills.

Αλήθεια, διάβασες τα λινκ που σου έβαλα παραπάνω; Να σου βάλω άλλο ένα;

http://www.dogforum.gr/community/threads/Να-συστηθώ-muffin.32093/
Διάβασα ότι με έστειλες! Αυτά που μου είπανε ισχύουν; Ότι το σκυλί και από εκτροφέα έχει πολλές πιθανότητες να με εμφανίσει δυσπλασία στο μέλλον;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
γιατί πάντα ήθελα να πάρω ένα Λαμπραντόρ, ξέρω θα μου πεις είμαι ξεροκέφαλος και στενόμυαλος αλλά ονειρεύομαι τη ζωή μου με ένα Λαμπραντόρ! Και ξαναλέω, ότι καταλαβαίνω τις αντιρρήσεις αλλα πάντα κάπου θα υπάρχουν και καλοι ιδιωκτητες σκύλων οι οποίοι δε θα σκέφτονται το κέρδος!
Ένας φοιτητής δεν μπορεί να ονειρεύεται την ζωή του με Λαμπραντόρ, αλλά ούτε και με καναρίνι. Τα όνειρα και οι υποχρεώσεις που έρχοναι, οι φολοδοξίες και οι απαιτήσεις καριέρας, θα σε αναγκάσουν να καταλήξει το σκυλάκι σε κάποιο μπαλκόνι (δεν είναι και μικρόσωμο) ή στην καλύτερη σε κανένα κήπο, να το φυλάει κάποιος άλλος, απλά πετώντας του ένα πιάτο φαγητό καθημερινά..
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
γιατί πάντα ήθελα να πάρω ένα Λαμπραντόρ, ξέρω θα μου πεις είμαι ξεροκέφαλος και στενόμυαλος αλλά ονειρεύομαι τη ζωή μου με ένα Λαμπραντόρ!
κοιτα αν το πάντα αναφερεται σε 19-24 χρόνια μετα δε ειναι και τόοσο μεγάλο διάστημα.
Δεν εχεις τα λεφτα για καθαρόαιμο σκύλο; ωραια μή πάρεις σκύλο ακόμα. Περίμενε μερικά χρόνια ακόμα , να δεις και εσύ πώς θα εξελιχθεί η ζωήσου και παίρνεις τότε αν το σηκώνει η τσέπη σου.Πού είναι το κακό;

Οι πέντε κυρίες της φιλοζωικής μάλλον δεν πολυ κατάλαβαν τι σημαίνει σωστός εκτροφέας(που είναι και αυτό που σου προτείνει η πλειοψηφία του φόρουμ)
Καλός εκτροφέας δεν παει μαζι με πολλές γέννες. Αρα όχι δεν ισχύουν.

Εκτός αυτού δεν ξέρω τί είναι αυτό που σπουδάζεις αλλά με ποιο μηχανισμό πιστευεις οτι μπορεί να συνδέονται οι πολλές γέννες με τη δυσπλασία;Δεν σου χρειάζονται γνώσεις βιολογίας , απλή λογική.
 


Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
Ένας φοιτητής δεν μπορεί να ονειρεύεται την ζωή του με Λαμπραντόρ, αλλά ούτε και με καναρίνι. Τα όνειρα και οι υποχρεώσεις που έρχοναι, οι φολοδοξίες και οι απαιτήσεις καριέρας, θα σε αναγκάσουν να καταλήξει το σκυλάκι σε κάποιο μπαλκόνι (δεν είναι και μικρόσωμο) ή στην καλύτερη σε κανένα κήπο, να το φυλάει κάποιος άλλος, απλά πετώντας του ένα πιάτο φαγητό καθημερινά..
αυτό το λες εσύ, άσε να ξέρω εγώ καλύτερα πως θα καταλήξει!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
αυτό το λες εσύ, άσε να ξέρω εγώ καλύτερα πως θα καταλήξει!
Το λέω εγώ, γιατί και απο φοιτητής πέρασα πριν απο 30 χρόνια αλλά και απο φοιτητή που εγκατέλειψε αυτό που υιοθέτησα εγώ πριν μερικούς μήνες, λόγω "ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ"!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Akis_Sk said:
Και ξαναλέω, ότι καταλαβαίνω τις αντιρρήσεις αλλα πάντα κάπου θα υπάρχουν και καλοι ιδιωκτητες σκύλων οι οποίοι δε θα σκέφτονται το κέρδος!
Υπάρχουν πολλοί καλοί άνθρωποι και ιδιοκτήτες οι οποίοι δεν σκεφτονται ούτε τα μιλλούνια σκυλων που βασανίζονται στους δρόμους και στα κλουβια των φιλοζωικών.
Είναι ένα θέμα που απαγορευεται να αγνοείς αν θεωρείς τον εαυτό σου κυνόφιλο.
Η αναπαραγωγή σκυλων όταν γινεται ανεξέλεγκτα(όπως κάνουν δηλαδή πολλοί καλοί ιδιοκτήτες) είναι ο κυριος λόγος για τον οποίο το πρόβλημα δεν θα λυθεί ποτέ. Υποστηρίζοντας μια τέτοια γέννα λοιπόν γίνεσαι ηθικός αυτουργός. Για αυτό πέσαμε και σαν ορνεα πάνω σου να σε φάμε- εφόσον απορείς.