ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τεραστια αδικια αλλα κ ανοησια αυτη η νοοτροπια "αμα θες ρατσατο σκυλι το θες για μοστρα".
Ναι υπαρχουν κ τετοια ατομα οκ. Αλλα αμα εισαι νορμαλ ανθρωπος, το θες για τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα της φυλης (οχι εμφανισιακα) που ταιριαζουν με τον χαρακτηρα σου κ εκφραζουν τα ιδανικα σου. Αυτα.
Ωραία, άρα εφόσον το θες για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, την έχεις γνωρίσει τη φυλή, την έχεις λατρέψει και θα ψαχτείς για να το πάρεις - δεν θα πάρεις απομίμηση επειδή έτσι είναι πιο οικονομικά. Και εγώ έβαζα λεφτά στην άκρη για αρκετούς μήνες για να πάρω σκυλί που ήθελα, δεν πήγα στην εύκολη και φθηνότερη λύση του petshop.

@haviharakennel ουτε το 'δεν εχεις λεφτα, παρε ενα κοπρακι' ειναι σωστο γιατι δεν ξερεις ποτε τι θα βγαλει το κοπρακι.

Γενικα το να εχεις σκυλο, εχει εξοδα. Το λιγα ή πολλα ειναι θεμα τυχης.
Betty μου, και εγώ δεν είπα αυτό. Ο κάθε σκύλος είναι πολυέξοδος, είτε καθαρόαιμο, είτε κοπράκι. Και θεωρώ ότι κανένας άνθρωπος που βγάζει πολύ δύσκολα τα προς το ζην δεν θα μπει στη διαδικασία να πάρει σκύλο εάν είναι υπεύθυνος και καταλαβαίνει την τεράστια ευθύνη που θα επωμιστεί.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@haviharakennel ουτε το 'δεν εχεις λεφτα, παρε ενα κοπρακι' ειναι σωστο γιατι δεν ξερεις ποτε τι θα βγαλει το κοπρακι.

Γενικα το να εχεις σκυλο, εχει εξοδα. Το λιγα ή πολλα ειναι θεμα τυχης.

@Eroe οταν θες ρατσατο, ξερεις τι αγοραζεις οποτε η τιμη δεν μπορει να σου φαινεται καπως. Οταν δεν ξερεις τι αγοραζεις τοτε, ναι, αρχιζεις τα μπακαλιστικα. Ή ψαχνεις 'ρατσατο'.

Αναλόγως. Μπορει να θες ΓΠ κ να γυρίσεις ολα τα εκτροφεια κ τελικα να το πάρεις απο καταφύγιο. Η απο εκτροφειο αλλα με ασημαντο εμφανισισκό ελάττωμα. Μπορει να βρεις ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ κ να δωσεις περιουσια γ να τον αποκτησεις. Μπορει κ παλι να στον χαρίσουν.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ναι γ τα συγκεκριμενα χαρακτηριστηκα. Οπως κ τον συζηγο τον αγαπας για αυτο που ειναι κ δεν παντρευεσαι οποιον ναναι ετσι για να ζεσταινει το κρεβατι σ κ να βγαινετε αγκαζε.
Τον θες ισχυρο; δραστηριο; ησυχο; αθλητικο; κλπ.
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ναι οκ...αλλα στην αρχη δε τα ξερεις ολα αυτα...στην πορεια τα ανακαλύπτεις
Αυτο που σε "τραβαει" αρχικα ειναι η εξωτερικη εμφάνιση...
αμα γιοκ απεξω το μεσα δε το ανακαλυπτεις κ ποτέ!
Οπως μπορει να ανακαλυψεις το απο μέσα κ ξαφνικα το απο εξω να μη σε ελκύει πια τοσο...

Κ τα σκυλια...οτι κ καλα ανηκουν στην ταδε φυλή δε σου εγγυάται κανεις οτι πχ το Γερμανικο θα σου βγει σοι κ καλα φύλακας
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Συμφωνω. Αλλα αμα εχεις ψαξει το θεμα μειωνεις τις πιθανοτητες να πεσεις εξω και τα χαρακτηριστικα της φυλης ειναι κατι που σε κατευθυνει. Αγαπαω το ιδιο ολα τα σκυλια αλλα ξερω οτι δεν θα μπορουσα να εχω καλη συμβιωση με καποια. Ουτε με τσιουαουα ουτε με ποιμενικο καυκασου. Και ενα υπερβολικα ησυχο ή υπερβολικα κυριαρχικο αδεσποτο σκυλι να σωσω θα φροντισω να του βρω καταλληλο αφεντικο αντι να τυραννιεμαι η ιδια κ να τυρανναω τζαμπα κ το σκυλι που δε φταιει που δεν ταιριαζουμε.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Πάντως ρε παιδία, αν διαβάζα ταμπέλες χαρακτηριστικών σκύλων στα τυφλά, και έσκαγα πάνω σε κανέναν γαλλικό μπουλντογκ ή παγκ ως ιδανικό σύντροφο... ποτέ, για κανένα λόγο. Όχι για το θέμα υγείας αλλά γιατί μου φαίνονται κακάσχημα (no offense σε όσους αρέσουν οι πατικομένες μούρες).

Αντιθέτως αν μου έσκαγε κανένα saluki, italian greyhound, whippet, θα το έπερνα την επόμενη ώρα.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Περιέργως εγώ παλι θεωρώ χαριτωμένα τα γαλλακια (μου θυμιζουν τον Στιτς)...ειναι ασχημα-όμορφα!:X3:
Φυσικα δε θα έπαιρνα ποτέ μου!:D
Τα Σαλουκι παλι κλπ που ανεφερες στα ματια μου ειναι κακασχημα...ποντικομουρικα :ROFLMAO:

Παντα με τραβαγαν,με τραβανε κ θα με τραβανε τα μαστιφοειδη (διαολε ακομη κ τα Ναπολιτανο μαρεσουν,ενω ξερω οτι αντικειμενικα-οπως τα κατάντησαν-ειναι κακασχημα!)
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Κι αυτό ισχύει. Αν και δινω προτεραιοτητα στον χαρακτηρα αλλα κ παλι, να εχεις μπροστα σου 8 κουταβια αδερφακια, εκ των οποιων τα 3 ας πουμε σου κανουν κλικ ως χαρακτηρες, κι απο αυτα θα επιλεξεις εκεινο που θα σου φανει ομορφότερο (με την ευρεια εννοια της λεξης), που θα σε συγκινησει κλπ, τι να λεμε τωρα για ολοκληρες φυλες.

Τελος παντων αυτο με το κοστος κουταβιου (οχι συντηρησης) ειναι δικοπο μαχαιρι. Αφενος μπορει τα υψηλα κοστη κ να απωθουνε τους ασχετους κ τους ανευθυνους, αφετερου σε εναν πλουσιο και βλαμενο ανθρωπο φωναζουν "αγορασε το για να παινευεσαι ποσο ακριβο σκυλο εχεις". Ναι μεν κανουν τον υποψηφιο να το καλοσκεφτει, αλλα δεν δινουν καμια εγγυηση οτι το κουταβι θα εχει τη ζωη που του αξιζει. Και επιβαρυνουν υπερβολικα εναν υπευθυνο ανθρωπο ο οποιος ουτως ή αλλως θα δινει τεραστια λεφτα για τη συντηρηση του σκυλου.
Αχ ναι και δημιουργουν προκαταλήψεις, ετσι ωστε το "ρατσατο" για καποιους δηθεν φιλοζους ειναι πλεον κατι σαν "λαμογιο τραπεζιτης".
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
αγαπαμε τα γαλλακια !! μετα τα apbt ειναι η αγαπημενη μου εμφανισιακα φυλη !! :D :D
τα pug ειναι όντως λιγο χαζά χααχαχα
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78