Τοξικές τροφές, φυτά και ουσίες για τον σκύλο.


Status
Κλειδωμένο θέμα




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
απο αυγά για να το ξεκαθαρίσω τι κάνει να δίνουμε?δεν της έχω δώσει ποτέ γιατί δεν ξέρω,η μάνα μου λέει πώς είχε διαβάσει μόνο το ασπράδι πουχου στο τηγανητό η μπορούμε κανονικά όλο?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
απο αυγά για να το ξεκαθαρίσω τι κάνει να δίνουμε?δεν της έχω δώσει ποτέ γιατί δεν ξέρω,η μάνα μου λέει πώς είχε διαβάσει μόνο το ασπράδι πουχου στο τηγανητό η μπορούμε κανονικά όλο?
Tι εννοείς στο τηγανιτό ?

@superman αλίμονο..ότι θέλει κάνει ο κάθε ένας..
 








kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ανάλογα τι εννοούμε αποφάγια..
Αν βγει έρευνα που αναιρεί πως υλικά που χρησιμοποιεί ο άνθρωπος καθημερινά π.χ. πιπέρια, καυτερά, κρεμμύδια κλπ (πολλά τοξικά για τα σκυλιά) είναι ωφέλιμα και όχι επικίνδυνα που μελλοντικά δημιουργούν πρόβλημα και αναιρούν τις ανάλογες έρευνες..δεν θα διαφωνήσω.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εννοώ περισσεύματα από σπιτικό φαγητό και σε αναλογία μαξιμουμ 20% της διατροφής του.
Εκτός και αν μαγειρεύεις καθημερινά ινδική ή ταϊλανδέζικη κουζίνα...
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Και εμένα αν μου περισσέψει μια μπριζόλα ψητή χωρίς να εχει μπαχαρικά γιατι συνήθως βάζω μετά το ψήσιμο θα προτιμησω να την δώσω στον σκύλο.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Την ελληνική πιο βαρία και απο βόμβα..

Και εμένα αν μου περισσέψει μια μπριζόλα ψητή χωρίς να εχει μπαχαρικά γιατι συνήθως βάζω μετά το ψήσιμο θα προτιμησω να την δώσω στον σκύλο.
Να την δώσεις χωρίς τα κόκαλα..
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.233
10.299
Athens
Κι εγώ δίνω - αν είναι π.χ. κρέας το ξεπλένω να φύγουν τα πιπέρια/μπαχαρικά κλπ.
Όσπρια δεν δίνω γιατί φοβάμαι μην γίνουν τούμπανο, αλλά από άλλα περισσευούμενα θα βάλω λίγο στο φαγητό. Π.χ. από αποφάγια έχουν φάει από γεμιστά και τζατζίκι μέχρι μακαρόνια, τυρί, ξινό λάχανο, χόρτα κλπ. Πάντα σε μικρές ποσότητες - όχι ως μόνιμα γεύματα.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για αυτό..λέμε αποφάγια..αλλά να διευκρινίζουμε τι αποφάγια..και αν για εμάς είναι αυτονόητα δεν είναι για όλους..
απο αυγά για να το ξεκαθαρίσω τι κάνει να δίνουμε?δεν της έχω δώσει ποτέ γιατί δεν ξέρω,η μάνα μου λέει πώς είχε διαβάσει μόνο το ασπράδι πουχου στο τηγανητό η μπορούμε κανονικά όλο?
Δεν υπάρχει κανένα θέμα με το βραστό αυγό..
Το τηγανιτό δεν προσφέρει τίποτα..ίσα ίσα δίνει άσκοπα λίπη..

Διάβασε και αυτό το θέμα που έχει ξανά συζητηθεί :http://www.dogforum.gr/v3/διατροφή.άσκηση-16/εσείς.το.έχετε.ξανακούσει;;-21632/
 
Last edited:




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
διάβασα αυτό που μου έδωσες και βοήθησε πολύ ώστε να το λύσω γιατί ακούγονται πολλά.να το συνοψίσω για καλό και κακό μην κάνω κάτι λάθος.

στο θέμα εκείνο ο ένας έδινε μόνο τον κροκό και ο άλλος το ασπράδι,απο ότι κατάλαβα κάνει και τα δύο!

όσον αφορά ωμό και βραστό,μία χαρά ο κάθε τρόπος αν και βραστό διαλύει μία ουσία που έχει το ασπράδι που μπορεί να κάνει κακό στο έντερο για αυτό καλύτερα με τον δεύτερο τρόπο.

τέλος τηγανιτό αν της δώσω δεν θα πάθει κάτι απλά δεν προσφέρει στον σκύλο.κροκός και ασπράδι εδώ μία απο τα ίδια αφού δεν αλλάζει κάτι.

υγ θέλω να της δώσω ωμό που δεν νομίζω,τα τσόφλια δεν θα την πειράξουν?στο θέμα παραπάνω κάτι για μπλέντερ διάβασα αλλιώς δεν πρέπει να κάνει φαντάζομαι.
 
Last edited:




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα αυγά προσφέρουν πολλά στο σκύλο, ακόμα και τηγανιτά.
Αν δεν τρώει τα ωμά τσόφλια σε κομμάτια τα βαζεις στο μπλέντερ.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78