Τοξικές τροφές, φυτά και ουσίες για τον σκύλο.


Status
Κλειδωμένο θέμα

oscar the grouch

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2012
84
9
απο φρούτα τι κάνει να δίνουμε ? επειδή είχαμε σήμερα αρκετά μανταρίνια,μήλο και πορτοκάλι ! της δώσανε μήλο και λίγο πορτοκάλι ..
Του δικού μου του αρέσουν οι μπανανες. Δε έχω δει παρενέργειες σε τρίχωμα , κοπρανα κλπ.


Sent from my iPhone using my iPhone
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Του δικού μου του αρέσουν οι μπανανες. Δε έχω δει παρενέργειες σε τρίχωμα , κοπρανα κλπ.


Sent from my iPhone using my iPhone
Τα φρούτα όπως μπανάνα και μήλο έχω ακούσει ότι οφελούν τον σκύλο, μην ξεχνάμε όμως ότι έχουν σάκχαρα οπότε δεν το παρακάνουμε.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Τα φρούτα όπως μπανάνα και μήλο έχω ακούσει ότι οφελούν τον σκύλο, μην ξεχνάμε όμως ότι έχουν σάκχαρα οπότε δεν το παρακάνουμε.
η μπανανα ειναι το μονο φαγωσιμο που δεν τρωει!
το αγαπημενο της ειναι τα φυστικια αιγινης! τρελενεται..συνηθως της τα δινω για λιχουδια για να κανει κατι!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Προσοχη στο κουκουτσι του μηλου, δεν πρεπει να καταναλωνεται


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.233
10.299
Athens
Τα φρούτα όπως μπανάνα και μήλο έχω ακούσει ότι οφελούν τον σκύλο, μην ξεχνάμε όμως ότι έχουν σάκχαρα οπότε δεν το παρακάνουμε.
Μπανάνα και μήλο είναι μια χαρά. Το μήλο είναι από τα ωφελιμότερα φρούτα, η μπανάνα είναι λίγο "συσφικτική" στα κόπρανα. Βασικά όλα τα φρούτα είναι οκ σε μικρές ποσότητες εκτός από σταφύλι. Εξαιρουμένων κάτι περίεργων εξωτικών φρούτων για τα οποία δεν γνωρίζω - άλλωστε δεν τα έχω φάει κι εγώ ποτέ, οπότε δεν με απασχόλησαν και για το σκύλο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.637
7.093
Άμα σας πω τώρα που το λέτε ότι τις προάλλες πήρα λωτούς και αναρωτιόμουν αν πρέπει ή όχι να του δώσω μισή μπουκιά. Δεν του δωσα τελικά γιατί είναι πολύ γλυκοί και σκέφτηκα αυτό με τα σάκχαρα. Τι λέτε να του δώσω? (έχω ακόμα κανα δυο).
Μανταρίνι πάντως δεν έφαγε. Τα αιθέρια έλαια δεν του γέμισαν.. τη μύτη. (Καμιά φορά σκέφτομαι ότι είναι λίγο γάτα κατά βάθος)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.233
10.299
Athens
Άμα σας πω τώρα που το λέτε ότι τις προάλλες πήρα λωτούς και αναρωτιόμουν αν πρέπει ή όχι να του δώσω μισή μπουκιά. Δεν του δωσα τελικά γιατί είναι πολύ γλυκοί και σκέφτηκα αυτό με τα σάκχαρα. Τι λέτε να του δώσω? (έχω ακόμα κανα δυο).
Μανταρίνι πάντως δεν έφαγε. Τα αιθέρια έλαια δεν του γέμισαν.. τη μύτη. (Καμιά φορά σκέφτομαι ότι είναι λίγο γάτα κατά βάθος)
Αν για κάτι δεν είμαστε σίγουροι το αφήνουμε ;) Όχι δεν έχω διαβάσει κάτι για λωτούς, παραείναι ...εξωτικοί.
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.233
10.299
Athens
Σπανακοριζο;

Sent from my Galaxy S4 using smoking signals
Ναι αλλά έχω διαβάσει σε μικρή ποσότητα και το σπανάκι να συνδυάζεται με κάποιο γαλακτοκομικό όπως cottage. Δεν θυμάμαι το λόγο για το συνδυασμό αυτό αλλά έτσι κι αλλιώς δεν μου προκύπτει να το δώσω.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Εξαρταται από το πόσο κρεμμυδι εχει μέσα... Εγώ θα έδινα, μια στο τόοοοόσο
Tελικα το κρεμμυδι ακομη κ αφου εχει βρασει στο φαγητο συνεχιζει να'ναι το ιδιο τοξικο?
Aυτο μ'ενδοιαφερει πολυ γιατι ολα τα φαγητα εχουν κρεμμυδι κ δεν ειναι κατι που μπορω να το προσθεσω στο τελος..

Εμας το σπανακορυζο της αρεσει (το'χω δοκιμασει) μπανανα οταν ηταν μικρη ετρωγε μα τωρα ουτε καν την μυρωδια της δε θελει αλλα της αρεσει πολυ το μανταρινι.

Μηλα.. χμ.. μαλλον πρεπει να πειστουμε να μας αρεσουν για ν'αγορασουμε καποια στιγμη :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το παρακάτω και το'χα πετύχει και κάπου αλλού, ότι ψημένο-άψητο δεν έχει διαφορά. Εγώ προσπαθω να το αποφεύγω όταν σκέφτομαι ορθολογικά. Η ποσότητα κρεμμυδιου στο σπανακόρυζο δε νομίζω να αποτελεί θέμα, αλλά δεν ξέρω αν η τοξίνη λειτουργει κι αθροιστικά (άσε που σπανακόρυζο δεν περισσεύει και συχνα)...

Onions and Dogs: A Lethal Combination | Animal Behavior and Medicine Blog | Dr. Sophia Yin, DVM, MS
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το παρακάτω και το'χα πετύχει και κάπου αλλού, ότι ψημένο-άψητο δεν έχει διαφορά. Εγώ προσπαθω να το αποφεύγω όταν σκέφτομαι ορθολογικά. Η ποσότητα κρεμμυδιου στο σπανακόρυζο δε νομίζω να αποτελεί θέμα, αλλά δεν ξέρω αν η τοξίνη λειτουργει κι αθροιστικά (άσε που σπανακόρυζο δεν περισσεύει και συχνα)...

Onions and Dogs: A Lethal Combination | Animal Behavior and Medicine Blog | Dr. Sophia Yin, DVM, MS
Σ'ευχαριστω πολυ!
 


Hawkwind

Member
24 Σεπτεμβρίου 2012
9
0
Piraeus
μια ερώτηση χωρίς να θέλω να καταστρέψω το όμορφο και πολύ χρήσιμο Treaed..
Ας πούμε ότι είμαστε προσεκτικοί και συμβιώνουμε σε ένα πολύ καλό και καθαρό χώρο με το μικρο μας φιλαράκι!!!
με τις σκυλοτροφές τι κάνουμε??? πως μπορούμε να εμπιστευτούμε μια από τις τόσες μάρκες της αγοράς??
είναι σίγουρο δηλαδή να μου πει κάποιος, ότι μια ακριβή είναι και καλή?
που ξέρεις τι βρομιές βάζουν μέσα?? Εδώ εταιρίες τροφίμων δεν σέβονται τον άνθρωπο, θα σέβονται το κατοικίδιο του, εδώ έχω ένα θέμα εγώ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tίποτα καλύτερο από τα δικά μας χέρια.., επειδή όμως η διαδικασία είναι χρονοβόρα και οι αναλογίες θέλουν ακρίβεια, για να μην έχουμε έλλειψη βιταμινών..διαλέγουμε μία καλή ξηρά κρίνοντας πάντα από τα συστατικά της..και βάση τον σκύλο μας.., γιατί κάθε οργανισμός είναι μοναδικός..
 


George_Nafplio

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2012
116
1
Ναύπλιο
Η δικιά μου έχει το κακό συνήθειο να τρώει ότι σπόρους πέφτουν από τα καναρίνια στο μπαλκόνι... Δεν την αφήνω γενικά αλλά πολλές φορές το κάνει στη ζούλα. Να ανησυχώ;
 
Last edited:


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Tελικα το κρεμμυδι ακομη κ αφου εχει βρασει στο φαγητο συνεχιζει να'ναι το ιδιο τοξικο?
Aυτο μ'ενδοιαφερει πολυ γιατι ολα τα φαγητα εχουν κρεμμυδι κ δεν ειναι κατι που μπορω να το προσθεσω στο τελος..

Εμας το σπανακορυζο της αρεσει (το'χω δοκιμασει) μπανανα οταν ηταν μικρη ετρωγε μα τωρα ουτε καν την μυρωδια της δε θελει αλλα της αρεσει πολυ το μανταρινι.

Μηλα.. χμ.. μαλλον πρεπει να πειστουμε να μας αρεσουν για ν'αγορασουμε καποια στιγμη :)
Φίλη με ημίαιμο toy breed παραλίγο να χάσει το σκυλάκι της όταν του έδωσε να φάει αποφάγια κοκκινιστού. συνεπώς ναι είναι βλαβερό ακόμη και μαγειρεμένο
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Η δικιά μου έχει το κακό συνήθειο να τρώει ότι σπόρους πέφτουν από τα καναρίνια στο μπαλκόνι... Δεν την αφήνω γενικά αλλά πολλές φορές το κάνει στη ζούλα. Να ανησυχώ;
Ο δικός μου έφαγε όλη τη συσκευασία με τις βιταμίνες και την τροφή του καναρινιού και για δύο μέρες μετά τα έβγαζε από πίσω.
Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα.
Οπότε λίγα αποφάγια μάλλον δεν πειράζουν.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ο δικός μου έφαγε όλη τη συσκευασία με τις βιταμίνες και την τροφή του καναρινιού και για δύο μέρες μετά τα έβγαζε από πίσω.
Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα.
Οπότε λίγα αποφάγια μάλλον δεν πειράζουν.
Η τροφή του καναρινιού τα σποράκια γενικά μπορούν να δημιουργήσουν χολή στον σκύλο.., επίσης ένα παράδειγμα φαντάζομαι ενός ή και εκατό..δεν είναι μία καλή αναλογία για συμπεράσματα γενικά..
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78