Σφυρίχτρα καλέσματος;


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Αυτό μ' αρέσει εδώ.Με βάζετε σε σκέψεις για πράγματα που πίστευα ότι είχα καταλήξει.Θα το ψάξω λίγο ακόμα.Ευχαριστώ.

δεν υπάρχει άλλος λόγος να συνδιαλέγεσαι...
λόγος λογική διάλογος
ψάχτο να μας πείς...περιμένουμε κι εμείς να μάθουμε:)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο σκύλος πάει σε όλες τις σφυρίχτρες.

Αν είσαι στο βουνό και ο σκύλος έχει χαθεί, θα πάει στους κυνηγούς - ορειβάτες κλπ έτσι κι αλλιώς. Ειδικά αν έχουν σκυλιά. Αν θέλει κάποιος να τον κλέψει θα το κάνει. Ετσι κι αλλιώς αποφεύγουμε κυνηγούς.

Στην πόλη? Αν τον χάσεις πόσες μέρες μπορείς να γυρνάς και να ξελαρυγγιάζεσαι - πόσα βράδια ? Ενώ με την σφυρίχτρα ... ;)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
denis, παίζει αυτό με το ρυθμικό μοτίβο;Μπορούμε να προλάβουμε καταστάσεις ή ο σκύλος θέλει μακρύ σφύριγμα;
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο σκύλος που δεν έχει εκπαιδευτεί ειδικά (από ΠΟΛΥ καλό εκπαιδευτη) θα πάει σε όλα τα σφυρίγματα.

Εσύ βέβαια δεν παύει να είναι καλύτερο να έχεις ένα. Οχι πολύ πολύπλοκο.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Τα μοτίβα στη σφυρίχτρα βολεύουν ώστε να έχεις διαφορετικές ανταποκρίσεις από τον σκύλο. Εγώ π.χ. για να καλέσω τον σκύλο χρησιμοποιώ έναν κοφτό και μετά έναν μακρύ ήχο. Οπότε τα μαθαίνεις να έρχονται στον ήχο που θέλεις, έχοντας ρυθμίσει τη σφυρίχτα σε έναν συγκεκριμένο τόνο.
Αυτές τις μέρες έχω χάσει τη σφυρίχτρα μου που είχα πάρει πριν πολλά χρόνια. :mad: Μπήκα σε ένα πετσοπ και πήρα μια φτηνιάρικη αλλά στην πορεία ανακάλυψα ότι το σφύριγμα το ακούω κι εγώ και όλοι οι άλλοι και όχι μόνο τα σκυλιά. :p Μετά πήγα σε ένα κατάστημα με είδη κυνηγιού και είχαν μερικά είδη και ακριβές σφυρίχτρες αλλά και ακουγόντουσαν και δεν είχαν ρύθμιση τόνου. Στα άλλα πετσοπ που πήγα έχουν την ίδια την φτηνιάρικη. Προς αναζήτηση και θα επανέλθω.
 


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
ΘΑ σε βολέψει καθημερινα οταν θες να ερθει κοντά σου χωρις να χρειάζεται να ξελαριγκιαζεσαι Πάρη ... Πάρη και ειδικά αν εισαι και 100 κιλά αντρας που δεν ταιριάζει και πολύ στην ψυχοσηνθεση μου . Αυτά για τα καθημερινά και απλά...
Μια φορά ομως να σου ξεφύγει προς τον δρόμο που τα αμαξια πανε με 150 και με το σφυριγμα το ακινητοποιησεις και γυρισει πισω ....ε αυτό ειναι ολα τα λεφτά... τωρα αν την ωρα που εσυ σφυριξες ενας ''κακός'' κυνηγος σφυριζε την ιδια στιγμη με σκοπό να κλεψει σκυλια ...ε ....τοτε χαλάλι :):confused::eek:
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Βρήκα αυτό που έψαχνα στα 8,5 ευρά αν θυμάμαι καλά. :)



Δεν ακούγεται, έχει ρύθμιση τόνου και καπάκι. Το λουράκι το έβαλα εγώ αντικαταστώντας ένα χαζοαλυσιδάκι.
 






kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παιδιά, ανασύρω το τοπικ για να ρωτήσω: πως μαθαίνει ο σκύλος τη σφυρίχτρα? ο δικός μου είναι αρκετά καλός στο recall ( με το όνομά του ή το "ελα" ή παλαμάκια, ή μικρά σφυρίγματα δικά μου, που όμως δε φτάνουν πολύ μακριά...), αλλά θέλω τη σφυρίχτρα για το 100%... για τις ειδικές περιπτώσεις που λέμε παραπάνω....

για να τη μάθει, λέω πρωτα έλα και μετά σφυρίζω ή το αντίθετο?

φυσικά χρειάζεται σουπερ επιβράβευση μετα.... αυτό εξυπακούεται.....
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Είναι σαν να του μαθαίνεις το "έλα" με καινούρια λέξη. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να λες και την παλιά. Αν ήθελες πχ να του μάθεις να έρχεται αμέσως κοντά σου με το "εδώ" γιατί το "έλα" δεν είναι αρκετά ισχυρό, δεν θα έλεγες και "έλα" & "εδώ" μαζί.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Διάβαζα στο clickandtreat.com τα εξής¨:

If you wish to add a new signal to a behavior, try this sequence. New signal -- Old signal - Behavior - Click - Treat. After about 20 repetitions, stop giving the old signal and watch what happens. The odds are very high that the dog will continue to perform the behavior with the new signal. If not, bring back the old signal for awhile until the dog has a chance to complete more successful repetitions.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ξεκινήσω από το μηδέν για μια εντολή που ήδη ξέρει...απλώς θέλω να εισάγω τη σφυρίχτρα.....
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Είτε κάνεις σφύριγμα-έλα είτε έλα-σφύριγμα, τη σύνδεση του σφυρίγματος με την εντολή θα την κάνει. ;)
Ναι, να το πεις και το έλα, όταν το σκυλί θα είναι κοντά σου και πιστεύεις ότι πράγματι θα έρθει σε σένα και δεν είναι πολύ απασχολημένο με κάτι άλλο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λοιπον, αξιώθηκα αυτή τη βδομάδα να πάρω την περιβόητη σφυρίχτρα (είναι σαν κι αυτή που έδειξε η rottie στην αρχή) και τη δοκίμασα δυο μέρες τώρα στη μεγάλη μας βόλτα. Επειδή δεύτερο άτομο με σφυρίχτρα δεν είχα μαζί μου, βασικά περίμενα να απομακρυνθεί ο σκύλος, σφύριζα, τον φώναζα και του έδινα λιχουδιά.... δεν είδα κάτι θεαματικό... έρχεται μεν ο σκύλος, αλλά επειδή τον καλώ και λεκτικά...... (είχε πάρει χαμπάρι μάλιστα ότι παίζανε και λιχουδιές σ'αυτές τις βόλτες και δεν απομακρυνόταν και πολύ!). Λογικό να μην έχει συνδέσει ακόμα τη σφυρίχτρα με το "ελα" (αν και το επαναλάβαμε πολλές φορές), αλλά μου έκανε εντύπωση που πολλές φορές αγνοούσε τον ήχο της, σαν να μην τον άκουγε..... ουτε κάν γύρναγε να με κοιτάξει..... μου κάνει εντύπωση γιατι άλλους ηχους (οπως το κουδούνι ή το τηλέφωνο), τους αντιλαμβάνεται με πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον (πχ σηκώνει το αυτί του, σηκώνεται ο ίδιος κτλ). Ειδικά με το κουδούνι, έκανε την σύνδεση (οτι έρχεται κάποιος) μέσα στις τρεις πρώτες φορές..... με τη σφυρίχτρα γιατί τέτοια καθυστέρηση? Δεν υποτίθεται ότι είναι διαπεραστικός ο ήχος??? (εγώ ισα που τον ακούω, αλλα υπέθεσα ότι ο σκύλος αντιλαμβάνεται και τους υπέρηχους).
Τελος πάντω, θα συνεχίσω, αλλά σκέφτομαι ότι αν ήταν πραγματική σφυρίχτρα απ'αυτές που ακούμε κι εμείς, μπορεί να του έκανε μεγαλύτερη εντύπωση.....

Πείτε αν θέλετε εσεις που έχετε δοκιμάσει σφυρίχτρες υπερηχων αν δείχνει ενδιαφέρον ο σκύλος.....
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν φταίει η σφυρίχτρα.

Εσύ πήγες βόλτα και απλά σφύριζες με μία σφυρίχτρα που γράφει μέν "σφυρίχτρα καλέσματος" στην συσκευασία - δυστυχώς όμως ο σκύλος δεν ξέρει να διαβάζει ;) :)

Μην αφήνεις τον σκύλο να κάνει λάθος.

Μην αφήνεις τον σκύλο επίσης να αγνοήσει την σφυρίχτρα.

Πώς θα το κάνεις ?

Ας πούμε ότι θα δουλεψεις με φαγητό - ελλείψη 2ου ατόμου και πολλής εμπειρίας.

Σφυρίζεις στο σπίτι όταν ταίζεις μόνο μία φορά και ταίζεις μόνο αν ο σκύλος έρθει.

Το ίδιο και με λιχουδιές (2-3 την ημέρα σε άσχετες στιγμές)

ΣΦΥΡΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ και ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ούτε κίχ.

Μετά έξω σε περιορισμένο χώρο (λογικά σε 3 - 7 μέρες θα έχεις 100% απόδοση στο σπίτι μέσα - ΜΟΝΟ αν την έχεις πάς έξω )

Περιμένεις να μυρίσει να κατουρήσει να κυνηγήσει τις πεταλούδες κλπ κλπ και ΜΕΤΑ από λίγη ώρα επαναλαμβάνεις ΕΝΑ σφύριγμα - ΜΙΑ λιχουδιά - και εσύ δεν μιλάς ΚΑΘΟΛΟΥ.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΤΟ ΛΟΥΡΙ

Οταν έχεις 100% επιτυχία και σε αυτό λύνεις τον σκύλο σε περιορισμένο χώρο και πάλι από την αρχή μέχρι να έχεις πάλι 100% επιτυχία και ΜΕΤΑ βγαίνεις στο βουνό και στο λαγκάδι :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εσύ πήγες βόλτα και απλά σφύριζες με μία σφυρίχτρα που γράφει μέν σφυρίχτρα καλέσματος στην συσκευασία - δυστυχώς όμως ο σκύλος δεν ξέρει να διαβάζει ;) :)
Ελα βρε denis. Δεν είμαι ξανθιά! έχε μου λιγη εμπιστοσύνη!!! Φυσικά δεν περίμενα να κάνει κάτι ο σκύλος, περίμενα απλώς να δείχνει ότι την ακούει!.

Μην αφήνεις τον σκύλο να κάνει λάθος.
Το ξέρω αυτό. Γι'αυτό είπα ότι μετά το σφύριγμα πάντα τον καλούσα και με το Ελα, το οποίο το ξέρει καλά, και πάντα ερχόταν. Δεν τον άφησα να αποτύχει.

ΣΦΥΡΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ και ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ούτε κίχ.
Με βάση αυτά που λέγαμε παραπάνω, νόμιζα οτι αφού ξέρει το "έλα", ο σκοπός είναι να αντικαταστήσουμε τη λεκτική εντολή με τη σφυρίχτρα. Οπότε δε συμφωνείς αρχικά να λέω και έλα μαζί με το σφύριγμα και σιγά σιγά να σταματήσω να λέω ελα και να σφυράω μόνο?

Σφυρίζεις στο σπίτι όταν ταίζεις μόνο μία φορά και ταίζεις μόνο αν ο σκύλος έρθει.
Δύσκολο αυτό. Ξέρει ακριβώς πότε πάω στη σακούλα με την τροφή και είναι ήδη εκεί!

ΟΚ, πάντως, ένα θέμα είναι αν εχει νόημα να χρησιμοποιησω την εντολή που ήδη ξέρει για να του μάθω τη σφυρίχτρα (εσύ λες όχι, αν μπορείς εξήγησε γιατί όχι), και το δεύτερο στο οποίο αρχικά αναφερόμουν είναι γιατί δεν του κάνει εντύπωση ο καινούριος ήχος.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΤΟ ΛΟΥΡΙ
Ο σκύλος με προσέχει περισσότερο όταν είναι λυτός, έχει πάντα το νου του μην απομακρυνθώ. Γι'αυτό ξεκινήσαμε έτσι. (Και γενικά επειδή είναι μαμόθρεφτος και φοβάται ακόμα μη με χάσει, δεν απομακρύνεται απο κοντά μου παραπάνω από 20 μέτρα.... ακομα κι αν έχει άλλα σκυλιά, ή ανθρώπους που φοβάται κτλ. )
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο τρόπος που σου είπα είναι ένας τρόπος που μειώνει στο ελάχιστο τις πιθανότητες αποτυχίας (είμαι σίγουρος και εσύ το καταλαβαίνεις αφού δεν είσαι ξανθιά ότι ο σκύλος ακούει άρα δεν είναι αυτό το πρόβλημα :) )

Το ξέρω αυτό. Γι'αυτό είπα ότι μετά το σφύριγμα πάντα τον καλούσα και με το Ελα, το οποίο το ξέρει καλά, και πάντα ερχόταν. Δεν τον άφησα να αποτύχει.
1ο λάθος: πρώτα την γνωστή εντολή και μετά κατά την εκτέλεση την νέα ... πρός το παρόν έχεις ένα σφύριγμα που δεν του λέει τίποτα και μετά ένα "έλα" που του λέει ;)

Αυτήν την στιγμή όμως δεν έχεις επιτυχία και αυτό γιατί ?

- ο σκύλος δεν ξέρει ότι αυτή είναι σφυρίχτρα καλέσματος :) (δεν το έγραψα για πλάκα αυτός είναι ο λόγος )

- ακόμα και να το ήξερε ΜΕΡΙΚΕΣ φορές θα το αγνοήσει - όπως και το "έλα" ... εσύ βάζεις την σφυρίχτρα όχι για να αντικαταστήσει το "έλα" αλλά για να είναι ένας τρόπος 1000% ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ από την φωνή σου και ΑΚΑΡΙΑΙΟΣ που θα φωνάζεις τον σκύλο (1ος λόγος που δεν πρέπει την συνδέεις με το έλα) ... η σφυρίχτρα δεν θα λέει "ΕΛΑ" θα λέει ΣΟΚ - ΠΑΡΑΤΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ και ΤΡΕΞΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ.

- Αν την συνδέσεις με το "έλα" ΞΕΚΙΝΑΣ με τις αδυναμίες που ΗΔΗ έχεις στην εντολή αυτή (και έχεις έτσι ? :)) ... 2ος λόγος που δεν πρέπει να την συνδέσεις.

Εχεις ένα σκύλο που σε προσέχει και δεν απομακρύνεται 1ο θετικό
Εχεις έναν σκύλο έξυπνο αλλά και λιχούδη 2ο θετικό ...

και αφού λές

Δύσκολο αυτό. Ξέρει ακριβώς πότε πάω στη σακούλα με την τροφή και είναι ήδη εκεί!
άρα ξεκινάς έτσι :

κάθεσαι στον καναπέ σηκώνεσαι αργά και πάς πρός την κουζίνα ή όπου έχεις την σακούλα (λογικά θα ενδιαφερθεί ίσως και να έρθει) ... ξαφνικά σφυρίζεις και τρέχεις την μισή απόσταση μετά σερβίρεις το φαγητό. Εχεις ήδη δημιουργήσει ένα ευχάριστο ΣΟΚ που πολύ γρήγορα θα συνδεθεί με τον ήχο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΟΚ. Απολύτως κατανοητόν. Ευχαριστώ. (αλλά χάθηκε να τα πεις απο πριν να μην ξεκινήσω λάθος???:p:p)

Αναρωτιόμουν κι εγώ γιατί θα έχω καλύτερα αποτελεσματα με τη σφυρίχτρα, απ'οτι με το έλα (οπου πράγματι εχουμε αδυναμίες, γι'αυτο και ξεκίνησε η ιστορια με τη σφυρίχτρα).

ΟΚ. θα δοκιμάσω μεσα στο σπίτι (το οποίο δεν είναι τεράστιο, οπότε πρεπει να αυτοσχεδιάσω, αλλά κατάλαβα το νοημα). Και το επομενο ΣΚ στη μεγάλη βόλτα.

Ευχαριστώ!:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Denis, επιτυχία!!!!!!:):)

Μεσα στο σπίτι έρχεται ζιριτιχτός με το σφυριγμα, χωρις να λεω ή να κανω τιποτε άλλο! (δε με βλέπει καν). Προς το παρον δοκίμασα μονο από την κουζίνα (οχι στην ωρα του κυριως φαγητού γιατι ειναι αδυνατον να τον ξεγελάσω, αλλά σε άσχετες ωρες). Θα δοκιμάσω και σε άσχετα σημεία (πχ στην κρεβατοκάμαρα οπου δεν παιρνει ποτέ λιχουδια, οπότε θα είναι σουπερ εκπληξη.... να μη μάθει να έρχεται μονο στην κουζίνα!). Θα το πάω ετσι μεχρι το τέλος της βδομάδας, και το επόμενο ΣΚ θα ξαναδοκιμάσω στο βουνο, χωρίς εντολή αυτή τη φορά. Νομίζω οτι θα πάει καλά, γιατί τον βλέπω που ξεκουμπίζεται να έρθει, τωρα που ειμαστε μεσα στο σπίτι.

Φαίνεται πάντως οτι έχει κάνει τη συνδεση (παρά το λάθος ξεκίνημα μου). Μένει τώρα να την.... ενδυναμώσουμε!:):)

Thank you!

Edit: OK!!! Eρχεται και στην κρεβατοκάμαρα!!!!
 
Last edited: