Σταφυλόκκοκος


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
178
63
64
Φέτος μας παει και μας φέρνει,για αρχή ειχε πάλι μια εξαρση των προβλημάτων με το γαστρεντερολογικό του,ειμαστε με δίαιτα Id digestive,peptonorm,Nexium και περιμένουμε εξέταση κοπράνων γιατί 20+ μέρες τωρα είναι μαύρα αλλα δεν εχει ουτε χαμηλο αιματοκρίτη ουτε χαμηλή αιμοσφαιρίνη.
Μεσα σ ολα αυτα να κι ο σταφυλοκκοκος σε εξάνθημα που εβγαλε στην ουρα και το μπουτι πίσω και το αντιμετωπίσαμε με 10 μέρες fusicort,σήμερα εβγαλε πάλι λίγο εξάνθημα στο εσωτερικο αυτή την φορά μερος του πίσω ποδιού.
Ξέρει κανεις καλύτερο τρόπο αντιμετώπισης του εξανθήματος του σταφυλοκκοκου η πως να μην εχει κάθε τόσο εξάρσεις;
 
  • Sad
Reactions: Ans


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
912
744
Καταρχας χρειαζεται αντιβιωτικο οχι κορτιζονη. Ισως συνδιασμος αλλα οχι μονο του. Σαμπουαν, αλοιφη και αν δεν περασει και απο το στομα αγωγη.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.606
7.049
Βιοχημικές κάνατε;

Έτσι όπως τα περιγράφεις νομίζω είναι πεσμένο το ανοσοποιητικό του από κάποια υποβόσκουσα αιτία που δεν έχετε βρει, γι'αυτό κ ο σταφυλόκοκκος. Δε μ'αρεσουν τα μαύρα κόπρανα... Χάνει αίμα από το άνω γαστρεντερικό αλλά οκ, όχι τόσο πολύ που να χει αναιμία. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
178
63
64
Βιοχημικές κάνατε;

Έτσι όπως τα περιγράφεις νομίζω είναι πεσμένο το ανοσοποιητικό του από κάποια υποβόσκουσα αιτία που δεν έχετε βρει, γι'αυτό κ ο σταφυλόκοκκος. Δε μ'αρεσουν τα μαύρα κόπρανα... Χάνει αίμα από το άνω γαστρεντερικό αλλά οκ, όχι τόσο πολύ που να χει αναιμία. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
O Γιατρός λέει οτι δεν χρειάζονται γιατί αν ειχε κάτι σε αλλο σημειο θα ειχε αλλα συμπτωματα,είχαμε κάνει και πρόσφατα,φυσικά θα κάνουμε γαστροσκόπηση μετα την εξεταση κοπρανων που θα δείξει τι είναι το μαύρο.Μιλάω με μια γαστρεντερολόγο που ειναι στο εξωτερικό και αυτή είπε για βιοχημικές και διάφορα αλλα,του είπα να μιλήσει μαζί της αλλα δεν τον βλέπω να το ΄κάνει,αν συνεχιστει αυτό θα αλλάξω γιατρό.
 
Last edited:


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
178
63
64
Καταρχας χρειαζεται αντιβιωτικο οχι κορτιζονη. Ισως συνδιασμος αλλα οχι μονο του. Σαμπουαν, αλοιφη και αν δεν περασει και απο το στομα αγωγη.
Είναι πολύ μικρό το εξάνθημα,το πρωτο πέρασε τελείως με την αλοιφή,προχθες ειδα 2 μικρά κοκκινα που μας είπε να κάνουμε το ίδιο,θα του διναμε αντιβίωση αν δεν περνούσε,αυτά απο οδηγίες του γιατρού γιατί απο μονος μου δεν μπορώ να κάνω οτι θέλω.Το σαμπουάν που λες τι είναι;
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
912
744
O Γιατρός λέει οτι δεν χρειάζονται γιατί αν ειχε κάτι σε αλλο σημειο θα ειχε αλλα συμπτωματα,είχαμε κάνει και πρόσφατα,φυσικά θα κάνουμε γαστροσκόπηση μετα την εξεταση κοπρανων που θα δείξει τι είναι το μαύρο.Μιλάω με μια γαστρεντερολόγο που ειναι στο εξωτερικό και αυτή είπε για βιοχημικές και διάφορα αλλα,του είπα να μιλήσει μαζί της αλλα δεν τον βλέπω να το ΄κάνει,αν συνεχιστει αυτό θα αλλάξω γιατρό.
Αυτο που ακουω με καποιους γιατρους δεν το καταλαβαινω. Δηλαδη του λες : και ας μην πιστευεις εσυ οτι χρειαζεται εγω το θελω. Και δεν το κανει? Αυτος θα το πληρωσει? Στην τελικη μη φυγεις απο εκει αν δεν το κανει να αλλαζουμε γιατρους γιατι δεν θελουν να κανουν εξετασεις? Αμα δεν εισαι ευχαριστημενος με τον τροπο αντιμετωπισης τπυ βεβαια μαλλον καλυτερα.
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.606
7.049
μετα την εξεταση κοπρανων που θα δείξει τι είναι το μαύρο.
Περίεργο... Ποιο περιττή τη βρίσκω αυτή την εξέταση από τις βιοχημικές.. Για βακτήρια κ τέτοια συνήθως την κάνουμε, αλλά ναι οκ, κ άλλα μπορείς να δεις αλλά ξερω γω, συνήθως αλλιώς τα βρίσκουν αυτά.

Βασικά τα φάρμακα που παίρνει τα τσεκαρες αν έχουν παρενέργεια τα μαύρα κόπρανα; Μήπως δίνεις κάτι που έχει μέσα ενεργό άνθρακα; Είναι συχνό στα γαστρεντερικά. Επίσης έχω μια βαθιά ανάμνηση ότι το πεπτονορμ μπορεί να κάνει μαύρα κόπρανα, αλλά πολύ πιθανό να κάνω λάθος. Δεν το κοιτάς λίγο;
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
178
63
64
Αυτο που ακουω με καποιους γιατρους δεν το καταλαβαινω. Δηλαδη του λες : και ας μην πιστευεις εσυ οτι χρειαζεται εγω το θελω. Και δεν το κανει? Αυτος θα το πληρωσει? Στην τελικη μη φυγεις απο εκει αν δεν το κανει να αλλαζουμε γιατρους γιατι δεν θελουν να κανουν εξετασεις? Αμα δεν εισαι ευχαριστημενος με τον τροπο αντιμετωπισης τπυ βεβαια μαλλον καλυτερα.
H αλήθεια είναι οτι με εχει προβληματίσει,του λεω βιοχημικές και μίλα με ειδική γαστρεντερολόγο και ενω την γνωρίζει δεν το κάνει,αυτή ζει στο εξωτερικό,του λέω μπανιο και δεν αναφέρει το σαμπουαν το ειδικό,εγω που να τα ξέρω,του λέω για τον σταφυλοκκοκο και λέει fusicort ενω ακούω οτι δεν εχει ανάγκη την κορτιζονη και χρειάζεται καλύτερα fucidin,μετά δεν λέει οτι πρέπει να φύγουν τελείως τα σημάδια απο το δέρμα αλλοιως μπορεί να εμφανιστεί πάλι,εχουμε φάει 2 μηνες πηγαινε ελα,το θέμα με το στομάχι το παμε αργα γιατί είναι χρόνιο και δεν δείχνει το σκυλί να εχει μειωμένη ορεξη για βολτες,το αντιθετο,με το γαστροπροστατευτικο και το pepronorm τρώει και θέλει και αλλο,ηρεμος ειναι αλλα δεν εχει αλλάξει το χρώμα στις κενώσεις,μαυρες εξωτερικά,να κανουμε την γραστροσκοπηση να δουμε.
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
178
63
64
Περίεργο... Ποιο περιττή τη βρίσκω αυτή την εξέταση από τις βιοχημικές.. Για βακτήρια κ τέτοια συνήθως την κάνουμε, αλλά ναι οκ, κ άλλα μπορείς να δεις αλλά ξερω γω, συνήθως αλλιώς τα βρίσκουν αυτά.

Βασικά τα φάρμακα που παίρνει τα τσεκαρες αν έχουν παρενέργεια τα μαύρα κόπρανα; Μήπως δίνεις κάτι που έχει μέσα ενεργό άνθρακα; Είναι συχνό στα γαστρεντερικά. Επίσης έχω μια βαθιά ανάμνηση ότι το πεπτονορμ μπορεί να κάνει μαύρα κόπρανα, αλλά πολύ πιθανό να κάνω λάθος. Δεν το κοιτάς λίγο;
Το Πεπτονορμ το πήρε μια βδομαδα μετα την εκδήλωση του μαύρου στα κόπρανα οποτε δεν πρέπει να ειναι απο αυτό,ηταν μια χαρά εναν χρόνο,κανονικα ετρωγε την ξηρη τροφη του και ξαφνικα εκανε εναν εμετο απο το τιποτα,διαφανή και κιτρινο,χωρίς υπολείμματα τροφης,καναμε 24 ωρες νηστεια,αρχισαμε κλινικη με Hills digestive id σε κονσερβα και απο τοτε άρχισαν τα μαυρα κόπρανα,αλλα φαρμακα δεν παιρνει,μετα οταν αρχισαν αυτά μας εδωσε το Nexium 20MG 1 την ημέρα και αργοτερα το πεπτονορμ.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
912
744
Περίεργο... Ποιο περιττή τη βρίσκω αυτή την εξέταση από τις βιοχημικές.. Για βακτήρια κ τέτοια συνήθως την κάνουμε, αλλά ναι οκ, κ άλλα μπορείς να δεις αλλά ξερω γω, συνήθως αλλιώς τα βρίσκουν αυτά.

Βασικά τα φάρμακα που παίρνει τα τσεκαρες αν έχουν παρενέργεια τα μαύρα κόπρανα; Μήπως δίνεις κάτι που έχει μέσα ενεργό άνθρακα; Είναι συχνό στα γαστρεντερικά. Επίσης έχω μια βαθιά ανάμνηση ότι το πεπτονορμ μπορεί να κάνει μαύρα κόπρανα, αλλά πολύ πιθανό να κάνω λάθος. Δεν το κοιτάς λίγο;
Ο οζι που εκανε και μαυρα και μωβ και βυσινι την εκαναν για να δουν αν ειχε οντως αιμα μεσα και δεν ειχε. Δηλαδη αν ειναι μονο εξωτερικα μαυρες και δεν εχει αλλα συμπτωματα ισως να εχει αμφιβολια αν ειναι καν αιμα.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.606
7.049
Ο οζι που εκανε και μαυρα και μωβ και βυσινι την εκαναν για να δουν αν ειχε οντως αιμα μεσα και δεν ειχε. Δηλαδη αν ειναι μονο εξωτερικα μαυρες και δεν εχει αλλα συμπτωματα ισως να εχει αμφιβολια αν ειναι καν αιμα.
Ναι δίκιο έχεις, εγώ αρχικά νόμιζα ότι ήταν όλα μαύρα.

Κ εμένα μου το κανε αυτό το μαύρο απ' έξω εν τω μεταξύ για αρκετό καιρό πρόσφατα. Κ μάλιστα κάπως μαυροπρασινο. Δεν αγχώθηκα γιατί δεν ήταν αίμα κ άλλωστε παίρνει φάρμακα, συμπληρώματα, το παρακολούθησα απλά να δω πώς θα πάει.

@ΡΟΥΛΗΣ πες μας τι θα δείξει.
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
912
744
Ναι δίκιο έχεις, εγώ αρχικά νόμιζα ότι ήταν όλα μαύρα.

Κ εμένα μου το κανε αυτό το μαύρο απ' έξω εν τω μεταξύ για αρκετό καιρό πρόσφατα. Κ μάλιστα κάπως μαυροπρασινο. Δεν αγχώθηκα γιατί δεν ήταν αίμα κ άλλωστε παίρνει φάρμακα, συμπληρώματα, το παρακολούθησα απλά να δω πώς θα πάει.

@ΡΟΥΛΗΣ πες μας τι θα δείξει.
Kαι εμενα μου το εκανε πριν 1 2 μηνες ξανα για μερες ετσι μαυρα μετα σταματησε και τωρα εχει οντως αιμα 3 μερεςo_O
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
178
63
64
barf εχετε δοκιμασει καθολου?
Οχι,διαβάζω αλλα με μπερδεύει η διαδικασία,επίσης διαβάζω για εταιρείες με αμφισβητίσιμα προιόντα,εξ άλλου φοβάμαι λόγω της πολύχρονης ταλαιπωρίας του με το γαστρεντερολογικό του.
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
178
63
64
Μιλήσαμε με κτηνίατρο του ΕΟΦ,είπε ξυρισμα στο μέρος που εχει τα εξανθήματα,ενα μπανιο με αντισηπτικό σαμπουαν,καθάρισμα της περιοχής καλό με οξυζενε και μετα αλοιφή μεχρι να εξαφανιστούν,και κολάρο για να μην τα γλυφει και μεταδιδει σε άλλα σημεία.
Η περιοχή δεν είναι μεγάλη,πολυ ελάχιστή,η προηγούμενη ηταν μεγαλύτερη,απλα θελω να φυγει και να μην μεταδοθει αλλού και τελικα βαζουμε αλοιφές ολο το καλοκαιρι,η ζέστη βοηθάει είπε,οποτε ......εχουμε δουλίτσα.Fucidin-fusicort το ιδιο κάνει είπε.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
912
744
Tο μπανιο συνηθως γινεται 2 φορες τη βδομαδα παντως. Και φουσιντιν και φουσικορτ για μενα δεν ειναι οτι καλυτερο για βακτηριακη λοιμωξη αλλα θα δεις πως θα παει μακαρι να ξεμπερδεψετε γρηγορα. Το κολαρο επισης υπερβολη μεγαλη και το λεει για επιμολυνση με αλλο βακτηριο σε περιπτωση που τα κανει πληγες οχι για να μην το μεταδωσει και αλλου. Δηλαδη σκεψου οτι καθεται καπου. Αν αλλαξει θεση ηδη τα πηγε παντου στην αλλη πλευρα του σωματος του.
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
Οχι,διαβάζω αλλα με μπερδεύει η διαδικασία,επίσης διαβάζω για εταιρείες με αμφισβητίσιμα προιόντα,εξ άλλου φοβάμαι λόγω της πολύχρονης ταλαιπωρίας του με το γαστρεντερολογικό του.
οι κροκετες και οι λοιπες κλασικες τροφες/κονσερβες πιστευω οτι ειναι μακραν χειροτερες απο τις οποιες μπαρφ που μπορει να βρεις στην ελλαδα, δεν ειναι και πολλες αλλωστε. και λογω των γαστρεντερικων, ισως μια τροφη που δεν ειναι τιγκα σε συντηρητικα και επεξεργασια να του κατσει καλυτερα.
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
Μιλήσαμε με κτηνίατρο του ΕΟΦ,είπε ξυρισμα στο μέρος που εχει τα εξανθήματα,ενα μπανιο με αντισηπτικό σαμπουαν,καθάρισμα της περιοχής καλό με οξυζενε και μετα αλοιφή μεχρι να εξαφανιστούν,και κολάρο για να μην τα γλυφει και μεταδιδει σε άλλα σημεία.
Η περιοχή δεν είναι μεγάλη,πολυ ελάχιστή,η προηγούμενη ηταν μεγαλύτερη,απλα θελω να φυγει και να μην μεταδοθει αλλού και τελικα βαζουμε αλοιφές ολο το καλοκαιρι,η ζέστη βοηθάει είπε,οποτε ......εχουμε δουλίτσα.Fucidin-fusicort το ιδιο κάνει είπε.
επειδη ειχα σκυλακι με αδυναμια στον σταφυλοκοκκο οταν ηταν σε μεγαλη ηλικια, αν διαβασεις το φυλλο οδηγιων, το fucidin ειναι συγκεκριμενα γι αυτο το πραγμα, οπως και το μαλασεμπ. ειχε ταλαιπωρηθει 3μηνο σιγουρα μεχρι να βρω κτηνιατρο που να ξερει να μου πει τι ειναι...απαξ και βρηκα τι ηταν και πηρε τη συγκεκριμενη αγωγη, ξεμπερδεψε στη βδομαδα. να το ξυρισεις θα συμφωνησω, γιατι στεγνωνει και αναπνεει η πληγη και βλεπεις καθαρα τι γινεται.
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
178
63
64
επειδη ειχα σκυλακι με αδυναμια στον σταφυλοκοκκο οταν ηταν σε μεγαλη ηλικια, αν διαβασεις το φυλλο οδηγιων, το fucidin ειναι συγκεκριμενα γι αυτο το πραγμα, οπως και το μαλασεμπ. ειχε ταλαιπωρηθει 3μηνο σιγουρα μεχρι να βρω κτηνιατρο που να ξερει να μου πει τι ειναι...απαξ και βρηκα τι ηταν και πηρε τη συγκεκριμενη αγωγη, ξεμπερδεψε στη βδομαδα. να το ξυρισεις θα συμφωνησω, γιατι στεγνωνει και αναπνεει η πληγη και βλεπεις καθαρα τι γινεται.
Πήραμε το Malaseb, τον ξυρίσαμε τοπικα,το βραδυ μετά την βολτα θα κανουμε μπανάκι,μετα καθαρισμό με οξυζενέ και κρεμα,δεν εχει πληγή,ελαφριες κοκκινίλες είναι,το παλιο εχει αφήσει σημαδι ομως,θα του βάλω κι εκει.