ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ...


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
933
763
Ναι ειναι περιεργη η φαση με το CBD και δεν το ακουμπαω γιατι δεν το εχω ψαξει αρκετα!

Αυτη την μονοκλινικη ενεση Librela την παρακολουθω στα σοσιαλ και εχω φρικαρει εντελως!!! Και οντως οι κλινικες μελετες ειναι εντελως ανεπαρκείς στον Καναδα αναφερει παρενεργειες στις υπολοιπες χωρες οχι και ειλικρινα γινεται ενας χαμος με θανατους...

Για τα υπολοιπα Ω παλι κατι διαβασα προσφατα οτι δεν ειναι οτι καλυτερο για τα σκυλια (δεν κρατησα το αρθρο δυστυχως) γι αυτο και πηγα μονο σε Ω3
Συνηθως κανει παρενεργειες η librela δεν θυμαμαι να εχω ακουσει κανεναν οτι πηγαν ολα τελεια απλα ζυγιζουν τα υπερ και τα κατα. Τωρα αν ειναι υπευθυνη για θανατους σιγουρα ολα τα φαρμακα ειναι αλλα επισης την κανουν και σε μεγαλης ηλικιας σκυλια οποτε ισως να μην ειναι αντικειμενικο θα πρεπει να περασουν χρονια για να μαθουμε. Τα υπολοιπα Ω δεν ειναι καλα γιατι αυξανουν την φλεγμωνη οποτε και τον πονο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.646
7.109
Α νομίζω θυμήθηκα γιατί δεν κάνει η πολλή D3: ακριβώς επειδή βοηθάει στην απορρόφηση του ασβεστίου κ τα σκυλιά έχουν χαμηλότερες ανάγκες κ οδηγεί ακριβώς σε υπερασβεσταιμια.

Edit: λάθος, αυτό είναι για τους ανθρώπους. Η πολλή D είναι τοξική για τα σκυλιά:


Γενικά για το ασβέστιο, εκτός από προσοχή στη δοσολογία, θέλει Κ2 για να το οδηγήσει στα κόκκαλα αντί να εναποτεθεί στους μαλακούς ιστούς.

 
  • Like
Reactions: mareco


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.028
1.323
Συνηθως κανει παρενεργειες η librela δεν θυμαμαι να εχω ακουσει κανεναν οτι πηγαν ολα τελεια απλα ζυγιζουν τα υπερ και τα κατα. Τωρα αν ειναι υπευθυνη για θανατους σιγουρα ολα τα φαρμακα ειναι αλλα επισης την κανουν και σε μεγαλης ηλικιας σκυλια οποτε ισως να μην ειναι αντικειμενικο θα πρεπει να περασουν χρονια για να μαθουμε. Τα υπολοιπα Ω δεν ειναι καλα γιατι αυξανουν την φλεγμωνη οποτε και τον πονο.
Μα και οι κλινικες μελετες ειναι ανεπαρκεις! Αν ανοιξεις το φυλλαδιο το ελληνικο δεν γραφει ουτε μια παρενέργεια! ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ. Τα μονοκλινικα δεν ειναι παιξε γελασε το κοβω και φευγει απο τον οργανισμο/σταματανε οι παρενεργειες... Το μεγαλης ηλικιας που λες ειναι σχετικο επισης! Ειναι ενα φαρμακο που πρεπει να ελεγχθεί πολυ ακομα και εχουμε δει και ανακλυσεις σε αρκετα κτηνιατριακα! Τεσπα ξεφευγουμε απο τα συμπληρώματα ειναι αλλη συζητηση αυτη!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.308
7.983
H librela ειδα σκυλο μεγαλοσωμο που τις ειχε αρχισει και εκανε πολυ δουλεια , αλλα ειναι πολυ ακριβη και απο οτι το εψαξα εξωτερικο πρεπει να μην υπαρχει κανενα θεμα συκωτι νεφρα κτλ να ναι ολα κομπλε γενικα. Στη φαση τη δικια μας ουτε καν το κοιταξα.

Το cbd και εγω γι αυτο δε το δινω που εγραψε η @Estranged επηρεαζει απο οτι καταλαβα το μεταβολισμο στο συκωτι και συνηθως τα γεροντακια περνουν μυρια φαρμακα.

Εγω στη μικρη δινω γενικα μειωμενο ασβεστιο λογω κουσινγκ, στη τροφη και ολα, προσπαθω να γλιτωσω την εκτεταμενη calcinosis cutis (ασχημη επωδυνη κατασταση δερματικων που παθαινουν τα σκυλια που περνουν πολυ κορτιζονη η εχουν cushing) αμα το ψαξτε θα καταλαβετε, αλλα εχει ηδη ασβεστωσεις η μικρη δερματικες. Δε ξερω αν η αποφυγη ασβεστιου επιβαρυνει τα αρθριτικα η οχι, αλλα τωρα τα ζυγιζω να αποφυγω τα χειροτερα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vrmode


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
933
763
Μα και οι κλινικες μελετες ειναι ανεπαρκεις! Αν ανοιξεις το φυλλαδιο το ελληνικο δεν γραφει ουτε μια παρενέργεια! ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ. Τα μονοκλινικα δεν ειναι παιξε γελασε το κοβω και φευγει απο τον οργανισμο/σταματανε οι παρενεργειες... Το μεγαλης ηλικιας που λες ειναι σχετικο επισης! Ειναι ενα φαρμακο που πρεπει να ελεγχθεί πολυ ακομα και εχουμε δει και ανακλυσεις σε αρκετα κτηνιατριακα! Τεσπα ξεφευγουμε απο τα συμπληρώματα ειναι αλλη συζητηση αυτη!
Γενικα οποιο φαρμακο δεν λεει παρενεργειες ειναι μεγαλο φαουλ. Και το cytopoint που κανουμε εμεις δεν λεει. Συμφωνω μαζι σου οτι καλο ειναι να περιμενουμε μεχρι να ειναι καλα ελεγμενο το καθε τι.
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.243
10.303
Athens
Οπότε μέχρι στιγμής ως προς τα food και super food έχω καταλάβει ότι...

Στα συν:
  • H ζελατίνη σε σκόνη που πρότεινε η @Estranged μου φαίνεται εξαιρετική και εύχρηστη επιλογή αντί για bone broth.
  • To καθαρό και σκέτο Ω3 φαίνεται ασφαλής επιλογή, και εδώ πάλι μια ανθρώπινη λύση όπως τα Mollers

Υπό έρευνα
  • Το CBD είναι με ερωτηματικό γιατί δυσχαιρένει το μεταβολισμό σε άλλα φάρμακα - θέλει ψάξιμο
  • Κουρκουμάς: Με ερωτηματικό και αυτός λόγω του καλαζάρ - θέλει ψάξιμο.
  • Πράσινα μύδια όταν δεν παίρνουμε canhydrox. Με ερωτηματικό για το αν προκαλούμε ασβεστώματα.
Ως προς τα συμπληρώματα, θα μείνω τουλάχιστο για αυτό το χρόνο στο Canhydrox και μετά βλέπουμε.

Υπάρχει κανας κτηνίατρος ψαγμένος σε αυτά που να μπορώ να αποτανθώ;
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.028
1.323
Υπάρχει κανας κτηνίατρος ψαγμένος σε αυτά που να μπορώ να αποτανθώ;
Άμα βρεις πες μου κι εμένα θα το εκτιμούσα πάρα πολύ! Γενικά στα μυοσκελετικα και θέματα πόνου πασχουμε ολίγο σε γιατρούς... Δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας ολιστικός!
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
933
763
Το πρασινο μυδι δεν συμβαλλει στα ασβεστωματα δεν εχει εξτρα συστατικα.
 
  • Like
Reactions: vrmode


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.646
7.109
Οπότε μέχρι στιγμής ως προς τα food και super food έχω καταλάβει ότι...

Στα συν:
  • H ζελατίνη σε σκόνη που πρότεινε η @Estranged μου φαίνεται εξαιρετική και εύχρηστη επιλογή αντί για bone broth.
  • To καθαρό και σκέτο Ω3 φαίνεται ασφαλής επιλογή, και εδώ πάλι μια ανθρώπινη λύση όπως τα Mollers

Υπό έρευνα
  • Το CBD είναι με ερωτηματικό γιατί δυσχαιρένει το μεταβολισμό σε άλλα φάρμακα - θέλει ψάξιμο
  • Κουρκουμάς: Με ερωτηματικό και αυτός λόγω του καλαζάρ - θέλει ψάξιμο.
  • Πράσινα μύδια όταν δεν παίρνουμε canhydrox. Με ερωτηματικό για το αν προκαλούμε ασβεστώματα.
Ως προς τα συμπληρώματα, θα μείνω τουλάχιστο για αυτό το χρόνο στο Canhydrox και μετά βλέπουμε.

Υπάρχει κανας κτηνίατρος ψαγμένος σε αυτά που να μπορώ να αποτανθώ;
Κ μπλουμπερι δώσε, είναι υπερsuperfoodάρα για διάφορα.
 
  • Like
Reactions: vrmode


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.839
5.081
patra
grdane.blogspot.com
Από συμπληρώματα δίνε της canvit Το arthro maxi ε´υγεστο ένα χάπι κάθε 10κιλά ζώου και κάνει θαύματα.. περιέχει κ πράσινο μύδι αν θυμάμαι καλά και από όσο θυμάμαι το οικονομικότερο ... Κοίτα το αν υπάρχει στον κτηνιατρικό κόσμα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.707
7.836
Τα φώτα σας οι δυσπλασικοί και με αθρίτιδες...

Έχουμε τον Ορφέα, τύπου τσοπανόσκυλο, ετών 5-7, με παραμόρφωση στα πίσω πόδια, δυσπλασία αισχρής μορφής. Αυτή τη στιγμή 39 κιλά.

Mέχρι τώρα έδινα Canhydrox Cag, 4 φορές το χρόνο στις αλλαγές του καιρού, από 1-1,5 μήνα κάθε φορά, 4 χάπια την ημέρα.

Χθες το βράδυ επιστρέφοντας από τη βόλτα κούτσαινε. Μέχρι το πρωί χειροτέρεψε πολύ, δεν πάταγε καθόλου το ένα πίσω πόδι, δεν μπορούσε να περπατήσει. Το πρωί πήγα στον τοπικό κτηνίατρο και πήρε μια καλή δόση αντιφλεγμονώδη DAXOCOX που η δράση θα κρατήσει μια εβδομάδα. Ευτυχώς δούλεψε το αντιφλεγμωνόδες, αύριο θα δω σε τι βαθμό, δεν ήθελα να τον ζορίσω τώρα για να τον παρατηρήσω, δεν πήγαμε καν βόλτα.

Μίλησα με τον παλιό μου κτηνίατρο, από του οποίου την πανσιόν τον είχα πάρει και μου είπε.

  • Βάρος: Να τον αδυνατίζω, να τον φτάσω 33 κιλά. Το σκυλί δεν είναι παχύ μεν στα 39 κιλά, αλλά στην κατάστασή του καλύτερα να μας καταγγείλουν για κακοποίηση ασιτίας αλλά να καταφέρουμε να κουβαλάει 5 κιλά λιγότερα.
  • Canhydrox Cag: Να μειώσω στα 2 την ημέρα γιατί σε μεγαλύτερες ηλικίες μπορούν να συμβάλλουν σε ασβεστώματα στα κόκαλα και να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα.
  • Super Food: Δεν ήξερε να μου πει, θα ρωτήσει και αυτός μια φίλη του φαρμακοποιό. Να βρω κάποιο super food που είναι για κόκαλλα και να του το δίνω. Αν έτρωγε ξηρά τροφή να του έδινα Mobility αλλά ο τσοπάνης την ξηρά ούτε να την φτύσει.

    Ερώτηση: Ξέρει κανείς κάποιο τέτοιο super food;

  • CBD: Να δίνω CBD πάλι 4 φορές το χρόνο, στις αλλαγές καιρού και εν γένει σε περιπτώσεις όπως τώρα.

    Ερώτηση: CBD δεν έχω πάρει ποτέ, ξέρω ότι υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες. Υπάρχει κάποιο να μου συστήσει κανείς;

  • Bόλτα: H μεγάλη μας η βραδυνή βόλτα είναι αυτή τη στιγμή 3 χιλιόμετρα, το κάνουμε κάπου 1 ώρα. Να την μειώσω είπε ο ντοκ, θέλουμε να δουλεύουν οι μυες αλλά όχι να ζορίζονται πολύ. Ιδανικά θα ήταν να περπατά σε άμμο αλλά δεν έχουμε τέτοια δυνατότητα. Επίσης το κολύμπι θα βοηθούσε αλλά δεν νομίζω ότι θα τον καταφέρω να κολυμπήσει ποτέ.

  • Διατροφή: Aν έχει κάποιος εικόνα/εμπειρία τι πρέπει να προτιμά κανείς σε δυσπλασικά ή με αθρίτιδα σκυλιά, όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Έχουμε θέμα και με τον Τζιμάκο και με τον Έλβις. Περισσότερο με Τζιμάκο. Παίρνουμε δυο φορές την ημέρα wejoint για 20 ημέρες και μετά το κρατάμε 1 ταμπλέτα την ημέρα. Κατά καιρούς, ουσιαστικά όταν τελειώνει το πακέτο κάνουμε παύση. Έχουμε δει βελτίωση σημαντική αλλά όχι πλήρη ίαση. Οι βόλτες τους περιορίζονται σε ένα μισάωρο την ημέρα το πρωί και κανένα 20λεπτο το βράδυ.
Superfoods ούτε καν. Θεωρώ ότι είναι πολύ επικίνδυνο να δίνουμε συμπληρώματα για τα οποία δεν έχουμε βιβλιογραφία για την τοξικότητα τους. Έχω γράψει και αλλού για φίλη με μπόξερ νεαρής ηλικίας που σχεδόν το έστειλε αδιάβαστο λόγω κουρκουμά. Του έκανε τοξικότητα στο συκώτι.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.646
7.109
Θεωρώ ότι είναι πολύ επικίνδυνο να δίνουμε συμπληρώματα για τα οποία δεν έχουμε βιβλιογραφία για την τοξικότητα τους.
Ποιός είπε ότι δεν υπάρχει βιβλιογραφία; Μια χαρά υπάρχει, ειδικά για τα πιο τρέντυ σουπερ φουντς, υπάρχει εκτεταμένη βιβλιογραφία από επιστήμονες διατροφολόγους, με κλινικές μελέτες κ σε ζώα κ σε ανθρώπους. Κ για την ηπατοτοξικοτητα του κουρκουμά υπάρχει βιβλιογραφία, όπως κ για τις συνθήκες κατά τις οποίες μπορεί να καταστεί τοξικός.

Κ στην τελική, δεν υπάρχει ουσία που αν την υπερκαταναλωσεις, πέραν από τις ενδεδειγμένες ποσότητες, δεν θα καταστεί κάπου τοξική. Δλδ αν η φίλη σου έδινε δύο κουταλιές κουρκουμά τη μέρα, ε, δεν είναι κ απορίας άξιον.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι οι γιατροί συχνότατα δεν τα ξέρουν καλά αυτά, ούτε τα γενικά υπέρ κ κατά ούτε τις αλληλεπιδράσεις που μπορεί να έχουν με υποβόσκουσες συνθήκες ή άλλες ουσίες ούτε συχνά τις ενδεδειγμένες δοσολογίες, κ ο απλός άνθρωπος δε μπορεί να ξεσηκώσει κ να μελετήσει όλη τη βιβλιογραφία για όλα κ να την καταλάβει κ να την εφαρμόσει - με ασφάλεια.

Εμάς πχ που μας γράφει ο γιατρός συγκεκριμένο συμπλήρωμα για συγκεκριμένο θέμα κ η οδηγία είναι να το παίρνει καθημερινά εφ'ορου ζωής, έχω δει εμπειρικές μελέτες (σε ανθρώπους) που λένε ότι αν καταναλώνεται μονίμως χωρίς διαλείμματα κάνει ακριβώς το αντίστροφο. Καθίσταται τοξικό σε αυτό ακριβώς που είναι σκοπός του να βοηθήσει (συκώτι πάλι). Κ υπάρχει σε ΟΛΕΣ τις ηπατικές τροφές κιόλας (γαϊδουράγκαθο). Βγάζεις άκρη;

Κ μια άλλη ουσία που υπάρχει σε ανθρώπινα κ κτηνιατρικά συμπληρώματα, πάρα πολύ καλή λέει, πήγα προχθές να πάρω το συμπλήρωμα κ μου παν ότι αποσύρεται όλο λόγω αυτής της ουσίας. Κ ξαναρωτάω, βγάζεις άκρη..;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.707
7.836
Έχεις απόλυτο δίκιο βιβλιογραφία υπάρχει.
Αυτό που δεν υπάρχει είναι η γνώση πως να τα χρησιμοποιούμε, δοσολογία κλπ. Και δεν ξέρω τι έρευνες έχουν γίνει για το πόσο ασφαλή είναι η χρήση τους σε σκύλους.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.646
7.109
Έχεις απόλυτο δίκιο βιβλιογραφία υπάρχει.
Αυτό που δεν υπάρχει είναι η γνώση πως να τα χρησιμοποιούμε, δοσολογία κλπ. Και δεν ξέρω τι έρευνες έχουν γίνει για το πόσο ασφαλή είναι η χρήση τους σε σκύλους.
Εμένα η μέθοδός μου σε όλη αυτή την τρέλα είναι η εξής:

Ψάχνω τη βιβλιογραφία γενικά. Συνήθως βγαίνουν άνθρωποι κ σε ποντίκια περισσότερο. Βλέπω υπέρ, κατά, παρενέργειες κ αλληλεπιδράσεις. Αν πετύχω πρόβλημα, ή αμφιβολίες εκεί δεν προχωράω (στους ανθρώπους τους νοιάζουν περισσότερο οι παρενέργειες κ οι long term επιπτώσεις οπότε είναι καλύτερο indicator θεωρώ). Μετά προχωράω να δω αν υπάρχουν έρευνες σε σκύλους ή άλλα θηλαστικά. Αν υπάρχει κάτι περίεργο, αμφίβολο ή αμφιλεγόμενο εκεί, σταματάω.

Αν υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία - ΜΕ κλινικές έρευνες - κ όλα δείχνουν οκ με λογικές παρενέργειες (πχ υπερκατανάλωση, σπάνιες περιπτώσεις μόνο κτλ), το δοκιμάζω. Ξεκινάμε με μικρές ποσότητες κ παρακολουθούμε αιματολογικές - βιοχημικές.

Ε τι άλλο να κάνω, έχω πήξει στο διάβασμα, αφού άρχισα να κυνηγάω προτζεκτ βιοπληροφορικής μην πάει τζάμπα τόσο διάβασμα :cry:

Η διατροφολόγος πάντως φαίνεται όντως να τα κατέχει καλά αυτά κ δεν έχω δει τίποτα περίεργο ως αντίδραση στις δοσολογιες που μου δίνει κατά καιρούς. Ή όταν έχει κ η ίδια μια προσέγγιση "είναι λίγο οριακό, θέλει παρακολούθηση" πάλι σωστή έχει βγει. Μεγάλο σώσιμο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.243
10.303
Athens
Η διατροφολόγος πάντως φαίνεται όντως να τα κατέχει καλά αυτά κ δεν έχω δει τίποτα περίεργο ως αντίδραση στις δοσολογιες που μου δίνει κατά καιρούς. Ή όταν έχει κ η ίδια μια προσέγγιση "είναι λίγο οριακό, θέλει παρακολούθηση" πάλι σωστή έχει βγει. Μεγάλο σώσιμο.
Άρα αυτήν ψάχνουμε για να μας δώσει καμια κατεύθυνση με τους κουρκουμάδες, τα έλεια κάνναβης και τα μπλουμπερις. Θεσσαλονίκη βρίσκεται? Και αν ναι δουλεύει με ονλαιν ραντεβού;

Ξεκίνησα χθες το βράδυ να διαβάζω κάποια βασικά για το έλαιο κάνναβης. Εκεί να δεις τι έχει να μάθει κανείς!