ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ...


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
234
144
32
Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει τι κάνει η γλουκοζαμίνη και χονδροϊτίνη (πχ το παραπάνω) κ τι κάνει το πράσινο μύδι κ σε ποια περίπτωση προτιμάμε τι; Ή πάνε μαζί συνήθως;
Με λίγα λόγια η γλυκοζαμίνη είναι λιπαντικό για τα οστά και η χονδροιτίνη χονσροπαρασκευαστικό, όπως και το πράσινο μύδι που είναι και αντιφλεγμονώδες...Στις βόρειες χώρες χρησιμοποιούν κυρίως πράσινο μύδι(canosan, canhydrox, lupo gelenk) στην Αμερική κυρίως γλυκοζαμίνη με χονδροιτίνη(cosequin, synoquin), υπάρχουν καλά συμπληρώματα και από τις δύο κατηγορίες, αρκεί να δίνεις τη σωστή δοσολογία που χρειάζεται σε κάθε περίπτωση...εγώ δίνω lupo gelenk.
 
  • Like
Reactions: Estranged


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
234
144
32
Για το geriativet, έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια...δίνει ένα γενικό boost σε ηλικιωμένους σκύλους...όμως για συγκεκριμένα προβλήματα οστών καλό θα είναι να να πας σε κάτι πιο ειδικευμένο...Στην ανάπτυξη μυικής μάζας βοηθάει πολύ και ο ζωμός κρέατος, η nature's food έχει πολύ καλούς ζωμούς, μετά υπάρχουν και συμπληρώματα με αμινοξέα, αλλά εκεί πάμε σε κάτι πιο σύνθετο...σίγουρα παίζει ρόλο και η διατροφή του σκύλου, δηλαδή αν υπάρχει καλή αφομοίωση από την τροφή.
 


AnestisChloe

New Member
7 Ιουλίου 2023
2
2
40
Ένα από τα καλύτερα συμπληρώματα για αρθρώσεις σκύλων που μας πρότεινε ο ορθοπεδικός κτηνίατρος μας είναι το ARTHROR.O.M.
Το έχω ξεκινήσει στην σκυλίτσα μου εδώ και 2 μήνες και βοηθάει πάρα πολύ.
 
  • Like
Reactions: Castro48 and medusa


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.234
10.299
Athens
Τα φώτα σας οι δυσπλασικοί και με αθρίτιδες...

Έχουμε τον Ορφέα, τύπου τσοπανόσκυλο, ετών 5-7, με παραμόρφωση στα πίσω πόδια, δυσπλασία αισχρής μορφής. Αυτή τη στιγμή 39 κιλά.

Mέχρι τώρα έδινα Canhydrox Cag, 4 φορές το χρόνο στις αλλαγές του καιρού, από 1-1,5 μήνα κάθε φορά, 4 χάπια την ημέρα.

Χθες το βράδυ επιστρέφοντας από τη βόλτα κούτσαινε. Μέχρι το πρωί χειροτέρεψε πολύ, δεν πάταγε καθόλου το ένα πίσω πόδι, δεν μπορούσε να περπατήσει. Το πρωί πήγα στον τοπικό κτηνίατρο και πήρε μια καλή δόση αντιφλεγμονώδη DAXOCOX που η δράση θα κρατήσει μια εβδομάδα. Ευτυχώς δούλεψε το αντιφλεγμωνόδες, αύριο θα δω σε τι βαθμό, δεν ήθελα να τον ζορίσω τώρα για να τον παρατηρήσω, δεν πήγαμε καν βόλτα.

Μίλησα με τον παλιό μου κτηνίατρο, από του οποίου την πανσιόν τον είχα πάρει και μου είπε.

  • Βάρος: Να τον αδυνατίζω, να τον φτάσω 33 κιλά. Το σκυλί δεν είναι παχύ μεν στα 39 κιλά, αλλά στην κατάστασή του καλύτερα να μας καταγγείλουν για κακοποίηση ασιτίας αλλά να καταφέρουμε να κουβαλάει 5 κιλά λιγότερα.
  • Canhydrox Cag: Να μειώσω στα 2 την ημέρα γιατί σε μεγαλύτερες ηλικίες μπορούν να συμβάλλουν σε ασβεστώματα στα κόκαλα και να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα.
  • Super Food: Δεν ήξερε να μου πει, θα ρωτήσει και αυτός μια φίλη του φαρμακοποιό. Να βρω κάποιο super food που είναι για κόκαλλα και να του το δίνω. Αν έτρωγε ξηρά τροφή να του έδινα Mobility αλλά ο τσοπάνης την ξηρά ούτε να την φτύσει.

    Ερώτηση: Ξέρει κανείς κάποιο τέτοιο super food;

  • CBD: Να δίνω CBD πάλι 4 φορές το χρόνο, στις αλλαγές καιρού και εν γένει σε περιπτώσεις όπως τώρα.

    Ερώτηση: CBD δεν έχω πάρει ποτέ, ξέρω ότι υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες. Υπάρχει κάποιο να μου συστήσει κανείς;

  • Bόλτα: H μεγάλη μας η βραδυνή βόλτα είναι αυτή τη στιγμή 3 χιλιόμετρα, το κάνουμε κάπου 1 ώρα. Να την μειώσω είπε ο ντοκ, θέλουμε να δουλεύουν οι μυες αλλά όχι να ζορίζονται πολύ. Ιδανικά θα ήταν να περπατά σε άμμο αλλά δεν έχουμε τέτοια δυνατότητα. Επίσης το κολύμπι θα βοηθούσε αλλά δεν νομίζω ότι θα τον καταφέρω να κολυμπήσει ποτέ.

  • Διατροφή: Aν έχει κάποιος εικόνα/εμπειρία τι πρέπει να προτιμά κανείς σε δυσπλασικά ή με αθρίτιδα σκυλιά, όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
927
754
Τα φώτα σας οι δυσπλασικοί και με αθρίτιδες...

Έχουμε τον Ορφέα, τύπου τσοπανόσκυλο, ετών 5-7, με παραμόρφωση στα πίσω πόδια, δυσπλασία αισχρής μορφής. Αυτή τη στιγμή 39 κιλά.

Mέχρι τώρα έδινα Canhydrox Cag, 4 φορές το χρόνο στις αλλαγές του καιρού, από 1-1,5 μήνα κάθε φορά, 4 χάπια την ημέρα.

Χθες το βράδυ επιστρέφοντας από τη βόλτα κούτσαινε. Μέχρι το πρωί χειροτέρεψε πολύ, δεν πάταγε καθόλου το ένα πίσω πόδι, δεν μπορούσε να περπατήσει. Το πρωί πήγα στον τοπικό κτηνίατρο και πήρε μια καλή δόση αντιφλεγμονώδη DAXOCOX που η δράση θα κρατήσει μια εβδομάδα. Ευτυχώς δούλεψε το αντιφλεγμωνόδες, αύριο θα δω σε τι βαθμό, δεν ήθελα να τον ζορίσω τώρα για να τον παρατηρήσω, δεν πήγαμε καν βόλτα.

Μίλησα με τον παλιό μου κτηνίατρο, από του οποίου την πανσιόν τον είχα πάρει και μου είπε.

  • Βάρος: Να τον αδυνατίζω, να τον φτάσω 33 κιλά. Το σκυλί δεν είναι παχύ μεν στα 39 κιλά, αλλά στην κατάστασή του καλύτερα να μας καταγγείλουν για κακοποίηση ασιτίας αλλά να καταφέρουμε να κουβαλάει 5 κιλά λιγότερα.
  • Canhydrox Cag: Να μειώσω στα 2 την ημέρα γιατί σε μεγαλύτερες ηλικίες μπορούν να συμβάλλουν σε ασβεστώματα στα κόκαλα και να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα.
  • Super Food: Δεν ήξερε να μου πει, θα ρωτήσει και αυτός μια φίλη του φαρμακοποιό. Να βρω κάποιο super food που είναι για κόκαλλα και να του το δίνω. Αν έτρωγε ξηρά τροφή να του έδινα Mobility αλλά ο τσοπάνης την ξηρά ούτε να την φτύσει.

    Ερώτηση: Ξέρει κανείς κάποιο τέτοιο super food;

  • CBD: Να δίνω CBD πάλι 4 φορές το χρόνο, στις αλλαγές καιρού και εν γένει σε περιπτώσεις όπως τώρα.

    Ερώτηση: CBD δεν έχω πάρει ποτέ, ξέρω ότι υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες. Υπάρχει κάποιο να μου συστήσει κανείς;

  • Bόλτα: H μεγάλη μας η βραδυνή βόλτα είναι αυτή τη στιγμή 3 χιλιόμετρα, το κάνουμε κάπου 1 ώρα. Να την μειώσω είπε ο ντοκ, θέλουμε να δουλεύουν οι μυες αλλά όχι να ζορίζονται πολύ. Ιδανικά θα ήταν να περπατά σε άμμο αλλά δεν έχουμε τέτοια δυνατότητα. Επίσης το κολύμπι θα βοηθούσε αλλά δεν νομίζω ότι θα τον καταφέρω να κολυμπήσει ποτέ.

  • Διατροφή: Aν έχει κάποιος εικόνα/εμπειρία τι πρέπει να προτιμά κανείς σε δυσπλασικά ή με αθρίτιδα σκυλιά, όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Εχει σκονη μπαρφ πρασινο μυδι βαζεις στο φαι αναλογα με τα κιλα. Και ο κουρκουμας νομιζω βοηθαει και σε αυτο και τα μουρα και ο ζωμος απο κοκαλα. Δεν θυμαμαι τι τρωει ο ορφεας να ετρωγε και κανεναν σολωμο-σαρδελες. Ευχομαι τα καλυτερα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.306
7.980
Στη Λουση που εχει αρχισει να εχει εντονο θεμα τελευταια και εχουμε και θεμα υπερασβεστωσεων στο δερμα λογω Cushing , μου ειπε ο κτηνιατρος ( ο καλος μας) ενα αλλο συμπληρωμα το Hyaloral. Ακομα δεν εχω βγαλει συμπερασμα, αλλα δεν εχω καταφερει να το δωσω και σωστα καθε μερα, θα σου πω σε κανα μηνα αμα δω βελτιωση.

Το CBD πιστευω θα βοηθουσε σε πονο θεωρω, εγω δε ρισκαρω να δωσω λογω συκωτιου και γενικου κακου χαμου, αλλα υπαρχει ενα γκρουπ Fb αποκλειστικα για χρηση cbd σε σκυλους, μηπως να μπεις να ριξεις μια ματια?
 
Last edited: