ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ


sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
Καλησπέρα,
έχω ένα προβληματάκι με την Φαίδρα μου. Πριν τέσσερις μήνες άρχισε λόγω κακής διατροφής (δικό μου σφάλμα) να κάνει διάρροιες. Μετά απο εξετάσεις το συμπέρασμα που βγήκε είναι οτι έχει κολίτιδα. Της κανάμε πολλές προσπάθειες με διάφορες τροφές (κροκέτες και μαγειρευτό) και το μόνο που δεν την πειράζει είναι η i/d της Hills. Και εδώ είναι που αρχίζουν τα προβλήματα, δεν την τρώει.Έχει τώρα 10 μέρες που τρώει μόνο το 1/4 της συνιστώμενης δόσης έχει χάσει φυσικά και στεναχωριέμαι πάρα πολύ. Αυτό που μου είπαν απο κάποιο κατάστημα είναι να της δώσω ένα θερμιδικό συμπλήρωμα που λέγεται calo-pet, το έχει κανείς ακουστά? Μου είπε οτι δεν έχει αντενδείξεις και όντως στις οδηγίες δεν γράφει κάτι παρ'όλα αυτά είμαι επιφυλακτική. Ο γιατρός της μου λέει να μην της το δώσω γιατί πρέπει να μάθει να τρώει το φαγητό της. Δεν ξέρω τι να κάνω την βλέπω όλη μέρα να με παρακαλάει για φαγητό...Έχει χάσει και ένα κιλό αυτό το διάστημα (ζυγίζει πλέον 7 κιλά) και ο γιατρός της μου είπε οτι είναι στα κατώτατα όρια το βάρος της...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Της κανάμε πολλές προσπάθειες με διάφορες τροφές (κροκέτες και μαγειρευτό) και το μόνο που δεν την πειράζει είναι η i/d της Hills
Eχεις δοκιμασει για λιγες να της δωσεις σκετο ρυζι και λιγο κοτοπουλο βραστο?Χωρις κροκετες και χωρις τιποτα αλλο?Για την κολιτιδα πολυ καλα ειναι το σκετο ρυζι και το κοτατζ,βοηθανε το εντερο να καταπολεμισει την φλεγμονη.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Δύσκολη περίπτωση. Είσαι απόλυτα σίγουρη ότι την πειράζουν όλες οι τροφές εκτός απ' την i/d? Δοκίμασες πηγή πρωτεΐνης που δεν την είχε ξαναφάει?
 


sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
Το μαγειρευτό ρύζι με κοτόπουλο της προκαλεί βλέννα με αίμα.Το μαγειρευτό ψάρι με ρύζι της προκαλει βλένα με αίμα. Το αρνι με ρύζι της προκαλει διαρροια. Δεν την πειράζει το μοσχαρίσιο κρέας αν της βάλω πολυ ρύζι ή πατάτα. Πάμε τώρα στις κροκέτες... Hills κοτόπουλο με ρύζι βλέννα, Hills αρνι με ρύζι διαρροια και βλέννα. Hills μοσχάρι βλέννα και αίμα (ενω το μαγειρευτό δεν την πειράζει???). Proplan κοτόπουλο,αρνί βλέννα και αίμα. Pedigree κοτόπουλο, αρνί πάρα πολύ βλέννα και πάρα πολύ αίμα....Δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέτο ρύζι δεν τρώει. Και φυσικά την i/d συνεχίζει μέχρι και σήμερα να μην την τρώει...
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
sofikaa said:
Δεν την πειράζει το μοσχαρίσιο κρέας αν της βάλω πολυ ρύζι ή πατάτα. ...
Γιατι τοτε για 15 μερες δεν της δινεις μονο αυτο να δεις πως θα παει?Δωστης μεχρι να καθαρισει τελειως το εντερο της και μετα βλεπεις τι διατροφη θα ακολουθησεις.
Παντως η κολιτιδα στα σκυλια μπορει να προελθει απο πολλα πραγματα,οπως και στους ανθρωπους απο αντιβιοτικα,αλλα και απο στρες.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.233
10.299
Athens
Κολίτιδα με διάρροιες (άλλοτε με αίμα και άλλοτε όχι) είχε και ο δικός μου για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο 1ος κτηνίατρος μου είχε πει διατροφή με στήθος (άπαχο) κοτόπουλο και ρύζι, αλλά προκοπή δεν είδαμε. Ο 2ος κτηνίατρος μου είχε πει "μακριά από κοτόπουλο" και μου σύστησε την Hills W/D (και όχι την I/D...). Με την W/D του περνούσε η διάρροια - βέβαια ήταν άνοστη και κάναμε ολόκληρο θέατρο για να την φάει... (W/D δίνει και η FrenchieFan από χθες στην δική της, γιατί απέκτησε - αν κατάλαβα καλά - μια μικρή κολίτιδα μετά από τις τελευταίες ταλαιπωρίες...)

Με το που σταματούσα πάντως την W/D και πήγαινα να ξαναγυρίσω σε κανονική τροφή, ξανά βλεννώδεις διάρροιες.

Αφού είδα και απόειδα... είπα δε γ....ται - ας δοκιμάσω barf - έτσι κι αλλιώς χειρότερα δεν μπορεί να γίνει. Δεν το πίστευα, αλλά από τη 2η-3η κιόλας μέρα, διάροιες τέλος! Kαι μέχρι σήμερα - εδώ και 6-7 μήνες περίπου - δεν έχουμε άλλα κρούσματα δοιάρροιας.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Κοτόπουλο, ψάρι, αρνί, μοσχάρι είχε ξαναφάει πριν πάθει κολίτιδα?

Απ' ότι έχω διαβάσει σε αυτές τις περιπτώσεις δίνουν πηγή πρωτεΐνης που δεν είχε ξαναφάει ποτέ ο σκύλος.
 


sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
Όλα αυτά τα είχε ξαναφάει. Ποτέ δεν μου είχε κάνει ούτε διάρροια ούτε εμετό μέχρι πριν τέσσερις μήνες. Το μόνο που δεν της έχω δώσει ποτέ είναι γαλοπούλα.
Έχει τύχει να τις δώσω i/d μέχρι και τρεις βδομάδες και με το που πήγα σταδιακά να της αλλάξω τροφή πάλι άρχισε...Εγώ κάνω πειράματα που μου λένε οι γιατροί και αυτή αδυνατίζει...Για την i/d μου είπαν εφ' ορου ζωής οτι θα την τρώει, σε κανα δυο μήνες δηλαδή αν δεν αρχίσει να τρώει την χάνω...Πραγματικά κοντεύω να τρελαθώ...Θα ρωτήσω για την w/d αλλά αν είναι άνοστη και πάλι δεν θα την φάει.
Και ξέρετε ποίο είναι το θέμα? οτι γνωρίζω οτι αυτό το πλάσμα που λατρεύω εγω το κατέστρεψα δίνοντας του να τρώει χαζομάρες και τώρα μου λένε οτι η κολίτιδα δεν θα γιατρευτεί ποτέ...
Για b.a.r.f φοβάμαι τα κόκαλα...
 


sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
Μοσχάρι με ρύζι έτρωγε για πέντε βδομάδες μέχρι που άρχισε να μην το τρώει,απο εκεί και πέρα όλα την πειράζουν εκτός απο την i/d.Εγώ την κατέστρεψα σας λέω...
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
sofikaa said:
Μοσχάρι με ρύζι έτρωγε για πέντε βδομάδες μέχρι που άρχισε να μην το τρώει,απο εκεί και πέρα όλα την πειράζουν εκτός απο την i/d.Εγώ την κατέστρεψα σας λέω...
Εννοεις οτι βαρεθηκε το μοσχαρι με ρυζι η οτι την πειραξε και αυτο?και γιατι λες οτι φταις εσυ,δεν νομιζω οτι το μαγειρευτο φαγητο ειναι κακο,μηπως ειναι καποιο μικροβιο που δεν βρεθηκε στις εξετασεις? :? η κολιτιδα οταν προκαλειται απο το φαγητο,αυτο που συνηθως πειραζει ειναι τα μπαχαρικα,οι λιπαρες σάλτσες και οι ινες,το σκετο ρυζι με μοσχαρι ειναι ενα φαγητο που συστηνουν οι γιατροι αν ταιζεις μαγειρευτο δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον αυτο να προκαλεσε κολιτιδα
 


sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
το βαρέθηκε δεν την πείραξε.Εγω την κατέστρεψα απο την αδυναμία που της έχω. Ζητιάνευε και της έδινα τα πάντα (εκτός απο γλυκά).Μια μέρα πριν την διάρροια την ταιζαν οι γονείς μου φυστίκια!!!Δεν ξέρω γιατι την πειράζει το μαγειρευτό γιατι απο την πρώτη στιγμή που άρχισαν οι διάρροιες οτι κρέας της έδωσα ήταν άπαχο, χωρίς πέτσα το κοτόπουλο κ.λ.π και φυσικά χωρίς αλάτι και μπαχάρια. Οι γιατροί μου λένε οτι δεν φένεται να έχει αλλεργία αλλά δυσενεξία σε κάποιες τροφές. Ξέρεις ποία είναι η πλάκα για δύο βδομάδες μέτα την πρώτη διάρροια της έγινα ρύζι με κοτόπουλο δεν της προκαλούσε βλέννα ή αίμα απλά τα κόπρανα της δεν ήταν πάντα καλά, έτσι ο γιατρος μου είπε να της δώσω μοσχάρι με ρύζι όπως και έκανα για πέντε βδομάδες, όταν το βαρέθηκε είπα να της δώσω λίγο κοτόπουλο αφού αρχικά δεν αντιδρούσε ο οργανισμός της ιδιέτερα άσχημα (είχε λίγο πιο μαλακά κόπρανα) μετά απο δύο μέρες τρελάθηκε η μικρή μου να κάνει διάρροιες με βλέννα και αίμα...Δεν έχουν λογική τα συμπτώματα της...
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
sofikaa said:
. Ζητιάνευε και της έδινα τα πάντα (εκτός απο γλυκά).Μια μέρα πριν την διάρροια την ταιζαν οι γονείς μου φυστίκια!!!...
Προφανως αυτα τα διαφορα την πειραζουν,πρεπει να ακολουθεις μια συγκεκριμενη διαιτα και ειδικα σε ενα σκυλι που εχει τετοιο προβλημα.

Ξέρεις ποία είναι η πλάκα για δύο βδομάδες μέτα την πρώτη διάρροια της έγινα ρύζι με κοτόπουλο δεν της προκαλούσε βλέννα ή αίμα απλά τα κόπρανα της δεν ήταν πάντα καλά, έτσι ο γιατρος μου είπε να της δώσω μοσχάρι με ρύζι όπως και έκανα για πέντε βδομάδες, όταν το βαρέθηκε είπα να της δώσω λίγο κοτόπουλο αφού αρχικά δεν αντιδρούσε ο οργανισμός της ιδιέτερα άσχημα (είχε λίγο πιο μαλακά κόπρανα) μετά απο δύο μέρες τρελάθηκε η μικρή μου να κάνει διάρροιες με βλέννα και αίμα.
Αν ημουν στην θεση σου θα της εδινα αποκλειστικα ρυζι με ΑΠΑΧΟ κρεας,μηπως το κοτοπουλο που της εδωσες ειχε πετσα?η της εβαλες λαδια οταν το μαγειρευες?
 


sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
καθόλου πέτσα και καθόλου λάδι.Την έχω κακομάθει και θέλει αλλαγές συνέχεια.Και εγώ σκέφτηκα να της ξαναδώσω μοσχάρι απλά φοβάμαι να μην γίνει όπως το κοτόπουλο που την πρώτη φορα δεν την πείραξε και μετά απο ένα μήνα αντιμετωπίσαμε το χάος. Φυσικά αν δεν το δοκιμάσω δεν πρόκειται να το μάθω απλά έχει ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό και δεν θέλω να ξαναρχίσει τις διάρροιες και τις βλέννες, μακάρι να άρχιζε να τρώει i/d και σταδιακά να της ξαναέδινα μοσχάρι για να της έρθει πιο ομαλά αλλά το μανάρι μου είπαμε κάνει απεργία πείνας...
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κάνε γενικό τσεκ-απ....
Δε μου φαίνεται για κολίτιδα...
Τάισε μία i/d που έβγαλε η Eucanuba? (με επιφύλαξη αυτό) μήπως την τρώει. Δεν την έχω δοκιμάσει...απλά μήπως...
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Τα σκυλιά όταν πεινάσουν πολύ τρώνε οτιδήποτε, οπότε μην έχεις ανησυχία ότι θα λιμοκτονήσει. Το θέμα είναι η τροφή που τρώει να της αρέσει ώστε να τρώει κανονική ποσότητα (αν και δεν αποκλείεται μετά από πολλούς μήνες να συνηθίσει ακόμα και μια άνοστη τροφή).

Αν το μόνο πρόβλημα που είχες με μοσχάρι και ρύζι ήταν ότι το βαρέθηκε, τότε προτείνω να της ξαναδώσεις και να μην το αλλαξεις.

Εκείνες τις εξετάσεις που λέγαμε για giardia, κλοστρίδια, βακτηρίδια κλπ τις έκανε όλες?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.233
10.299
Athens
sofikaa said:
Για b.a.r.f φοβάμαι τα κόκαλα...
Τα κόκκαλα τα φοβάμαι κι εγώ γιατί ο δικός μου καταπίνει - δεν μασάει. Εάν το σκεφτείς για barf υπάρχει και τρόπος χωρίς να του δίνεις κόκκαλα.

Πόσες μέρες συνεχόμενα μένει νηστική? Αν δεν φάει μία μέρα τίποτα, την άλλη μέρα τρώει την I/D (ή την W/D που δεν έχεις να χάσεις να την δοκιμάσεις στην κατάσταση που είσαστε...)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα σκυλιά όταν πεινάσουν πολύ τρώνε οτιδήποτε, οπότε μην έχεις ανησυχία ότι θα λιμοκτονήσει.
Να μην εισαι τοσο σιγουρος!
Η δικια μου εμενε και 5 μερες θεονιστηκια επειδη δεν ηθελε να φαει ξερη τροφη! Μετα απο αυτο αρχησα να την ταιζω και παλι με το ζορι-αλλιος δεν ετρωγε!
Μεχρι που ανακαλυψσαμε το BARF.
 


sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
Τις εξετάσεις τις καναμε για giardia κ.λ.π. και είναι αρνητικές. Εξετάσεις αίματος έκανε μια μέρα πριν αρχίσουν οι διάρροιες και ήταν πολύ καλές (γ. αιματος, σάκχαρο, ουρία, κρεατινίνη, ν. lyme, ερλιχίαση κ.λ.π.).Το ξέρω οτι δεν λιμοκτονεί απλά απο τα 500 gr καθημερινά τρώει τα 150 gr άρα και πάλι αδυνατίζει...Όποιος γιατρός την εξέτασε μου είπε οτι είναι υγιέστατη απλά κάτι την πειράζει για να μάθουμε τι ακριβώς την πειράζει με στέλνουν για κολονοσκόπηση στο Πανεπιστήμιο αλλά ακόμα δεν το αποφασίζω γιατί απο οτι μου είπαν είναι μια επώδυνη εξέταση.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Σοφία ίσως δεν είναι άσχημη ιδέα να πας στο πανεπιστήμιο γιατί μπορεί να κάνουν κάποιες άλλες εξετάσεις και να μην χρειαστεί κολονοσκόπηση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78