Ποιμενικός Καυκάσου


christoss

Member
24 Μαρτίου 2016
24
7
38
στο χωρο τους δεν θα δεχτουν κανενα σε καμια περιπτωση αυτο το ξερω παρα πολυ καλα .
σε πολλα αλλα που λενε ειναι παρεξηγημενα οπως μου ειπε και ο εκτροφεας απο κοσμο που δεν ξερει και δεν εχει δει πολες φορες καν απο κοντα τετοιο σκυλι.
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
40
Κω
στο χωρο τους δεν θα δεχτουν κανενα σε καμια περιπτωση αυτο το ξερω παρα πολυ καλα .
σε πολλα αλλα που λενε ειναι παρεξηγημενα οπως μου ειπε και ο εκτροφεας απο κοσμο που δεν ξερει και δεν εχει δει πολες φορες καν απο κοντα τετοιο σκυλι.[/QUOTE

Ευχομαι να πάνε ολα καλα φιλε μου .....θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με πολλα εκτροφεια , να κανεις πολλες ερωτήσεις , να τους εξηγήσεις αυτά που μπορεις να προσφέρεις στον σκύλο και αυτά που θα απαιτηθούν απο εσένα για την συγκεκριμένη φυλή !! Γενικοτερα , χρόνο εχεις μπόλικο , κανε κ μια έρευνα εδω μέσα , εχει μπόλικο υλικό !!
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
ειχα ρωσικο "καυκασιο" πριν αρκετα χρονια οχι καθαρο ομως και ξερω περιπου τι σκυλι ειναι.

τωρα θα ζευγαρωσει . 3 σκυλες ο πατερας ειναι ενας... αν δειτε τον πατερα θα παθετε σοκ .
δεν υπαρχει τετοιο αρσενικο στην Ελλαδα απο οσα εχω δει και ξερω....
Δεν υπαρχει τετοιο αρσενικο??Δηλαδη ?Απο τι θα παθουμε σοκ?Απο την αγριαδα του?Απο τη σωματοδομη του?
Αν ειναι αυτος στη φωτο που εβαλες στη συνεχεια τοτε ειναι πολυ "μαστιφ" αν με πιανεις.... και το πιθανοτερο ειναι να κοιμαται συνεχεια...
Το εκτροφειο που ανεφερες στο σαιτ τους εχει ποιο μεσομορφα σκυλια..ποιο σωστα για καυκασια..μην ψαχνεις το ποιο μεγαλο δειγμα γιατι θα πληρωσεις καυκασιο και θα παρεις ισπανικο μαστιφ με χαιτη καυκασιου.Καλο εκτροφειο ειναι και το Μακεδονικοι Φρουροι. 2 σκυλια του που εχω δει ηταν σωστα.
 








Jarnold

Member
3 Μαρτίου 2016
11
2
35
Δεν ξέρω αν εσύ Kouros το βλέπεις για τιπικό δείγμα καυκάσου πάντως αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι το βράδυ ούτε γάτα δεν μπορεί να περάσει 2 μέτρα απο την εξώπορτα της αυλής και ότι όταν τον αγριεύω εγώ γίνεται αρνί!Και Ναι όταν το αφεντικό το μαλώνει πρέπει να πετάει μόνον σε αυτόν κοιλιά,όπως κάνουν άλλωστε και τα σκυλιά στην φύση στο κυρίαρχο αρσενικό!Αν αντί για κοιλιά το σκυλί σου πετάξει δόντι τότε δώστο πριν να είναι αργά γιατί είσαι ακατάληλος για σκύλο(κυρίως αν είναι και καυκάσου,πρίν σε φάει).Και επειδή τυχαίνει να έχω ξάδελφο που δουλεύει σε εργοστάσιο και έχουν για προστασία 3 καυκάσια, όταν κάποιος πάει απλά να πλησιάσει το ξαδελφάκι μου ορμούν μα όλα τα δόντια έξω!Καιν μήν ξεχνάμε ότι πρόκειται για σκυλιά και όχι για συναγερμός!κατοικίδια είναι όχι κόκκινοι φάροι που το μόνο που ξέρουν είναι να χτυπούν σειρίνα!δεν το αγόρασα για να αντικαταστήσω τον συναγερμό,τον πήρα για παρέα πρώτα από όλα και κατα δεύτερο λόγο και για φύλακα που το κάνει(η συγκερκιμένη ράτσα) απο την φύση της τέλεια χωρίς κάποια ιδιαίτερη εκπαίδευση!
 
  • Like
Reactions: christoss


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
66
Aθήνα
Και Ναι όταν το αφεντικό το μαλώνει πρέπει να πετάει μόνον σε αυτόν κοιλιά,όπως κάνουν άλλωστε και τα σκυλιά στην φύση στο κυρίαρχο αρσενικό!
Eμένα πάντως όταν έχει χρειαστει να τον μαλώσω πολύ αυστηρά, μπορεί να τράβήξε τ' αυτιά πίσω, αλλά κοιλιά δεν μου 'χει δείξει ποτέ!
Μάλλον κάτι κάνω λάθος...
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Δεν ξέρω αν εσύ Kouros το βλέπεις για τιπικό δείγμα καυκάσου πάντως αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι το βράδυ ούτε γάτα δεν μπορεί να περάσει 2 μέτρα απο την εξώπορτα της αυλής και ότι όταν τον αγριεύω εγώ γίνεται αρνί!Και Ναι όταν το αφεντικό το μαλώνει πρέπει να πετάει μόνον σε αυτόν κοιλιά,όπως κάνουν άλλωστε και τα σκυλιά στην φύση στο κυρίαρχο αρσενικό!Αν αντί για κοιλιά το σκυλί σου πετάξει δόντι τότε δώστο πριν να είναι αργά γιατί είσαι ακατάληλος για σκύλο(κυρίως αν είναι και καυκάσου,πρίν σε φάει).Και επειδή τυχαίνει να έχω ξάδελφο που δουλεύει σε εργοστάσιο και έχουν για προστασία 3 καυκάσια, όταν κάποιος πάει απλά να πλησιάσει το ξαδελφάκι μου ορμούν μα όλα τα δόντια έξω!Καιν μήν ξεχνάμε ότι πρόκειται για σκυλιά και όχι για συναγερμός!κατοικίδια είναι όχι κόκκινοι φάροι που το μόνο που ξέρουν είναι να χτυπούν σειρίνα!δεν το αγόρασα για να αντικαταστήσω τον συναγερμό,τον πήρα για παρέα πρώτα από όλα και κατα δεύτερο λόγο και για φύλακα που το κάνει(η συγκερκιμένη ράτσα) απο την φύση της τέλεια χωρίς κάποια ιδιαίτερη εκπαίδευση!

Ωραίος ο σκυλος σου jarnold την μάντρα απο πισω την βλεπω
κομματάκι χαμηλή :)

Οταν το αφεντικό τον μαλώνει δεν πρεπει να πετάει κοιλιά νομίζω
τα δικα μου τουλάχιστο δεν το κανουν με τιποτα.
Οταν ειναι ομως η ώρα για χάδια και αγκαλίτσες ναι το κανουν.
 


Jarnold

Member
3 Μαρτίου 2016
11
2
35
την μάντρα πίσω αυτήν την στιγμή την έχει σπάσει και είναι η μισή σε ύψος,απο το να χτυπάει με φόρα πάνω της την γκρέμισε!το πέταγμα κοιλιάς είναι ένδειξη υποταγής,τωρα είναι και θέμα χαρακτήρα,ενώς φίλου μου απλώς κουρνιάζει κάτω και χαμηλώνει α αφτιά!
 








christoss

Member
24 Μαρτίου 2016
24
7
38
Φιλε ετσι ειναι ο χαρακτηρας ενος σωστου καυκασιου αν ξενος το πλησιαζει στο χωρο του και ο σκυλος δεν αντιδρα τοτε ο σκυλος εχει θεμα. Φυσικα στο αφεντικο ειναι γατακι ο σκυλος αφου εσυ τα ταιζεις. Προσοχη στο χαμηλο φραχτη συντομα θα βγει
 


christoss

Member
24 Μαρτίου 2016
24
7
38
Εκπαιδευση δεν θελει για φυλακας κ οσο μπορεις μην το αγριευεις μετα τον 1.5 χρονο θα βγαλει σιγα σιγα ολη του την αγριαδα δυναμικοτητα.
αργουν πολυ να ωριμασουν αυτα τα σκυλια.
πολοι στα λογια νομιζουν οτι μπορουν να μπουν σε αυλη που ειναι μεσα σκυλος καυκασου αλλα δεν ειναι ετσι. εχω δει μπροστα μου να προσπαθει να πλησιασει το σκυλο ακομα να τον ταιζει λουκανικα για να τον προσεγγισει και ο σκυλος να εχει λυσαξει να μην τον αφηνει να ερθει κοντα του με τιποτα ο σκυλος φυσικα ηταν δεμενος. οταν ηρθε το αφεντικο ο σκυλος ηρεμισε εγινε αρνακι οταν εφυγε το αφεντικο ο σκυλος εγινε λυκος να μας φαει.
 


Jarnold

Member
3 Μαρτίου 2016
11
2
35
έτσι ακριβώς είναι φίλε μου!τον φράχτη τον πηδάει άνετα απλά έφαγε μάλωμα πολλές φορές και απλώς τώρα αναιβένει όρθιος πάνω τπυ και γαβγίζει!τον μισό τον γκρέμισε απο την μανία του που τον χτυπούσε αλλά και πάλι δεν τον πηδάει!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
66
Aθήνα
έτσι ακριβώς είναι φίλε μου!τον φράχτη τον πηδάει άνετα απλά έφαγε μάλωμα πολλές φορές και απλώς τώρα αναιβένει όρθιος πάνω τπυ και γαβγίζει!τον μισό τον γκρέμισε απο την μανία του που τον χτυπούσε αλλά και πάλι δεν τον πηδάει!
Kι εμένα με μάλωνε η μάνα μου, αλλά κάποιες φορές που στάθμιζα ότι αυτό που ηθελα να κάνω ήταν πιό ενδιαφέρον σε ευχαρίστηση κι ας υποστώ την όποια ποινή, το έκανα κι ας γινόταν ότι να 'ναι μετά!

ΠΡΟΣΕΞΕ! Γιατί όταν συμβεί θα είναι πολύ αργά!