Ο οίστρος στις σκύλες


mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Τελικά από που ήταν το αίμα;
Καλημέρα παιδιά :)

Εμάς η μπουμπούκα μας πριν λίγες μέρες έβγαλε λίγο αίμα. Την πρώτη φορά είδα λίγο πάνω στο κρεβάτι, μετά απο δύο μέρες πάλι είδα αίμα στο μανίκι μου όταν παίζαμε αλλά από τότε δεν έχω ξαναδεί κάτι.
Τί μπορεί να είναι αυτό?
Δεν νομίζω να είναι ο κανονικός της οίστρος γιατί σταμάτησε το αίμα πολύ γρήγορα και απ΄την άλλη νομίζω ότι είναι νωρίς ηλικιακά μιας και είναι μόνο 5 μηνών.
Είναι η πρώτη φορά που έχουμε θυληκό και μας είναι λίγο πρωτόγνωρα αυτά. ;)
 


mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Το βρακάκι τι νούμερο είναι, γιατί θέλω να πάρω και εγώ μιας και είμαστε 9 μηνών και πρέπει να προετοιμαστούμε για τις δύσκολες μέρες... Επίσης η δικιά σου πως το πήρε; Προσπαθούσε να το βγάλει; Το συνήθισε γρήγορα;
Αυτά τα βρακάκια έχουν εγκράφα και το προσαρμόζεις. Αλλα σκυλάκια το δέχονται και άλλα όχι.
 


barbie_s2k

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
241
3
44
Αθήνα - Μαρούσι
Μήπως αλλάζει ακόμα δόντια και αυτό το αίμα ήταν απ' το στόμα της????
Mάλλον τελικά πρέπει να ήταν απο τα δόντια της γιατί χθες βρήκαμε ένα δόντι που το μασούλαγε κιόλας!!
Εδώ που τα λέμε είναι και μικρή ακόμα για οίστρο παρόλο που μας είπαν ότι στο κάθε σκυλί δεν είναι στάνταρ αυτά.
 


Artemists

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2010
82
0
Το βρακάκι τι νούμερο είναι, γιατί θέλω να πάρω και εγώ μιας και είμαστε 9 μηνών και πρέπει να προετοιμαστούμε για τις δύσκολες μέρες... Επίσης η δικιά σου πως το πήρε; Προσπαθούσε να το βγάλει; Το συνήθισε γρήγορα;
Έχει λουράκι στο πλάι που το στενεύεις ή το φαρδαίνεις αν θέλεις, αλλά πήγα σε pet shop και ζήτησα για labrador περίπου 28 κιλά και νομίζω μου δώσανε το large (θα το επιβεβαιώσω το βράδυ που θα πάω σπίτι και θα σου πω).

Στην αρχή δεν της άρεσε και πήγε να το δαγκώσει, ένα - δύο "ΜΗ" χρειάστηκαν για να καταλάβει ότι αν θέλει να μείνει μέσα στο σπίτι και να ανέβει πάνω στον καναπέ της για ύπνο θα πρέπει να το φοράει... και συμβιβάστηκε... το φόραγε μόνο όσες ώρες ήταν κάποιος στο σπίτι και μπορούσε να την επιβλέπει, γιατί αλλιώς σίγουρα κατουριόταν πάνω της :( ίσως και από αντίδραση ... το βράδυ στο κρεβατάκι της δε χρειαζόταν απλά άφηνε λεκέ όπου καθόταν και της πλέναμε το κάλυμμα 2 φορές την εβδομάδα...

Θα το δεις κι εσύ ... κουνάνε απίστευτα το κωλαράκι όταν το φοράνε ... :xD:

Γενικά εμείς φτάνουμε στο τέλος τώρα - 18η μέρα - και δεν αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερα προβλήματα ευτυχώς ! =D>=D>
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Ήμαστε 7 μηνών πλέον και περιμένουμε τον πρώτο μας οίστρο. Ακόμα δεν έχω δει αίμα αδιαθεσία γλυψίματα κτλ τα αρσενικά όμως μας κυνηγάνε από καιρό..Ένα έχει κατασκηνώσει στον δρόμο μπροστά στο σπίτι και δεν φεύγει με τίποτα..
Την μυρίζονται ότι ετοιμάζεται ή μπας και εγώ δεν την έχω πάρει χαμπάρι? Μετά την στείρωση ,που θα γίνει αργότερα, θα μας κυνηγάνε πάλι οι γαμπροί?
 


barbara

Member
5 Ιουλίου 2011
18
4
Chania
Παιδιά, λιγάκι τα φώτα σας γιατί αρχίζω να απελπίζομαι!! Εμείς είδαμε το πρώτο αίμα στις 28 Μαρτίου... Το θέμα μου - ερώτημά μου είναι ότι η μικρή έχει ακόμη αίμα!! Διαβάζω τόσα για τον οίστρο κ δε λέει πουθενά ότι όλες τις μέρες που κρατά (20 από την πρώτη μέρα που βλέπεις αίμα) θα έχει αίμα! Η αλήθεια είναι ότι σήμερα 18η μέρα είχε εμφανώς λιγότερο (δηλαδή βγάζει όταν χαίρεται πολύ, όχι πάντα) κ χρώματος πιο σκούρο (μπορντώ). Παιδιά, τί παίζει;; Έχω αρχίσει κ ανησυχώ πάρα πολύ!! Ευχαριστώ πολύ!!!

Ξέχασα να αναφέρω ότι η μικρή είναι κοντά 10 μηνών!!
 
Last edited:


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Μην ανησυχείς. Τόσο κρατάει. Καί προς τό τέλος γίνεται πιο σκούρο. Όλα καλά.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


barbara

Member
5 Ιουλίου 2011
18
4
Chania
Μην ανησυχείς. Τόσο κρατάει.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
Νάσια, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Μία ακόμη χαζή απορία: Η επίβαση μέχρι πότε είναι επίφοβη;; Για τις 20 μέρες που ξέρουμε ή 10 μέρες αφότου της τελειώσει το αίμα;;
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Αυτό δέν τό θυμάμαι καλα, ποιες μέρες θέλουν προσοχή ,πάντως μετά τις είκοσι δέν υπάρχει θέμα.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 




agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
@veloutela,

μετά τη στείρωση δε θα σας κυνηγάνε οι γαμπροί, μην έχεις έννοια...

Και όταν λες σας κυνηγούν τα αρσενικά από καιρό? Μέρες πολλές?
Είναι περίεργο να της έχει έρθει οίστρος, αρκετές μέρες, και να μην το έχεις καταλάβει...
------------
@barbara,

Όταν η δικιά μου ήταν σε οίστρο την φύλαγα από τον Άρη (τον αρσενικό μου) κι ακόμα λίγο καιρό μετά τις επικίνδυνες μέρες...Κι εννοείται απ'την αρχή αρχή του οίστρου. Αμέσως τα χώριζα. Ποτέ δεν ξέρεις...

Κι αίμα είχε στην αρχή, μετά για κάποιες μέρες σταμάταγε και ξανά μετά..., πότε σταγόνες, πότε περισσότερο...
Υπομονή!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
43
www.proudtobegreek.eu
Το αίμα τελείωσε εδω και 3-4 μέρες,όμως οι θηλες είναι ακόμα πολυ πρησμενες,είναι φυσιολογικό;Ξέρετε πόσο καιρο κάνουν για να ξεπρηστουν;Τωρα που τελείωσε το αίμα τη φέρνω σε επαφή με αρσενικά;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
@veloutela,

μετά τη στείρωση δε θα σας κυνηγάνε οι γαμπροί, μην έχεις έννοια...

Και όταν λες σας κυνηγούν τα αρσενικά από καιρό? Μέρες πολλές?
Είναι περίεργο να της έχει έρθει οίστρος, αρκετές μέρες, και να μην το έχεις καταλάβει...
------------
Το περίεργο είναι ότι ξεκίνησε με μια δύο σταγόνες την ημέρα για μια εβδομάδα, μετά ήρθε μια εβδομάδα με κανονικό αίμα και τώρα είμαστε στα τελειώματα και στην φάση του πρηξίματος. Έχουμε περιορίσει τις βόλτες και περιμένουμε να περάσει κι αυτό.
Τα αρσενικά από τις πρώτες μέρες την έπαιρναν μυρωδιά, εμείς δεν βλέπαμε αίμα όμως και με είχε ανησυχήσει αυτό. Η προηγούμενη σκύλα μου λόγω θυροειδή είχε έναν οίστρο τον χρόνο και είπα μήπως έχουμε κάτι τέτοιο πάλι.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
43
www.proudtobegreek.eu
Το αίμα τελείωσε εδω και 3-4 μέρες,όμως οι θηλες είναι ακόμα πολυ πρησμενες,είναι φυσιολογικό;Ξέρετε πόσο καιρο κάνουν για να ξεπρηστουν;Τωρα που τελείωσε το αίμα τη φέρνω σε επαφή με αρσενικά;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κάποιος που να γνωρίζει;;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν ξέρω για τις θηλές πάντως σίγουρα ΔΕΝ την φέρνεις σε επαφή με αρσενικά ακόμα.
Αφού τελειώσει το αίμα και για 15 ακόμα μέρες τουλάχιστον είναι οι μέρες που ζευγαρώνει η σκύλα.

Η σκύλα που μας έχει μαζευτεί στη δουλειά, ζευγάρωσε (και έμεινε έγκυος) 20 μέρες αφού της είχε τελειώσει το αίμα (τη στειρώσαμε εννοείται). Πολύ προσοχή!
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.970
139
Πάτρα
Αργυρώ μην περιμένεις να ξαναγίνουν όπως πριν. Δν θα είναι πρησμένες στην βάση όπως κατά την διάρκεια του οίστρου, αλλά θα παραμείνουν διακριτές από δω κ πέρα. Ετσι κατάλαβαν στο καταφύγιο ότι ο οίστρος που είχε η Καγιέν εκεί τον Φλεβάρη ήταν ο 1ος της.

Κ τώρα το άλλο θέμα μου... Κάπου το έχω ξαναπεί το θέμα που έχουμε με την Τσίλι κ τον οίστρο της. Σε λίγο κλείνει τα 2 της κ είναι μόνο ο 2ος της αφού ο 1ος της ήρθε όταν 15 μηνών. Όπως κ ο 1ος, έτσι κ αυτός παρατραβάει, αν κ ήρθε κανονικά στην ώρα του. Ξεκίνησε 16/2 κ με μια μικρή διακοπή 3-4 ημερών που με έκανε να χαρώ, συνεχίζεται ακόμα. :( Έχει ήδη ξεπεράσει σε διάρκεια τον 1ο.

Η μικρή -κ εμείς- έχει κουραστεί με την κατάσταση. Είναι ακόμα πρησμένη κ με τόνους ορμόνης να της σπάνε τα νεύρα. Γλείφεται γτ έχει ακόμα αυτό το αραιό αίμα του τελειώματος του οίστρου... Καλά είναι μόνο με ανθρώπους που ξέρει καιρό. Ξένους κ άλλα σκυλιά ΔΕΝ... Στην καλύτερη αδιαφορεί κ κάθεται μόνη της, στην χειρότερη αρχίζει το γάβγισμα "μην με ενοχλείτε". Η Τσίλι που τρεχοβόλαγε αν έβλεπε ζωντανό που ήθελε παιχνίδι! :(

Πριν 2 εβδομάδες περίπου κάναμε εξετάσεις αίματος. Ολα καλά εκεί, βάσει του υπερήχου το θέμα είναι μάλλον στις ωοθήκες της. Με πολύ απλά λόγια, ο γιατρός είπε ότι παράγει υπερβολική προγεστερόνη με αποτέλεσμα να "κολλάει" ο οργανισμός της κ να μην γίνεται ωορρηξία για να ολοκληρωθεί ο κύκλος. Πρότεινε στείρωση -που ούτως ή άλλως θα γινόταν μετά από αυτόν τον οίστρο- γτ ναι μεν είναι μικρή ακόμα κ δν την έχει επηρεάσει, αλλά στο μέλλον ρισκάρουμε μητρίτιδες, πυομήτρες κ ίσως κάποτε καρκίνο...

Πριν 10 μέρες περίπου που την είδε, ρώτησε αν έχει πέσει η διάθεσή της -όχι, μέσα στο σπίτι. Με εμάς είναι μια χαρά- κ είπε να περιμένουμε να τελειώσει για να προγραμματίσουμε την στείρωση. Όπως είπα, χάρηκα που μέχρι χτες το βράδυ είχε δείξει να σταματάει. Μετά τινάχτηκε κ να σου πάλι σταγονίτσες πίσω της... Συν το ότι έχει από χτες κ κάνει εμετούς (αν κ δν ξέρω αν αυτό σχετίζεται με την όλη κατάσταση). Όχι το φαγητό της, σκέτο σάλιο. Μετά από τηλεφώνημα στον γιατρό, πήρε primperan κ μου ζήτησε να την δει αύριο. Όχι τόσο για τους εμετούς, αλλά γτ του είπα τί γίνεται με τον οίστρο που πάει μπρος-πίσω...

Μετανιώνω που δν προγραμμάτισα την στείρωση αμέσως μετά τον 1ο οίστρο... Ο γιατρός είπε ότι καλό θα ήταν να δούμε κ τον 2ο κ να μην βιαστούμε. Αλλά αφού εγώ ήθελα από τότε, γτ να μην την κάνω ούτως ή άλλως? Θα είχε γλιτώσει το κοριτσάκι μου από όλο αυτό... Τώρα κάθεται στα πόδια μου κάτω από το γραφείο κ έχει σπασμούς εμετού, αλλά δν έχει κτ άλλο να βγάλει μάλλον...

Αύριο όπως κ να έχει θα πάμε στον γιατρό. Δν ξέρω τί θα της κάνει.
Γίνεται να σταματήσει ο οίστρος φαρμακευτικά? Κ αν γίνεται κ μου το προτείνει απλά ο γιατρός χωρίς να το επιβάλλει, να το κάνω ή την παραφορτώνουμε με φάρμακα? Κ αν την αφήσω? Πόσο θα κρατήσει αυτό άραγε? Ουφφφφφ... Το πόσα έχω στο κεφάλι μου δν περιγράφεται! :'(
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Να ρωτήσω κάτι, τι πειράζει να την στειρώσετε αυτή τη στιγμή? Θα υπάρχουν παρενέργειες? Τι σου λέει ο γιατρός?
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.970
139
Πάτρα
Ο γιατρός λέει ότι θα υπάρχει μεγαλύτερη αιμορραγία λόγω των διεσταλμένων αιμοφόρων αγγείων/μήτρας κ έτσι πρότεινε να περιμένουμε. Βέβαια δν ρώτησα ποια η διαφορά με την στείρωση σε έγκυο σκυλίτσα που μου ήρθε τώρα... Θα ρωτήσω αύριο.

Κ σαν να μην έφταναν όλα αυτά, να κ οι εμετοί τώρα... Ελεος με την γκαντεμιά τελευταία! Αρχίζει κ πέφτει κ η διάθεσή της με το βάσανο από το πρωί.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Κατάλαβα!
Περαστικά σας!
Εντάξει η στείρωση σε εγκυμονουσα σκυλίτσα είναι λύση ανάγκης....
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.970
139
Πάτρα
Κατάλαβα!
Περαστικά σας!
Εντάξει η στείρωση σε εγκυμονουσα σκυλίτσα είναι λύση ανάγκης....
Nα'σαι καλά!

Ξαναπήρα τον γιατρό. Είχε πάει να ψηφίσει ο χριστιανός κ τον έχω σκοτίσει από το πρωί! Είπε να μην ανησυχώ για τους εμετούς, αφού ξέρουμε ότι είναι ευαίσθητη, κτ θα την πείραξε. Τον πρόλαβα κ στο ψαχούλεμα του φάρυγγα μην έχει κολλήσει κτ. Τπτ. Οπότε, Primperan, δίαιτα, λίγο νερό (ότι ήξερα δλδ αλλά με τρώει αν δν το ακούσω κιόλας) κ θέλει λέει να τν δει αύριο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για το "άλλο" θέμα. :( Θα έχω νεότερα αύριο λοιπόν.