Ο οίστρος στις σκύλες


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
δεν ειστε καλα??? :p
Mια χαρα φυσιολογικοι αντρες "ειστε" που "μυρισατε" την περιοδο στο αφεντικο της μικρης! η γυναικα μυριζει απο πανω μεχρι κατω αφου ολη μερα ειναι με το σκυλι!!!! Ειναι σκυλιαααααα!!! :p
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.970
139
Πάτρα
Τα πάντα μυρίζουν πρόθυμη θηλυκιά Λίζα μου! Τα αρσενικά γύρω-γύρω σκέφτονται με τις ορμόνες τους... ;) :D
 






Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Πρώτη περιοδο και για μας και μεγαλο σοκ για μενα που ειναι το πρωτο θυληκό σκυλί που εχω ....
Συμπερασματα :
- Εχουμε προβλημα με τα κακα μας κανουμε ποιο συχνά και ποιο μαλακά και μαλλον οφειλετε στις συσπασεις της μητρας και γενικά του όλου συστηματος
- Εχουμε γινει ποιο αγαπησιαρες
- Θελουμε να τρωμε περισσότερο
-Ζηλευει η γυναικα μου γιατί μου λεει εμένα όταν έχω περίοδο δεν μου φέρεσαι ετσι κτλ κτλ :) Φυσικά της απανταω ότι η σκύλα μου με περιοδο δεν μου γκρινιαζει και με βλεπει σαν θεό :)

Είμαι τυχερός γιατί ειναι πολύ καθαρό ζωντανό δεν ανεχεται ουτε σταγονα κατω αμεσως το γλύφει και σε κοιταει μετά να σου πει ότι όλα καθαρά

Τωρα αρχιζει και μας λιγοστευει το αιμα περναμε στην 3 φαση και όλα μια χαρα

Φυσικά κόψαμε το παρκο με τα αλλα σκυλακια βγαινουμε λιγοτερο μια και κουραζεται και ποιο ευκολα και μας εδωσε χρόνο να κανουμε μια καλή επαναληψη στις εντολες μας

Παντως το θυληκό σκυλί είναι αλλο πράγμα και τα πλεονεκτηματα που εχει για μένα πολλά το οτι εχει περιοδο μία φορά το 6μηνο ειναι τιποτα
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.970
139
Πάτρα
Χρήστο χαίρομαι που το λες γτ θα μπορούσα να σου αραδιασω έεεεεεεεεενα σωρό λόγους!

Αλλη γλύκα τα θηλυκά ρε παιδί μου! :p
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Συμφωνω απολυτα μαζι σου Christosp και σεβομενη απολυτα τη προτιμηση του καθενος για αρσενικο σκυλο, ειναι μυθος το οτι δεν παιρνω θηλυκο για να μην σερνει τους σκυλους και γεμιζει αιματα...η καθημερινοτητα με ενα κοριτσι για εμενα ειναι πιο ευκολη...
Βεβαια υπαρχουν και κατι στριμμενες κυριαρχικες....παπαπαπαπα:p
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Δεν έχω λόγο να ανοίξω νέο θέμα για να μοιραστώ μαζί σας το τι περνάω αυτές τις μέρες.
Μια αδέσποτη θηλυκιά που έχει γίνει μέλος της παρέας μας βρίσκετε σε οίστρο και ο Δίας έχει τρελαθεί.
Πριν από λίγο έκανε την εμφάνισή του στην αυλή μας και ένας υποψήφιος γαμπρός και καταλαβαίνετε τι έγινε, ο Διάκος ξεσήκωσε το χωριό.
Σκεφτόμουν να την στειρώσω αλλά δεν πρόλαβα και τώρα πρέπει να βρω λύση.
Δεν είχα και ποτέ θηλυκό σκυλί και προσπαθώ από δω μέσα να μάθω τι γίνετε σε τέτοιες περιπτώσεις.
 




sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Δεν υπάρχει περίφραξη και είναι συνεχώς σε επαφή με τον Δία. Αλλά και διαφορετικά να ήταν από υποψήφιους μνηστήρες είναι γεμάτος ο τόπος:mad:
 




sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
δυσκολα τα πραγματα....ισως αν τον εβαζες μεσα στο αμαξι και πηγαινατε καπου αλλου μακρυα για βολτα? δεν ειναι πρακτικο αλλα απο το να ταλαιπωρειται τοσο? :(
Την ώρα της βόλτας τον ελέγχο κάπως τις υπόλοιπες ώρες είναι το ζόρι και φυσικά και οι υπόλοιποι "γαμπροί " που περιφέρονται στην περιοχή.
 




sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
δεν ειναι ευκολο...κι ουτε σωστο να μεταφερθει με καποιο τροπο μακρυα η σκυλιτσα...ολα αυτα ειναι αδεσποτα που τρεφονται απο ποιον?
Είναι ημιδεσποζόμενα τα περισσότερα.
Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για χωριό με αρκετούς κτηνοτρόφους και πολλά ποιμενικά σκυλιά που δεν είναι περιορισμένα.
Και όσα είναι αδέσποτα τρέφονται με ότι βρουν όπου και όποτε το βρουν.
 




sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Από το κακό στο χειρότερο:mad:.
Από χθες το απόγευμα και η Σπίθα έχει περίοδο. Από εκεί που δεν είχα ιδέα τώρα πρέπει να τα βγάλω πέρα με 2 θηλυκά σε οίστρο.
Την Μίρκα την απομόνωσα στο κτήμα. Μάλλον από αύριο θα πάω και την Σπίθα εκεί να κάνουν παρέα οι αιμοροούσες.
Περιττό να σας πω βέβαια ότι ο Δίας τα έχει δει όλα κόκκινα. Έχει πάθει ανορεξία από την πολύ καψούρα. Από παντού του έρχονται μυρωδιές οίστρου:).
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Από το κακό στο χειρότερο:mad:.
Από χθες το απόγευμα και η Σπίθα έχει περίοδο. Από εκεί που δεν είχα ιδέα τώρα πρέπει να τα βγάλω πέρα με 2 θηλυκά σε οίστρο.
Την Μίρκα την απομόνωσα στο κτήμα. Μάλλον από αύριο θα πάω και την Σπίθα εκεί να κάνουν παρέα οι αιμοροούσες.
Περιττό να σας πω βέβαια ότι ο Δίας τα έχει δει όλα κόκκινα. Έχει πάθει ανορεξία από την πολύ καψούρα. Από παντού του έρχονται μυρωδιές οίστρου:).
Kρίμα ο καημένος!! Ελπίζω εκεί που θα τις έχεις να μην μπορούν να μπουν με οποιοδήποτε τρόπο αρσενικά....για ευνόητους λόγους...
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
εχω ενα θεματακι μετα την αδιαθεσια της... μας εχει ρημαξει στο πηδ..! Εκει που καθομαστε τσουπ ερχεται σιγα σιγα κι αρχιζει. Βρε δε πα να τη σπρωχνω αυτη εκει, επιμενει. Αυτο ειναι φυσιολογικο και περνα καποιες μερες μετατην περιοδο η θα συνεχιστει??
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι εδώ τα ίδια...
και μεταξύ τους επίσης
μετά τον οίστρο σταματάει
αλλά πάνω μας δεν αφήνω γιατί μπορεί να γίνει συνήθειο,αλλά επιμένουν βέβαια
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Ξέρει κανείς να μου πει σε πόσο καιρό μετά τον οίστρο μπορεί να γίνει στείρωση;;;
Αν πχ η δεύτερη περίοδος του οίστρου τελειώσει σήμερα σε πόσες μέρες μπορεί να γίνει το χειρουργείο;;;