Νέο μέλος [Κοκόνι]


Status
Κλειδωμένο θέμα

DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
αυτες οι 2 προτασεις αναιρουν οτι καποιοι τα δινουν τσαμπα;
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
θελω να πω οτι καποιοι κανουν αναπαραγωγη με σκοπο το κερδος απο τωρα,,,,,,,, οι αγγελιες με αναζητηση στο ιντερνετ αρκετες,,,,, και φυσικα οποιος θελει να δωσει τζαμπα δινει και κοκονι και γκρενενταλ και αλλες ρατσες οπως κατα καιρους βλεπουμε,,,,
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
στο εντελώς οφ τόπικ αυτή η ιστορία με τα κοκόνια έχει παραγίνει, όποιος έχει ημιαιμο σκύλο που μοιάζει με κοκόνι πάει και ζευγαρώνει αβέρτα....μονο την δικιά μου την εχουν ζητήσει 5-6 γαμπροί που ανάθεμα και εαν είναι η Κέλλυ κοκόνι. (ασε που δεν έχει και ουρά οπότε δεν κάνει για αναπαραγωγή).
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Εχουν τόσο μεγάλη ζήτηση τα κοκονια οποτε?
Για πιο λογο τοτε ψαχνουν συνεχεια για θηλυκα-αρσενικα για εκτροφη?
Περα απο το οικονομικο οφελος καποιων παντα.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Εχουν τόσο μεγάλη ζήτηση τα κοκονια οποτε?
Για πιο λογο τοτε ψαχνουν συνεχεια για θηλυκα-αρσενικα για εκτροφη?
Περα απο το οικονομικο οφελος καποιων παντα.
............
το ειπαμε,,, για νεα αιματα,,, για καλυτερευση της ρατσας,,, θα σου βαλω απουσια ==))
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
η φαση ειναι με την αλλη που της το εδωσε η φιλοζωικη για τσιουαουα με κατι αλλα εκεινη ειναι βεβαια οτι ειναι κοκονι ==))
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
η φαση ειναι με την αλλη που της το εδωσε η φιλοζωικη για τσιουαουα με κατι αλλα εκεινη ειναι βεβαια οτι ειναι κοκονι ==))
μπα αυτο εχει 3 βούλες μαύρες πρέπει να είναι δαλματίας! :p
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Παρουσα!
Υιοθετει όμως ο κόσμος?
γιατι έστω ότι θέλουν να καλυτερέψουν τη ράτσα οπότε γίνεται μελετημένη εκτροφη θεωρητικα,γιατι να υπάρχουν τόσα πολλα σε φιλοζωικες?
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Παρουσα!
Υιοθετει όμως ο κόσμος?
γιατι έστω ότι θέλουν να καλυτερέψουν τη ράτσα οπότε γίνεται μελετημένη εκτροφη θεωρητικα,γιατι να υπάρχουν τόσα πολλα σε φιλοζωικες?
........
...
γιατι μεχρι να σταθεροποιηθει η ρατσα κανενα δεν ειναι κοκονι.... ειναι ολα τους """μοιαζει με κοκονι""" ==__)))
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
και ποιος θα κρινει οτι ειναι κοκονι....?? εγω..?? εσυ...??? η ο εκτροφεας που το πουλαει η χαριζει η ξεφορτωνεται..???
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
οτι ειναι κοντοπόδαρο μαλλιαρο και αλεπουδοφατσα το λένε κοκόνι. Επρεπε να καταψύξω κανένα ωάριο πριν την στειρώσω γιατί τώρα που την ξαναβλέπω και η δικιά μου κοκόνι είναι (κυπριακό μεν κοκόνι δε!)
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Ειναι μεγάλη κουβέντα ολο αυτο...Εγω θεωρω οτι γίνεται μια προσπάθεια για τη διάσωση της φυλης απο καποιους ανθρώπους. Καποιοι σίγουρα θα λειτουργουν σωστα, καποιοι όχι.
Δεν ξέρω όμως κατα πόσο τα κουτάβια καταλήγουν σε οικογένειες, γιατι ξέρω παρα πολλους σκυλάδες, δεν ξερω κανέναν που να έχει σκυλο που να μοιάζει με κοκονι.

Το κοκονι ειναι το ίδιο με το αλωπεκίς?
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
οχι δεν ειναι το ίδιο με την αλωπεκίδα....

Εγώ απ την απέξω και κοιτώντας κάποια εποχή να πάρω κοκόνι για τους γονείς μου, είδα 5 ανθρωποι προσπαθούν να χτίσουν και 1000 γκρεμίζουν την προσπάθεια γεμίζοντας και άλλα ημιαιμα χαριτωμένα κουταβάκια εν δυνάμη αδέσποτα, ανάθεμα εαν κανένας απο αυτούς τους δήθεν διασώστες της ράτσας πήγε το σκυλί του για εξετάσεις κτλ πριν το ζευγάρωμα και στον ειδικό κριτή για να αποφανθεί εαν είναι κοκόνι άξιο αναπαραγωγής.
 
Last edited:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
η αλωπεκίς ειναι αλλο ανεκδοτο,,,, και αυτα ολα μοιαζουν,,, μπες στο σαιτ που εχουν για τη διασωση της αλωπεκις,,, πολυ γελιο λεμε,,, ==))
 




DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
δεν χρειαζεται και καμια τρελη διαδικασια νομιζω,στελνεις φωτο ή διεχνεις το σκυλι σε ενα κριτη και παιρνεις το οκ,αν ειναι υγειη...

τωρα τα παρατραγουδα που λετε συμβαινουν επειδη ειμαστε....
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Γι αλλη μια φορα ενα σκυλι που θα ζει με αλλα σκυλια σε ενα κτημα στην επαρχια ειναι κατακριτεο.
Ενα σκυλι που το πακετωνουμε σε ενα διαμερισμα για πολλες ωρες μοναξιας ειναι κυνοφιλια......

Δυο τσοπανοσκυλα σε ενα κτημα που "ειναι φυλακες" αμεσως ειναι προβληματικα κ ο ιδιοκτητης δεν εχει ασχοληθει καθολου μαζι τους κ τα εχει ακοινωνικοποιητα.......
Αν επαιρνε το σκυλι κ το εβαζε σε ενα διαμερισμα κ παταγε μονο τις πλακες πεζοδρομιου στην μιση+μιση ωρα την ημερα ομως θα ηταν η τελεια ζωη......

Πως ενα 8χρονο θα παιξει μαζι με ενα σκυλι που στην καλυτερη εχει το διπλασιο (μην πω πολλαπλασιο) μεγεθος ειναι κατι που το εχετε ολοι για σιγουρο κ φταιει η γυναικα που δεν αφηνει το παιδι να ασχοληθει με τα σκυλια του κτηματος....

Πως ολες οι φυλες εχουνε εκτραφει για αποκλειστικη ζωη μεσα σε ενα σπιτι κ δεν κανει "να μενουνε εξω" ειλικρινα δεν το εχω καταλαβει.......
Δλδ το παραδοσιακο κοκονι ζουσε κατα το παρελθον του αποκλειστικα μεσα στα σπιτια των παππουδων μας στα χωρια ετσι???
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
east49 αν θέλει το κάθε μέλος να είναι ξηγημένο ας κάνει ένα αρχικό post που να εξηγεί τόσο επεξηγηματικά το τι θέλει και κυρίως τι εννοεί!!!
Εσύ έχεις την αντίληψη να επεξηγείς τα πράγματα!Άλλοι όμως το παραλείπουν!
Οπότε και δεν μπορεί να ξέρει κανείς το τι έχει κάποιος στο μυαλό του!Και όλοι εν τέλει κρίνουμε βάσει της γενικής νοοτροπίας που επικραττεί!

Ας μην μπούμε ξανά στο τρυπάκι κήπος/σπίτι!

Εast, άνθρωπος πίσω από πληκτρολόγιο που μου αναφέρει ότι έχει ποιμενικό που βγάζει το βράδυ τον σκύλο να φυλάει και ότι είναι άγριο τι θέλεις να του πω?Να συνεχίσει με τα ίδια μυαλά?
Και όχι east δεν είναι σωστές συνθήκες ο σκύλος μόνο να εργάζεται!Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο και υπάρχουν ώρες μέσα στην ημέρα που ασχολούνται οι ιδιοκτήτες ας το αναφέρει το μέλος!
Δεν θα μυρίσω εγώ τα δάχτυλά μου!Αν είναι δυνατόν!

Έχοντας ένα μέλος απέναντι μου που μου λέει ότι έχει ήδη 2 σκυλιά και αντί να κουνηθεί και να προσπαθήσει να φέρει το παιδί κοντά στα σκυλιά θέλει να πάρει άλλο!Τι θέλεις να απαντήσω εγώ σε αυτό?
Να μην πω για το τι ερεθίσματα δίνει στο παιδί της?Να το βγάλω στο μουγκό?

Και ναι ένα 8χρονο μπορεί να συναναστραφεί με το 50κιλο Καυκάσιο ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ!Τι σόι αυθαίρετο συμπέρασμα βγάζεις από το βάρος και την ηλικία του παιδιού!Αν ο γονιός είναι παρών και δεν είναι κουκουρούκου τότε μια χαρά συναναστρέφονται?Αν μη τι άλλο τουλάχιστον προς αυτήν την πλευρά πρέπει να σπρώξουμε την σκέψη της γυναίκας!

Και επέτρεψε μου, όταν αρχίζει μια συζήτηση όσον αφορά το επίπεδο της κυνοφιλίας του άλλου να έχω την χειρότερη εντύπωση!

Αν στον κόσμο επιστρέψει η αντίληψη του πως πρέπει να ζούμε σωστά με τα ζώα, είτε συμπεριφορικά, είτε ζώντας σε σωστά kennels στον κήπο, είτε ζώντας μέσα στο σπίτι, μόνο τότε θα δεχθώ την τοποθέτηση σου που παραδόξως την διαθέτω και εγώ!Αλλά έλα που δεν συμβαίνει όμως αυτό που γράφεις!Τουλάχιστον δεν επεξηγεί το μέλος ότι συμβαίνει αυτό!Και πάλι τα νύχια μου να μυρίσω?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
east49 αν θέλει το κάθε μέλος να είναι ξηγημένο ας κάνει ένα αρχικό post που να εξηγεί τόσο επεξηγηματικά το τι θέλει και κυρίως τι εννοεί!!!
............
Τουλάχιστον δεν επεξηγεί το μέλος ότι συμβαίνει αυτό!Και πάλι τα νύχια μου να μυρίσω?
Αντε κ το μελος δεν επεξηγει οσο θα ηθελες τι εννοει.
Την ξερεις κι απο χτες προσωπικα την γυναικα κ βγαζεις (πρωτο ενικο δεν ειναι προσωπικο) ολα τα αυθαιρετα συμπερασματα που γραφονται 6 σελιδες τωρα??????
Δλδ επειδη καποιος δεν εξηγησε ακριβως κατι που πιθανον θεωρουσε αυτονοητο, αμεσως εμεις θεωρουμε οτι ισχυει η χειροτερη εκδοχη του πραγματος κ τον στηνουμε στην γωνια??????
Ειναι λογικη αυτη?????

Αν η γυναικα εχει με την οικογενεια της ενα κτημα στην επαρχια κ θελει ενα μικροτερο σε μεγεθος σκυλι απο το οποιο δεν εχουνε καμια αλλη απαιτηση πλην του να παιζει το παιδι μαζι του κ του προσφαιρουνε οτι χρειαζεται για να ζει καλα, εμεις πρεπει να την κατακρινουμε να την αποτρεψουμε κ να την βαλουμε στην διαδικασια να φερει σε επαφη το 8χρονο με τα δυο ποιημενικα που εχει για φυλακες τα οποια αν απο την χαρα τους κανουνε οτι πανε με φορα πανω στο παιδι αυτο θα νιωσει σαν να το εχει πατησει νταλικα.............
Ειναι λογικη αυτη?????
Δλδ αυτη η γυναικα απο αυτα που εγραψε σου δημιουργησε την εντυπωση οτι ειναι ακαταλληλη ως ιδιοκτητης σκυλου κ πρεπει να την αποτρεψουμε απο το να παρει αλλο ενα σκυλι για ποιο ακριβως λογο?
Επειδη θα το εχει να ζει εξω κ για να ασχολειται το παιδι της????????
 


Status
Κλειδωμένο θέμα