ΜΟΚΑ - Ο μικρός της "σύντροφος"...


Status
Κλειδωμένο θέμα

johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αλήθεια, έχουν παρόμοια ενέργεια τα boerboel με τα ροδεσιανά; Μπράβοοοο!
Νατάσσα,

Οχι με το Ridgeback!!!!!
Αλλά με το Bullmastiff!!!

Βλέπε:
"Οι δύο φυλές παρουσιάζουν παρόμοια επίπεδα ενέργητικότητας, με το Boerboel να δείχνει λίγο μεγαλύτερη ανάγκη για άσκηση (remember το Ροδεσιανό Ridgeback, που λέγαμε?). Οχι, όμως, τρομερή διαφορά..."
 
  • Like
Reactions: d-friend






kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Αλήθεια, έχουν παρόμοια ενέργεια τα boerboel με τα ροδεσιανά; Μπράβοοοο!

Το σχολιάζω γιατι εκεί που κάνει μαθήματα ΒΥ ο Νέγκρο του Eammon, ο εκπαιδευτής του είναι ιδιοκτητης ενός Ridgeback κ έχω να το λέω για την ενεργητικότητά του (εκτός του ότι είναι κούκλος ;-) ).
Ανάλαφρο κ γυμνασμένο πολύ σκυλί, με τη λώρα καλύπτουν τρελά χλμ στο κυνηγητό καθε φορά. (έχω κ φωτο να παραθέσω για του λόγου του αληθές, αλλά ύστερα, από το σπίτι) :)
Nατάσσα νομίζω ότι ο κύριος γιάννης μιλάει για παρόμοια ενεργητικότηκα μεταξυ bullmastiff-boerboel..που και πάλι σ αυτο διαφωνώ πλήρως.... όπως τα βλέπω και τα διαβάζω τα boerboel θεωρώ ότι σε σχέση με τα bullmastiff είναι σα να συκρίνουμε jack russel με bullmastiff από θέμα ενεργητικότητας!!!! Καταρχήν από γλώσσα σώματος, ρεφλεξ και δάγκωμα ας δούμε αυτό....Δείτε τη μανία στο μεν boerboel:

Protection testing
[video=youtube;y6mhL3ANyJY]http://www.youtube.com/watch?v=y6mhL3ANyJY[/video]

αλλά και την πιο ''νωχελική'' και με φύλαξη δυνάμεων και ''νεύρων'' του bullmastiff
[video=youtube;5-az45DqjsE]http://www.youtube.com/watch?v=5-az45DqjsE[/video]

Στα δικά μου μάτια το Mastiff στο bullmastiff φαίνεται και είναι όπως λέει και το πρότυπο 60-65%, στο boerboel δεν φαινεται το Mastiff ίσως και καθόλου θεωρώ ότι στη φυλαξη είναι δυο εντελώς διαφορετικοί σκύλοι....ίσως κάνω λάθος!! Θα δούμε και θα μας ενημερώνει ο κος Γιάννης!!!
 
Last edited by a moderator:






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
Kimona συγκρινεις 2 σκυλια που "πιθανοτητα" να εχουν τελειως διαφορετικο χαρακτηρα , ταπεραμεντο, θαρρος, αυτοπεποιθηση κλπ Αυτο δε σημαινει οτι ολα τα σκυλια της ιδιας φυλης ειναι ιδια....
 




Handlergr

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2009
313
0
Athens, Greece
1) Αυτά είναι τα ωραία!!! Γι' αυτά ζούμε, τουλάχιστον το καλοκαίρι...
Ελπίζω να μην μας "ακούνε" οι Τρωικανοί...:D

2) Η ειδική βαθμολογία φυλής...
Είναι ένας συνδυασμός χαρακτηριστικών που βαθμολογούνται...
Συμμετέχουν Juniors και "Ανοιχτή"... Στην ίδια εξέταση (υπάρχουν εθνικές, πανευρωπαϊκές κλπ.)...
Κάθε φορά που συμμετέχει ο σκύλος, παίρνει άλλη βαθμολογία... Ο ιδιοκτήτης ελπίζει πως την επόμενη φορά θα είναι βελτιωμένη... Παίζει ρόλο σε πόσες εξετάσεις έχει κατέβει ο σκύλος...
Υπάρχει επιτροπή που ψηφίζει, όχι μόνο ένας κριτής...

Με 75% και πάνω, θεωρείται εξαίρετο δείγμα, κατάλληλο για αναπαραγωγή...
Εφόσον οι λοιπές εξετάσεις και συνθήκες το επιτρέπουν (κατά τη συνείδηση του εκτροφέα)...

Η βαθμολογία δομείται ως εξής:

- General Appearance 8
- Head 7
- Plateau 3
- Face (general view) 6
- Muzzle 3
- Eyes 3
- Ear Flaps 3
- Neck 5
- Body 6
- Chest 4
- Forequarter Shoulders 3
- Front Legs 3
- Pasterns 2
- Front Paws 4
- Hindquarter 15
- Skin/Coat 5
- Perceived Health 4
- Temperament 8
- Movement 8
Total 100
1) Ναι, λες και περιμέναμε μόνο το καλοκαίρι! Εμείς είμαστε Παντός Καιρού, άλλωστε έχουμε τιμήσει το στέκι με όλες τις καιρικές συνθήκες ;-)

2) Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες βαθμολόγησης της φυλής. Εντυπωσιακό ότι διοργανώνουν ακόμα και Πανευρωπαικό πρωτάθλημα! Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Ποια βαθμολογία μετράει, η μεγαλύτερη ή η ποιο πρόσφατη? Οι κριτές είναι διαφορετικοί κάθε φορά?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Παιδιά, μιά θερμή παράκληση:

Δεν θάθελα στο προσωπικό θέμα του Casper να επεκταθούμε σε πρότυπα φυλής κλπ.... Και, μάλιστα, στα Αγγλικά!!!
Εχω υποσχεθεί ότι την επόμενη εβδομάδα θα ανοίξω θέμα για τη φυλή...

Προτείνω, λοιπόν, να γράφουμε προς το παρόν εδώ και, μετά, όταν ανοίξω το θέμα, να μεταφέρω ότι δεν αφορά (ειδικότερα ή γενικότερα) τον Casper σε εκείνο το νέο θέμα...

Συμφωνείτε?

Υ.Γ. Και όχι ξενογλωσσα κείμενα!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Kimona συγκρινεις 2 σκυλια που "πιθανοτητα" να εχουν τελειως διαφορετικο χαρακτηρα , ταπεραμεντο, θαρρος, αυτοπεποιθηση κλπ Αυτο δε σημαινει οτι ολα τα σκυλια της ιδιας φυλης ειναι ιδια....
Αυτό που λες εννοείται Αμαλίτσα και ισχύει απλά ισχύει επίσης ότι το μεν είναι High energetic και το άλλο Low energetic!!! Σε αυτο το θέμα βρίσκομα εγώ και όχι σ αυτο που λες την παρούσα φάση εσύ :D :D :D.....Kαμία σχέση η μία φυλή με την άλλη σ αυτό το θέμα :D :D ;)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Ποια βαθμολογία μετράει, η μεγαλύτερη ή η ποιο πρόσφατη? Οι κριτές είναι διαφορετικοί κάθε φορά?
Εάν ο εκτροφέας επιθυμεί να συνεχίζει να ζευγαρώνει το σκύλο, μετράει η πιο πρόσφατη, μιάς και αυτή είναι η πιο αντιπροσωπευτική για την ...αμέσως επόμενη γέννα. Πάντως, παίζουν ρόλο όλες οι βαθμολογήσεις των σκυλιών, για όσους ασχολούνται σοβαρά...
Το junior μπορεί να "χαλάσει", ή και να βελτιωθεί...

Κάτι ακόμα:
Το τεστ χαρακτήρα αποτελείται από 4 επιμέρους αξιολογήσεις:
- Διέλευση πολύ κοντά σε άλλο σκύλο ιδίου φύλου (ίδιας, μικρότερης και μεγαλύτερης ηλικίας)...
- Διέλευση και στάση ανάμεσα σε (πολύ πυκνό) πλήθος ανθρώπων...
- Επίθεση ανθρώπου με θόρυβο και "παλούκι" στο χέρι (ο γνωστός μας ερεθιστής)...
- Πυροβολισμός (ή προσομοίωση) από πολύ κοντά...
 
  • Like
Reactions: d-friend


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ρε κίμωνα
αμάν πια με το κόπι πέιστ ρε αγόρι μου
διαβάζεις κανα μήνυμα που και πού????
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
το θεμα με το πως προφερεται το boerboel μου θυμιζει περιγραφες μαυροματη που στο πρωτο ημιχρονο ελεγε τον de boer ντεμπουρ και στο δευτερο ντεμπερ!!!! η ακομα χειροτερα που ελεγε τον ronald ντεμπερ και τον frank ντεμπουρ!!!

να τον χαιρεσαι τον κασπερ
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
γιανηηηηηηηη.
να σας ζησει ο κοπρος ορεεεεε!!!!!
κ μακρια απο τις κακες παρεες ε?(γατες).
ποπο ζηλευω τωρα μηπως να ξεκινησω απο τωρα να ψαχνω για κουταβι?
για πιαστω μαλι με μαλι?
 


manos glf

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
165
0
Aθήνα
johnk αν και καθυστερημένα να σου ζήσει ο σκύλαρος!

κίμωνα χαλάρωσε ρε αδερφέ, μη χαλάμε το θέμα του γιάννη.;)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Παιδιά, μιά θερμή παράκληση:

Δεν θάθελα στο προσωπικό θέμα του Casper να επεκταθούμε σε πρότυπα φυλής κλπ.... Και, μάλιστα, στα Αγγλικά!!!
Εχω υποσχεθεί ότι την επόμενη εβδομάδα θα ανοίξω θέμα για τη φυλή...

Προτείνω, λοιπόν, να γράφουμε προς το παρόν εδώ και, μετά, όταν ανοίξω το θέμα, να μεταφέρω ότι δεν αφορά (ειδικότερα ή γενικότερα) τον Casper σε εκείνο το νέο θέμα...

Συμφωνείτε?

Υ.Γ. Και όχι ξενογλωσσα κείμενα!
είπε ο άνθρωπος
πιστεύω τώρα να είναι πιο κατανοητά όλα...
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Δείτε τη μανία στο μεν boerboel...
αλλά και την πιο ''νωχελική'' και με φύλαξη δυνάμεων και ''νεύρων'' του bullmastiff...

...Στα δικά μου μάτια το Mastiff στο bullmastiff φαίνεται και είναι όπως λέει και το πρότυπο 60-65%, στο boerboel δεν φαινεται το Mastiff ίσως και καθόλου θεωρώ ότι στη φυλαξη είναι δυο εντελώς διαφορετικοί σκύλοι....ίσως κάνω λάθος!! Θα δούμε και θα μας ενημερώνει ο κος Γιάννης!!!
...γύρω από τη "μανία" του Boerboel...
...και τη "νωχελικότητα" του Bullmastiff...

Θα ήθελα να πω, ίσως το πιο σημαντικό πράγμα αυτού του συγκεκριμένου θέματος:

Το Bullmastiff, αλλά και το Boerboel, είναι "φυσικοί φύλακες"...

Συνδέονται πολύ με την οικογένειά τους (τους ανθρώπινους Θεούς τους) και τα τυπικά δείγματα των φυλών αυτών θα ανταποκριθούν με τον καλύτερο τρόπο που αυτά νομίζουν...

Το μόνο που θα πρέπει να κάνουμε εμείς, αν είμαστε σε θέση να το κάνουμε και αν, εκείνη τη στιγμή, ο σκύλος μας δεν είναι η τελευταία ελπίδα για να πέσει το ζάρι στη ζωή και όχι στο θάνατο, είναι να τα ...κρατήσουμε!

Το pattern (όπως θα λέγαμε και σε άψογα Ελληνικά, δηλαδή η "ιεροτελεστία") παρέμβασης λίγη σημασία έχει για μένα...

Ποτέ μου δεν διαπίστωσα την τάση να μελετήσω ιδιαίτερα τα "μανίκια" και την εκπαίδευση φύλαξης, σε οποιοδήποτε σκυλί που είχα, ή που θα αποκτήσω... Και γι' αυτό επιλέγω αντίστοιχες φυλές... Ισως γιατί έχω αυτογνωσία...

Πάντα βασίστηκα στο δεσμό (bonding) που αναπτύσσει η οικογένεια (και εγώ προσωπικά) με τα σκυλιά μας...
Και αυτά το καταλαβαίνουν (μέχρι σήμερα)...

Εχω δει τη μακαρίτισα τη Νίνα μου, να μπαίνει μπροστά μου, να δείχνει δόντια και να γαυγίζει με "μανία" σε αυτόν που έπρεπε... για μιά και μοναδική φορά στη ζωή της! Τι ήταν η Νίνα? Ποιός ξέρει, φίλοι μου...

Ετσι, το μόνο που έχετε να ακούσετε από μένα, στο συγκεκριμένο θέμα, είναι οι καλές (ελπίζω πολλές) και οι κακές (προσεύχομαι νάναι ελάχιστες) στιγμές του Casper... Ακόμα και οι στιγμές που ίσως "κάνει φύλαξη"...

Οπως έχω κάνει και με τη Μόκα. Και, πιστέψτε με, η Μόκα ακολουθεί πάντα το pattern φύλαξης του Bullmastiff... Και σας το έχω περιγράψει...
Αλλά, ξέρετε κάτι? Με το ταμπεραμέντο που ξέρουμε μέχρι σήμερα, στο τέλος, δεν θα ...παραδώσει. Και ίσως νάναι καλύτερα έτσι...

Υ.Γ. Είναι τόσο απλό: Τουλάχιστον 50-60% του "αίματος" του Boerboel, προέρχεται κατευθείαν από το Bullmastiff...

Υ.Γ.2. Με αυτά και μ' αυτά, ίσως κατηγορηθώ κι εγώ ότι λέω λόγια "μεγάλων ανδρών"... αυτά που κοροϊδεύω... Συγχωρέστε με...:)
 
  • Like
Reactions: d-friend


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ε όχι και κακές παρέες οι γάτες!!!! ¨Ημαρτον πια , εγώ θυμάμαι τον σουπερμαν να σώζει γατιά σκαρφαλωμένα σε δέντρα, ιντα είσαι εσύ μωρέ;;;;
δε ξερεις οτι ο γιαννης πηρε κ αλλο σκυλο για να μαζεψει τη μοκα γιατι την εχουνε παρασυρει οι γατες κ δε μαζευεται?
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Φώτη, σ' ευχαριστώ!:)

Ομως, μην τους ακούς... τα Γερμανικά Ποιμενικά είναι πιό "κακά"!!!:D
λεω μπας και δεν καταλαβε οτι κανω πλακα?
ανησυχησα λιγο.
θα σε παρακολουθω στενα!(λογω σκυλου)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78