Κουτάβι Παρατημένο...


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Καλησπέρα, πριν από λίγο βρήκα παρατημένο στα σκουπίδια, αυτό το κουτάβι...

Δώστε μου λίγο τα φώτα σας γιατί έχω μπλοκάρει, τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις για φιλοξενία; Δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται κάποιος, αλλά που να απευθυνθώ για να μπορέσει να βρεθεί ένα σπίτι;
 

Attachments

  • Like
Reactions: Eroe


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ωχ ψυχη μου....

Το ιδανικοτερο θα ηταν να κανεις εσυ αν μπορείς τη φιλοξενια και να αρχισεις αγγελιες κλπ για να του βρεις ενα σπιτάκι αξιο!!
Μπορείς να απευθυνθεις και στη φιλοζωικη της περιοχης σου να σε βοηθησουν στην κοινοποιηση και σε οτι μπορούν, αν μπορούν γιατι πνιγονται κ αυτοι....

Κ αν μπορείς μια βολτα μεχρι το κτηνίατρο να του ριξει μια ματιά, να κανει κ μια αποπαρασιτωση που πιθανοτατα να χρειαζεται....
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Μιλωντας εκ πείρας...
το απομονώνουμε σε ένα δωμάτιο (αν υπάρχουν κι αλλά ζώα στο σπίτι) μέχρι να το εξετάσει ο κτηνίατρος,
προμηθευόμαστε τροφή για κουτάβια,
το πάμε στον κτηνίατρο asap,
κάνουμε αναρτήσεις στο φατσοβιβλο κλπ, αλλά... ετοιμαζόμαστε να γίνει συγκάτοικός μας για κανα δυο μήνες, αν όχι παραπάνω, και ψήνουμε φίλους/φίλες/συγγενείς να μας βοηθήσουν (αν όχι να το υιοθετήσουν), γτ οι φιλοζωικές πνίγονται όπως πολύ σωστά λέει κι η Μαρθα, και μέσω FB είναι κ πάλι λίγο δύσκολο να βρεις άμεσα μια φιλοξενία. Αν ενδιαφερθεί κάποιος άγνωστος, να είμαστε λίγο προσεκτικοί. Αυτά...
Συμπαθέστατος δείχνει, ελπίζω να είναι και υγιής.
 
Last edited:


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Δυστυχώς όχι μου έκανε διάρροια με αίμα και έχω φρικάρει...έφαγε άγαρμπα φαγητό του Ρούμπεν royal canin για υπερήλικες, lol, και δεν ξέρω αν μπορεί να οφείλεται σε αυτό. Ήπιε και πολύ νερό. Πολύ ζωηρός μας κυνηγούσε για παιχνίδι.

Αύριο θα του κάνω ρύζι.

Τον έχω απομονώσει στο δωμάτιο της κόρης μου, κοιμούνται τώρα, τον βγάλαμε από την κούτα, του άφησα μόνο το εσωτερικό σαν κρεβατακι που βρήκα, που άραξε τωρα για να κοιμηθεί.

Το θέμα της υγείας προέχει. Θα προσπαθήσω αύριο να ξεσήκωσω τον κτηνίατρο να ελέγξει τι γίνεται γιατί ανησύχησα πολύ με τη διάρροια. Κυριακή όμως, φοβάμαι μη τυχόν και λείπει.

Και άλλη μια φωτό...

Α ναι είναι και αγοράκι.

Μπορεί η διάρροια να είναι και λόγω ίσως μη αποπαρασίτωσης; Δεν θέλω να σκέφτομαι αρνητικά, φοβάμαι για τη μορβα πολύ, ελπίζω να καταφέρω να δω τον κτηνίατρο αύριο.
 

Attachments

Last edited:


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Κάτσε να βρεις το γιατρό. Μια διάρροια με αίμα μπορεί να είναι οτιδήποτε. Μην πανικοβαλεσαι

Έκανε μια και τέλος ή έχει κάνει πολλές φορές; έκανε και εμετό;
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Μια και τέλος, ευτυχώς. Στα πέντε λεπτά μετά το φαΐ. Εμετό όχι.

Τα καλά νέα είναι πως είναι πολύ ζωηρός, μετά τη διάρροια του πήρα το φαγητό, αλλά όχι το νερό, και πήγε και ήπιε αρκετό τουλάχιστον να αναπληρώσει τα υγρά, αν και κανονικά θα έπρεπε και αυτό, αλλά δεν πρόλαβα με τα μούτρα έπεσε και ευτυχώς παρόλο το νερό δεν ξαναέκανε.

Αλλά όσο να πεις και διάρροια και αίμα, μύριζε κιόλας αίμα πολύ, με αναστάτωσε.

Να δω πως θα τον καταφέρω να τον περιορίσω στο δωμάτιο της κόρης μου, χαμός γίνεται, κλαίει ο μικρός γιατί θέλει να ανεβεί στο κρεββάτι να κοιμηθεί μαζί της, γαυγίζει ο μεγάλος γιατί δεν τον αφήνουμε να δει τον μικρό και να μπει στο δωμάτιο, αυπνους μας κόβω.

Έχω θυμώσει πολύ που τον παράτησαν έτσι, τον δυστυχή, και δεν μπορώ και να τον κρατήσω, έχω κατά στεναχωρηθεί.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
Κριμα το μικρουλη αλλα και τυχερο που το βρηκες. Ελπιζω να πανε ολα καλα.
 
  • Like
Reactions: Eroe


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Μπράβο σου που τον μάζεψες τον φουκαρά. Γλύκας είναι :love:
Κλασσικό ελληνικό κοπράκι!

Πρέπει οπωσδήποτε να τον πας σε γιατρό. Προσπάθησε να μιλήσεις έστω και τηλεφωνικά, αν δεν μπορεί ο δικός σας, να τον δει σήμερα. Στο μεταξύ περιόρισε την πολύ κυκλοφορία του στο σπίτι και τα πολλά χαιδολογήματα, μήπως τυχόν έχει ψύλλους ή όντως τύφο.

Ελπίζω να ξημερώσατε καλά!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Με την αγωνια σας κοιμηθηκα και ξύπνησα...

Για πες....πως ειναι το μωρο;;;

Εαν δεν βρεις τοο γιατρό σας, μην απελπιστεις. Υπάρχουν κτηνίατροι ή κτηνιατρικά κεντρα που λειτουργούν και Κυριακές, κατι θα βρεθει...

Ειναι πολυ ενθαρρυντικό που ειναι ζωηρός!!!

Και να μη στεναχωριέσαι....ηταν τυχερος που τον βρηκες μεσα στην ατυχία του και μακαρι να φανει ετσι τυχερος και στο παντοτινο του σπίτι. Εαν το σπίτι σου ειναι η ενδιάμεση στάση, αυτη η σταση ισως να του σώσει και τη ζωη....

Όσο για το κάθαρμα που το πέταξε καθως και για τους ομοιους τους,απο το σκυλο του και τα παιδιά του να το ξεπληρωθει το κακο που κανει....
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Η διαρροια με αιμα μπορεί να είναι ΚΑΙ σοβαρή, και οχι ιδιαίτερα (απ' τα σκουλικια π.χ.) Αν μπορείς, παρε τον κτηνιατρο σου στο κινητο να σου πει ποια ιατρεια στα μερη σου ειναι ανοιχτα τα σ/κ κ να κλεισεις και ραντεβου μαζι του για αυριο.
Πάντως, αν το αίμα ηταν κοκκινο ειναι ψιλοθετικο σημαδι, παει να πει οτι ειναι απο βλαβη καπου στο εντερο (κ συχνα φταινε τα παρασιτα) και οχι απο εσωτερικη αιμορραγια (θα ηταν μαυρο)
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ένα κουτάβι πάντως με τύφο που φιλοξενούσα πριν κάτι χρόνια και που τελικά τη γλύτωσε (με πολύ κόπο και αγώνα) δεν είχε αίμα. Μόνο διάρροια και εμετό.

Ξαναέκανε αίμα σήμερα;

Δεν είναι γιατρός αλλά από προσωπική εμπειρία σε ανάλογες περιπτώσεις η συμβουλή του γιατρού ήταν ξηρασία για 2 μέρες, και λήψη drontal για μερικές μέρες. Βέβαια πρόκειται για κουτάβι και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Εύχομαι περαστικά.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Παιδιά ευχαριστώ, από ότι φαίνεται είμαστε υγιής.

Κάναμε πρώτα εμβόλια, αποπαρασίτωση (χρειάζεται να συνεχιστεί με κρέμα), αίμα για αιματολογικές εξετάσεις, να είμαστε και σίγουροι, αλλά ο κτηνίατρος μας είπε πως είναι υγιέστατος, δεν έχει ούτε ψύλλους (ευτυχώς). Απέδωσε το αίμα σε προφανώς κακή διατροφή που είχε στο παρελθόν. Θα τον σταθεροποιήσουμε από αύριο με puppy κροκέτες. Για την ώρα του δίνω μικρά γεύματα (ξηρά με λίγο ρύζι). Η διάρροια έχει βελτιωθεί.

Έχω αρχίσει να ψάχνω Facebook γκρουπάκια για να τον βάζω, να τρέχει η αγγελία.

Επικοινώνησα με τη φιλοζωική να δω τι γίνεται, αν μπορούν να μας αναρτήσουν την αγγελία.

Αν δείτε ή ακούσετε κάτι μη μας ξεχάσετε. Θα το βάλω και εδώ αγγελία, μπας και βρεθεί ένα καλό σπίτι.

@είναι πολύ παραπονιάρης...Θα χρειαστεί σπίτι με υπομονή, γνώση και αφοσίωση. IMG_0243.JPG IMG_0244.JPG IMG_0245.JPG IMG_0250.JPG

Χθες δεν κοιμηθήκαμε, ελπίζω να ηρεμήσει λίγο σήμερα συνηθίζοντας το περιβάλλον του και να μην κλαίει τόσο πολύ.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Προφανώς ο μλκας ο πρώην "ιδιοκτήτης" τον πέταξε επειδή τον τρόμαξε το αίμα στα κακά του.
Του εύχομαι να τον πετάξουν τα εγγόνια του στο δρόμο μόλις δουν τα πρώτα συμπτώματα της άνοιας.

Αλήθεια, πως θα τον ονομάσεις; :)
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Προφανώς ο μλκας ο πρώην "ιδιοκτήτης" τον πέταξε επειδή τον τρόμαξε το αίμα στα κακά του.
Του εύχομαι να τον πετάξουν τα εγγόνια του στο δρόμο μόλις δουν τα πρώτα συμπτώματα της άνοιας.

Αλήθεια, πως θα τον ονομάσεις; :)
Δεν ξέρω, κλαίω να σου πω την αλήθεια, που δεν μπορώ να τον κρατήσω και ανησυχώ που θα πάει. Θα επανέλθω αργότερα να συνέλθω λίγο από το κλάμα...
 






Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μη τον ονομασεις....ειναι το πρωτο δεσιμο...αν δεν το αντέχεις μην το κανεις...σε καταλαβαίνω ειναι δυσκολο να τον αποχωριστεις αλλα ολα ειναι ηδη καλα κ θα του πανε ακομα καλύτερα!!!

Φοβισμενος ειναι μωρε γι'αυτό κλαιει....θα ηρεμησει σιγα σιγα....λιγο υπομονη...
 
  • Like
Reactions: marcia


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μμααννοουυλλλιιιτττσσσααααα μου!
Τι θλιμμένα ματακια που χει...
Κανένα μωρακι δε θα πρεπε ναχει τετοια μουτρακια!
κριμα ο έρμος...
παλι καλα που πεσε πανω σου!
(Μου θυμισα κατι λαλακες του φβ που χτυπιουνται απο κατω στα σχολια...φευ)

Αμα θες (πραγματικά δλδ καταλήξετε οτι δε θα τον κρατησετε) βαλε μας ενα λινκ του φβ να κοινοποιουμε κ μεις!

Καλοτυχο ναναι!
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Μακάρι να βρει ένα καλό σπίτι, ανησυχώ με το τι υπάρχει τριγύρω, τώρα έχει πέσει, προφανώς από τα εμβόλια, κοιμάται κοντά δυο ώρες.


Έστειλα σε δύο φιλοζωικές να κάνουν αναρτήσεις. Δεν ξέρω πως να σας κάνω copy paste το link του FB γιατί δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχει link για συγκεκριμένο post. Περιμένω και κάποιες σελίδες να εγκρίνουν τη συμμετοχή μου για να τον βάλουν και εκεί και βλέπουμε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78