Η οδύσσεια μιας μη διάγνωσης?


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.749
4.000
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πρόσεχε ρε συ με τα αντιφλεγμονώδη. Δεν είναι συμπληρώματα. Είναι δυνατά φάρμακα περιορισμένης χρονικής περιόδου.
Εγώ έδινα Previcoxx στον Κούκη, μισή δόση, κάθε μέρα, τα τελευταία 2-3 χρόνια της ζωής του. Δεν γινόταν πλέον αλλιώς. Τα θέματα που είχε (καρδιά και νεφρά) δεν είχαν σχέση με αυτό. Το συκώτι του, που είναι όργανο που επηρεάζεται από τα αντιφλεγμονώδη, ήταν μια χαρά. Οπότε, δεν έχει κάθε σκύλος θέμα αλλά καλό είναι πάντα όταν δίνονται αντιφλεγμονώδη κατά μεγάλα χρονικά διαστήματα, να το ελέγχουμε.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.088
1.365
Εγώ έδινα Previcoxx στον Κούκη, μισή δόση, κάθε μέρα, τα τελευταία 2-3 χρόνια της ζωής του. Δεν γινόταν πλέον αλλιώς. Τα θέματα που είχε (καρδιά και νεφρά) δεν είχαν σχέση με αυτό. Το συκώτι του, που είναι όργανο που επηρεάζεται από τα αντιφλεγμονώδη, ήταν μια χαρά. Οπότε, δεν έχει κάθε σκύλος θέμα αλλά καλό είναι πάντα όταν δίνονται αντιφλεγμονώδη κατά μεγάλα χρονικά διαστήματα, να το ελέγχουμε.
Ναι γι αυτο κανουμε εξετασεις παρολο που δεν ειχε καποιο σύμπτωμα... οι βιοχημικες που αφορουν το συκωτι ηταν στα φυσιολογικα ολες και τα νεφρα δεν ειχαν κανενα θεμα και συνεχιζουμε μονο ο υπερηχος εδειξε θεματακι! Καρδια δειχνει πολλα χρονια αλλα χωρις κατι που θελει αγωγη ευτυχώς.

Κι εγω τωρα τον χειμωνα ειμαι στο 1/4 παλι και βλεπουμε μετα την ανοιξη γιατι για καποιον απροσδιοριστο λογο μετα τον Μαρτη αρχιζει καθε χρονο και "πεφτει"/βαραινει. Ειλικρινα δνε μπορω να καταλαβω γιατι. Εκει παντα αρχιζει και ανεβαινει η δοση!
 
  • Like
Reactions: vrmode