"Ηθικός" Εκτροφέας - "Νεόκοπος" Ιδιοκτήτης...


Status
Κλειδωμένο θέμα

theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
@ theogoniakennel
Δεν μπορείτε, έτσι για την τιμή των όπλων, μία φορά να καταδικάσετε την πρακτική κάποιων εκτροφέων, και να αποδεχτείτε οτι υπάρχουν?
Οχι απλά υπάρχουν προβλήματα, τεράστεια προβλήματα υπάρχουν, εδω μας ζητάγανε σκύλο με PRA για ζευγάρωμα,τυφλό σήμερα 15 χρονών, φυσικά δεν δώθηκε και όταν εξηγήσαμε το λόγο για να μην μας πουν ακατάδεκτους η κάτι άλλο, δεχθήκαμε την απάντηση οτι τα σκυλιά ειναι για πουλημα, τι λέμε τοσο καιρό εδω, νομίζει κάπιος οτι ειναι δυνατόν να υποστηρίξω τέτοιους ανθρώπους, αυτοι που κάνουν γέννες για πουλημα δεν έχουν ηθικούς περιορισμούς, τα χιλιάδες ζώα που έχουν προβλήματα απο που προέρχονται, απο κανένα πελαργό? ε δεν τα φέρνει ουτε τα σκυλιά ουτε τα παιδιά ο πελαργός.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Kατ αρχην να πω οτι εχω ψιλοσοκαριστει απο το πρωτο ποστ και θυμηθηκα και ενα παλιοτερο του Ricos παλι με προβλημα δυσπλασιας και μπορω να μπω εστω και λιγο στη δυσαρεστη θεση του γονεα παιδιου με προβληματα υγειας.
Το θεμα εκτροφη ειναι τεραστιο και το θεμα φυλη επισης...
Ενας πολυ σημαντικος λογος που προσωπικα απερριψα μεγαλοσωμες φυλες ηταν αυτος ακριβως: Τα πολυ πιθανα προβληματα υγειας.
Θα μπορουσε ομως καποιος να ρωτησει, γιατι πολυ πιθανα?

Γιατι απλα οι συνθηκες τα ευννοουν.
Γιατι τα πολυ ''δυνατα'' ζευγαρωματα οπως αποκαλουνται, εγκυμονουν τετοιους κινδυνους.
Γιατι η λαχταρα να βγουν φοβερα στην εμφανιση σκυλια, εγκυμονουν τετοιους κινδυνους.
Γιατι τα ''αιμομικτικα'' ζευγαρωματα(και δεν εννοουμε αδερφακια), εγκυμονουν τετοιους κινδυνους.
Γιατι τα άδολα λαθη καποιων ιδιοκτητων κατα την αναπτυξη, εγκυμονουν τετοιους κινδυνους.

Το ιδιο μπορει να συμβει και με το λαθος δαγκωμα και ετσι ενα σκυλι να μην μπορει να διακριθει και εκει δεν φταιει ο εκτροφεας. Ειναι πιθανο και συμβαινει ανα καποιες γεννεες εντελως ασταθμιτα να βγουν κουταβια αριστα μορφολογικα, υγιεστατα, αλλα με λαθος δαγκωμα.

Τι γινεται στην προκειμενη περιπτωση? Εδω θα φανει ο Ηθικος εκτροφεας. Πως? Για μενα πρεπει αφου διεγνωσθει σοβαρο προβλημα να το αναγνωρισει(σημαντικο) να δωσει στον αγοραστη δυνατοτητα αλλαγης ζωου εφοσον εκεινος συμφωνει, ή ''αποζημιωσης'' με προσφορα υγειους κουταβιου απο επομενη γεννα δωρεαν. Ετσι δεν λυνεται το προβλημα του πρωτου προβληματικου ζωου, αλλα ηθικα ο εκτροφεας ειναι προφανες πως κανει οτι μπορει για να αναλαβει την ευθυνη απεναντι στον πελατη-αγοραστη οχι μονο με λογια αλλα και με εργα.

Εαν κοιταξει την τσεπη του και προσπαθησει να το κουκουλωσει ή να ριξει αλλου τις ευθυνες, συνεχιζει να ειναι εκτροφεας και πολυ καλος ισως στις επομενες γεννες, αλλα οχι Ηθικος...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δε θα αναφερθώ καθόλου στα μαστιφοειδή, δηλώνω άσχετος.

Θέλω ν' απαντήσω σ' αυτό:
Δε νομίζω πως υπάρχει τέτοιου είδος συμφωνητικό!!!
Οι σπουδές μου είναι τέτοιες πάνω στη βιολογία και ειδικά στο χώρο των προτύπων ζώων (όχι σκυλιά, δεν έχω ασχοληθεί) που κάθετί πρέπει να εξασφαλίζεται μέσω αποδεκτών νομικών συμφωνητικών. Η δουλειά μου απ' την άλλη η οποία είναι εκ διαμέτρου αντίθετη και άσχετη με αυτό το αντικείμενο μου έχει μάθει πως κάθε είδους συμφωνητικό που σέβεται κάποια νομοθετικά πλαίσια ακόμη κι αν δεν υπάρχει τυποποιημένο μπορεί να δημιουργηθεί και να υπογραφεί αποκλειστικά και μόνο παρουσία νομίμου νομικού εκπροσώπου.

Κάτι άλλο,
κύριε Theogoniakennel γράψατε στο ποστ #21:
''αυτοι που κάνουν γέννες για πουλημα δεν έχουν ηθικούς περιορισμούς''

θα το γενικεύσω αν θέλετε: οποιοσδήποτε κάνει κάτι με σκοπό το κέρδος πάνω στον τομέα του έχει πολύ ελαστική ηθική. Ναι μεν αλλά...
Οφείλουν να υπάρχουν συγκεκριμένα νομικά καλούπια που θα τους επαναφέρουν στην πραγματικότητα. Αλλιώς ακόμη και σ' αυτό το επάγγελμα θα αναγκαστούμε μελλοντικά να μιλάμε για Συμβούλους Αγοράς Κατοικιδίων (αντίστοιχο των Συμβούλων Real Estate όπως οφείλουν να δρουν κι όχι όπως δρουν στην Ελλάδα) που θα έχουν τη γνώση των φυλών και θα ακούνε τους υποψηφίους ενδιαφερόμενους αγοραστές και θα προτείνουν την καλύτερη γι' αυτούς φυλή, αυτό που τελικά κάνουμε όλοι εδώ μέσα σαν αυτόκλητοι σύμβουλοι με όλους αυτούς που καθημερινά μας βγάζουν έξω απ' τα ρούχα μας. Και δε μιλάω για τις π@@ριές που κάνουν οι πετσοπάδες προς Θεού, δε μιλάω για εμπόρους. Αλλά στην Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσον θα μπορούσαν να υπάρξουν τέτοιοι σύμβουλοι και μάλιστα αδιάφθοροι.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Eπειδη μιλαμε για ζωντανους οργανισμους και με διαφορους ασταθμητους παραγοντες το πραγμα δεν θα ηταν τοσο απλο οπως στην αγορα οποιουδηποτε αλλου αγαθου, σπιτι, αυτοκινητο κλπ...
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Με αφορμή την τοποθέτηση του Johnk,
νοιώθω την ανάγκη να εκφράσω κάποιες σκέψεις και να μοιραστώ κάποιες εμπειρίες μου.

Η ανάγκη μου να φροντίζω,να περιθάλπτω και να συνυπάρχω με τους σκύλους
υπάρχει από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

Πριν από λίγα χρόνια,6-7 περίπου,άρχισα δειλά-δειλά να συμμετέχω σε εκθέσεις μορφολογίας
και μετά από αρκετή σκέψη αποφάσισα να αχοληθώ με την εκτροφή ντάκσχουντ.

Κοιτώντας προς τα πίσω στον χρόνο,τα κριτήρια με τα οποία έκανα εκείνη την πρώτη γέννα,
σήμερα δεν αντέχουν την αυτοκριτική μου.

Διαβάζοντας,ερευνώντας και παρατηρώντας από τότε με προσοχή,
δείγματα της φυλής που με ενδιαφέρει
κατάλαβα πως πρέπει να θέτω πολύ αυστηρές διαχωριστικές γραμμές
αν θέλω να ελπίσω πως κάποια στιγμή ένα κουτάβι
που θα γεννηθεί με την ευθύνη της απόφασης μου,
θα είναι ένα δείγμα που θα βελτιώνει την φυλή.

Εκεί πιστεύω πως βρίσκεται η ουσία της ηθικής που καλούμαι να κατακτήσω.

Υπάρχουν δυστυχώς πολλά ανεξερεύνητα σημεία γύρω από την εκτροφή,
μιάς και δεν υπάρχουν επαρκή επιστημονικά δεδομένα που να με κατευθύνουν σε ασφαλείς επιλογές,
για παράδειγμα όσον αφορά τα ντάκσχουντ δεν υπάρχει εξέταση DNA που να προσδιορίζει το γονίδιο
που είναι υπεύθυνο για το συχνότερο πρόβλημα υγείας που παρουσιάζει η φυλή
και ειναι βλάβες στους μεσοσπονδύλιους δίσκους.
Επαφίεται δηλαδή στην όποια ικανότητα-δυνατότητα έχω να ερευνήσω μόνη μου
τι κουβαλάει σαν γονιδιακό υλικό μια ενδιαφέρουσα κατά τα λοιπά γραμμή αίματος
σχετικά με την συγκεκριμένη προδιάθεση.
Αυτό πρακτικά σημαίνει πως οι πληροφορίες που προσπαθώ να συγκεντρώσω
εξαρτώνται άμεσα από την ηθική των εκτροφέων με τους όποιους αποφάσισα να συνεργαστώ.
Αστάθμητοι παράγοντες τελικά συμμετέχουν στην ευθύνη που έχω αναλάβει
και το όλο εγχείρημα γίνεται ακόμη πιο δύσκολο
αν κανείς αναλογιστεί πως τα δείγματα φυλής που έχω την δυνατότητα να παρακολουθώ
είναι πολύ λίγα μιάς και ο πληθυσμός των ντάκσχουντ στην Ελλάδα είναι εξαιρετικά μικρός.

Καταλήγοντας έχω αποφασίσει πως
-οφείλω να θέτω τα αυστηρότερα των κριτηρίων όταν επιλέγω γεννήτορες,
-να είμαι ειλικρινής και αυστηρή όταν κρίνω δείγματα της φυλής που έχω δημιουργήσει,
-να μην επαναλαμβάνω επιλογές που δεν με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένη,

Μόνο αν βελτιώσω τα κριτήρια μου θα βελτιωθεί και η εκτροφή μου,
δεν είναι εύκολο να συμβεί κάτι τέτοιο αν επαναλαμβάνω λάθη που έκανα στο παρελθόν.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Johnk... λυπάμαι καταρχήν.
Θα ήθελες να μας πεις με ποια κριτήρια κατέληξες τότε σ' αυτή την εκτροφέα και σ' αυτή τη γέννα?

Όσον αφορά στην επιλογή εκτροφέα ΚΑΙ γεννητόρων είναι ο μεγαλύτερος φόβος μου.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?12453-Bahar-Di-Caneguardiano-Bullmastiff

εδω άλλα διαβαζα όμως για τα ζώα, εκτός και δεν είναι αυτά οπότε και συγχωρέστε με για το λάθος, τι έγινε μετά σχεδον 1 μήνα και κάτι, το παραπάνω αφορά άλλα ζώα, γιατι και σολο βλέπω και αδελφή μοκα βλέπω, και μπαμπα βλεπω και μαμά βλέπω, και όλα καλά, τι έγινε μετά? εδώ διαβάζω ότι εξ αρχής υπήρξε πρόβλημα, η ακόμα κάτι μου διαφεύγει, αν κάπιος μπορεί να διαβάσει το παραπάνω πόστ και μπορεί ας με βοηθήσει σας παρακαλώ.

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?9125-Ο-χαρακτήρας-του-bullmastiff!-του-δικού-μας

Kαι εδω αναφέρεται οτι σε ηλικία περίπου ενος ετους εξετάστηκε απο ανερχόμενο ορθοπεδικο κτηνίατρο χωρίς ουσιαστικό πρόβλημα, τί έγινε,
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
τι φυλή ειναι?
τωρα το τελευταίο , το ποσο πλήρωσα εγω για τα κουτάβια, και εσυ τα διπλάσια, δεν ξέρω τι ενοείς , συζητήσαμε ποτέ μαζί για το απο που προέρχονται τα ζώα μου και επιπρόσθετα είπα πουθενά το πόσο κόστισαν και δεν το ξέρω?
αυτο δεν πηγαινε σε εσενα (μονο η πρωτη παραγραφος του ποστ )....
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
ε ναι ετσι που υπάρχει παραπάνω το γπ, δεν έγινε άμεσα κατανοητο, πιο το πρόβλημα της πρωτης παραγραφου του πόστ του ρωτάω τι φυλή ειναι ο σκύλος με το προβλημα αγκωνα που με ρωτάνε παραπάνω

εξακολουθω να μην καταλαβαίνω
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Και ετσι μετα απο λιγα ακομη ποστ, δεν θα καταλαβαινει κανεις...
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Αν ενοείς το αρχικό δικού σου ποστ, η δική μου αποψη ειναι οτι ο εκτροφέας δεν εκτρέφει για κέρδος, και αν το κάνει εχει εμπορική επιχείρηση, με όλα τα επακόλουθα, αλλα εγω ακόμα δεν καταλαβαίνω προς τι όλο αυτο το τοπικ, οταν πριν απο ενα μηνα ηταν η τελευταία αναφορα στα ίδια μάλον σκυλιά , και όλα ηταν καλά όπως όλα καλά και σε άλλο του εστειλα αμεσως απο κάτω, και πραγματικά εκπλήσομαι, πως ο θησαυρός εγινε ανθρακας με προβλήματα που αν ισχύουν πως ηταν θησαυρός, μάλον καπου πρέπει να κάνουμε κανένα ταμα για να μάθουμε
Γιατι η ουσία αυτή είναι , γιατί όπως πηγαινε το θέμα, μάλον θα ξεκίναγε ο στόλος απο την Αυλίδα, όχι για την Τροία για την επαναφορά της ωράιας Ελένης αλλα για τη Συρο, και όχι για λουκούμια. Μάλον στη Παναγιά την Ψαριανή λοιπόν που βρίσκεται στη Σύρο ,πρέπει να κάνουμε το ταμα μας, και να μάθουμε πώς έγινε άνθρακας ο θησαυρός, και αν δεν έγινε, πώς ο θησαυρός ηταν ανθρακας ,και αναφερόταν ως θησαυρός.
Η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα
 


bytzamas

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
123
0
Αρχικό μήνυμα απο ptf Δε νομίζω πως υπάρχει τέτοιου είδος συμφωνητικό!!!
Αυτό δεν ισχύει.Η μεταβίβαση της κυριότητας(ιδιοκτησίας)+πώληση ενός σκύλου εξομοιώνεται νομικά με την πώληση κινητού πράγματος, η οποία ναι μεν είναι έγκυρη με απλή προφορική συμφωνία και παράδοση του ζώου, αλλά αν το επιθυμούν και οι δύο πλευρές μπορούν να συντάξουν και ιδιωτικό συμφωνητικό.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Υπάρχουν 2-3 θέματα που "τρέχουν" στο φόρουμ και έχουν να κάνουν με το ίδιο, λίγο-πολύ, πράγμα.

Ακόμα περισσότερα έχουν γραφτεί και ασχοληθεί στο παρελθόν με το ίδιο θέμα και δυστυχώς, αλλά σίγουρα, θα έχουμε και στο μέλλον.

Η ουσία είναι και αυτό που έγραψε κι εδώ ο theogoniakennel αλλά έχει γραφτεί και αλλού και από άλλους...Πρέπει να κάνουμε όσο το δυνατόν καλύτερο και αυστηρότερο έλεγχο πριν την απόκτηση του σκύλου και να "κουράζουμε" τον εκτροφέα με κάθε μας απορία και ζητώντας κάθε τι χρήσιμο (όχι κάθε τι που μας "κάπνισε").

Θα ήθελα πάντως μια καλή ανάλυση του συγκεκριμένου γεγονότος, μια που στο παρόν θέμα αφορμή είναι ένα συγκεκριμένο γεγονός.

Τι θα ήθελα εγώ;...

Αν κατάλαβα καλά, 3 μέλη του φόρουμ (τουλάχιστον) οι johnk, Ricos και bull έχουν σκυλιά από την ίδια γέννα, από τον ίδιο εκτροφέα.Θα ήθελα λοιπόν να μας πουν (χωρίς να χρησιμοποιήσουν ονόματα, αν δεν επιθυμούν):

1. Πως κατέληξαν στον εκτροφέα που τελικά απέκτησαν το σκύλο;...Τι τους ώθησε σε εκείνον και όχι σε άλλον;

2. Πως θα περιέγραφαν την εμπειρία τους και την συνεργασία τους με εκείνον;...Τι τους άρεσε και τι τους ξένισε;

3. Τι στοιχεία ζήτησαν να δουν για τα σκυλιά και τι τους έδειξαν/είπαν;

4. Από τα 3 σκυλιά (και τα άλλα της γέννας, αν υπάρχουν και αν γνωρίζετε) τι "προβλήματα" υπάρχουν (μορφολογίας, συμπεριφοράς, κτηνιατρικά, κ.α.);

Δεν αμφισβητώ κανέναν, αλλά θα ήθελα να "μείνει" από αυτό το θέμα "κάτι" για όσους το διαβάσουν (γιατί μπορεί να μείνει από αυτό το θέμα, πιστεύω)...
 


bytzamas

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
123
0
κάθε είδους συμφωνητικό που σέβεται κάποια νομοθετικά πλαίσια ακόμη κι αν δεν υπάρχει τυποποιημένο μπορεί να δημιουργηθεί και να υπογραφεί αποκλειστικά και μόνο παρουσία νομίμου νομικού εκπροσώπου.
Αυτό δεν ισχύει. Ιδιωτικό συμφωνητικό (όπως φαίνεται και από τις λέξεις) είναι μία έγγραφη συμφωνία που νομικά λογίζεται σαν να έχει συνταχθεί από αυτόυς που το υπογράφουν. Γι' αυτό και ποτέ το ιδιωτικό συμφωνητικό δεν φέρει σφραγίδα-υπογραφή δικηγόρου, απλά ο δικηγόρος το συντάσσει για λογαριασμό των πελατών του για να είναι σωστά διατυπωμένο και να μπορεί εν ανάγκη να σταθεί σαν αποδεικτικό μέσο. Για περισσότερη ασφάλεια, μπορούν οι υπογραφές να τεθούν ενώπιον ενός ΚΕΠ (βεβαίωση του γνησιου της υπογραφής). Οποιοσδήποτε αγοράζει σκύλο από εκτροφέα μπορεί (εάν φυσικά) συμφωνεί και ο εκτροφέας, να ζητήσει την υπογραφή ιδιωτικού συμφωνητικού στο οποίο εκτός από την πώληση του ζώου (περιγραφή σκύλου, τίμημα πώλησης κ.λπ.) μπορούν να συμπεριληφθούν ρήτρες. Π.χ. εάν το ζώο εμφανίσει δυσπλασία, ο εκτροφέας θα οφείλει την χ αποζημιωση συν όλα τα τυχόν έξοδα νοσηλείας κ.λπ. Το περιεχόμενο της συμφωνίας μπορεί να διαμορφωθεί ελεύθερα,να απαριθμεί πολλές περιπτώσεις ευθύνης του εκτροφέα όπως και πολλές περιπτώσεις απαλλαγής του, με εξαίρεση όρους που εκ των πραγμάτων είναι καταχρηστικοί ή υπερβολικοί (π.χ. δεν μπορείς να βάλεις ποινική ρήτρα...60.000,00 ευρώ για ενα ζώο που αγόρασες 1.500,00). Από 'κει και πέρα, εάν κάτι πάει στραβά, ο ιδιοκτήτης-αγοραστής, μπορεί με αγωγή κατά του εκτροφέα να ζητήσει αφενός αποζημίωση προσκομίζοντας στο δικαστήριο το ιδιωτικό συμφωνητικό,αποδείξεις για τα προβλήματα που παρουσίασε το ζώο (π.χ. ακτινογραφίες), παραστατικά για τα έξοδα στα οποία υπεβλήθη (αποδείξεις κτηνιάτρων κ.λπ)...κ.λπ., κ.λπ.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
και εγω δεν αμφισβητω κανεναν, ασχετα οτι πριν παρω οποιαδήποτε απόφαση θα ήθελα απόψεις όλων των πλευρών, αλλά απάντηση δεν έχω παρει ακόμα, τι έγινε και οι αναφορές με τα καλά λόγια μέχρι και τον Μάρτιο και υπάρχουν αναφορές και των 3 εκεί, μετετράπησαν την πρωτομαγία σε τελείως διαφορετικά πράγματα, αυτό δεν καταλαβαίνω, και πρεσβυωπία εχω, δεν έχω αλσχάιμερ
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
1. Απέκτησα ένα καθαρόαιμο bullmastiff, για το χαρακτήρα και τις "προδιαγραφές" του, χωρίς να με ενδιαφέρει, σε 1η φάση, η μορφολογία. Το διατύπωσα στον εκτροφέα "μου", υποσημειώνοντας ότι (κάποτε) θα ήθελα ένα κουτάβι "εκτροφικό", αλλά δεν είναι για τώρα (που είμαι άσχετος)...
2. Το bullmastiff αυτό, από την 1η μέρα της συμβίωσης, αποδείχτηκε "φοβικό"! Αν θέλεις, αποδείχτηκε "ντροπαλό", "συνεσταλμένο" ή οτιδήποτε άλλο θέλεις να το αποκαλέσεις... Αρα, δεν είναι bullmastiff! Το αποδέχτηκα αυτό, με όλη την αγάπη μου και δεν μίλησα...
3. Ο αριστερός ταρσός ήταν χάλια και το δεξιό πίσω πόδι κούτσαινε... Οι περισσότεροι "επαγγελματίες" που συνάντησα με προέτρεψαν να το "γυρίσω πίσω" και να πάρω τα λεφτά μου... Εγώ (και όλη η οικογένειά μου) γέλασα... Ήταν δυνατόν να επιστρέψω μιά ψυχή που είχε μείνει έστω και μία εβδομάδα στο σπίτι μου?
4. Τα "αδελφάκια" μας, επίσης, πέρναγαν δοκιμασίες... Εντάξει, δεν πειράζει, "τα παιδιά προσπαθούν", σκέφτηκα...
5. Κάποια στιγμή, αφού η μητέρα "μας" (η Μίσσα) στειρώθηκε και έφυγε για να μέινει σε ένα καλό σπίτι, μάθαμε ότι και ο πατέρας (Cargo) θα στειρωθεί και θα δοθεί... Οπως και μία άλλη σκύλα, η Roxy. Οπως και η αδελφή "μας" η Grace... Εντάξει, σκέφτηκα, τα παιδιά αλλάζουν τις γραμμές τους, βελτιώνουν την εκτροφή τους...

Ωσπου, μαθαίνουμε (όλοι) πως, πριν στειρωθούν και δοθούν, ο Cargo και η Roxy μπαίνουν σε γέννα!!!!! Δηλαδή, οι γραμμές που θέλεις να σταματήσεις (γιατί δεν σου κάνουν, γιατί θέλεις να βελτιωθείς) ζευγαρώνουν για μία ακόμα φορά... και εισπράττεις για μία ακόμα φορά, από γραμμές που επιδιώκεις να καταργήσεις...

Εκεί, Πηγή, τελείωσα... Δεν υπήρχε χώρος να με χωρέσει!!!

Και, πάλι, δεν είπα και πολλά πράγματα... Μέχρι σήμερα που διάβασα τα εξής "θέσφατα" από τον εκτροφέα "μου":

"Προς τους ιδιοκτήτες μπουλμαστιφ και όχι μόνο: κλπ κλπ κλπ
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
σωστά μέχρι και τον Μάρτιο τι γραφότανε, αυτο ρωτάω εγω, και με κανέναν δεν έχω ουδεμία σχέση, ουτε και θέλω να εμπλακώ, αυτή ειναι η ερώτηση μου. Και τότε τα ζώα ήταν 18 μηνων περίπου, δες τις αναφορές σε παρακαλώ. Σεπτεμβριο του 9 ειναι γεννημενα αν δεν κανω λάθος.
Ποτε δώθηκαν για στείρωση αυτά που αναφέρονται, πότε γινανε οι άλλες γέννες, πότε διεγνώσθη πρόβλημα, οι γονείς δεν αναφέρονται στο σιτε, αυτά θελω να μάθω για να σχηματίσω γνώμη

και κάτι άλλο τελέιως of topic, μολις πληροφορήθηκα τον θάνατο του Θωδορή Ζώρα, προέδρου του doberman club απο την επάρατη νόσο
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ την πρεσβυωπία σας είπα να εξυπηρετήσω :lol:
γιατί το αρχικό κείμενο ήταν πολύ μεγάλο και η απάντηση στο ερώτημα σας "γιατί μέχρι τον Μάρτιο έτσι και τώρα έτσι" βρισκόταν στο σημείο που παρέθεσα

για τα υπόλοιπα -απο ότι βλέπω στο πράσινο λαμπάκι δίπλα απο το όνομα του καθενός μας- αυτοί που μπορούν να απαντήσουν δεν είναι συνδεδεμένοι

Συλλυπητήρια στους δικούς του ανθρώπους και στην κοινότητα του Ντόπερμαν για τον Κύριο Ζώρα .
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
ναι κοκονε, συληπητηρια στις κόρες του, ας ειναι ελαφρυ το χώμα που θα τον σκεπάσει, δυστυχώς για εμένα είναι το δευτερο άτομο σε ηλικία δίπλα στη δικιά μου που φεύγει μεσα σε 2 μερες,απο τον ίδια αιτία. Τι να πώ.

Τα είδα αυτά που γράφεις, αλλά τα λόγια στο άλλο τοπικ ηταν τέτοια που και εσυ θα γινόσουν μπουλμαστιφας, και έμαθα οτι έχεις και μεγάλο κρεβατι. Το λυπηρό ειναι για τα ζώα, εύχομαι ολα να έχουν μια υπέροχη ζωή, και ελπίζω πάντα τα προβλήματα να λύνονται μέσα σε πλαίσια συνεργασίας και αμοιβαίας κατανόησης.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα