Επιπεφυκιτιδα και αλλεργίες


maria4531

New Member
21 Οκτωβρίου 2024
2
0
27
Καλησπέρα σε όλους! Πήγαμε στον κτηνίατρο σήμερα γιατί ο σκυλακος μου τις τελευταίες μέρες είχε λίγο πρησμένα ματια και κόκκινο περίγραμμα..μας είπε ότι είναι αλλεργίες και οτι τον πείραξε κάποιο φυτό μάλλον..μας έγραψε την αλοιφή tobradex για 5 μέρες 3 φορές την ημέρα.. βέβαια μου είπε πως εάν τελειώσει (γτ μου ρδωσε αυτή που είχε εκει) μπορώ να προμηθευτώ από το φαρμακείο την ίδια ή παρόμοια κατηγορία αλοιφης..διάβασα όμως εδώ πως πολλοί προτείνουν την αλοιφη ή σταγόνες tobrex και είναι κάθετοι στο να μην δώσουμε tobradex..τι μου προτείνετε;; είναι καλύτερη η tobrez; στην παρακάτω φωτογραφία είναι τα ματάκια του σκυλουμετά την εφαρμογή tobradex
20241021_202243.jpg
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.681
7.152
Δεν είναι θέμα καλύτερου ή χειρότερου, η καθεμιά είναι κατάλληλη για διαφορετικούς λόγους. Το tobradex είναι tobrex+δεξαμεθαζονη (ένα κορτικοστεροειδες, πες κορτιζόνη).

Αν έκρινε ο γιατρός ότι χρειάζεται στην περίπτωσή του "κορτιζονη", αυτό πρέπει να βάλεις.

Σε άλλες περιπτώσεις, δεν ενδείκνυται καθόλου, γι'αυτό μάλλον είδες να λένε μη βάλεις tobradex για το Χ, Ψ πράγμα.

(Δεν ξέρω πώς πάει στα μάτια αλλά λογικό μου ακούγεται να χρειάζεται κορτιζονουχο σε κάτι αλλεργικό).
 
  • Like
Reactions: maria4531


maria4531

New Member
21 Οκτωβρίου 2024
2
0
27
Όπως το λέτε έχετε δίκιο..απλά φοβήθηκα έτσι όπως διάβαζα πως ήταν κάθετοι πολλοί στο tobradex..από την άλλη σκέφτηκα πως πόσο λάθος να πάει για 5 μέρες που θα του δώσω κορτιζόνη...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.681
7.152
Ε κοίτα με τις σταγόνες/αλοιφές στα μάτια γενικά αν δεις ότι δεν κάνει τπτ ή κ χειροτερεύει, παίρνεις το γιατρό, του το λες, κ σου λέει τι να κανείς.