Αλλαγή ξηράς τροφής - προτάσεις


xristinap

Member
16 Ιουλίου 2023
20
19
Καλησπέρα, έχουμε ένα κουταβάκι(θηριάκι πλέον) 10,5 μηνών. Τον έχουμε από 20 ημερών που βρέθηκε παρατημένος. Στην αρχή έπινε γάλα για κουτάβια και μια ξηρά που μας έδωσαν από τη φιλοζωική. Στη συνέχεια για να του την αλλάξω έιχαμε δοκιμάσει την Eminent(ήταν οκ σχετικά) και με την Brit insect με κοτόπουλο, αλλά και την σκέτη υποαλλεργική της με το αρνί. Καμία από τις 2 δεν του έκατσε καλά (αέρια, διάρροιες κτλ) και έτσι πήραμε και δοκιμάσαμε την N&D Ancestral grain puppy medium&maxi lamb&bluberry την οποία τρώει από 3 μηνών χωρίς κάποιο ιδιαίτερο θέμα. Τον προηγόυμενο μήνα είπαμε να δοκιμάσουμε την αντίστοιχη n&d tropical puppy lamb που έχει βγάλει αλλά είχε αρκετά αέρια και τα έκανε πολύ μαλακά. Όλες οι αλλαγές είχαν γίνει σε διάστημα μετάβασης πάνω από εβδομάδα. Ο λόγος που θέλω να αλλάξω και δοκιμασαμε την tropical είναι γιατί τις 2 τελευταίες φορές οι συσκευασίες της N&D Ancestral είχαν περίεργη μυρωδιά σε σχέση με προηγούμενα και ακανόνιστα μεγέθη κροκέτας, και επισής από εκεί που την έβρισκα γύρω στα 65-70 δεν την βρίσκω πλέον σταθερά κάτω από 75. Έχετε να μου προτείνεται κάποια παρόμοια? Είχα δει την sams field junior με το αρνι. Ειναι καλη? Σε λίγους μήνες σκέφτομαι να τον γυρίσω σε barf αλλά προς το παρόν ψάχνω κατί σε κροκέτα ακόμα.

Φώτο του παιδιού- Μπρούνο - τώρα είναι γύρω στα 23-24 κιλά δεν κάθεται να ζυγιστεί χαχ
 

Attachments



GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
237
147
32
Μπορείς να δεις την primordial που δίνω στο δικό μου(πολύ καλή grain free) ή την vivere που είναι low grain και αυτή πολύ καλή, είναι στην ίδια εταιρεία και οι δυο.