Εμβόλιο κατά του Καλαζάρ


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
150euro το χρονο για ενα εμβολιο που καλυπτει σε ποσοστο λιγοτερο απο 50%, τελικα οχι, δεν το κανω.. Τα μετρα που παιρνουμε (κολαρο, αμπουλες, σπρευ, σκορδο και ειδικα φυτα) τον προστατευουν σε μεγαλυτερο ποσοστο..
Από ότι ξέρω 150 Ευρώ είναι μόνο την πρώτη φορά... από εκεί και πέρα χρειάζεται μόνο μία επανάληψη, άρα 50 ευρώ.

Προσωπικά θα το κάνω... εμβολιασμοί γίνονται εδώ και καιρό στην Πορτογαλία και τη Νότια Γαλλία και σοβαρές παρενέργειες δεν νομίζω να υπάρξουν... Έχω χάσει σκυλί από καλαζάρ, παρ' όλες τις προφυλάξεις, και δεν θα αντέξω την ιδέα ότι δεν έκανα ότι μπορούσα αν γίνει κάτι κακό... ακόμα και 50% να μειώνω τις πιθανότητες πιστεύω ότι αξίζει!
 


giorgoss

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2011
64
2
χαλκιδα
καλησπερα.
εχθες που πηγα στον κτινιατρο μιλησαμε για το εμβολιο.
το ποσοστο που σε καλυπτει μου ειπαι οτι ειναι 70-80% και δεν υπαρχει κανενας κυνδινος για το ζωο.
η τιμη ειναι 120 ευρω για τις 3 δοσεις. και μετα ειναι μια φορα το χρονο.
εκεινος στα δικα του εχει κανει.
θα τις τα κανω και εγω μολις χρονισει. για να εχουμε το κεφαλι μας υσηχο.
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Η πιο χαμηλη τιμη που εχω ακουσει ειναι τα 120. Ενταξει, αυτο ειναι το τελευταιο, αν ηξερα οτι τον καλυπτει και ειναι ασφαλες θα το εκανα οσο και να ειχε. Δεν ξερω, θα το ψαξω λιγο ακομα
 








Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Εγώ πάντως βρε παιδιά δεν έχω πειστεί ακόμα. Σε άλλο ξένο φόρουμ έχουν αναφερθεί περιστατικά σκυλιού που πέθανε και σκυλιού που παρόλο που οι εξετάσεις του έδειχναν να μην είχε καλαζαρ έγινε το εμβόλιο και μετά απέκτησε καλαζάρ. Ναι μπωρεί να είναι απλά "μύθοι" αλλά δεν ξέρω πια ποιον να πρωτο πιστέψω. Επίσης άρθρα λένε ότι δεν είναι μόνο μια-δυο φορές και τέλος, αλλά κάθε χρόνο που θα πρέπει να γίνετε το εμβόλιο. Δεν ξέρω ειλικρινά τι να πρώτο πιστέψω. Προς στιγμήν δεν θα το κάνω μιας και η εκτροφέας μου επίσης δεν το εμπιστεύεται για να το κάνει στα σκυλιά της.
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Εγώ πάντως βρε παιδιά δεν έχω πειστεί ακόμα. Σε άλλο ξένο φόρουμ έχουν αναφερθεί περιστατικά σκυλιού που πέθανε και σκυλιού που παρόλο που οι εξετάσεις του έδειχναν να μην είχε καλαζαρ έγινε το εμβόλιο και μετά απέκτησε καλαζάρ. Ναι μπωρεί να είναι απλά "μύθοι" αλλά δεν ξέρω πια ποιον να πρωτο πιστέψω. Επίσης άρθρα λένε ότι δεν είναι μόνο μια-δυο φορές και τέλος, αλλά κάθε χρόνο που θα πρέπει να γίνετε το εμβόλιο. Δεν ξέρω ειλικρινά τι να πρώτο πιστέψω. Προς στιγμήν δεν θα το κάνω μιας και η εκτροφέας μου επίσης δεν το εμπιστεύεται για να το κάνει στα σκυλιά της.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μολυνθεί κάποιος σκύλος λόγω του εμβολίου! Αυτό είναι 100% σίγουρο και επιστημονικά τεκμηριωμένο.
Άλλες παρενέργειες μπορεί να εμφανιστούν αλλά είναι τοπικού χαρακτήρα από ότι ξέρω. Ακόμα και αν υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες που δεν τις ξέρουμε το μόνο σίγουρο είναι ότι το εμβόλιο δεν μπορεί να κολλήσει τον ιό στο σκύλο!

Όσο αφορά για τις δώσεις... την πρώτη φορά είναι 3 και μετά 1 επανάληψη κάθε χρόνο.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Και εγώ πιστεύω ότι δε γίνεται να κολλήσει από το εμβόλιο, καλαζάρ γιατί δε βάζουν τον ιο αλλά ένα ''κομμάτι'' του!!!
Επίσης όταν μας λένε ότι αμπούλες θα βάζουμε όπως και πριν,φυσικά αυτό εννοείται,δηλαδή θα αφήνατε το σκύλι σας χωρίς προστασία από τα τσιμπούρια και άλλα τόσα παράσιτα???
Σε εμένα φαίνεται φυσιολογικό αυτό που λένε!!
Έχει δοκιμαστεί δε λέω αλλά δε έχω δει και τι λένε,στις χώρες που το έκαναν!!Στατιστικά κάτι...τι να πω και εγώ το ψάχνω ακόμα!!
Θα δούμε...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Χθες πηγα στον κτηνιατρο για να παρω κατι και μου ειπε οτι μολις αυτες τις μερες εφερε το εμβολιο και προτεινε να το κανω στην Ηρα, αφου γινει πρωτα το ειδικο τεστ της εταιριας που φερνει το εμβολιο.
Μου ειπε οτι παλι υπαρχουν πιθανοτητες να κολλησει αλλά με το εμβολιο μειωνονται δραματικα.
Επισης, τις αμπουλες και τα κολαρα δεν τα γλυτωνεις και λεει ο χρειαζονται και παλι για την σκνιπα. Ετσι κι αλλιως χρειαζονται και για άλλα εντομα βεβαια...

Για σκυλους που εχουν ηδη καλαζαρ, οπως η Ζηνα, μού ειπε οτι δεν υπαρχουν ακομα στοιχεια για το αν μπορει να κανει το εμβολιο, ακομα και καποια στιγμη ο τιτλος μηδενιστει.

Την Ηρα παντως μαλλον θα την παω μεσα στις επομενες μερες.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν γίνεται να πάθει καλαζάρ το σκυλί απο το εμβόλιο
εγώ που δεν θα το κάνω και είμαι πολύ πολύ δύσπιστος για αυτό και μόνο είμαι απόλυτα σίγουρος

το εμβόλιο αυτό δεν εισάγει στον οργανισμό του σκύλου κάτι σχετικό με το παράσιτο/πρωτόζωο
αυτό που κάνει είναι να εισάγει μία πρωτείνη η οποία θεωρείται ικανή να ενεργοποιήσει τον μηχανισμό αυτοίασης που παρατηρήθηκε σε κάποια σκυλιά
κάτι με φαγοκύταρα και άλλα παρόμοια τα οποία ενεργοποιούνται κάπως και καταφέρουν να προλάβουν και να "σκοτώσουν" το παράσιτο πριν προσβάλλει τον οργανισμό του σκύλου
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
το εμβόλιο αυτό δεν εισάγει στον οργανισμό του σκύλου κάτι σχετικό με το παράσιτο/πρωτόζωο
αυτό που κάνει είναι να εισάγει μία πρωτείνη η οποία θεωρείται ικανή να ενεργοποιήσει τον μηχανισμό αυτοίασης που παρατηρήθηκε σε κάποια σκυλιά
Ακριβώς αυτά τα λόγια μου είπε το πρωι η δική μασ κτηνίατρος!
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αν το εκανα,δεν θα εμενα στο τεστ.
Τα τεστ δινονται δωρεαν ανα 60 εμβολια.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.970
139
Πάτρα
Εγώ πάντως το σκέφτομαι όπως θα το σκεφτόμουν για μένα. :rolleyes:
Δν νομίζω να έτρεχα να κάνω ένα ανθρωπο-εμβόλιο με το που θα κυκλοφορούσε... :cool:
 






chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Εγώ πάντως το σκέφτομαι όπως θα το σκεφτόμουν για μένα. :rolleyes:
Δν νομίζω να έτρεχα να κάνω ένα ανθρωπο-εμβόλιο με το που θα κυκλοφορούσε... :cool:
Έχεις άδικο ακόμα και στα σκυλάκια πριν βγουν στην αγορά υπάρχουν δοκιμές και κλινικές μελέτες, καμία φαρμακευτική δεν βγάζει πράγμα χωρίς να το έχει τεστάρει, δεν μπορείς να πάρεις CE άλλιως.

Είναι σαν να λες το εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχύλου της μήτρας δεν θα το πάρω γιατί είναι σχετικά πρόσφατο θα περίμενω καμία 10 χρόνια και μετά θα το κάνω.

Το μόνο έμβολιό που βγήκε στα γρήγορα και χωρίς δοκιμές ήταν το έμβολιο για την γρίπη των πτηνών και αυτή είναι η μόνη εξαίρεση στα τελευταία χρόνια που θυμάμαι εγώ και λόγω πανδημίας τότε (μ@$#&*ες).
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ολόκληρος ΠΟΕ κύρηξε πανδημία μ@#$%ιες όπως λές και συμφωνώ
(προφανώς με ώθηση απο τις φαρμακευτικές που αναφέρεις πιο πάνω κατα την άποψή μου)
και τώρα εμείς θα εμπιστευτούμε εμβόλιο για κατοικίδια?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78