Ελληνικός Ποιμενικός ανάμεσα στη φαμίλια-Φοίβος!


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Τα λευκά ελληνικά Τσομπανόσκυλα δεν τα αναφέρω γιατί έχω δει ελάχιστα δείγματα που να χαρακτηριζονται ως τέτοια κι όχι λευκός Ε.Π.,κανένα από αυτά μάλιστα δεν ετυχε να είναι εργαζόμενο ζώο, και μέσα σε αυτά είναι ακόμα πολύ εντονη η παρουσία του Ε.Π....
Δεν είμαι βέβαιος ότι πρόκειται για διαφορετική ράτσα και όχι για μία συγκεκριμένη γραμμή αίματος Ε.Π.. Πάντως, από ότι βλέπω, σε φωτογραφίες κυρίως, έχουν μία ιδιαίτερη εμφάνιση. Όμως, μιά προσεκτική ματιά θα δείξει ότι τα περισσότερα Ε.Π. μοιάζουν με κάποια άλλα Ε.Π.. Δηλαδή, ο καθένας μας θα βρει ορισμένα άτομα τα οποία μοιάζουν πολύ με τα δικά μας σκυλιά. Αυτό όμως δεν νομίζω ότι σημαίνει πως όλα τα όμοια σκυλιά, αποτελούν ξεχωριστή ράτσα, παρά μόνο ότι έχουν πολύ έντονα ορισμένα χαρακτηριστικά μιάς γραμμής αίματος, ενώ όλα είναι Ε.Π.. Εξ' άλλου ο ΟΦΕΠ νομίζω ότι θεωρεί άτοπο το θέμα του λευκού τσομπανόσκυλου, κυρίως γιατί η προσκόληση στο χρώμα δεν μπορεί να χαρακτηρίζει μία ολόκληρη φυλή. Να ανοίξουμε θέμα για το λευκό τσομπανόσκύλο; έχω απορίες και το βρίσκω ενδιαφέρον. Θα το ανοίξω.
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Εδω γυρω ειμαστε...υποχρεωσεις στο φουλ οπότε αναγκαστικά ψιλοχαθηκαμε...σας διαβαζω οσο μπορω ανελλιπως...μεγαλωνουμε σε γνωση μεγαλωνει και ο μικρος...



Μπορει τα κρυα να σφιξανε αυτες τις μερες με θερμοκρασιες πρωτόγνωρες για Πατρα αλλά ο μικρος μαλλον το απολαμβανει με το μαλλι του... :)

Τα λεμε...να ειστε ολες και ολοι καλα...
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Σημερα καναμε και αιματολογικες για Καλαζαρ..ο μικρος χαιρει ακρας υγειας...Συν τα εμβολια του συν την εξαιρετικη κατασταση υγειας και εμφανισης...παμε μια χαρα :)15 μηνων πατημενα ολα μια χαρα ...
Λιγο αρνητικος ητανε στη βελονα για αιμοληψια στο ποδαρακι,αλλά εν τελει καλα τα πηγαμε...Δεν το δεχτηκε και πολυ ευκολα ομως...
Για δυσπλασια τωρα θα κανουμε σε λιγες μερες εξετασεις,να ειμαστε κομπλε...Αληθεια η εξεταση για δυσπλασια πώς γινεται;Κατι για ναρκωση που πηρε τ'αυτι μου ισχυει;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πάντα τέτοια, υγιείς και δυνατοί:)
Θέλει νάρκωση η ακτινογραφία για δυσπλασία
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Εαν κανετε ακτινες για δυσπλασια ,Του κανουν την ναρκωση ωστε να κατσει στην σωστη θεση για τις ακτινογραφιες.γιατι δεν καθοντε.
και ο δικος μου ετσι εβγαλε ολες τις ακτινες.εκτος απο μερικες που τον κραταγα εγω και εφαγα μαζι του την ακτινοβολια.

Παντα τετοια στις εξετασεις,να βγαινετε καθαροι!
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Και αν και το Καρναβαλι περασε να σας πω την γνωστη ιστορια της Κοκκινοσκουφιτσας αλλά καπως πιο αλλαγμενη...

Βγηκε λοιπον η κοκινοσκουφιτσα στο δασος να παει φαγητο στην γιαγια της...Η μαμα της ειπε να μην χαζευει γυρω της γιατι θα συναντησει τον Κακο Λυκο...
Κι οπως πηγαινε λοιπον να'σου ο Λυκοοοος


Τεραστιος και ..χμμμ για να του ριξω μια καχυποπτη ματιά λεει η μικρη μας φιλη...


Μα γιατι μου ειπε η μαμα να μην του μιλησω...για να δω λιγο τα δοντια του,ΝΑ εδω ειναι...


αυτος χμμμ...δεν μου φαινεται και πολυ Κακος...
Μηηηηηηη!!!Δε θελω φιλιά!Η μαμα ειπε...


Λες να μην ειναι και πολυ κακος τελικα αυτος ο λυκος;...


Κι εδω τελειωνει η ιστορια,με τη συμφιλιωση της Κοκινοσκουφιτσας και του Καλου Λυκου και ζησανε αυτοι καλα κι εμεις καλυτερααα...για αποδειξη αυτου..παρτε κι ενα χαμογελο απο τα δυο φιλαρακια...χαμογελο ευτυχιας...

:)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Τι όμορφες φωτογραφίες :)

2 ομορφιές μαζί!!!
Το κοριτσάκι σου είναι πολύ γλυκό & όμορφο,για τον σκύλο τo έχουμε ξαναπει :p
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
πόσο πολύ αγαπιούνται αυτοι οι δυο ρε συ;
θυμάμαι τη φωτο που ειναι στα φύκια και τον αγκαλιάζει με μια απειρη γλύκα και ο σκύλος έχει ένα ύφος τόοοσο ικανοποιημένο...
 






mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
κωστα που σκεφτεσαι να κανεις την εξεταση για δυσπλασια?
ναι θελει ναρκωση....
Στην κτηνιατρο που βλεπει τον μικρο(θα τα πουμε απο κοντα μη λεω Ονοματα στον "αερα")...ναι με ναρκωση μού ειπε...αλλά καλο ειναι να το συζητησουμε απο κοντα πριν...
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Ανοιξη πλεον και ειπαμε να πεταχτουμε για ενα μπανακι στη θαλασσα και μετα αραξαμε για καφεδακι σπιτι...
Μοιραζομαι καποιες φωτο με τον μικρο...ο οποιος εδειχνε να περναει ωραια...αν και Τσοπανης το εριξε το μπανιο του!






Και μιας και συζητουσαμε κατι για λουρι...ξεσαλωσε στη θαλασσα χωρις λουρι,κοντα ητανε αλλά...ειναι πολυ περιεργος και η μουσουδα κατω συνεχως δεν πολυθελει εντολες χωρις λουρι ενω καποια στιγμη ειδε καποια κοπελα σε μια αποσταση 200 μετρα απο εμας,εφυγε,δεν υπακουγε καθολου παρα τη φωνη και πηγε εκει...απλα τη μυρισε και ουτε καν την αφησε να τον χα"ιδεψει...καθισε ελαχιστα εκει και μολις ικανοποιησε την περιεργεια του ετρεξε παλι κοντα...ομως αν στη θεση της κοπελας(που δεν φοβηθηκε) ηταν κανενα παιδακι;Κανενας μπαμπας περιεργος;........δεν ηταν και η καλυτερη μου στο σημειο αυτο γιατι απλα δεν υπακουσε καθολου.Εκανε αυτο που ηθελε και γυρισε όποτε ηθελε...Οση ωρα ηταν στο λουρι,απλα εκανε οτι ζητουσα(αφου ξεπερασαμε και τον ενθουσιασμο με ενα Λαμπραντορ που γνωρισαμε χθες και παιζανε μαζι)...Τι να κανω πανω σε αυτο,απλα δεν ξερω...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Πότε μάλλιασε αυτός έτσι ρε συ?
Ωραίος έγινε...
Στην εκπαίδευση κάνετε διορθώσεις?
Και μόνο όταν είναι σε λουρί?
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Στην εκπαίδευση κάνετε διορθώσεις?Και μόνο όταν είναι σε λουρί?
Ναι κανω διορθωσεις...και χωρις λουρι ειναι μονο σε ελεγχομενο χωρο...Ακουει σχεδον παντα ειτε με λουρι ειτε χωρις...αυτα ομως σε ελεγχομενο χωρο...Αν αλλαζει αυτο,δηλαδη σε δημοσιο χωρο,ειναι με λουρι και εκει ακουει επισης.Χωρις λουρι...όποτε θελει(αλλά ελα που δεν θελει;...)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Την δική μου την γνώμη στην έγραψα και στο άλλο θέμα!
Στην προκειμένη η επιβράβευση του να πάει εκεί, να κάνει ότι θέλει κι αφού τελειώσει να επιστρέψει, ενώ άκουγε τις εντολές, σας πάει σίγουρα βήματα πίσω....
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Την δική μου την γνώμη στην έγραψα και στο άλλο θέμα!
Στην προκειμένη η επιβράβευση του να πάει εκεί, να κάνει ότι θέλει κι αφού τελειώσει να επιστρέψει, ενώ άκουγε τις εντολές, σας πάει σίγουρα βήματα πίσω....
Διαβαζω με προσοχη οσα γραφεις...να εισαι σιγουρος :)
Τι εννοεις η επιβραβευση;Στο συγκεκριμενο συμβαν,μολις γυρισε απλα τον εβαλα στο λουρι,τον εδεσα απο σταθερο σημειο δειχνοντας του την πλατη μου και τον αφησα εκει για λιγη ωραυστερα οσες ασκησεις καναμε (παλι με λουρι)εκτελεσε τα παντα.Ομως χωρις λουρι δεν τον ξαναφησα γιατι ειχε μαζευτει κοσμος...
Τι λαθος εκανα;
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Επιβράβευση ήταν το ίδιο το γεγονός, δηλαδή ότι έκανε ακριβώς αυτό που ηθελε αυτός κι όχι αυτό που του έλεγες εσύ!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν "διορθώνεις" ΑΦΟΥ επιστρέψει...
Έτσι χαλάς την επιστροφή...

Πρέπει να δουλέψετε σιγά σιγά σε χώρο καινούριο...αλλά ελεγχόμενο...πχ...σε περιφραγμένο γήπεδο...Που να νομίζει ότι είναι "άγνωστος"...αλλά να μπορείς να τον διορθώσεις γρήγορα...

Και σιγά σιγά πάτε και σε πιο "ξένα" τερέν...
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
@Φοιβος:Συνεχιζω καιδΔεν κατανοω πώς το εννοεις το επιβραβευση(μαλλον οτι εκανε οτι ηθελε ως "ανασα" επειδη τον εχω στο λουρι συνεχως; )...παρ'ολ'αυτα και συνεχιζοντας την κουβεντα,πραγματικα θελω να τον βγαλω απο το λουρι αλλά δεν ειμαι σιγουρος οτι θα ακουει...παρα τα οσα εχω διαβασει και εδω κατα καιρους και μανιωδως θα ελεγα...
 
Last edited:


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Κωστα καταλαβα τι λες...και αυτη μαλλον ειναι και η σκεψη μου να αρχισω να τον δουλευω πολυ περισσοτερο σε ενα χωρο ανοιχτο και ελεγχομενο(με λιχουδιες ισως ως βοηθεια) και χωρις λουρι...Το ερωτημα μου ομως ειναι οτι θα μαθει χωρις λουρι να υπακουει,αλλά σε ερεθισματα σε αλλο χωρο που δεν ειναι ελεγχομενος...πως θα εχω εμπιστοσυνη;.....Και μιλαμε για τσοπανη...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78