Γαύγισμα σε περαστικούς


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Εχω την εντύπωση πλέον πως πολύ δύσκολα μπορεί να αλλάξει μυαλά κάποιος που επί χρόνια πίστευε ότι βοηθούσε ένα αδέσποτο με το να το ταίζει..
Φροντίζω κ εγώ αδέσποτα αλλά ξέρω πως δε κάνω το καλύτερο που θα μπορούσα γιαυτά κ ντρέπομαι να λέω είμαι φιλόζωος κτλ. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είμαι επιλεκτικός φιλόζωος κ βοηθάω όσα ζώα θέλω,όποτε μπορώ,δε κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου..
Γιαυτό κ για μένα,ένα άνοιγμα ενός τέτοιου θέματος για την συγκεκριμένη περίπτωση είναι απλά επιλεκτικό ενδιαφέρον.
Δλδ το πρόβλημα είναι το γαύγισμα στους περαστικούς?
Κ αν θες,βάλε κ σε εμένα ταμπέλα γιατί από όσα ξέρω,'έχω ξεφύγει τελείως'.Ετσι δε χαρακτηρίζεις εσύ όσους σου λένε κάτι που δε θες να ακούσεις κ να καταλάβεις?
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Προφανώς όταν ακούμε πράγματα που δεν μας αρεσουν σωπαίνουμε..

Αν πιστεύει η φιλη μας πως έτσι κάνει κάτι καλο.. είναι παντελώς γελασμένη..
Δεν καταλαβαίνω δικαιολογίες τύπου το σκυλί δεν κάθεται μέσα..
και δεν καταλαβαίνω τι σόι φροντίδα είναι αυτή?:confused:
η το φροντίζεις σωστά σε ότι αφορά το ίδιο το σκυλί αλλα και τους άλλους που δεν σου χρωστάνε τίποτα οι άνθρωποι..
η δεν ασχολείσαι καθόλου..
Oι ντεμι καταστάσεις δεν στέκουν..
η σε ενδιαφέρει η όχι..
Αλλιώς πηγαίνεις σε μια αλάνα και το ταΐζεις όπως κάνουν όλοι..

Αν το σκυλί το πατήσει αυτοκίνητο, φάει φόλα (που μια η άλλη προκαλεί..)
Αν είναι άρρωστο..
Αν τσακωθει με ενα σκύλι..
Αν αν αν..τι θα λέτε?
Ενταξη απλά δεν ηθελε να μπει μέσα?
η το κάνετε δεσποζομενο η αν δεν μπορειτε αλλα ενδιαφέρεστε πραγματικά καλέστε μια φιλοζωική..
η βρείτε ένα άτομο να το δώσετε..

Αυτή την κατάσταση δεν την καταλαβαίνω και σίγουρα περισσότερο κακό κάνετε στο σκυλί προκαλώντας άθελα του αντιδράσεις, νομίζοντας εκείνο ότι έχει ένα σπίτι..

Τ' ότι κάποιος έχει και άλλες δουλειές και δεν απαντάει άμεσα,δεν σημαίνει ότι σιωπά αγαπητή φίλη. Το σκυλί είναι ευτυχισμένο εκεί που είναι γιατί μεγάλωσε σ' αυτή την γειτονιά. Μια φορά την πήραν κάποιοι μακριά απ' αυτό το σημείο και ξαναγύρισε. Ποια είναι λοιπόν η λύση? να την κλείσω σε μια μάντρα?
Φιλόζωη είμαι και κάνω αυτά που μπορώ μέχρι εκεί που φτάνουν οι δυνατότητες μου.

Εσείς θέλετε ο κάθε ένας μας να κάνει το τέλειο σύμφωνα πάντα με τα δικά σας δεδομένα. Μάθετε λοιπόν ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δεν αγγίζουν την δική σας τελειότητα. Κάνουν αυτό που μπορούν με το να βάζουν το δικό τους λιθαράκι σ' αυτό που λέγεται "αδέσποτα". Συνεχίστε λοιπόν τώρα εσείς να λέτε τις δικές σας θεωρίες...
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Γιατί δεν κάνετε κάτι για να διορθώσετε τη συμπεριφορά του σκύλου ώστε να μη γαβγίζει σε περαστικούς και αυτοκίνητα; Αυτό που εσένα σου δημιουργεί ασφάλεια, εμένα μου δημιουργεί ανασφάλεια. Εφόσον το φροντίζετε και δεν σου λέω να το μαζέψετε, δεν μπορείτε να το περιορίσετε ή να το διορθώσετε ώστε να μην προκαλέσει κάποιο ατύχημα σε κάποιον ανύποπτο περαστικό;
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
νομιζω marcia και χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν οτι για να γινει αυτο χρειαζεται να αφιερωσουν πολυ χρονο
και αν ηταν να αφιερωσει καποιος τοσο χρονο δεν θα ειχε προβλημα να το παρει και στο σπιτι του και να μην το αφηνει να περιφερεται ελευθερο.γιατι πιστευω και αν κανω λαθος διορθωστε με οτι για να κοψεις αυτη τη συνηθεια θα χρειαστει πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια απο το να του μαθεις να μην ξυνει τις πορτες για να βγει εξω.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τ' ότι κάποιος έχει και άλλες δουλειές και δεν απαντάει άμεσα,δεν σημαίνει ότι σιωπά αγαπητή φίλη. Το σκυλί είναι ευτυχισμένο εκεί που είναι γιατί μεγάλωσε σ' αυτή την γειτονιά. Μια φορά την πήραν κάποιοι μακριά απ' αυτό το σημείο και ξαναγύρισε. Ποια είναι λοιπόν η λύση? να την κλείσω σε μια μάντρα?
Φιλόζωη είμαι και κάνω αυτά που μπορώ μέχρι εκεί που φτάνουν οι δυνατότητες μου.

Εσείς θέλετε ο κάθε ένας μας να κάνει το τέλειο σύμφωνα πάντα με τα δικά σας δεδομένα. Μάθετε λοιπόν ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δεν αγγίζουν την δική σας τελειότητα. Κάνουν αυτό που μπορούν με το να βάζουν το δικό τους λιθαράκι σ' αυτό που λέγεται "αδέσποτα". Συνεχίστε λοιπόν τώρα εσείς να λέτε τις δικές σας θεωρίες...
Παρόλα αυτά αγαπητη φιλη συνεχίζεις να δίνεις επιλεκτικές απαντήσεις όπως έκανες και πριν και δεν απάντησες σε αυτά που σε ρώτησα..

Οσον αφορά για αυτό που είπες..


Ναι και αυτοί που ζευγαρώνουν ανεξέλεκτα δεν φτάνουν την δικη μας τελειότητα..
και αυτοί που πετάνε φόλες και πετάνε κουτάβια στα σκουπίδια..
και αυτοί που διαφωνούν με την στείρωση στα αδέσποτα γιατί πάμε κόντρα στην φύση..
και τελικά βάση της δικης μας τελειότητας ο καθένας κάνει ότι πιστεύει στην κάμπουρα των υπολοιπων..
Τώρα μαζεύοντας ένα σκυλάκι ενοχλώντας τον κόσμο βάζοντας το ίδιο το σκυλάκι σε κίνδυνο..?
Γεμίζοντας αδέσποτα..?
Σκοτώνοντας σκυλιά γιατί είναι περιττά από το μάταιο τούτον κόσμο..?

Ο καθένας ότι μπορεί κάνει συμφωνώ..
Οποτε θέλει ακούει και οποτε δεν βαριετέ ανοίγει τα ματια του..
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Παρόλα αυτά αγαπητη φιλη συνεχίζεις να δίνεις επιλεκτικές απαντήσεις όπως έκανες και πριν και δεν απάντησες σε αυτά που σε ρώτησα..

Οσον αφορά για αυτό που είπες..


Ναι και αυτοί που ζευγαρώνουν ανεξέλεκτα δεν φτάνουν την δικη μας τελειότητα..
και αυτοί που πετάνε φόλες και πετάνε κουτάβια στα σκουπίδια..
και αυτοί που διαφωνούν με την στείρωση στα αδέσποτα γιατί πάμε κόντρα στην φύση..
και τελικά βάση της δικης μας τελειότητας ο καθένας κάνει ότι πιστεύει στην κάμπουρα των υπολοιπων..
Τώρα μαζεύοντας ένα σκυλάκι ενοχλώντας τον κόσμο βάζοντας το ίδιο το σκυλάκι σε κίνδυνο..?
Γεμίζοντας αδέσποτα..?
Σκοτώνοντας σκυλιά γιατί είναι περιττά από το μάταιο τούτον κόσμο..?

Ο καθένας ότι μπορεί κάνει συμφωνώ..
Οποτε θέλει ακούει και οποτε δεν βαριετέ ανοίγει τα ματια του..

Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει. Μπήκα σ' αυτό το forum για να βρω λύση στο πρόβλημά μου. Δεν μπήκα ούτε να σου λύσω τις δικές σου απορίες αλλά ούτε και να σου απολογηθώ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει. Μπήκα σ' αυτό το forum για να βρω λύση στο πρόβλημά μου. Δεν μπήκα ούτε να σου λύσω τις δικές σου απορίες αλλά ούτε και να σου απολογηθώ.
Aν θέλεις να παίρνεις βοήθεια.., να μάθεις να αντέχεις τις κριτικές και τις αντίθετες γνώμες..

Aν θέλεις να μελώνουμε τις απόψεις μας για να τις καταπίνεις καλύτερα.., γράψου σε forum ζαχαροπλαστικής..
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Aν θέλεις να παίρνεις βοήθεια.., να μάθεις να αντέχεις τις κριτικές και τις αντίθετες γνώμες...
Και ποιος σου είπε ότι η βοήθεια πάει αγκαζέ με την κριτική? Οταν κάποιος βοηθάει, γίνεται αρωγός δεν κριτικάρει. Πάρε έναν Μπαμπινιώτη. Καλό θα σου κάνει.

Aν θέλεις να μελώνουμε τις απόψεις μας για να τις καταπίνεις καλύτερα.., γράψου σε forum ζαχαροπλαστικής..
Σοβαρές απόψεις, μελωμένες ή μη, βγαίνουν απο ώριμα άτομα και όχι απ' αυτά που βράζουν απο ειρωνεία.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Και ποιος σου είπε ότι η βοήθεια πάει αγκαζέ με την κριτική? Οταν κάποιος βοηθάει, γίνεται αρωγός δεν κριτικάρει. Πάρε έναν Μπαμπινιώτη. Καλό θα σου κάνει.
Εγώ πάλι ξέρω ότι η εποικοδομητική κριτική (και δεν είδα ΠΟΥΘΕΝΑ ειρωνεία μέχρι ενός σημείου) βοηθάει και πολύ μάλιστα.
Ειρωνεία θα έλεγα αυτό:
Μάθετε λοιπόν ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δεν αγγίζουν την δική σας τελειότητα.
...που είπες εσύ...
(Τον Μπαμπινιώτη τον είχα καθηγητή στο πανεπιστήμιο. Ένας υπερφίαλος είναι)
Από κει και πέρα οι απαντήσεις είχαν στόχο να βοηθήσουν το σκυλί και όχι εσένα ή τη γειτόνισσα.
Τέλος:
Φιλόζωη είμαι και κάνω αυτά που μπορώ μέχρι εκεί που φτάνουν οι δυνατότητες μου.
Πολύ εύκολα χρησιμοποιείται αυτή η λέξη. Ίσως πρέπει κάποιος να επαναπροσδιορίσει το νόημά της στα λεξικά.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Aν θέλεις να μελώνουμε ..
και να μελωνουμε και να ριχνουμε και μπολικο "σπασμενο καρυδι" απο πανω..μιαμ, μιαμ...
(καλως με δεχτηκατε, ναι):)
 






Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει. Μπήκα σ' αυτό το forum για να βρω λύση στο πρόβλημά μου. Δεν μπήκα ούτε να σου λύσω τις δικές σου απορίες αλλά ούτε και να σου απολογηθώ.
Αυτό που σου λέμε εδώ είναι ότι το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που μας παρέθεσες κ εσύ επιμένεις με ειρωνίες κ ...φιλοζωικά αισθήματα που προφανώς δε μας διακατέχουν ενώ εσένα σου βρίσκονται άφθονα.
Δε μπορείς να λύσεις ένα πρόβλημα αν δε ξεκινήσεις από τη ρίζα του!
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Εγώ πάλι ξέρω ότι η εποικοδομητική κριτική (και δεν είδα ΠΟΥΘΕΝΑ ειρωνεία μέχρι ενός σημείου) βοηθάει και πολύ μάλιστα. .
Την...εποικοδομητική κριτική κρατήστε την για τον εαυτό σας.


Πολύ εύκολα χρησιμοποιείται αυτή η λέξη. Ίσως πρέπει κάποιος να επαναπροσδιορίσει το νόημά της στα λεξικά.
Μια και τον είχες καθηγητή, ζήτα το απο τον Μπαμπινιώτη
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Αυτό που σου λέμε εδώ είναι ότι το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που μας παρέθεσες
Αυτό που λέτε και επιμένετε είναι να μπει ο σκύλος σ' ένα διαμέρισμα για να μην ενοχλεί.
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Δε το λέμε για να μην ενοχλεί!Αυτό έρχεται δεύτερο σε σχέση με το πως περνάει ο σκύλος!
Δε μπορώ να δεχτώ με τπτ ότι με το να ζει έξω περνάει καλύτερα από ότι θα περνούσε μέσα με την ανθρωποαγέλη του.
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Δε το λέμε για να μην ενοχλεί!Αυτό έρχεται δεύτερο σε σχέση με το πως περνάει ο σκύλος!
Δε μπορώ να δεχτώ με τπτ ότι με το να ζει έξω περνάει καλύτερα από ότι θα περνούσε μέσα με την ανθρωποαγέλη του.
Μάλλον θα πρέπει να ξαναδιαβάσεις τα κατεβατά που έχουν γραφτεί. Ολα αυτά τα λέτε γιατί ενοχλεί.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αυτό που λέτε και επιμένετε είναι να μπει ο σκύλος σ' ένα διαμέρισμα για να μην ενοχλεί.
Βρε Ντέπυ ΑΜΑΝ με την αμυντική στάση!!! Τι πράγμα είναι αυτό?

ΛΕΣ ότι γαυγίζει σε περαστικούς και πάει ΜΕ ΦΟΡΑ επάνω τους.
Γαυγίζει σε αυτοκίνητα.
Κάποιοι περαστικοί ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ.
Σας έχουν στείλει ΔΥΟ φορές την αστυνομία.

Λες ακόμα ότι "δεν τρώει απ' έξω" και άρα δεν υπάρχει κίνδυνος να φάει φόλα. Πραγματικά το πιστεύεις αυτό το πράγμα? Να έρθω με μια ωραία μπριζολίτσα (κανονική, χωρίς δηλητήριο ή γυαλιά), να την αφήσω στο χώρο του να δούμε αν θα τη φάει ή όχι?

Με αυτά τα δεδομένα ΕΣΥ τι προτείνεις?
Γιατί δεν καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημα το έχετε εσείς στην πολυκατοικία και ΟΧΙ οι περαστικοί και οι υπόλοιποι γείτονες?

ΔΕΝ υπάρχει άλλη λύση εκτός απ' το να γίνει το σκυλί δεσποζόμενο κανονικά. Να αποτελέσει ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ κάποιου.
Α ναι... και να "χαθεί" ή να σκοτωθεί με κάποιο τρόπο λύση είναι.
Κι αν ενοχλεί (που ενοχλεί) κάποιος θα φροντίσει και γι' αυτό.

Για το καλό του λοιπόν ΜΕΣΑ. Αν δε θέλετε προωθείστε την υιοθεσία του. Αν πάλι δε θέλετε πάρτε το δήμο σας να έρθει να το πάρει και να το κάνει... ό,τι νομίζει.
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Βρε Ντέπυ ΑΜΑΝ με την αμυντική στάση!!! Τι πράγμα είναι αυτό?

ΛΕΣ ότι γαυγίζει σε περαστικούς και πάει ΜΕ ΦΟΡΑ επάνω τους.
Γαυγίζει σε αυτοκίνητα.
Κάποιοι περαστικοί ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ.
Σας έχουν στείλει ΔΥΟ φορές την αστυνομία.

Λες ακόμα ότι "δεν τρώει απ' έξω" και άρα δεν υπάρχει κίνδυνος να φάει φόλα. Πραγματικά το πιστεύεις αυτό το πράγμα? Να έρθω με μια ωραία μπριζολίτσα (κανονική, χωρίς δηλητήριο ή γυαλιά), να την αφήσω στο χώρο του να δούμε αν θα τη φάει ή όχι?

Με αυτά τα δεδομένα ΕΣΥ τι προτείνεις?
Γιατί δεν καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημα το έχετε εσείς στην πολυκατοικία και ΟΧΙ οι περαστικοί και οι υπόλοιποι γείτονες?

ΔΕΝ υπάρχει άλλη λύση εκτός απ' το να γίνει το σκυλί δεσποζόμενο κανονικά. Να αποτελέσει ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ κάποιου.
Α ναι... και να "χαθεί" ή να σκοτωθεί με κάποιο τρόπο λύση είναι.
Κι αν ενοχλεί (που ενοχλεί) κάποιος θα φροντίσει και γι' αυτό.

Για το καλό του λοιπόν ΜΕΣΑ. Αν δε θέλετε προωθείστε την υιοθεσία του. Αν πάλι δε θέλετε πάρτε το δήμο σας να έρθει να το πάρει και να το κάνει... ό,τι νομίζει.

Μα είναι ποτέ δυνατόν ρε συ Cloe να κάνω μια ερώτηση για το που μπορεί να φτάσει η αστυνομία και να φτάνει το θέμα εδώ? Σας έκανα αυτή την ερώτηση και περίμενα κάποιες απαντήσεις όχι να δέχομαι λεκτικές επιθέσεις γιατί ο σκύλος ενοχλεί και δεν μπαίνει σε διαμέρισμα και τόσα άλλα. Και δεν είπα ποτέ και σε κανένα μήνυμά μου ότι φταίνε οι περαστικοί και εμείς είμαστε οι αθώοι.