Βοήθειααααα ψύλλος!!


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
αχ...πόσες φορές να τ πω... Όταν βρούμε ψυλλους πλενουμε σε βραστό νερό κρεβάτια παιχνίδια ρούχα. Βάζουμε σκούπα στο σπίτι ανά δύο μέρες . Αν έχουμε χαλιά η παρκέ ρίχνουμε αλάτι κ το αφήνουμε 2 μέρες. Σαφώς κ δεν αφήνουμε το σκυλί να παει εκεί. Τέλος κάνουμε μπάνιο με το ζουμι από λεμόνια που υπάρχει ήδη ανάρτηση στο φόρουμ για το πως γίνεται. Προσέχουμε μόνο τα ακόλουθα. 1)μάτια πιπί πωπος μύτη στόμα. 2)οχι σε πληγές. 3)να μην το δει ήλιος μετα αν έχει λευκό τρίχωμα. 4)δεν το ξεπλενουμε το σκυλί.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Ρε παιδιά εγώ έχω μια απορία... Μπορεί να είναι και χαζή...! Όταν λέμε πλένουμε ρούχα κρεβάτι και τα σχετικά, στο πλυντήριο είναι κομπλέ? Επίσης, αν ο μικρός έχει πολλούς ψύλλους, μπορεί να κολλήσω κι εγώ, σωστά? Τον βάζω συχνά πάνω μου, άρα πρέπει να απολυμάνω και τα ρούχα μου? Και τον καναπέ ας πούμε που ανεβαίνει? Πώς θα το κάνω αυτό!? Hopsi η σκούπα αρκεί? Να μη σφουγγαρίσω με χλωρίνη? Άμα ρίξω αλάτι σε όλο το πάτωμα για 2 μέρες, πώς είναι δυνατόν να μην πάει εκεί ο μικρός?
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
ξεχνα την χλωρίνη δια παντός. Θελει βραστό νερό το πλύσιμο. Όσο για το αλάτι, περιόρισε τον. Κανε κάτι πάντως γιατι αν γεννήσει αβγά, είναι ζόρι μετα για αρκετές εβδομάδες.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Καλά τα λες εσύ Hopsi αλλά αν αρχίσω να πλένω με βραστό νερό ριχτάρια, ρούχα, κρεβατάκια κτλ. ή που θα διαλυθούν ή που θα γίνουν πράγματα για τις barbie μου :p
Βέβαια το προτιμώ από το να γίνει το σπίτι μου πάρτυ ψύλλων...
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
εχω αφήσει σε βραστό νερό κρεβάτι σεντόνι παιχνίδια κλπ κ υπάρχουν ακόμα. Σε λεκάνη ρίχνεις το βραστό νερό. Βάζεις τα πράγματα να βούλιαξουν. Όλα κάτω από το νερό. Φεύγεις. Πας μετα από ένα τέταρτο. Στιβεις κ αυτό ήταν όλο. Μην το κάνεις στο μυαλό σου δύσκολο :) κι αν μαζέψει το ριχταρι ε και;
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Εεεε είναι ωραίο γαμώτη του! :p Να σου πω, άμα ψεκάσω τα πάντα και τα βάλω πλυντήριο...? Δεεεεν.....? :(
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Παιδιά δεν το πιστεύω...

Σήμερα βρήκα κι εγώ έναν και μοναδικό ψύλλο... αλλά, ενώ τον έπιασα, μου την έκανε!!! ΓΜΤ...
 


-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
παιδια θελω τη βοηθεια σας.........η σκυλιτσα της μητερας μου εχει ψυλλους..........το θεμα ειναι οτι φοραει και κολλαρο taber και αμπουλα stronghold και μενει και μεσα στο σπιτι.....τι να κανουμε???? θα την ψεκασουμε με effipro(μου ειπε ο κτηνιατρος) αλλα μετα το σπιτι να το σφουγγαρισουμε με καυτο νερο με σεμπασιλ???? πως μπορει να εχει ψυλλους ενω εχει προστασια????
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το σπιτι ψεκασμο με fendona(και) σε υψος 1,5 μετρο. Εντελως ακινδυνο.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
Το σπιτι ψεκασμο με fendona(και) σε υψος 1,5 μετρο. Εντελως ακινδυνο.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
ICE ευχαριστω......!!!! για ψεκασμο ειναι αυτο εεε??? οχι διαλυμενο για σφουγγαρισμα ετσι??
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
ICE ευχαριστω......!!!! για ψεκασμο ειναι αυτο εεε??? οχι διαλυμενο για σφουγγαρισμα ετσι??
Ειναι για διαλυμα, εχει οδηγιες στο μπουκαλακι. Το χρησιμοποιεις οπως θελεις.
Εχε υπ οψην σου ομως οτι αν υπαρχουν ψυλλοι στο σπιτι, αρεσκονται να βρισκονται στις ξυλινες επιφανειες και στους τοιχους σε υψος εως 1,5 μετρο περιπου. :)

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
Ειναι για διαλυμα, εχει οδηγιες στο μπουκαλακι. Το χρησιμοποιεις οπως θελεις.
Εχε υπ οψην σου ομως οτι αν υπαρχουν ψυλλοι στο σπιτι, αρεσκονται να βρισκονται στις ξυλινες επιφανειες και στους τοιχους σε υψος εως 1,5 μετρο περιπου. :)

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
σε ευχαριστω ICE για τις πληροφοριες...........!!!!!!!!!!! απλα το περιεργο για μενα ειναι πως κολλησε η μικρη ενω ηταν προστατευμενη με κολλαρο και αμπουλα.....μπορει να γινει κατι τετοιο???
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
σε ευχαριστω ICE για τις πληροφοριες...........!!!!!!!!!!! απλα το περιεργο για μενα ειναι πως κολλησε η μικρη ενω ηταν προστατευμενη με κολλαρο και αμπουλα.....μπορει να γινει κατι τετοιο???
Mπορει, αλλα ειναι ευκολα αναστρεψιμο. Την κανουνε συχνα μπανιο? Τριχωμα εχει πολυ μακρυ αυτο το διαστημα?
 




-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
Mπορει, αλλα ειναι ευκολα αναστρεψιμο. Την κανουνε συχνα μπανιο? Τριχωμα εχει πολυ μακρυ αυτο το διαστημα?
ειναι η λευκη η σκυλιτσα που εχω στη φωτο στην υπογραφη μου.....!!!!! και το τριχωμα της τωρα ειναι οπως το βλεπεις στη φωτο.....μπανιο δε κανει συχνα απλα πριν απο μερες εκανε μεσα σε 2 εβδομαδες 3 μπανια με ενα φαρμακευτικο σαμπουαν γιατι ειχε ερεθισμενο δερμα......
 




-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
Σε 2 εβδομαδες 3 μπανια ειναι πολλα...
Τελος παντων, περαστικα. :)
ο κτηνιατρος μου ειπε να τα κανουμε για τη δερματιτιδα....αλλιως το ξερω οτι ειναι πολλα.............!!!! thanks!!!!!!
 


Sissy

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
202
0
39
Ξάνθη
www.sissysphotography.blogspot.com
κι εμεις με ψυλλους!! Χαμηλα στην κοιλια του ... Και μαλλον κυκλοφορουν και στο σπιτι γτ ηταν ενας πανω μου ...

Διαβασα το θεμα αλλα δεν ειδα κατι.. αν ειναι στο δερμα μου τσιμπαει? για να ξερω τι να περιμενω!

Προτεινατε διαφορα ολοι για το σπιτι .. θα αρχισω να δοκιμαζω!
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Επιδή το άλλο θέμα είναι παλιό και δεν τραβάει το μάτι κάνω ένα copy paste εδώ το εκεί μου μήνυμα μπας και το δει κανένας χριστιανός και πάρω καμία απάντηση:

"ο πατέρας μου πανικόβλητος μετά την εύρεση του ψύλλου (και περισσότερο από την ανεπιτυχή μου προσπάθεια να τον εξολοθρεύσω) μου κουβάλησε στο σπίτι το εξής σπρέι, προς Θεού όχι για το μικράκι, μας αλλά για να ψεκάσουμε λίγο τα έπιπλα και τους τοίχους... γνωρίζω ότι έχουν προαταθεί σε άλλα θέματα άλλα προιόντα, αλλάδεδομένου ότι το αγόρασε τώρα... τι κάνω?? Το χρησιμοποιώ ή να τον στείλω στο φαρμανείο να το αλλάξει με τίποτα πιο χρήσιμο (ασπιρίνες ας πούμε... κανένα ηρεμιστικό να τους περάσει ο πανικός που θέλουν να μου κάψουν το σπίτι - κι εμένα και την Κλαίρη μαζί αν είναι εφικτό - για απολύμανση!!)... τώρα που έχει περάσει καιρός το έχει δοκιμάσει κανένας να μου πει??"
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78