Αγορά τροφής μέσω του Amazon.co.uk και Amazon.de


nion79

Member
11 Οκτωβρίου 2011
5
0
Κεφαλονιά
Τελευταία το Amazon.co.uk και το Amazon.de κάνει αποστολή τροφών και στην χώρα μας. Αφορά κυρίως Αγγλικές και Γερμανικές τροφές.Επιλέγωντας μέθοδο αποστολής FREE Super Saver Delivery δεν χρεώνουν μεταφορικά, κάνει περίπου 10 με 15 ημέρες να αποσταλούν. Τώρα ενδεικτικά με τις τιμές ArdenGrange Lamb 12kg 42 ευρώ αντι 52 στην Ελλάδα. Royal Canin German Shepherd 24 12kg 53 ευρώ αντί 65 στην Ελλάδα. Τις παραπάνω τιμές Ελλάδας βρισκω εγώ που είμαι από νησί. Από Amazon.de βρίσκεις Belcando Lamb 15kg 48 ευρώ αντί 63 στην Ελλάδα. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το κοιτάξει.
 






nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Super πληροφορία πράγματι.Mόλις έριξα μια παραγγελία σε ένα τσουβάλι fish4dogs.
Μου βγήκε 44 ευρουλάκια - από 62-65e που την παίρνω από εδώ!Επίσης υπάρχει πλάνο να σου στέλνουν κάθε μήνα (η κάθε όσους μήνες ορίσεις εσύ) το ίδιο τσουβάλι και έχει άλλο ένα 10% έκπτωση.
Θα δούμε πως θα πάει γενικά η φάση,σε πόσες μέρες θα είναι εδώ κ αν είμαστε happy θα κάνουμε subscribe να στέλνουν ένα τσουβαλάκι αυτόματα κάθε μήνα!

Τελευταία έχω κακή εμπειρία από άλλα αντικείμενα που πήρα από ebay.Από τα 8 σε σύνολο διαφορετικών παραγγελιών,έχουν έρθει τα 3 μόνο,μέχρι να μιλήσεις με τον πωλητή να στείλει άλλο έχει περάσει ένα έτος ..
Υποψιάζομαι ότι τα μικρά πακέτα που δεν έχουν tracking number κ λένε κ απέξω τι είναι,παίζει να τα βουτάνε κιόλλας,από τόσα χέρια περνάνε!Οπότε θέλω να δω πρώτα με την τροφή πως θα πάει το πράγμα και μετά να κάνω subscribe κ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Τελευταία έχω κακή εμπειρία από άλλα αντικείμενα που πήρα από ebay.Από τα 8 σε σύνολο διαφορετικών παραγγελιών,έχουν έρθει τα 3 μόνο,μέχρι να μιλήσεις με τον πωλητή να στείλει άλλο έχει περάσει ένα έτος ..
Υποψιάζομαι ότι τα μικρά πακέτα που δεν έχουν tracking number κ λένε κ απέξω τι είναι,παίζει να τα βουτάνε κιόλλας,από τόσα χέρια περνάνε!Οπότε θέλω να δω πρώτα με την τροφή πως θα πάει το πράγμα και μετά να κάνω subscribe κ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
Από πωλητές με positive feedback 99-100% με πολλές πωλήσεις; Περίεργο!

Πάντως για αγορές όπως τροφές με ημερομηνία λήξης ρισκάρεις αρκετά να πάρεις κάποια που είτε να έχει λήξει είτε να λήγει σύντομα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Για τους καταναλωτές είναι σούπερ αλλά για τα πετ σοπ αθέμιτος ανταγωνισμός!
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
ποπό το είχα ξεχάσει το αμαζον.
royal canin yorkshire puppy 1.5 Kg στα 9.5 ευρώ!!!
Αρη παράτα το χώμα και τις πέτρες έρχετε πάλι royal canin Και τα κακάκια λεβαντα!

(απλά στο subcritpion Που εχει -10% δεν σου βγάζει free delivery)
 
Last edited:


mamas

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2010
47
0
Νεα Αρτακη
Αν και δεν έχω pet shop και ξεκινήσουμε όλοι να περνούμε προϊόντα απο έξω μάλλον θα κλείσουν πολλά ακόμα καταστήματα ..........πρέπει να υποστηρίξουμε και τα μαγαζιά γιατι ζούνε απο εμάς και αυτοί με τη σειρά τους χαλάνε λεφτά κάπου αλλού.
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Μπηκα κι εγω με χαρα και δεν εχει τον κωδικο της acana που της δινω :(


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


nion79

Member
11 Οκτωβρίου 2011
5
0
Κεφαλονιά
ποπό το είχα ξεχάσει το αμαζον.
royal canin yorkshire puppy 1.5 Kg στα 9.5 ευρώ!!!
Αρη παράτα το χώμα και τις πέτρες έρχετε πάλι royal canin Και τα κακάκια λεβαντα!

(απλά στο subcritpion Που εχει -10% δεν σου βγάζει free delivery)
free delivery ισχύει για παραγγελίες άνω των 25 λιρών
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Είχα βάλει τρεις για να γλυτωσω τα μεταφορικά αλλά βγαίνει 24.975. Έκανα μπακαλιστικα την πράξη και λεω περναω τα 25.

Στο subscription είχα βάλει 3 τροφές ανα 2 μήνες.

Βασικά ίσως χρειάζεται 4 ανα 2 μήνες. Την έκανα την παραγγελία αλλά θα στείλω αύριο μαιλ να την ακυρώσω να παω σε subscription.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 


nion79

Member
11 Οκτωβρίου 2011
5
0
Κεφαλονιά
Για τους καταναλωτές είναι σούπερ αλλά για τα πετ σοπ αθέμιτος ανταγωνισμός!
Ναί όντως ,αλλά αφορά μόνο ορισμένους κωδικούς , Άγγλικούς ή Γερμανικούς, όπως θα παρατηρήσετε δεν ισχύει το ίδιο σε Αμερικάνικους ή Καναδέζικους πχ η Orijen έχει ίδια τιμή με Ελλάδα. Ας φροντίσουν οι εισαγωγείς να αλλάξουν τις τιμές.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Επίσης υπάρχει πλάνο να σου στέλνουν κάθε μήνα (η κάθε όσους μήνες ορίσεις εσύ) το ίδιο τσουβάλι και έχει άλλο ένα 10% έκπτωση.
@nfeel μην μπερδεύεσε, δεν μπωρείς να συνδιάσεις αυτές τις 2 προσφορές, δηλαδή και Super Saver & το 10% έκτπωση για μηνιαία αποστολή. Αν δείς αν διαλέξεις την μηνιαία αποστολή δεν έχεες επιλογή Super Saver, αλλά κανονικά με έξοδα αποστολής. Και εγώ ψωνίζω κανα χρόνο τώρα απο το Amazon.co.uk τροφες, λιχουδιές, κλπ

Επίσης παιδιά το Super Saver (δηλαδή δωρεάν αποστολή) είναι μόνο σε πράγμτα που αποστέλονται ΜΟΝΟ απο το Amazon, αν η πώληση και αποστολή γίνετε απο 3ους τότε δεν θα έχετε δωρεάν αποστολή.
 


georgiosdam

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
109
0
Αχαρνές
Συγγνώμη για το άκυρο αλλά φτάνουν σίγουρα; Πως έρχονται; Τα φέρνει ο ταχυδρόμος; Χαχαχαχαχα γιατί αν είναι να πάω και να κάτσω στο ταχυδρομείο 5-6 ώρες για να παραλαβω την τροφή δε λέει!! Εκτός αν τα φέρνει courier!! Πόσοι από δω έχετε παραλάβει και πως;;
 


nion79

Member
11 Οκτωβρίου 2011
5
0
Κεφαλονιά
Συγγνώμη για το άκυρο αλλά φτάνουν σίγουρα; Πως έρχονται; Τα φέρνει ο ταχυδρόμος; Χαχαχαχαχα γιατί αν είναι να πάω και να κάτσω στο ταχυδρομείο 5-6 ώρες για να παραλαβω την τροφή δε λέει!! Εκτός αν τα φέρνει courier!! Πόσοι από δω έχετε παραλάβει και πως;;
ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Super πληροφορία πράγματι.Mόλις έριξα μια παραγγελία σε ένα τσουβάλι fish4dogs.
Μου βγήκε 44 ευρουλάκια - από 62-65e που την παίρνω από εδώ!Επίσης υπάρχει πλάνο να σου στέλνουν κάθε μήνα (η κάθε όσους μήνες ορίσεις εσύ) το ίδιο τσουβάλι και έχει άλλο ένα 10% έκπτωση.
Θα δούμε πως θα πάει γενικά η φάση,σε πόσες μέρες θα είναι εδώ κ αν είμαστε happy θα κάνουμε subscribe να στέλνουν ένα τσουβαλάκι αυτόματα κάθε μήνα!

Τελευταία έχω κακή εμπειρία από άλλα αντικείμενα που πήρα από ebay.Από τα 8 σε σύνολο διαφορετικών παραγγελιών,έχουν έρθει τα 3 μόνο,μέχρι να μιλήσεις με τον πωλητή να στείλει άλλο έχει περάσει ένα έτος ..
Υποψιάζομαι ότι τα μικρά πακέτα που δεν έχουν tracking number κ λένε κ απέξω τι είναι,παίζει να τα βουτάνε κιόλλας,από τόσα χέρια περνάνε!Οπότε θέλω να δω πρώτα με την τροφή πως θα πάει το πράγμα και μετά να κάνω subscribe κ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
Αν δεν σου ερχονται στο μηνα, ανοιγε case και ζητα refund. η στελνε μνμ οτι θα του βαλεις
αρνητικο feedback και σου ρχεται το πακετο στις 3 μερες!
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
@nfeel μην μπερδεύεσε, δεν μπωρείς να συνδιάσεις αυτές τις 2 προσφορές,
Δεν μπερδεύομαι,απλώς δεν κοίταξα λεπτομέρειες για το subscription αφού δεν είχα σκοπό να το χρησιμοποιήσω.


Ειρήνη,στο μήνα πάνω πρέπει η τροφή να είναι σπίτι η τότε να κάνουν το shipping?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Για το ebay, συνηθως αποστολες απο Αγγλια θελουν περιπου μια βδομαδα και
απο Αμερικη γυρω στις δυο βδομαδες. Αν εχουν περασει 3 και δεν σου εχει ερθει
τιποτα μπορεις να ζητησεις refund. Τροφη βεβαια απο ebay δεν εχω παρει κατι αλλα
πραγματακια. . . . μεχρι μηνα αν θυμαμαι καλα μπορεις να ζητησεις τα χρηματα σου
πισω. Και απο Κινα που εχω παραγγειλει στις δυο βδομαδες ηταν εδω το πακετο.

Το amazon αργει πιο πολυ στις αποστολες του και πολυ πωλητες δεν στελνουν
και Ελλαδα, χανονται τα πακετα πιο ευκολα. Δεν το πολυχρησιμοποιω.

Με το που πληρωνεις μεσω paypal την αποστολη στην κανουν ειτε την ιδια μερα
(αν εισαι working hours) για αυτους ειτε την επομενη.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Αν και δεν έχω pet shop και ξεκινήσουμε όλοι να περνούμε προϊόντα απο έξω μάλλον θα κλείσουν πολλά ακόμα καταστήματα ..........πρέπει να υποστηρίξουμε και τα μαγαζιά γιατι ζούνε απο εμάς και αυτοί με τη σειρά τους χαλάνε λεφτά κάπου αλλού.
Σωστό.

δεν έχεις άδικο. αλλά όταν στον χρόνο θα γλυτώσεις 110 ευρώ το σκέφτεσαι....
Τα "110€" δεν είναι ακριβώς τόσα, αφού συνήθως σε έναν πιο τακτικό πελάτη το pet-shop κάνει καλύτερη έκπτωση από ότι σε έναν άλλον. Εκτός αν αποφασίσει κανείς να αγοράζει τα πάντα από εξωτερικό :-?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78