Staffordshire bull terrier - εμπειρίες συμβίωσης!


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
οι εντολές δίνονται πλέον σε μορφή συζήτησης χωρίς υψηλο τόνο , χωρίς φωνές κ εκτελούνται αμέσως, χωρίς καμμία εκπαιδευση επαγγελματια και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.
Απομακρυνσου 10 μετρα και ζητα του να κατσει. Καθεται?
Ποση ωρα μενει σε μια θεση?
Την ωρα που κανει την ανωριμη (λογω ηλικιας) φυλαξη ερχεται στο καλεσμα?
Σταματαει αμεσως το γαυγισμα οταν το ζητησεις?
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
κάθεται από όπου και αν το ζητησω καθως και ξαπλώνει.
σε μια θέση μπορει να μεινει για αρκετη ώρα , αν υπάρχει ερέθισμα ομως δεν θα καθήσει αρκετα...
το γαύγισμα δεν του εχω ζητήσει ποτε να το σταματήσει για να μην " τον κόψω " μιαςκαι που αυτα τα σκυλια δεν γαυγίζουν ιδιαιτερα...τηνφωνη του έκανα μηνες να την ακούσω.
Όταν κάνει την φύλαξη έρχεται στο κάλεσμα γιατι πολυ απλά φοβάται , και μαζι μου νιώθει ασφάλεια.
Ξερεις που το κατάλαβα αυτο? όταν τον παροτρύνω να κινητοποιηθεί γιακάτι , ερχεται παντα δίπλα στο πόδι μου , κ μεακουμπαει κ μενει εκει...δεν παει μπροστα μόνος του...
πολλες φορές που είδε κάποιον ξένο στο εξοχικο μου, τον γαύγισε κ μερα ήρθε 3 μέτρα πίσω μου και τον κοιτούσε κ καλά ξερειςτεντωμένος...
φοβαται ακόμα...

στο σπίτι ειναι απίστευτα υπάκουος αλλα τα ερεθισματα του ειναι περιορισμένα...
το δουλευω το θέματης απόλυτης υπακοης αλλα εχω δρόμο ακομα μπροστα μου...
οταν παιζει με αλλα σκυλια στο παρκο μπορει να τον φωνάξω 3 φορες και ναμην έρθει...
οταν ειμαστε μόνοι αργαστον δρομο και περπαταμε , μπορει αν αλλάξει πορεια να του κανω απλα ενα ψψιιττττττττττ, και να τσακιστει...
εχει δουλιτσα ακόμα
 






Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
έχουμε μια έκθεση στα μεσα Οκτωβριου , θα βάλουμε αρκετες μετα!
σε ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια!
ειναι πολυ πιο γλυκος απ οτι φαίνεται...!
 








μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Αν και με έχουν καλύψει οι προηγούμενοι,
θα ήθελα να παραθέσω και την άποψη μου.

Σαν λάτρης και κάτοχος των παραπάνω φυλών πριν ακόμα γίνουν "μόδα" σου τονίζω ότι οι κομπλεξικοί που "συμπληρώνουν" το "εγώ" τους μέσω του σκύλου τους έκαναν το ίδιο με άλλες ράτσες πριν τα γνωρίσουν (doberman, rott κτλ)
Πάντα υπήρχαν μικρο@@@@@@ς και πάντα θα υπάρχουν.
Επίσης αυτοί που χαρακτηρίζουν pitbullακι τον μικρό σου είναι οι ίδιοι που χαρακτηρίζουν Γ.Π. ότι έχει όρθια αυτιά και labrador ότι είναι σε απόχρωση του κίτρινου!!!
Αρα όπως λένε και τα παίδια απλά "γείωσε" τους.

Για το θέμα των καθηκόντων ασφαλείας έχω πάρει θέση στο θέμα "μαχητικότητα".
Αν θες ρίξε μια ματιά και πες μου την γνώμη σου.

Η συμβουλή μου καλοπροαίρετα πάντα και για να υπερασπιστώ τις φυλές που λατρεύω είναι να μην κατηγορείς το "σόι" σου.
Τα pitbull είναι ξαδέρφια σου και τα bull terrier αδέρφια σου;)

Να ξέρεις πάντως ότι έχεις έναν φανταστικό σκύλο και θα έχεις πολλά χρόνια ευτυχισμένης συμβίωσης.
Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!!:)
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Η συμβουλή μου καλοπροαίρετα πάντα και για να υπερασπιστώ τις φυλές που λατρεύω είναι να μην κατηγορείς το "σόι" σου.
Τα pitbull είναι ξαδέρφια σου και τα bull terrier αδέρφια σου;)
Συμφωνω με αυτη την αποψη αν και τα πιτμπουλ θα τα ελεγα εγγονια.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
σας ευχαριστώ παιδιά , όλα τα bullakia είναι απίστευτα,
μακάρι να είχα τον χρόνο και τον χώρο να πάρω κι ενα μαστιφ, κι ενα αμερικανικο κι ενα πιτ...
τα λατρεύω...και η πλάκα ειναι ότι τώρα που κατάλαβα την ψυχολογία τους,όταν τα βλέπω δεν χορταίνω να τα χαιδεύω...
να τα χαίρεστε κι εσεις τα μπουλτοζακια σας!!!
 


bullstaf

Member
12 Νοεμβρίου 2010
21
0
φιλε μου καλησπέρα είμαι κάτοχος k εγώ ενός staffordshire bull terrier k θέλω να βάλω k φωτό για να το δείτε είναι απίστευτος με τρομερή μορφολογία k έχει k εκπληκτικό χαρακτήρα πολύ εκπαιδεύσιμος k πολύ ευγενικός
 
Last edited by a moderator:


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
φιλε μου καλησπέρα είμαι κάτοχος k εγώ ενός staffordshire bull terrier k θέλω να βάλω k φωτό για να το δείτε είναι απίστευτος με τρομερή μορφολογία k έχει k εκπληκτικό χαρακτήρα πολύ εκπαιδεύσιμος k πολύ ευγενικός
που? που? ειναι οι φωτο? που ειναι αυτος ο απιστευτος σκυλος? μην μου το στερειται ρε γαϊδουρια?
ακουσα τρομερη μορφολογια και εχω αναστατωθει ο ανθρωπος
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
38
Πειραιας
που? που? ειναι οι φωτο? που ειναι αυτος ο απιστευτος σκυλος? μην μου το στερειται ρε γαϊδουρια?
ακουσα τρομερη μορφολογια και εχω αναστατωθει ο ανθρωπος

Γιατι αναστατωθηκες;

Εξαλλου τα american bulldogs(scott type) σου αρεσουν αν θυμαμαι καλα απο καποια post σου! :)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@Under πως παει η συμβιωση με τον Εκτορα πες μας κανενα νεο, οσον αφορα υπακοη και φυλαξη αλλα και γενικα τωρα που ειναι μεγαλυτερος...
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
σου έχω απαντήσει στο τόπικ που ανοιξες ice

σχετικά με τις υπόλοιπες συμπεριφορές τωρα...
είναι απίστευτα υπάκουους, πλέον του μιλάω χωρίς προσταγή και εκτελεί
δεν κάνει ιδιαίτερες ζημιές (μόνο από ανία μπορεί να μασουλήσει κάτι )
τρομερη παρέα και στο αυτοκίνητο ( κάθεται δίπλα σαν άνθρωπος χωρίς να παραπονιέται...νομίζω ότι το απολαμβάνει )
θέλει προσοχή με τα αρσενικά (ποτε ελευθερος )
με τους ανθρώπους και τα παιδιά παίζει ασταμάτητα

γενικά είμαι πολυ ευχαριστημένος και τον αγαπώ απίστευτα...
κάθεται και με κοιτάζει με τις ώρες στα μάτια ...
ερχεται και μπερδεύεται ανάμεσα στα πόδια μου απλά για να με ακουμπάει...
κοιμάται πάνω στο παπουτσι μου...
οταν με βλέπει και κλέινω τα μάτια μου (κοιμάμαι και καλα) παει απλά στην θέση του ...
και άλλα τέτοια...
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Πολυ ωραιος πραγματικα! Ετσι καπως ελπιζω να ειναι και ο δικος μου, αλλωστε νομιζω συγγενεις θα ειμαστε αν δουμε τα πεντιγκρι...:)
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν τον εχω παρει ακομα, τον αλλο μηνα. Ναι απο εκει...
Δεν ειμαι Αθηνα, αλλα αν ερθω καμια φορα και εχω χρονο θα σε ειδοποιησω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78