ICE - Staffordshire Bull Terrier.




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστουμε πολυ! Στις φωτογραφιες οντως φαινεται τεραστιο, αλλα δεν ειναι...
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Θα τον περιμενω να παει 15 μηνων, να τελειωσει με το κεφαλι και να ψησω μια μερα να φαω και εγω να φαει και αυτος...:)
 


ilias99

Well-Known Member
30 Ιουλίου 2011
159
0
Γειά σου.Πολύ όμορφος ο σκύλος σου.Ενδιαφέρουσα η φυλή που επέλεξες (δεν την είχα ξαναακούσει).Τώρα που διάβασα περισσότερα για την φυλή αν και δεν μοιάζουν καθόλου με τον γπ αρχίζουν να μου μπαίνουν ενδοιασμοί για το αν έχω επιλέξει την σωστή φυλή.Τέλος πάντων θα διαβάσω και άλλα για αυτή (και θα προσπαθήσω να βρω και άλλες που μου εχουν ξεφύγει) και θα δω τελικά τι θα κάνω.Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι, πόσο ύψος έχει ο ice (cm) ή γενικά πόσο έχει η φυλή σε πλήρη ανάπτυξη.Α και κάτι άλλο η συγκεκριμένη ράτσα μπορεί να χαρακτηριστεί (με εξαίρεση τα καθήκοντα φύλαξης) ως μικρογραφία του bullmastiff;

Ευχαριστώ! :)
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Είναι μια άκρως ανθρωποκεντρική φυλή, πάρα πολύ χαδιάρικα σκυλιά και εκδηλωτικά. Σε ύψος είναι χαμηλά σκυλιά. Πιο κάτω από το γόνατο είναι ο δικός μου. Δεν ξέρω ακριβώς εκατοστά-ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να μετρήσω. Είναι πολύ συμπαγή και μυώδη, τώρα σχετικά με τα bullmastiff δεν νομίζω ότι μοιάζουν καθώς ως τεριέ είναι πολύ ενεργητικά, χοροπηδάνε γύρω γύρω στις χαρές τους, επίσης ούτε εμφανισιακά μοιάζουν με bull mastiff. Αυτά από μένα.
 


ilias99

Well-Known Member
30 Ιουλίου 2011
159
0
Ευχαριστώ.Δεν μιλούσα για εμφάνιση αλλά για χαρακτήρα επειδή όπως είπες είχα διαβάσει ότι είναι πολύ ανθρωποκεντρικά.Μήπως ξέρεις και τις διαφορές (χαρακτήρα πάλι) του αγγλικού με του αμερικάνικου;
 








Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Για πές πώς πάει ο ice? καιρό έχω να διαβάσω νέα του.:) Πώς είναι η σχέση του με τα σκυλάκια? Πόσα κιλά είναι τώρα?
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Για πές πώς πάει ο ice? καιρό έχω να διαβάσω νέα του.:) Πώς είναι η σχέση του με τα σκυλάκια? Πόσα κιλά είναι τώρα?
Θανο σε χαιρετω. Η σχεση με τα αλλα σκυλακια ''δεν υπαρχει''...Δεν καταφερα πολλα στον τομεα κοινωνικοποιηση γιατι το μερος και οι περιστασεις δεν βοηθουν. Ενω μεχρι καποιο σημειο δεν ειχε αρπαχτει με κανενα σκυλι που ειχαμε ερθει σε επαφη(και μιλαμε και για αρσενικα), πριν λιγο καιρο οταν ηταν 8,5 μηνων αρπαχτηκε και πλεον ξερω οτι δεν μπορω να τον εμπιστευτω πουθενα και με κανεναν. Απο υγεια και απο ομορφια μια χαρα ειναι. Παντα βολικος και προσαρμοστικος. Τωρα τελευταια τρωει και ολο το φαγητο του τα βραδυα που δροσιζει. Ειναι 18 κιλα.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
εμενα δεν με ενδιαφερουν τα κιλα του...:p
το φατσι θελω να δω επειγοντως!!!!
Εχω πει να βαζω ανα 2 μηνες περιπου για να υπαρχουν και καποιες διαφορες και να μην γεμιζουμε χωρις λογο φωτογραφιες το θεμα.
Ειναι 9,5 μολις παει 10 θα εχουμε νεες φωτο.
 




Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Αρπάχτηκε άγρια ή τύπου σπρωξίματα και έπεφτε με το σώμα του στον άλλο? Ο δικός σου ξεκίνησε τον καυγά?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ναι και μενα μου αρεσει να βλεπω πολλες, οσο πιο πολλες γινεται φωτογραφιες απο οτιδηποτε. Απλα ξερω οτι καποιοι ''στραβοκοιτανε'' και χαλιουνται οταν καποιος εχει εντονη δραστηριοτητα ή εμφανιζει συχνα τον σκυλο του και επειδη ειναι κατι που και καταλαβαινω και δεχομαι, στο δικο μου θεμα που εχω την ευθυνη παω με οσο μπορω με ''ρεγουλα''...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Αρπάχτηκε άγρια ή τύπου σπρωξίματα και έπεφτε με το σώμα του στον άλλο? Ο δικός σου ξεκίνησε τον καυγά?
Οχι παιχνιδι και σπρωξιματα και αγριαδες, αρπαχτηκε και δαγκωσε και κρατησε δυνατα και για καποιο διαστημα μεχρι να τα χωρισουμε. Ο αλλος ενηλικος αρσενικος σκυλος προσπαθησε να τον υποταξει με πολυ σωστο και φυσιολογικο τροπο και αυτος γυρισε και δαγκωσε κανονικα και ηταν 8,5 μηνων τοτε. Ειχαμε και λιγα αιματα...
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Χμμμ, τελικά η κοινωνικοποίηση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Έχουμε ίδια σκυλιά, από παρόμοιες γραμμές αίματος, ο δικός μου είναι 12 τώρα μηνών και δεν έχει αρπαχτεί ποτέ του. Και αν αρπαχτεί αυτό θα ναι με το σώμα, να σπρώξει και όχι να δαγκώσει. Βέβαια είναι διαρκώς με άλλα σκυλιά στις βόλτες. Οπότε υποθέτω τώρα τον βγάζεις μόνο με λουρί?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ναι ρε Θανο τι, χωρις λουρι ;;; Δεν γινονται αυτα για κανενα λογο...
Εχει επιχειρησει να τον υποταξει κανενας μεγαλος τον δικο σου ;