Dolce con spirito westies - τα κουτάβια της Toya


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
Λοιπόν δεν ξέρω τι να κάνω με τον Jip. Είναι 10 εβδομάδων και πρέπει να πάρω μια απόφαση. Βασικά δεν σκόπευα να κρατήσω αρσενικό. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
Να τον κρατησεις!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.172
2.998
ΑΤΤΙΚΗ
αφού το ξέρεις...!:)

μπορείς να λύσεις το πρόβλημα που θα δημιουργείται όταν θα έχεις οίστρους;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το πρόβλημα με τους οίστρους λύνεται. Η μεγαλη είναι στειρωμένη, οπότε 2 φόρες το χρόνο μπορούμε να στέλνουμε την μάνα ή το γιο διακοπές.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
εκτροφικά μιλώντας τα αρσενικά δεν συμφέρει να τα κρατάς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε καλό αρσενικό και υπάρχουν πολλοί καλοί επιβήτορες, τωρα συναισθηματικά είναι άλλη ιστορία, δύσκολη απόφαση.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημά μου. Εκτροφικα δεν θα μου είναι χρήσιμος, έχω την μάνα του και να βρω θηλυκό από γραμμές που ταιριάζουν δεν είναι εύκολο
 








kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τώρα τι να πω εγώ..ο ιδανικός άνθρωπος να δίνει συμβουλές για τέτοια θέματα..:D αν ήμουν εκτροφέας θα καταντούσα να τα κρατούσα ολα δεν θα μπορούσα να τα αποχωριστώ..

Mια πρώτη σκέψη είναι αν το κρατούσες τι θα έκανες με τον οίστρο..
Λογικά θα έπρεπε να απομονώνονται εκείνη την περίοδο ή τα θηλυκά ή το αρσενικό..

Δεν ξέρω..πάντως είναι πράγματι κούκλος!!:)
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.747
1.507
Illinois, USA
Τελικά τι έγινε με το κουτάβι? Το κράτησες Αλεξία ή το έδωσες? Πάντως να ξέρεις ότι αν συνεχίσεις με την εκτροφή θα βγάλει κι άλλα κουραμπιεδάκια η Toya. :)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Είναι ακόμα εδώ, αλλά θα φύγει στις 23/07. Πάει Ολλανδία, σε μια οικογένεια που έχασε πέρσι το westie τους από γεράματα. Για stripping θα πηγαίνουν στην εκτροφέα της Toya.

Η Juka έφυγε πρώτη, πριν 2 εβδομάδες και πήγε σε μια οικογένεια με ένα 18-χρονο Schapendoes. Το westie τους πέθανε πριν από μερικούς μήνες.

Ο Joko έφυγε προχθές σε μια οικογένεια με ένα 13-χρονο westie που είχαν αρχίσει να πανικοβάλλονται με την ιδέα ότι κάποια στιγμη θα φύγει. Η κυρία είναι δασκάλα και έχει τώρα 2 μήνες άδεια, ιδανική περίοδος για να ασχοληθείς με κουτάβι. Μεγάλη εντύπωση μου έκαναν τα παιδιά της και ιδίως η ευαισθησία της 7-χρονης κορούλα της. Την πρώτη φορά που ήρθαν με ρώταγε με επιμονή αν δεν θα στεναχωρηθώ όταν θα τον πάρουν και πως θα αντιδράσει η μαμά. Και προχτές έφυγε με τα κλάματα επειδη έπαιρνε το κουτάβι από το περιβάλλον του.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.172
2.998
ΑΤΤΙΚΗ
...δεν θα μου ήταν καθόλου εύκολο να τα δώσω, πάντως σίγουρα πάνε σε καλά χέρια.:)
 






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ο Joko και η Juka στα καινούργια τους σπίτια, όπου προσαρμόστηκαν αμέσως και έχουν ξετρελάνει μικρούς και μεγάλους. Την τουαλέτα τους την κάνουν στο κήπο ή στην πάνα όπως είχαν μάθει και σε εμένα.

Η Juka πάει ήδη στην puppy class, είναι το μόνο μικρόσωμο κουτάβι και δέχεται τα πάντα (ομπρέλες, τούνελ, περίεργα καπέλα,...) με ενδιαφέρον και χωρίς καθόλου φόβο.

H Juka με την 18-χρονη Bobo

jUKA_bOBO..jpg JUKA3..jpg

και ο Joko με τον 13-χρονο Vlasco

Joko 11 weken 072&#4.jpg Joko 11 weken 071&#4.jpg
 






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και ένα video του Joko και Jip με την κόρη μου επίσκεψη σε μια φίλη της για κοινωνικοποίηση

[video=youtube;4gWYMSuNRHo]http://www.youtube.com/watch?v=4gWYMSuNRHo[/video]

Και ο Jip απολαμβάνει όλη την προσοχή 2-ποδων και 4-ποδων

IMG_6692..JPG IMG_6706..JPG IMG_6695..JPGIMG_6691..jpg IMG_6701..JPG