BARF συνοπτικά για αρχάριους.


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.325
10.409
Athens
Το ψάρι (αν δεν είναι ιχθυοτροφειου) θέλει 3 εβδομάδες βαθιά κατάψυξη, σαν το κυνήγι για να πεθάνουν τα πιθανά παράσιτα (που είναι κάτι συνηθισμένο στα ψάρια)
Και εμείς τότε πως τρώμε σούσι βρε παιδιά; :LOL:
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Και εμείς τότε πως τρώμε σούσι βρε παιδιά; :LOL:
Και το ψάρι για σούσι περνάει από blast chiller ή shock freezer όπως τα λένε εκτός αν είναι ιχθυοτροφείου. Αν δεν ισχύουν αυτά τότε μπορεί να κολλήσεις και εσύ (το γνωστό ringworm), γι'αυτό δεν τρώμε σούσι απ' όπου να'ναι
 
  • Like
Reactions: Elena7 and vrmode


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
897
1.001
28
ερωτηση αν καποιος ξερει.
θελω να παω τον ντελον μια βολτα με ενα σκυλι που ειναι φιλοι να χαρει λιγο με τοσα που περναει. εχουμε καιρο να τους δουμε.
ο ντελον ειναι σε ανοσοκαταστολη. η μια κτηνιατρος μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα να εχει επαφη με σκυλι που τρωει ωμα. η αλλη ειπε απαγορευεται. σε περιπτωση που τον γλυψει κλπ κλπ.
προφανως θα τα επιβλεπουμε, για περπατημα παμε ετσι και αλλιως και μετα σε ενα γηπεδακι να τρεξουν λιγο. δε θα δωσουν γλωσσοφιλο. αλλα αναρωτιεμαι αν και ενα σκυλι που τρωει ωμα, εχει σαλμονελλα κλπ και στο δερμα του. ξερω για τις χελωνες ας πουμε οτι ενα ποσοστο σαλμονελλας μπορει να βρισκεται και στο δερμα τους.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.325
10.409
Athens
Δεν μπορώ να απαντήσω ακριβώς, αλλά έμμεσα.
Λένε/γράφουν ότι μόλις φάει την ωμή ο σκύλος, ε να μην αρχίσεις τα φιλάκια μαζί του για κανα μισάωρο. Οπότε λογικά και ο άλλος σκύλος θα έχει ταιστεί πολύ πριν.

Εξήγησε στον φίλο σου την κατάσταση, να του έχει σκουπίσει τη μουσούδα αν έχει φάει πριν λίγο και βγείτε - αυτό θα έλεγα κι εγώ για να σου φύγουν τα άγχη.

Το ίδιο πρόβλημα έχω, ο τσοπάνης βγαίνει πλέον βόλτα μόνο μέχρι τη γωνία και έχει χάσει εδώ και 10+ μέρες το καθημερινό ραντεβού με τη γυναίκα της ζωής του, ένα κοκόνι.
 
  • Haha
Reactions: TheBestBoi


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
955
778
ερωτηση αν καποιος ξερει.
θελω να παω τον ντελον μια βολτα με ενα σκυλι που ειναι φιλοι να χαρει λιγο με τοσα που περναει. εχουμε καιρο να τους δουμε.
ο ντελον ειναι σε ανοσοκαταστολη. η μια κτηνιατρος μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα να εχει επαφη με σκυλι που τρωει ωμα. η αλλη ειπε απαγορευεται. σε περιπτωση που τον γλυψει κλπ κλπ.
προφανως θα τα επιβλεπουμε, για περπατημα παμε ετσι και αλλιως και μετα σε ενα γηπεδακι να τρεξουν λιγο. δε θα δωσουν γλωσσοφιλο. αλλα αναρωτιεμαι αν και ενα σκυλι που τρωει ωμα, εχει σαλμονελλα κλπ και στο δερμα του. ξερω για τις χελωνες ας πουμε οτι ενα ποσοστο σαλμονελλας μπορει να βρισκεται και στο δερμα τους.
Δεν επιζεί η σαλμονέλα πολλές ώρες και χρειάζεται ένα συγκεκριμένο μικροβιακο φορτίο για να μολυνθείς. Αλλιώς και μωράκια και ανοσοκατεσταλμενοι άνθρωποι κτλ θα είχαν θεμα. Βέβαια γλωσσοφιλο λογικά θα δώσουν άμα παίξουν εγώ δεν θα ανησυχούσα πάντως. Πιστεύω η μια κτηνίατρος είναι από αυτές που φοβούνται γενικά τη μπάρφ?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.325
10.409
Athens
Πιστεύω η μια κτηνίατρος είναι από αυτές που φοβούνται γενικά τη μπάρφ?
Aυτό το πράγμα συμβαίνει ακόμη εν έτει 2024 στην Ελλάδα μόνο μάλλον.
Χθες ήμουν σε ορθοπεδικό και συζητούσαμε το θέμα της δυσπλασίας του τσοπάνη και με ρωτάει τι τρώει, του λέω "barf έτοιμη" και μου λέει "γιατίιι";
Kαι εδώ το 'χα να πω "γιατί κλάνει το γατί" αλλά τελοσπάντων κρατήθηκα πάλι, για πόσο ακόμη δεν ξέρω. :LOL:
 
  • Like
Reactions: Ans


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
955
778
Aυτό το πράγμα συμβαίνει ακόμη εν έτει 2024 στην Ελλάδα μόνο μάλλον.
Χθες ήμουν σε ορθοπεδικό και συζητούσαμε το θέμα της δυσπλασίας του τσοπάνη και με ρωτάει τι τρώει, του λέω "barf έτοιμη" και μου λέει "γιατίιι";
Kαι εδώ το 'χα να πω "γιατί κλάνει το γατί" αλλά τελοσπάντων κρατήθηκα πάλι, για πόσο ακόμη δεν ξέρω. :LOL:
Εμένα με είχε ρωτήσει ένας κτηνίατρος όταν έπαθε κολίτιδα αν τρωει "βλακειες" και με αυτόν τον όρο εννοούσε όλα τα μαγειρευτά και όλες τις κροκέτες που δεν είναι royal canine η χιλς.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.325
10.409
Athens
Εμένα με είχε ρωτήσει ένας κτηνίατρος όταν έπαθε κολίτιδα αν τρωει "βλακειες" και με αυτόν τον όρο εννοούσε όλα τα μαγειρευτά και όλες τις κροκέτες που δεν είναι royal canine η χιλς.
Θυμάμαι ότι royal canιn και Hills συνιστούσαν οι κτηνίατροι πριν ακόμη πάρω σκύλο, κάτι δεκαετίες πίσω.
Αυτό που μου τη δίνει είναι στο λένε με ύφος αυθεντίας.
Που δεν έχουν ειδικότητα σε διατροφή.
Που αρνούνται να ενημερωθούν στοιχειωδώς παρακάτω από αυτά που τους δίδαξε η ύλη τότε που φοιτούσαν.
Και όχι μόνο για τη διατροφή αλλά σε άλλα θέματα βλ. αυτά που συζητάμε παραδίπλα περί δυσπλασίας και λύσεων.
Δηλαδή οι κτηνίατροι έξω που συνιστούν ωμή ή μαγειρευτή ειδικά σε θέματα όπως αλλεργίες κλπ. είναι χιμπατζήδες;
 
  • Like
Reactions: Ans and TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
897
1.001
28
ευχαριστω παιδια και εγω πιστευω δεν υπαρχει κινδυνος. τα συγκεκριμενα σκυλια με ανθρωπους μονο δινουν φιλια, μεταξυ τους απλα κυνηγουντε οποτε δε νομιζω να συντρεχει λογος να αγχωνομαι. ειπα στο αφεντικο της να μην την εχει ταισει κοντα εκεινη την ωρα καλου κακου.
η μια κτηνιατρος που ειπε οτι δεν πειραζει, ειναι η κύρια που εχω, η οποια νταξει, υπερ της μπαρφ δεν την λες αλλα οχι και 100% κατα. η αλλη δερματολογος κτηνιατρος, φανατικα κατα και φανατικα υπερ ρογιαλ κανιν. οποτε ναι.... απλα αυτο, εγω ρωταω πιο πολυ για οποιο φορτειο μπορει να υπαρχει στο δερμα του ζωου γιατι οτι θα ακουμπηθουν θα ακουμπηθουν, και εγω θα την χαιδεψω και μετα θα χαιδεψω τον δικο μου
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
955
778
ευχαριστω παιδια και εγω πιστευω δεν υπαρχει κινδυνος. τα συγκεκριμενα σκυλια με ανθρωπους μονο δινουν φιλια, μεταξυ τους απλα κυνηγουντε οποτε δε νομιζω να συντρεχει λογος να αγχωνομαι. ειπα στο αφεντικο της να μην την εχει ταισει κοντα εκεινη την ωρα καλου κακου.
η μια κτηνιατρος που ειπε οτι δεν πειραζει, ειναι η κύρια που εχω, η οποια νταξει, υπερ της μπαρφ δεν την λες αλλα οχι και 100% κατα. η αλλη δερματολογος κτηνιατρος, φανατικα κατα και φανατικα υπερ ρογιαλ κανιν. οποτε ναι.... απλα αυτο, εγω ρωταω πιο πολυ για οποιο φορτειο μπορει να υπαρχει στο δερμα του ζωου γιατι οτι θα ακουμπηθουν θα ακουμπηθουν, και εγω θα την χαιδεψω και μετα θα χαιδεψω τον δικο μου
Αυτό για το δερμα δεν το έχω ακούσει ποτέ. Ούτε από αυτούς που είναι κατά μόνο για το στόμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.208
Μηνύματα
897.333
Μέλη
19.986
Νεότερο μέλος
Kaitouli