2 διεθνείς εκθέσεις (2 x CACIB) 15 & 16.10.2011


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Πετρο η απαντηση βρισκεται σε αυτο που εχεις παραθεσει. Ευχαριστω. :)
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Το οτι μια κριτης εθεσε το θεμα της απαγορευσης στο τραπεζι για μενα λεει πολλα.
Θα ξυπνησουμε ενα ωραιο πρωι ως κατοχοι επικινδυνων φυλων...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Μπορει καποιος να μας δωσει εδω στο φορουμ την επιμαχη τοποθετηση της συγκεκριμενης κυριας ποτε και πως ακριβως εγινε? Ποση βαρυτητα εχει ο λογο της? Τι ειναι αυτο που μας κανει να πιστευουμε οτι θα εισακουστει αυτη η μια αποψη?
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ποια ηταν η δημοσια διαβουλευση ; Ποια ηταν ακριβως η διατυπωση της ; Ποσοι πηραν μερος ; Μιλησε κανεις αλλος για απαγορευση ;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ταξιδεύω πολύ και συζητάω με ζωόφιλους σε δεκάδες χώρες για τις νομοθεσίες μας. Επιτέλους θα έχω ένα νομοσχέδιο που με κάνει περήφανη σαν Ελληνίδα ζωόφιλη. Συγχαρητήρια σε όλους όσους επεξεργάστηκαν το άρθρο αλλά και ολόκληρο το σχέδιο Νόμου.
Στο άρθρο κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να προσθέσετε για την ελάττωση των κυνομαχιών, – ας μην κρυβόμαστε, συνεχίζουν να γίνονται στη χώρα μας κι ας απαγορεύεται – και την αποφυγή επιθέσεων, την απαγόρευση της εισαγωγής και εκτροφής των πιτ μπουλ που είναι οι κατ εξοχήν σκύλοι που χρησιμοποιούνται στις κυνομαχίες και οι οποίοι δεν αποκτούν γενεαλογικούς χάρτες γιατί δεν αναγνωρίζονται σαν φυλή, ούτε από την Διεθνή Κυνολογική Ομοσπονδία (FCI) ούτε από τον Κυνολογικό Όμιλο της Αμερικής (AKC) από όπου ξεκίνησαν να δημιουργούνται αυτοί οι σκύλοι, για τους οποίους έχουν γίνει ειδικοί Νόμοι και κανονισμοί σε πάμπολλες χώρες. Στις περισσότερες τα πιτ μπουλ ή απαγορεύονται εντελώς ή κυκλοφορούν μόνο με κοντό λουρί και φίμωτρο.
Αν ρίξετε μια ματιά για να συνειδητοποιήσετε εμείς που βρισκόμαστε, σε αγγελίες σε εφημερίδες και κυρίως στο ιντερνετ θα βρείτε δεκάδες κουτάβια να πωλούνται, εκτροφεία να διαφημίζονται και μάλιστα να γράφουν : «μαχητικές γραμμές ή γραμμές αλιγάτορα» διαφημίζοντας τα … προσόντα τους. Τώρα θα τους πουλάνε απλά και με ηλεκτρονική ταυτοποίηση.
Σε αυτήν την ιστοσελίδα θα βρείτε το τι έχουν Νομοθετήσει οι διάφορες χώρες για τους επικίνδυνους σκύλους:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pit_bull ΧΩΡΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΙΤ ΜΠΟΥΛ :United States,Canada,Great Britain, Ireland, Australia,France, Denmark,Norway, Germany,Spain, Portugal, New Zealand, Poland,
Turkey, Puerto Rico, Romania, Ukraine, Singapore,Venezuela
Bermuda, Ecuador

απο την δημόσια διαβούλευση περι της χρήσης ζώων σε θεάματα με κερδοσκοπικό σκοπό

να σημειώσω ότι ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων και αν κάνει κανείς τον κόπο να διαβάσει όλη την συζήτηση θα ανακαλύψει ότι η κυρία Δεκαριστού δέχτηκε και πολλά μυνήματα στην προσωπική της ηλεκτρονική διεύθυνση τα οποία μάλλον ήταν λίαν προσβλητικά...
 
Last edited:




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Πείτε ρε παιδιά εν ολίγης αυτός ή αυτή (επώνυμα) είπε αυτό και αυτό,,,εκεί και τότε...Συγκεκριμένα πράματα!!!!!
Αυτό έκανε ο Kokoni ;)
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Αν δεις την ώρα ποσταρίσματος και των 2 μυνημάτων -εμού και του κοκονέοντος- :p :D είναι παρά ένα λεπτό η ίδια γι αυτό δε το είδα αμέσως :)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ταξιδεύω πολύ και συζητάω με ζωόφιλους σε δεκάδες χώρες για τις νομοθεσίες μας. Επιτέλους θα έχω ένα νομοσχέδιο που με κάνει περήφανη σαν Ελληνίδα ζωόφιλη. Συγχαρητήρια σε όλους όσους επεξεργάστηκαν το άρθρο αλλά και ολόκληρο το σχέδιο Νόμου.
Στο άρθρο κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να προσθέσετε για την ελάττωση των κυνομαχιών, – ας μην κρυβόμαστε, συνεχίζουν να γίνονται στη χώρα μας κι ας απαγορεύεται – και την αποφυγή επιθέσεων, την απαγόρευση της εισαγωγής και εκτροφής των πιτ μπουλ που είναι οι κατ εξοχήν σκύλοι που χρησιμοποιούνται στις κυνομαχίες και οι οποίοι δεν αποκτούν γενεαλογικούς χάρτες γιατί δεν αναγνωρίζονται σαν φυλή, ούτε από την Διεθνή Κυνολογική Ομοσπονδία (FCI) ούτε από τον Κυνολογικό Όμιλο της Αμερικής (AKC) από όπου ξεκίνησαν να δημιουργούνται αυτοί οι σκύλοι, για τους οποίους έχουν γίνει ειδικοί Νόμοι και κανονισμοί σε πάμπολλες χώρες. Στις περισσότερες τα πιτ μπουλ ή απαγορεύονται εντελώς ή κυκλοφορούν μόνο με κοντό λουρί και φίμωτρο.
Αν ρίξετε μια ματιά για να συνειδητοποιήσετε εμείς που βρισκόμαστε, σε αγγελίες σε εφημερίδες και κυρίως στο ιντερνετ θα βρείτε δεκάδες κουτάβια να πωλούνται, εκτροφεία να διαφημίζονται και μάλιστα να γράφουν : «μαχητικές γραμμές ή γραμμές αλιγάτορα» διαφημίζοντας τα … προσόντα τους. Τώρα θα τους πουλάνε απλά και με ηλεκτρονική ταυτοποίηση.
Σε αυτήν την ιστοσελίδα θα βρείτε το τι έχουν Νομοθετήσει οι διάφορες χώρες για τους επικίνδυνους σκύλους:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pit_bull ΧΩΡΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΙΤ ΜΠΟΥΛ :United States,Canada,Great Britain, Ireland, Australia,France, Denmark,Norway, Germany,Spain, Portugal, New Zealand, Poland,
Turkey, Puerto Rico, Romania, Ukraine, Singapore,Venezuela
Bermuda, Ecuador

απο την δημόσια διαβούλευση περι της χρήσης ζώων σε θεάματα με κερδοσκοπικό σκοπό

να σημειώσω ότι ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων και αν κάνει κανείς τον κόπο να διαβάσει όλη την συζήτηση θα ανακαλύψει ότι η κυρία Δεκαριστού δέχτηκε και πολλά μυνήματα στην προσωπική της ηλεκτρονική διεύθυνση τα οποία μάλλον ήταν λίαν προσβλητικά...
Πφφφφφ......:mad::mad:

Αν και τρεμω απο τα νευρα μου, ενα πραγμα μου ερχεται στο μυαλο να ρωτησω: Και αφου λεει οτι δεν υπαρχουν γενεαλογικοι χαρτες, δεν αναγνωριζονται πουθενα, ποιος θα αποφασιζει και πως, αν ενα σκυλι ειναι πιτμπουλ ;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
προσωπικά
με το υπογραμμισμένο κείμενο
δεν μπορώ να διαφωνήσω εντελώς

αλλά ας θυμηθούμε ότι είμαστε εντελώς εκτός θέματος πλέον
:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αν πέσει απαγόρευση τι ακριβώς θα γίνει? Θα απαγορευτεί η εισαγωγή και η εκτροφή των φυλών αυτών? Ή θα πάρει η γκεστάπο τα σκυλιά του κόσμου?
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Αν πέσει απαγόρευση τι ακριβώς θα γίνει? Θα απαγορευτεί η εισαγωγή και η εκτροφή των φυλών αυτών? Ή θα πάρει η γκεστάπο τα σκυλιά του κόσμου?
Μάντεψε ;)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
προσωπικά
με το υπογραμμισμένο κείμενο
δεν μπορώ να διαφωνήσω εντελώς

αλλά ας θυμηθούμε ότι είμαστε εντελώς εκτός θέματος πλέον
:)
Kαταλαβαινω τι λες, αλλα τοτε πρεπει να απαγορευσει τις κυνομαχιες και οχι καποια φυλη(που χρησιμοποιειται για κυνομαχιες). Αν δεν υπαρχει αυτη η φυλη οι παρανομοι διοργανωτες θα βαλουν αλλα σκυλια-κοκορια-φιδια-τραγους κλπ...Με το σκεπτικο αυτο θα επρεπε να απαγορευτει καθε ζωο που μπορει να τσακωθει με αλλο ομοιο του παλευοντας για την ζωη του οταν βρεθει εγκλωβισμενο μεσα σε ενα ''λακο''...
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
πονει χερι κοβει χερι εγω δεν εχω προβλημα ο σκυλος μου απο πιτ μετατρεπεται σε σταφφ η σε αμσταφφ η σε πρεσα καναριο η σε ημιαιμο μποξερ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.838
5.077
patra
grdane.blogspot.com
Kαταλαβαινω τι λες, αλλα τοτε πρεπει να απαγορευσει τις κυνομαχιες και οχι καποια φυλη(που χρησιμοποιειται για κυνομαχιες). Αν δεν υπαρχει αυτη η φυλη οι παρανομοι διοργανωτες θα βαλουν αλλα σκυλια-κοκορια-φιδια-τραγους κλπ...Με το σκεπτικο αυτο θα επρεπε να απαγορευτει καθε ζωο που μπορει να τσακωθει με αλλο ομοιο του παλευοντας για την ζωη του οταν βρεθει εγκλωβισμενο μεσα σε ενα ''λακο''...
επιτελους μια καλη τοποθετηση γιατι επι μερες ενοιωθα να εισαι στο απεναντι μερος με τους αλλους......
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.838
5.077
patra
grdane.blogspot.com
πονει χερι κοβει χερι εγω δεν εχω προβλημα ο σκυλος μου απο πιτ μετατρεπεται σε σταφφ η σε αμσταφφ η σε πρεσα καναριο η σε ημιαιμο μποξερ

εσυ προσεξε ποις και τι θα κοψει... :p
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
43
www.proudtobegreek.eu
Εγώ πάντως ξέρω οτι θέλω σουβλάκια..και να φτιάξουμε πανό για να πανηγυρίζω για τον ice :D:D
Αδυναμίες είναι αυτές....:p:rolleyes:
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
εσυ προσεξε ποις και τι θα κοψει... :p
εσυ μπορεις να μου πεις στην καινουργια φοτο του avatar σου τι ειναι αυτο αναμεσα στα ποδια του σκυλου σου?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78